Ako si správne vybrať make-up a naniesť ho ako profesionál

nazov
meno
Monika
Make-up sa nachádza pravdepodobne v kozmetickej taštičke každej z nás, no vybrať si ten správny je niekedy veľmi náročné. Často sa pri výbere spomína podtón, typ pleti či preferovaný druh make-upu. Týchto pojmov je niekedy až tak veľa, že sa v tom človek začína strácať. Jedno je však isté - vďaka správne zvolenému make-upu sa vždy cítime krajšie a sebavedomejšie.
 

Podľa čoho si vybrať správny make-up?

 
Pri výbere správneho make-upu je jednoznačne najdôležitejšie zvoliť ten správny odtieň a podtón. Pri výbere sa riaďte primárne podtónom, nakoľko ten zostáva rovnaký po celý čas, zatiaľ čo odtieň nám môže v každom ročnom období vyhovovať rozdielny.
 
 
To že máte teplý podtón pleti zistíte podľa toho, že vám zo všetkých šperkov najviac pristanú tie zlaté. Na svetle by mala mať vaša pleť broskyňové, žlté či mierne oranžové tóny a žilky na zápästí by ste mali vidieť olivovozelené až zelené. Kúpiť by ste si teda mali make-up, kde je k číslu priradené písmeno W (Warm).
 
Ak máte neutrálny podtón pleti, pristane vám zlato i striebro. Na vašej pleti na svetle môžete vidieť zelenkastý nádych a žilky na zápästí sú zelenomodrej farby. Ak je to váš prípad, kúpte si make-up, kde je k číslu priradené písmeno N (Neutral).
 
V prípade, ak máte studený podtón pleti, zo všetkého najviac vám vyhovujú strieborné šperky. Vaša pokožka je ružovkastá, porcelánová či má modrastú farbu, žilky na zápästí sú v zelených, modrastých až fialových odtieňoch. Make-up, ktorý pre vás bude vhodný má k číslu priradené písmeno C (Cold).
 
Správny odtieň make-upu následne zistíte veľmi jednoducho, nanesením zvolených odtieňov na hranu tváre a následnou kontrolou odtieňa na dennom svetle.

Neodporúča sa tón testovať na chrbte ruky a neprirodzenom svetle, nakoľko nikdy nie je totožný s pleťou.
 
Ďalšími dôležitými aspektmi pri výbere make-upu je zvolenie požadovanej krycej schopnosti a ročné obdobie, počas ktorého ho plánujeme používať. V lete sú prirodzene obľúbenejšie ľahšie a vzdušnejšie druhy make-upov, ktoré pleť skrášlia a zároveň ju rozjasnia, zatiaľ čo v zime sú v obľube najmä hutnejšie, ktoré pleť chránia a dodajú jej potrebnú hydratáciu, nakoľko sa v chladnom počasí tvorí menej mazu.
 

Aké krycie schopnosti make-upov poznáme?

 
Pomocou krycej schopnosti make-upu vieme zistiť, ako veľmi bude zakrývař prípadné nedokonalosti našej pleti.
 
Ľahké krytie - light coverage

Tento druh make-upu zvyčajne pleť iba farebne zjednocuje a zmierňuje viditeľnosť začervenania pleti. Vyzerá najprirodzenejšie, pretože pleť takmer vôbec nezakrýva. Medzi najznámejšie make-upy s ľahkým krytím patria:
  • púdrové make-upy
  • BB, CC či DD krémy
  • minerálne make-upy
  • niektoré tekuté make-upy

Stredné krytie - medium coverage

Make-up so stredným krytím zjednotí tón pleti, redukuje začervenanie a zakryje drobné nedokonalosti. Na pleti zvyčajne pôsobí prirodzene, nakoľko stále nezakrýva textúru pleti a viditeľné pehy. Patria sem:
  • tekuté make-upy
  • penové make-upy
  • krémové make-upy
  • púdrové make-upy
  • tyčinkové make-upy

Plné krytie - full coverage

Plne krycie make-upy sú najobľúbenejšie u ľudí s problematickou pleťou, nakoľko skutočne zakryjú úplne všetko - od vyrážok, cez začervenanie a textúru pleti až po pehy. Nevyzerá však až tak prirodzene, ako ľahšie druhy make-upov. Medzi ne radíme:
  • krémové make-upy
  • tekuté make-upy
  • niektoré púdrové s krémovou konzistenciou
  • tyčinkové make-upy
 

Ako si vybrať správny make-up podľa typu pleti?

 
Poznáme základné druhy pleti:

Citlivá a problematická - má znížený prah tolerancie okolitých vplyvov, kvôli čomu prehnane reaguje začervenaním, akné, pálením, brnením, bolesťou a niekedy aj svrbením. Vhodný je výber špeciálneho make-upu s označením “hypoallergenic”, bez parfumácie a dráždivých zložiek.

Suchá - aby ste sa cítili dobre s make-upom na suchú pleť, je vhodné používať krémovejšiu konzistenciu, alebo formulu ktorá obsahuje oleje či kyselinu hyalurónovú, ktorá v pleti zadržiava vodu, teda pleť okrem krytia zároveň aj hydratuje. Dnes je možné zakúpiť si rôzne make-upy ktoré čiastočne nahrádzajú funkciu denného krému, vďaka čomu zbavia pleť nepríjemných šupiniek a suchých miest (ten by sme aj napriek tomu odporúčali používať).

Normálna - normálna pleť si nevyžaduje žiadnu extra starostlivosť, čiže s výberom make-upu si nemusíte robiť starosti a sadne vám takmer každý. Odporúčame sa však vyvarovať príliš zmatňujúcim alebo príliš hydratačným.

Zmiešaná - zmiešaný typ pleti si vyžaduje hydratáciu a zmatnenie (v oblasti T zóny), a vybrať si správny make-up je niekedy beh na dlhú trať. V tomto prípade však odporúčame použiť vhodnú hydratačnú podkladovú bázu a orientovať sa na použitie make-upu na mastnú pleť.

Mastná - tento typ pleti sa veľmi často leskne, má rozšírené póry a je na pohľad hrubší. Make-up sa po nanesení veľmi rýchlo opäť leskne. Odporúčame používať zmatňujúce make-upy špeciálne vhodné na mastnú pleť a dopomôcť si vhodnou podkladovou bázou a fixačným púdrom. Najlepšia voľba sú v tomto prípade tekuté a púdrové, nakoľko penové, alebo ťažšie krémové make-upy z mastnej pleti zvyčajne rýchlo zlezú.

Zrelá - make-upy na zrelú pleť majú zvyčajne hutnejšiu a zároveň krémovú textúru. Mal by na pleti vytvárať dojem druhej, mladšej tváre a nemal by zaliezať do vrások. Zvyčajne sa očakáva že zrelá pleť bude suchšia, takže sú make-upy prevažne založené na hydratačnej báze, no v prípade že je vaša pleť mastnejšia, neváhajte použiť kvalitný fixačný púder a sprej.
 

Ako na správnu aplikáciu make-upu?

 
Pred akýmkoľvek líčením je potrebné pleť dôkladne vyčistiť - ideálne vhodným čistiacim gélom a vodou. Následne pleť dočistíme tonikom alebo pleťovou vodou, nanesieme sérum a na záver pleť pripravíme pleťovým krémom.
 
Po dokončení základnej starostlivosti o pleť môžeme naniesť podkladovú bázu alebo primer, ktorý make-up “prilepí” na pleť a výrazne predĺži jeho trvácnosť, v prípade ak použijeme silikónový primer, vieme sa vďaka nemu dočasne zbaviť aj rozšírených pórov či zjemniť viditeľné vrásky a textúru pleti.

Následne nanášame make-up - ideálne štetcom alebo ho zapracujeme hubkou, vieme tak vytvoriť profesionálnejší a prirodzenejší efekt, ako keď ho nanášame prstami. V prípade potreby na rôzne nedokonalosti alebo kruhy pod očami použijeme korektor, a následne tvár zafixujeme fixačným púdrom a sprejom.
 

Často kladené otázky

 
Čo je to podkladová báza a prečo ju používať?
Podkladová báza je kozmetický produkt, najčastejšie na silikónovej báze, ktorý bol vytvorený preto, aby predĺžil trvácnosť líčenia. Pokiaľ vám skutočne záleží na tom, aby líčenie vydržalo čo najdlhšie, nemalo by sa na ňu zabúdať. Okrem toho, dokáže vyhladiť jemné vrásky, vyplní rozšírené póry a napomáha lepšiemu nanášaniu make-upu.
 
Škodí make-up pleti?
Samotný make-up pleti neškodí, no poškodiť pleti môže to, ako ho používate. Nie je vhodné ho aplikovať na nevyčistenú pleť, používať pri líčení špinavé štetce a hubky (taktiež ich netreba hádzať na spodok kozmetickej taštičky, mali by byť na vzduchu) a nanášať ho prstami (pretože pred líčením sa často dotkneme nečistých vecí, napríklad mobilu). Rovnako je tabu všetky kozmetické pomôcky zdieľať s cudzími ľuďmi. Pleti dokáže poškodiť aj ak používate nevhodne zvolený typ - napríklad zmatňujúci na suchú pleť, používate make-upu až príliš veľa na nedokonalosti, škodlivé sú aj produkty po dátume spotreby, alebo keď si ho nanášate každý deň, nakoľko pleť si tiež občas potrebuje oddýchnuť. Najhoršie čo pleť môžete urobiť je však to, že si ho nesprávne odličíte, alebo ho neodličíte vôbec.
 
Môj make-up veľmi rýchlo zlezie. Čo robiť?
Niektoré produkty síce na obaloch sľubujú dvadsaťhodinovú výdrž, no vo väčšine prípadov musíme k dlhotrvajúcemu výsledku dopomôcť my sami. Dlhorvácny makeup začína čistou a hydratovanou pleťou. Viac tipov o dlhotrvácnom líčení, ktorý vydrží celý deň .
 
Vyzerám s make-upom ako s omietkou. Čo robiť?
Ako sme už vyššie spomínali, je veľmi dôležité nanášať make-up na čistú pleť, použiť vhodný typ make-upu v správnom množstve a ideálne ho naniesť štetcom alebo vlhkou aplikačnou hubkou pre prirodzený efekt. Rovnako sa vyvarujte nadmernému používaniu púdru.
 
Make-up mi zvýrazňuje suché miesta na pleti. Čo robiť?
V tomto prípade je dôležité pleť pred nanesením make-upu patrične exfoliovať, napríklad chemickým alebo práškovým peelingom. Pod make-up zvolíme hydratačný krém, necháme ho do pokožky vsiaknuť a následne použijeme hydratačnú podkladovú bázu, a až na ňu nanášame make-up.

Make-up mi zvýrazňuje póry. Čo robiť?
V prípade že vám make-up zvýrazňuje póry, je vhodné použiť podkladovú bázu ktorá ma silikónový základ a póry takto vyhladí. Púder v prípade pórovitej pleti nikdy nenanášame labutienkou, ale pomocou štetca.

Môj make-up je príliš hustý. Čo robiť?
Ak je váš make-up príliš hustý, jediným riešením je zmiešať ho. Môže sa miešať napríklad s krémom, hydratačnou alebo olejovou bázou (podľa typu pleti) či rozjasňovačom.

Čo znamená “finish”?
Finish je výsledný look make-upu po nanesení na pleť. Poznáme tri druhy:
  •   semi matte, kde po nanesení nadobudnete polomatnú pleť
  •   matte, kde po nanesení bude vaša pleť nádherne zmatnená
  •   luminous, vďaka ktorému bude vaša pleť rozjasnená a žiarivá
 
Make-up sa mi usádza vo vráskach. Čo robiť?
Ak sa make-up usádza vo vráskach, veľmi dôležité je najprv použiť vhodný hydratačný krém a vyhladzujúcu podkladovú bázu. Siahnite po tekutých a krémových produktoch, ktoré nanášajte vlhkou hubkou alebo štetcom. Výsledok zafixujte malým množstvom transparentného púdru, ktorý nanesiete štetcom.
name

Monika

Beauty Editor

Od mala som milovala písanie, fotografovanie a hlavne testovanie všetkých kozmetických produktov, ktoré sa mi dostali pod ruky. Najradšej sa venujem dôkladnej starostlivosti o pleť a v líčení je pre mňa hlavná bezchybne vyzerajúca pleť.

Zatvoriť