Ako si vybrať korektor pod oči, na akné alebo na jazvy?

nazov
meno
Monika
Make-up už je na pleti nanesený, no stále je tu pocit, že k docieleniu perfektnej pleti stále niečo chýba. Možno to bude správne zvolený korektor. Pri jeho výbere je dôležité zohľadniť kryciu schopnosť, správny výber podtónu a odtieňa, ale aj jeho konzistenciu či to, na čo bude používaný.
 

Čo je to korektor?

Správne zvolený korektor je nezameniteľným pomocníkom pri dosahovaní bezchybného líčenia. Konzistenciou sa podobá make-upu, no zvyčajne je hustejší, viac krycí a vo väčšine prípadov sa nenanáša na celú tvár. Používa sa najmä na maskovanie tmavých miest, kruhov pod očami, vrások či vyrážok. Môžete ho používať samostatne, alebo s make-upom.Krycie schopnosti korektorov podľa použitia

Korektor na vyrážky (blemish concealer) - ak hľadáte korektor na akné či iné viditeľné nedokonalosti, mali by ste zvoliť hustejšiu konzistenciu s bohatou pigmentáciou. Tieto typy korektorov zvyčajne obsahujú liečivé zložky, ktoré pomáhajú eliminovať akné a  zvyčajne vysušujú pleť, preto nie sú vhodné na suchú pokožku. Najlepšie je použiť ich iba na potrebné miesto, pretože môžu na pleti vytvárať efekt masky.

Rozjasňujúci korektor (highlighting/brightening concealer) - v súčasnosti najobľúbenejší typ korektoru. Jedná sa o odtieň až dva svetlejší tekutý korektor než make-up, ktorý sa využíva najmä na okolie očí. Obsahuje pigmenty ktoré odrážajú svetlo a tým opticky minimalizujú vrásky. Nakoľko má zvyčajne ľahké krytie a konzistenciu, nezalieza do vrások.

Farebný korektor (color correcting concealer) - farebné korektory môžme zvyčajne zohnať v oranžových, zelených či fialkastých odtieňoch. Každá farba je zameraná na korekciu iného problému - zelená sa využíva na optické zmiernenie začervenaní a podráždenej pokožky, oranžový zmizíkuje modrastné a tmavé miesta na pleti (napr. kruhy pod očami) a fialkastý pleť zbavuje žltých miest. Pri používaní farebných korektorov je veľmi dôležité používať ich iba v tenkej vrstve, nakoľko pri hrubších vrstvách sa dá iba ťažko prekryť make-upom.
 

Aké typy korektorov poznáme

  1. Tekutý korektor v tube - väčšinou sa jedná o korektor s tekutou alebo krémovou konzistenciou, zvyčajne s polomatným alebo rozjasňujúcim efektom. Tieto korektory bývajú zvyčajne hydratačné a majú slabé až extra silné krytie - záleží od konkrétneho produktu.
  2. Korektor s penovým aplikátorom - vďaka jednoduchému a praktickému nanášaniu patrí medzi najobľúbenejšie korektory na trhu. Z fľaštičky si naberiete iba množstvo ktoré potrebujete a nanesiete ho na požadované miesto. Zvyčajne sa jedná o tekuté korektory, krytie taktiež závisí od konkrétneho produktu - zoženiete jemne krycie i také, ktoré majú silné krytie. Tekuté korektory s penovým aplikátorom sú vhodné na okolie očí, nakoľko po zapracovaní nezaliezajú do vrások.
  3. Tuhý korektor v tyčinke - ide o korektor, ktorý je tuhej konzistencie, jeho obal sa podobá na klasický vysúvací rúž. Je vhodný na problematickú pleť a prekrytie nedokonalostí, nakoľko je intenzívne krycí a pigmentovaný. Zvyčajne má matný finish.
  4. Tuhý alebo krémový korektor v kelímku - opäť sa jedná o korektor ktorý je vhodný na problematickú pleť, nakoľko je intenzívne krycí s vysokou pigmentáciou. Môže mať matný alebo mastnejší finish. Nanášanie je pomerne nepraktické, neodporúča sa nanášať prstami, nakoľko je to nehygienické a je potrebný špeciálny štetec na korektor.
  5. Korektor so štetcovým aplikátorom - tento typ korektoru v sebe zvyčajne ukrýva rozjasňujúci korektor, ktorý je výborným pomocníkom v prípade tmavých kruhov pod očami. Nanáša sa veľmi jednoducho, má ľahké krytie a dobre sa zapracováva.
  6. Paleta korektorov - zvyčajne sa jedná o paletu tuhých či krémových korektorov v rôznych farbách, môže byť vo farbách pleti, farebných ale i zmiešaná.
 

Korektory na očné okolie


Ako sme už spomínali, na očné okolie je vhodné používať ľahké a jemne krycie korektory, aby nezaliezali do vrások. Pod oči však potrebujeme aj korektor s dobrou výdržou a vo vhodnom odtieni.

Ideálny korektor pod oči by mal byť tekutej konzistencie, nakoľko zvyšné typy konzistencií zvýrazňujú vrásky. Hneď ďalším dôležitým faktorom je výber správneho odtieňa, ktorý musí byť o 1-2 odtiene svetlejší, ako make-up ktorý používame. To zaručí krásny rozjasňujúci efekt.
 

Mám opuchnuté oči, ako to zakryť?

Ešte pred samotným krytím odporúčam na oči na chvíľu naniesť studený obklad, ktorý opuch dokáže zmierniť. Následne je vhodné použiť očný krém, nechať ho vstrebať a potom jemne aplikovať korektor oranžovej, prípadne žltej farby. Na korektor následne odporúčame naniesť korektor telovej farby, aby sa okolie očí prejasnilo. Skvelým tipom na optické minimalizovanie opuchu sú aj bohaté riasy a výrazné obočie.
 

Ako sa zbavím tmavých kruhov pod očami?

Ideálne je ich farebne korigovať. Modrasté kruhy a žilky korigujete pomocou korektora v žltých tónoch, alebo rovno žltým. Hnedé pigmentové kruhy sa neutralizujú korektorom v lososovej farbe. Na tie je následne potrebné naniesť ešte korektor v telovej farbe.
 

Ako zamaskujem vrásky pod očami?

V prvom rade je potrebné použiť správne zvolenú očnú starostlivosť, nechať ju vstrebať a použiť vyhladzujúcu podkladovú bázu, ktorá vrásky aspoň dočasne vyplní. Následne pod oči použijeme korektor ktorý je o jeden až dva odtiene svetlejší ako náš make-up, zapracujeme ho vlhkou hubkou a následne zafixujeme transparentným sypkým púdrom a fixačným sprejom.
 

Ako si vybrať správny odtieň korektoru pod oči?

O tom, ako si zvoliť správny make-up, sme písali v tomto článku - Ako si správne vybrať make-up. Postup pri korektore je takmer totožný - dôležité je zvolenie správneho podtónu, krycej schopnosti (v tomto prípade ľahká až stredná), a vo výbere má zohrávať úlohu aj typ pleti. Výnimkou v tomto prípade je to, že korektor pod oči má byť o odtieň až dva svetlejší, ako make-up ktorý používame.
 

Správna aplikácia korektoru pod oči


V prvom rade je potrebné použiť vyhovujúcu podkladovú bázu alebo primer, ktorý predĺži celkovú výdrž korektoru, hydratuje pokožku a zároveň jemne eliminuje viditeľnosť vrások. Následne korektor nanášajte pod oči v tvare obráteného trojuholníka, a zapracujte ho štetcom, alebo ideálne vlhkou hubkou. Ak je korektor zapracovaný, je potrebné zafixovať ho transparentným púdrom a fixačným sprejom pre čo najdlhšiu výdrž výsledného efektu. Dôležité je používať všetky produkty s mierou, aby sme nevytvorili opačný efekt, ktorý ešte viac zvýrazní nedokonalosti.
 

Korektory na akné

V prípade aknóznej pleti je dobré zadovážiť si dva typy korektorov - zelený na neutralizáciu podráždenia pleti a telový - vo farbe make-upu na následné prekrytie vyrážok. Zelený korektor nanášajte v malom množstve, aby bolo možné ho bez problémov prekryť. Telový korektor by mal mať hustejšiu a viac pigmentovanú textúru, aby kryl čo najlepšie. Ideálne je použiť korektor z kelímka alebo tuby, tie zvyčajne konzistenciou vyhovujú. Ak sa jedná o aknóznu pleť, samozrejmosťou je čistý a vydezinfikovaný štetec alebo hubka na nanášanie. Je vhodné zadovážiť si aj paletu korektorov.

Korektory na tmavé škvrny a hyperpigmentáciu

Ak vás trápia tmavé škvrny či hyperpigmentácia, zadovážte si oranžový, broskyňový či lososový korektor, na ktorý následne nanesiete korektor telovej farby. To, či použijete ľahšie alebo silnejšie krytie telového korektora, závisí od typu vašej pleti a vašej preferencie.

Korektory na jazvy

V prípade jaziev je okrem korektora dobré použiť aj vhodnú podkladovú bázu, ktorá určité miesto zjemní a jazvu opticky vyhladí. Následne jazvu prekryte korektorom - ak je jazva jemná, stačí tekutý korektor, ak je jazva hrubšia a výraznejšia, môžte zvoliť aj tuhý alebo krémový.
 

Na čo všetko sa dá použiť korektor

Tak ako takmer každý kozmetický produkt, aj korektor má mnoho využití o ktorých ste možno ani netušili.
 
  1. Korektor namiesto primeru pod očné tiene
    Ak nechcete investovať do primeru, môžete ako podklad pod očné tiene použiť svoj obľúbený korektor. Pomôže zvýrazniť farbu očných tieňov a predĺži ich výdrž na očnom viečku.
  2. Korektor na problematické miesta na tele
    Okrem tváre, môžete korektor použiť aj na iné problematické miesta na tele - hrudník, ramená,.. odporúčame však použiť vodeodolnú verziu.
  3. Upravte si odtieň rúžu či zmeňte tvar pier
    Pomocou korektora dokážete stmaviť či zosvetliť odtieň vášho obľúbeného rúžu a taktiež zmeniť tvar pier. Ak ich chcete zmenšiť, prekryte svoje pôvodné pery korektorom, zapúdrujte a následne kontúrkou nakreslite nový tvar pier.
  4. Kontúrovanie a rozjasňovanie
    Kontúrovanie pomocou korektora je obľúbenou technikou mnohých beauty nadšencov. Namiesto vášho obľúbeného kontúrovacieho púdru jednoducho použite tmavý korektor, vpracujte ho do pleti (ideálne hubkou) a následne pleť rozjasnite pomocou svetlého/rozžiarujúceho korektora.
  5. Zvýraznite si obočie
    Aby bolo obočie lepšie definované, neváhajte jeho okolie zdokonaliť korektorom. Práve pomocou korektoru mu viete dodať ostrejší tvar a opticky ho pozdvihnúť.
  6. Zdokonaľte svoju očnú linku
    Ak sa vám nepodarila dokonalá očná linka, nezúfajte. Pomocou korektoru viete jej tvar veľmi jednoducho pozmeniť. Platí to aj pri použití očných tieňov.
name

Monika

Beauty Editor

Od mala som milovala písanie, fotografovanie a hlavne testovanie všetkých kozmetických produktov, ktoré sa mi dostali pod ruky. Najradšej sa venujem dôkladnej starostlivosti o pleť a v líčení je pre mňa hlavná bezchybne vyzerajúca pleť.

Zatvoriť