Pleťový toner neslúži na odličovanie. Používate ten správny?

nazov
meno
Monika
Spomínam si na časy, kedy jediné dostupné pleťové tonery v drogériách boli tie, ktoré obsahovali prevažne alkohol a ako bonus navyše, ich “zdobil” nepríjemný zápach. Tieto druhy tonerov spôsobili, že sa pri slove “toner” mnohým ľuďom objaví v pamäti spomienka na vyštípanú a podráždenú pleť, tak sa im radšej úplne vyhýbajú. V dnešnom príspevku si však budete môcť prečítať, že tonery vôbec nie sú zlé a dokážu nádherne obohatiť rutinu starostlivosti o pleť.
 

Čo je toner?


Dnešné tonery sú prakticky tekuté zvlhčovače, ktoré dokážu zlepšiť povrch pokožky aby vyzerala viac sviežo, jemnejšie a hydratovanejšie. Na mastnú a zmiešanú pleť existujú tonery, ktoré redukujú zväčšené póry a zbavujú ju prebytočného mazu. Naopak, tie určené na suchú a citlivú pleť ju dokážu zvláčniť a zamedziť začervenaniu.

Najčastejšie mýty o toneroch


Tonery sú iba pre osoby s mastnou pleťou - toner má dve základné funkcie - prvá je dočistenie pleti a odstránenie prebytočného oleja a nečistôt, druhou funkciou je navrátenie pokožky k prirodzenému pH, vďaka čomu toner zabezpečuje lepšie fungovanie následne nanášaných produktov.

Aj keď je mnoho tonerov s ingredienciami vhodnými na mastnú a zmiešanú pokožku, existujú tonery aj na normálnu, suchú, či dokonca citlivú.  Najdôležitejšie je zvoliť si toner presne pre váš typ pleti. Napríklad tonery na suchú a citlivú pleť zvyčajne neobsahujú alkohol, ale za to môžu obsahovať ružovú alebo kamilkovú vodu, a tie sú známe ich blahodárnymi účinkami na pokožku.

Toner sa môže používať namiesto odličovača - mnoho ľudí si toner zamieňa s odličovacími prostriedkami. Áno, aj tonery majú čistiace vlastnosti, no nakoľko sú veľmi jemné, je ideálne užívať ich iba na záverečné dočistenie pleti. Tonery make-up z pleti dostatočne dobre nevyčistia, nakoľko sú primárne určené na iné účely.

Tonery nedokážu poskytnúť viditeľné výsledky - narozdiel od sér, tonery nie sú až tak bohato koncentrované prospešnými zložkami, no nájdu sa medzi nimi aj skutočne zázračné kúsky. Najúčinnejšie sú tonery ktoré obsahujú AHA a BHA kyseliny, tie poskytnú výraznejší rozdiel aj po prvom použití - závisí od koncentrácie zložiek.
 
Tonery uzatvárajú póry - aj keď sú niektoré tonery, ktoré dočasne znižujú ich viditeľnosť, nedokážu póry otvoriť alebo zatvoriť. Vďaka horúcemu uteráčiku, prípadne pare zmäkčíme pokožku. Ich jemnejší vzhľad dokážeme docieliť jedine pravidelnou exfoliáciou a čistením pokožky. Zvyčajne sa jedná o tonery ktoré sú na báze alkoholu a pleť sťahujú, vďaka čomu póry pôsobia zmenšene.
 
Tonery musia obsahovať alkohol - ako bolo vyššie spomenuté, v drogériách sa kedysi dávno tonery dali kúpiť iba s vysokým obsahom alkoholu a zvyčajne na mastnú a zmiešanú pleť. Práve kvôli tomuto sa ľuďom to mysle zaryl mýt o tom, že musia obsahovať alkohol. Pravda je však inde, mnohé tonery ktoré sú dnes bežne dostupné obsahujú minimum alkoholu (alebo žiaden alkohol) a kopec hydratačných zložiek.

Aké druhy tonerov poznáme


Vyvažujúci toner (balancing toner) - čistenie ovplyvňuje pH pokožky a vyvažujúci toner dokáže pokožke zadovážiť chýbajúci balans. Pokožka si pH dokáže upraviť aj samostatne, no trvá to o čosi dlhšie, ale s použitím správneho toneru je pH upravené okamžite. Taktiež pleť zbavuje nepríjemného pocitu “pnutia”.

Exfoliačný toner (exfoliating toner) - exfoliácia je proces, pri ktorom pokožku zbavujeme odumretých kožných buniek, čím pleti môžeme zadovážiť napríklad jas, alebo jej pomôžeme predísť tvorbe akné. Exfoliačné tonery na pleti pôsobia niekoľko hodín a za ten čas rozpustia odumreté kožné bunky, vďaka čomu je výsledný efekt veľmi rýchly.

Hydratačný toner (hydrating toner) - je tým najlepším, čo môžete dopriať dehydratovanej pokožke. Funguje ako zvlhčovač, ktorý priťahuje vlhkosť zo vzduchu a zachytáva ju vo vrchných vrstvách pokožky. Taktiež ju upokojuje a ľahko sa vstrebáva.
 

Kedy a ako aplikovať toner

 
Toner sa aplikuje po odlíčení a vyčistení pokožky, nakoľko oni už len dočisťujú a poskytujú základ na nanášanie ďalších kozmetických produktov. Môžu sa používať v rannej, ale i večernej routine, závisí to iba na vašej preferencii. Exfoliačné tonery sa však odporúčajú používať nanajvýš raz denne, a to vo večerných hodinách.

Ako vybrať ten správny toner

 
Na trhu dnes nájdeme 3 druhy tonerov - na alkoholovej báze, na glycerínovej alebo glykolovej báze a na vodnej báze. Ak chcete minimalizovať riziko podráždenia, voľte tonery bez alkoholu, parfumácie a hamamelu.

Toner na mastnú pleť - v prípade mastnej pleti je ideálny taký, ktorý odstraňuje prebytočný maz, prípadne zmatňuje. Ideálne je, ak obsahuje kyselinu salicylovú alebo glykolovú, ktoré čistia póry a exfoliujú pleť. Ak chcete znížiť tvorbu mazu a zariadiť, aby boli póry menej viditeľné, siahnite po toniku s obsahom niacinamidu.

Toner na aknóznu a problematickú pleť - ak vás trápi akné, siahnite po toniku s ľahkou a jemnou formulou, napríklad po nejakom s obsahom AHA kyselín - tie zbavia pleť odumretých kožných buniek a zmierňujú tvorbu mazu.
 
Toner na suchú pleť - ak ide o suchú pleť, zvoľte si verziu s obsahom zvlhčovačov, ideálne bez obsahu alkoholu. Medzi ingrediencie pre vás prospešné patrí kyselina hyalurónová, vitamín E a glycerín.

Toner na zmiešanú pleť - tieto tonery majú špeciálnu úlohu - pleť odmastiť a zároveň ju udržať vláčnu a hydratovanú. Ideálne je užívať produkty bez obsahu alkoholu, ktoré obsahujú jemné kyseliny ako kyselinu hyalurónovú, salicylovú či mliečnu.

Toner pre pleť poškodenú slnkom alebo starnúcu pleť - najlepším bojovníkom na tento typ pleti sú antioxidanty. Ideálne je voliť produkty s obsahom vitamínu C, E, kyseliny hyaluronovej a kyseliny glykolovej, ktorá pleť exfoliuje a zvyšuje produkciu kolagénu.
 

Aké zložky hľadať v zložení a akým sa radšej vyhýbať

 
Medzi zložky, ktoré v toneroch určite vyhľadávajte patria antioxidanty, zjemňujúce a obnovujúce zložky, kyselina hyalurónová, ceramidy, glycerín, panthenol, extrakt z vejárovníkov či vrbovky.

Vyhýbajte sa tonerom s obsahom s obsahom denaturovaného alkoholu, mentolu, hamamelu a iných zložiek, ktoré dráždia pokožku. Vyhýbajte sa aj tým, ktoré obsahujú rôzne parfumované extrakty, ako napríklad dráždivé esenciálne oleje či citrusové zložky, nakoľko môžu vyvolať alergickú reakciu. Parfumované produkty majú všeobecne na kožu zlý vplyv, obzvlášť na najcitlivejšiu pokožku na tvári.
 
name

Monika

Beauty Editor

Od mala som milovala písanie, fotografovanie a hlavne testovanie všetkých kozmetických produktov, ktoré sa mi dostali pod ruky. Najradšej sa venujem dôkladnej starostlivosti o pleť a v líčení je pre mňa hlavná bezchybne vyzerajúca pleť.

Zatvoriť