Alkohol v kozmetike – áno či nie?

nazov
meno
Katarína
Alkohol je jednou z najviac nepochopených zložiek v starostlivosti o pleť. Nachádza sa v mnohých kozmetických produktoch, hoci si ho v zložení mnohokrát ani nevšimneme, pretože sa skrýva za rôznymi názvami, ktoré s ním napohľad nemajú žiadnu súvislosť. V poslednom čase sa však okolo alkoholu v kozmetike vedú rôzne polemiky a vynárajú sa otázky: Máme sa mu úplne vyhýbať? Je v určitých koncentráciách v poriadku? Existujú dobré a zlé alkoholy v starostlivosti o pleť?

Pokiaľ ide o výber správnych výrobkov starostlivosti o pleť, v každom prípade je nevyhnutné oddeliť skutočnosť od fikcie, najmä ak ide o trochu mätúce ingrediencie, ako je alkohol. Na úvod vám však môžeme potvrdiť jeden dôležitý fakt: alkohol nie je vždy iba zloduch.

Štítok "Bez alkoholu" na Lakrem

Alkohol v kozmetike = pleť à la sušienka?

Na lakrem.sk máme štítok „bez alkoholu“, ktorý upozorňuje čitateľa na to, že produkt je bez iritujúcich, vysúšajúcich nemastných alkoholov. Keď si však predstavíme „alkohol“ vo všeobecnosti, naša myseľ si pravdepodobne vybaví nápoj a v súčasnosti si mnohí z nás jeho funkčnosť spájajú najmä s dezinfekčnými prostriedkami. A obe entity spravidla vysúšajú organizmus – či už zvonka, alebo zvnútra. Vychádzajúc z tohto predpokladu, je zrejmé, že alkohol v kozmetike spravidla evokuje negatívne vlastnosti, pretože nikto z nás nechce, aby jeho pokožka bola suchá. Ako sa však ukázalo, alkohol v starostlivosti o pleť nie je vždy iba zlý. Existuje určitá skupina alkoholov, ktorá môže byť pre pokožku skutočne prospešná.
 

Štítky na Lakrem

Prečo kozmetika obsahuje alkohol?

Alkohol v kozmetike definuje americká Správa potravín a liečiv (skratka FDA, Food and Drug Administration) ako veľkú a rozmanitú skupinu chemikálií s rôznymi názvami a rôznymi účinkami na pokožku. Alkoholy sú teda mimoriadne všestranné, pričom v rámci svojich molekúl môžu mať veľmi odlišné štruktúry s rôznymi molekulovými hmotnosťami. A práve to je to, čo určuje, ako jednotlivé druhy alkoholu „spolupracujú“ s vašou pokožkou a s ostatnými zložkami v produkte starostlivosti o pleť. Alkohol nájdete v sérach, krémoch, ochranných krémoch s SPF, toneroch, pílingoch, v čistiacich prípravkoch a v mnohých ďalších výrobkoch starostlivosti o pleť hneď z niekoľkých dôvodov:
 
  • Rozpúšťa ingrediencie: Alkohol s nižšou molekulovou hmotnosťou (napríklad etanol) slúži v kozmetike predovšetkým ako rozpúšťadlo; môžete si ho predstaviť ako „prenášač“, vďaka ktorému dôležité prospešné zložky (enzýmy, lipidy, retinoidy, antioxidanty) ľahko a rýchlo prenikajú do pokožky. Tým sa zlepšuje aplikácia a textúra produktu, ktorý pôsobí na pokožke ľahšie a rýchlejšie sa vstrebe. Niektoré aktívne látky v starostlivosti o pleť sú príliš mastné na to, aby sa rozpustili vo vode, ale alkohol ich dokáže rozpustiť (dobrým príkladom je kyselina salicylová – BHA kyselina). Etanol sa používa aj pri extrakcii zložiek z rastlín vďaka jeho vynikajúcim rozpúšťacím schopnostiam. Táto funkcia alkoholu je teda veľmi dôležitá pri zabezpečovaní maximálneho potenciálu výrobkov starostlivosti o pleť.
  • Je konzervant a predlžuje trvanlivosť produktu: Alkohol má dobré antiseptické vlastnosti. Výrobky starostlivosti o pleť musia byť konzervované (predovšetkým tie na báze vody), lebo konzervačné látky pomáhajú predchádzať mikrobiálnemu rastu produktov. Alkohol (konkrétne najmä benzyl alkohol) je konzervačná látka, vďaka ktorej produkt vydrží dlhšie bez toho, aby sme ho museli uchovávať v chladničke. Zároveň chráni produkt pred choroboplodnými zárodkami a zabraňuje tomu, aby zatuchol alebo zmenil farbu.
  • Má sťahujúce vlastnosti: V niektorých produktoch starostlivosti o pleť slúži alkohol ako čistiaci, odmasťovací prostriedok (najmä pre mastnú pleť), ktorý zmenšuje veľkosť pórov, vytvára efekt napnutej pokožky a pomáha odstraňovať lipidy, olej a vosky z pokožky, čo však môže spôsobiť stratu vody narušením ochrannej bariéry a viesť k dehydratácii pokožky.
  • Zlepšuje aplikáciu produktu: Obzvlášť schopnosť etanolu rýchlo sa odparovať znamená, že zlepšuje absorpčný potenciál produktu. To znamená, že aj hustý produkt dokáže zjemniť a zriediť. Zároveň pleti dodáva chladivý efekt, pričom tento benefit alkoholu sa často využíva v opaľovacích krémoch, aby sa zjemnila ich textúra.
  • Pomáha ničiť baktérie: Aj tie, ktoré spôsobujú akné na povrchu kože. Tí, ktorí si liečili akné u dermatológa, určite poznajú rôzne druhy liečby (napríklad Zineryt), súčasťou ktorých bol alkohol, predovšetkým etanol so zmäkčujúcimi prostriedkami a s pridanými aktívnymi látkami, ako sú napríklad erytromycín, zinok atď. 
  • Zvlhčuje pokožku: Mastné alkoholy môžu mať na rozdiel od iných alkoholov v kozmetike priamy priaznivý účinok na pokožku. Prispievajú k hladšej pokožke, k zadržiavaniu vody a zvlhčeniu pokožky, pretože priťahujú vodu a vytvárajú ochrannú bariéru na vrchnej vrstve pokožky. Z tohto dôvodu sú mastné alkoholy prijateľnou alternatívou pre ľudí so suchou pokožkou.
  • Je to lacná prísada: Ako je zrejmé z predošlých bodov, alkohol slúži na rôzne účely vo výrobkoch starostlivosti o pleť a má aj veľa krátkodobých výhod a navyše je lacný.

Sú všetky alkoholy pre pokožku zlé?

Každá minca má dve strany – alkohol nie je výnimka. Vžité predstavy o alkohole sú skôr vystríhajúce a nútia vás vyhýbať sa mu za každú cenu, najmä ak vás trápi suchá a citlivá pokožka. Niektoré formy alkoholu sú však naozaj prospešné pre zlepšenie hydratácie, penetrácie prospešných látok a dokonca eliminujú prejavy starnutia pokožky. Nie je teda namieste vyhýbať sa všetkým alkoholom v kozmetike, iba treba vedieť rozoznať tie „dobré“ od „zlých“. Na to vám môže poslúžiť táto klasifikácia alkoholov:

1. Jednoduché alkoholy: Ide o najčastejšie používané alkoholy v produktoch starostlivosti o pleť. Zvyčajne sa jednoduché alebo denaturované alkoholy pridávajú do výrobkov, v ktorých pôsobia antibakteriálne a tiež ako rozpúšťadlá iných ingrediencií v zložení. Ak sú v zložení vo vyššej koncentrácii, môžu byť pre pokožku dráždivé a vysúšajúce, pretože veľmi rýchlo odčerpávajú vodu z povrchu pokožky. Často sa používajú v toneroch, roztokoch a v géloch na liečbu akné, pričom pre aknóznu a mastnú pleť môžu mať krátkodobé pozitívne účinky, lebo jej dodávajú chladivý pocit a sú antibakteriálne. Takže v kombinácii so správnymi aktívnymi ingredienciami, v správnom pomere a krátkodobo by nemali mať negatívny vplyv na pokožku. Pri dlhodobom používaní však mastné alkoholy môžu rozpustiť zdravé lipidy na koži a tým ju vystavujú alergénom a baktériám. Zároveň je po nich pokožka citlivejšia na environmentálne stresové faktory ako napríklad UV žiarenie.

A čo je najdesivejšie – opakované používanie týchto alkoholov v kozmetike môže spôsobiť bunkovú smrť, čo výrazne zvyšuje príznaky starnutia, ako sú jemné vrásky a strata pružnosti pleti. Klinické štúdie in vitro však dokázali, že etanol a izopropyl alkohol patria medzi nízkorizikové alkoholy a neexistujú dôkazy, ktoré by spájali použitie týchto alkoholov v kozmetike so škodlivým vplyvom na celkové zdravie človeka.

Patria sem:
  • etanol/etanol alkohol (obilný alkohol; antibakteriálny/antimikrobiálny, rozpúšťadlo, kontrola viskozity),
  • denaturovaný alkohol/alkohol denat. (antibakteriálny/antimikrobiálny, rozpúšťadlo, kontrola viskozity),
  • izopropyl alkohol (rozpúšťadlo, kontrola viskozity, parfumácia),
  • SD alkohol/SD alkohol 40 (rozpúšťadlo, kontrola viskozity),
  • N-butyalkohol (parfumácia, rozpúšťadlo)

2. Mastné alkoholy: Získavajú sa z rastlinných zdrojov, ako je kokosový alebo palmový olej, prípadne z chemických látok a vedľajších živočíšnych produktov. Mastné alkoholy sú husté (majú konzistenciu vosku) a bohaté na zdravé tuky, preto môžu pokožku doslova „kŕmiť“ množstvom vlhkosti. Používajú sa teda predovšetkým na zvýšenie obsahu vlahy v koži a na zahustenie formulácie produktu. Podľa FDA dokonca aj kozmetické výrobky označené ako „alkohol-free“ môžu obsahovať mastné alkoholy, predovšetkým vďaka rozdielom v ich vlastnostiach a molekulárnych štruktúrach. Hoci je použitie mastných alkoholov pre väčšinu typov pleti bezpečné, nemusí byť vhodné napríklad pre citlivú pleť.

Patria sem:
  • cetyl alkohol (vyrobený z kokosového oleja; zmäkčovadlo, emulgátor, stabilizácia produktu, kontrola viskozity),
  • stearyl alkohol (vyrobený z kokosového alebo z rastlinného oleja; zmäkčovadlo, emulgátor, stabilizácia produktu, čistiaci prostriedok),
  • oleyl alkohol (získaný z hovädzieho a z rybieho tuku alebo z olivového oleja; zmäkčovadlo, rozpúšťadlo, kontrola viskozity)
  • cetearyl alkohol (zmäkčovadlo, emulgátor, stabilizácia produktu, čistiaci prostriedok),
  • propylénglykol (zvlhčovač, rozpúšťadlo),
  • brassica alkohol (zmäkčovadlo, stabilizácia produktu),
  • myristyl alkohol (zmäkčovadlo, stabilizácia produktu),
  • behenyl alkohol (zmäkčovadlo, kontrola viskozity, stabilizácia produktu),
  • decyl alkohol (zmäkčovadlo, čistiaci prostriedok, kontrola viskozity),
  • lauryl alkohol (zmäkčovadlo, kontrola viskozity, emulgátor, stabilizácia produktu),
  • izostearyl alkohol (zmäkčovadlo, kontrola viskozity),
  • butylénglykol (zvlhčovač, rozpúšťadlo, kontrola viskozity),
  • propanediol (rozpúšťadlo, zvlhčovač)
  • lauryl alkohol (zmäkčovadlo, emulgátor, stabilizácia produktu, kontrola viskozity).

3. Aromatické alkoholy: Tieto alkoholy sa vo všeobecnosti nachádzajú najmä v parfumoch alebo v starostlivosti o pleť s parfumáciou. Získavajú sa predovšetkým z esenciálnych olejov. Môžu spôsobiť citlivosť, podráždenie alebo vysušenie pokožky a niektoré štúdie ich považujú za veľmi toxické pre pečeň a centrálny nervový systém. Ak sa chcete vyhnúť týmto alkoholom, vyberajte si výrobky bez parfumácie. Medzi najznámejší alkohol tejto kategórie patrí benzyl alkohol, ktorý je vyrobený z ovocia a má mierne sladkú vôňu. Je súčasťou mnohých výrobkov starostlivosti o pleť a primárne sa využíva ako konzervačná látka na zabránenie nadmerného množeniu mikroorganizmov vo výrobkoch. Je typickou alternatívou parabénov. Považuje sa za bezpečnú prísadu, ak sa používa na neporušenú pleť. Pri nadmernom používaní je však toxický.

Patria sem:
  • benzyl alkohol/benzénmetanol/fenylkarbinol (konzervant, antioxidant, rozpúšťadlo, stabilizácia produktu, rozpúšťadlo),
  • fenetyl alkohol (antimikrobiálny, tzv. maskovacia prísada, ktorá prekrýva nepríjemný zápach iných kozmetických prísad).
Dobrá rada: Pri čítaní zloženia produktu starostlivosti o pleť spoznáte „zlé“ (jednoduché) alkoholy podľa názvu zakončeného na „ol“ (etanol) a „dobré“ (mastné) alkoholy podľa názvy zakončeného na „yl“ (cetyl). Pozor, existujú aj výnimky. 

Alternatívy k alkoholu

Hoci majú predovšetkým jednoduché alkoholy užitočné vlastnosti ako konzervačné a sťahujúce látky, existuje veľa prírodných a bezpečných alternatív, ktoré sa dajú namiesto nich použiť:
  • prírodné adstringenty – namiesto produktov s alkoholom hľadajte produkty, ktoré obsahujú prírodné adstringenty, ako je zelený čaj, baza čierna, ruža alebo nechtík. Tieto silné prírodné a bezpečné zložky sú pre pokožku naozaj príjemne výživné.
  • prírodné konzervačné látky prírodné zložky môžu nahradiť škodlivejšie konzervačné látky v podobe alkoholov bez toho, aby bolo ohrozené zdravie používateľa. Dobrým príkladom prírodného konzervačného prostriedku je filtrát z koreňa reďkovky (vyrobený fermentáciou) alebo filtrát zo zimolezu japonského.

Alkohol vs mastná a aknózna pokožka

Ako sme už vyššie spomínali, alkohol má dve výhody, vďaka ktorým dokáže osloviť ľudí s mastnou a aknóznou pleťou. Dokáže zabíjať baktérie na povrchu kože, ktoré spôsobujú akné. Zároveň rýchlo odmasťuje pokožku a toto okamžité uspokojenie a komfort je atraktívne pre tých, ktorí majú (super)mastnú pokožku. Výskumy ukazujú, že výrobky na báze alkoholu, ktoré liečia akné, zvyšujú podráždenie a suchosť pokožky, preto je pre mnohých veľmi ťažké dodržiavať takúto drastickú rutinu. Nie je prekvapením, že výskumy dospeli k záveru, že výrobky proti akné, ktoré obsahujú miernejšie alternatívy k alkoholu, sú pre pokožku lepšie. Iróniou používania liečby založenej na alkohole je, že poškodenie, ktoré spôsobuje, vedie k množeniu baktérií vnútri kože a zhoršuje zápal. Dôsledkom toho sú červené škvrny na tvári, ktoré sa iba veľmi ťažko zosvetľujú a hoja.

U tých, ktorý majú mastnú pleť, môže alkohol v kozmetike ešte väčšmi stimulovať produkciu mazu na dne pórov, takže okamžitý efekt odmastenia je nakoniec vyvážený tým, že mastná pokožka tvorí ešte viac mazu. A tak sa ocitáte v nekonečnom bludnom kruhu...

Alkohol a kožné bunky (príklad pre milovníkov vedy)

V tomto odseku zhrnieme niekoľko faktov, ako alkohol ovplyvňuje kožné bunky, pretože je to skutočne radikálny zásah. Malé množstvá „zlých“ alkoholov aplikovaných na kožné bunky v laboratórnych podmienkach (asi 3 % alkoholu, no vedzte, že vo výrobkoch starostlivosti o pleť je jeho obsah v rozmedzí od 5 % do 60 % a viac) v priebehu dvoch dní zvýšili smrtnosť buniek o 26 %! Zničili tiež prospešné látky v bunkách, ktoré zmierňujú zápal a chránia pred voľnými radikálmi. A to nie je všetko… Dlhodobé vystavovanie pleti alkoholu spôsobuje, že kožné bunky sa doslova zničia. Čím dlhšie pôsobí, tým sú následky horšie.
V rovnakej štúdii sa prišlo aj na to, že iba dva dni expozície alkoholu na pokožke boli dramaticky škodlivejšie ako jeden deň expozície, pričom koncentrácia alkoholu bola menšia ako 10 %. Nuž, pri čítaní tejto štatistiky sme si asi mnohí pospomínali na časy, keď našu pleť plienilo akné a nepohrdli sme produktmi s alkoholom. A možno sme práve mnohí našli odpoveď na otázku, prečo našu pleť kvária „dojazdy“ v podobe rozacey, ekzémov či jemných vrások...

Ak sa dá, treba sa úplne vyhýbať alkoholu v kozmetike?

Ak používate produkty, ktoré obsahujú „zlý“ alkohol, uistite sa, že ide o čistiace produkty, ktoré z tváre opláchnete. Zároveň si dávajte pozor na produkty, v ktorých je alkohol na prvých 7 pozíciách v zozname zložiek. V malých koncentráciách (na posledných priečkach v zložení) by mohli alkoholy optimalizovať nepriaznivé účinky produktov. Uprednostnite však radšej produkty, ktoré obsahujú mastné alkoholy, ktoré majú menej škodlivých účinkov na kožu a viac benefitov. Najideálnejší spôsob, ako sa vyhnúť alkoholom, je, samozrejme, nepoužívať starostlivosť o pleť s alkoholmi, prípadne sa o alkohole v kozmetike poradiť s dermatológom.

Myšlienky na záver

Alkohol sa používal už od staroveku a patrí medzi najstaršie známe antiseptikum a sedatívum. V súvislosti s pokrokom farmaceutického priemyslu sa však začal používať ako konzervačná látka a rozpúšťadlo vo viacerých výrobkoch starostlivosti o pleť. V súčasnosti je nenahraditeľnou súčasťou dezinfekčných prostriedkov na ruky. Tie obsahujú najmenej 60 % etanolu, aby čo najefektívnejšie zabíjali choroboplodné vírusy, baktérie a ich zárodky.

Na základe štúdií je teda zrejmé, že alkohol v starostlivosti o pokožku môže mať škodlivé aj prospešné účinky. Môže byť užitočným doplnkom, ktorý pomôže preniknúť aktívnym zložkám do pokožky, navodiť pocit ľahšej aplikácie produktu a konzervovať ho. Je málo pravdepodobné, že v malom množstve narobí šarapatu, no ak máte citlivú, suchú a podráždenú pleť, buďte zvlášť opatrní. Najlepšia rada na záver znie: konzultujte používanie produktov s alkoholom so svojím dermatológom, ktorý diagnostikuje stav vašej pleti a určite vám poradí najlepšie.
 
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť