Akné - čo naozaj pomáha a čo nie?

nazov
meno
Alžbeta
Akné. Slovo, ktoré nik z nás nechce v súvislosti s pleťou ani len počuť. Niektorí z nás majú to šťastie, že problémy s ním vôbec nepoznajú, iní si však kvôli nemu v puberte prešli doslova peklom. Okrem toho môžu problémy s akné zostať súčasťou nášho života už navždy. A keďže zapálená a ubolená pleť nie je práve víziou šťastnej budúcnosti, je dobré vedieť, ako proti akné účinne bojovať. Nie všetky prípravky, ktoré sú naň určené, nám totiž naozaj pomôžu.
 
Problémy s akné postihujú najmä násťročných a pomerne veľkú časť dospelej populácie. Toto nepríjemné dermatologické ochorenie spôsobuje vznik rôznych typov pupienkov a vyrážok nielen po tvári, ale aj v oblasti hrudníka, ramien či chrbta.
 
Nevýhodou je, že na akné neexistuje žiadny univerzálny liek. U každého z nás sa môže toto ochorenie prejavovať inak, preto ak chceme v jeho liečbe dosiahnuť pozitívne výsledky, musíme tomuto procesu podriadiť nielen naše telo a pokožku, ale aj životný štýl.


Úvodná chyba


Úvodnou chybou v boji proti akné je, že mnohí z nás jeho príznaky ignorujú až do chvíle, kedy je situácia naozaj vážna. Áno, jedna vyrážka nič neznamená, no ak na sebe pozorujete zvýšený výskyt vyrážok, neignorujte ich. Práve toto je úvodná chyba, ktorú robia mnohí z nás. Zájdeme do drogérie a kúpime si niektorý z produktov určený na liečbu akné. Tu však nastáva ďalšia chyba. Akné je totiž ochorenie a tak ako pri každej ďalšej chorobe, aj jeho liečba si vyžaduje návštevu lekára - odborníka. Ak teda trpíte problémom s akné, návštevu dermatológa určite neodkladajte na neskôr.


Prečo je nevyhnutná návšteva dermatológa?


Na boj proti akné potrebujeme telu dodať aktívne látky. Príkladom sú retinoidy, kyselina azelaová, benzoyl peroxide či klindamycín. A hoci sú tieto látky obsiahnuté aj vo voľnopredajných prípravkoch, rozdiel je v ich koncentrácii. Prípravky, ktoré vám dermatológ odporučí na lekársky predpis, sú omnoho účinnejšie, preto je aj liečba akné pod vedením odborníka vždy úspešnejšia. Ak sa napriek tomu spoľahnete len na kozmetické prípravky z drogérií, liečba vám bude trvať omnoho dlhšie nehovoriac o tom, že sa vytúženého výsledku možno nikdy nedočkáte.

TIP: Prípravky na boj proti akné, ktoré dostanete na predpis od dermatológa, sú nielen účinnejšie, ale aj lacnejšie. Okrem rýchlejšiej a účinnejšej liečby tak návštevou lekára ešte aj ušetríte.


Väčšina liečby tak či tak padne na vaše plecia


Napriek tomu, že návšteva lekára je pri liečbe akné dôležitá, predsa to nie je jediný krok, ktorý vás privedie k hladkej a zdravej pleti. Dermatológ je len začiatok cesty, akýsi čiastkový prostriedok na dosiahnutie vášho cieľa. Problémom (nielen) slovenského zdravotníctva je totiž čas, ktorého majú lekári naozaj nedostatok. Proces liečby akné je na hodiny vysvetľovania, a tie, žiaľ, lekári nemajú. Dermatológ vám síce povie základy, ale ďalej už na nich musíte stavať vy sami.


Riešením môže byť kozmetička


Pokiaľ vaša kozmetička “nezaspala na vavrínoch”, môže vám byť počas procesu liečby veľmi nápomocná. Povolanie kozmetičky je už dnes totiž na úplne inej úrovni než kedysi. Od obyčajného líčenia a predaja prípravkov už mnohé kozmetičky prešli aj na poradenstvo. Niektoré ho vykonávajú naozaj kvalitne a erudovane a aj vďaka nim sa môže vaša cesta za zdravou pleťou zdať jednoduchšia a reálnejšia.

TIP: Pri zverení sa do rúk kozmetičky pamätajte na to, že opatrnosti nikdy nie je dosť. Ešte stále je totiž medzi nimi aj veľa takých, ktoré vás s cieľom predať nejaký produkt presvedčia o jeho “úžasných výhodách” aj napriek tomu, že vám neprinesie žiadny pozitívny výsledok. Najlepšie je dať v tomto smere na odporúčania známych a ľudí, ktorí majú s naozaj dobrou kozmetičkou aj osobnú skúsenosť.


Aké typy akné poznáme a čo je príčinou vzniku?


Prvým krokom k účinnej liečbe akné je poznať príčinu, kvôli ktorej vzniká. Podľa príčiny potom rozoznávame viaceré druhy akné. Problémom môže byť:
 
  • Hormóny. U žien sú kritickými najmä dni pred začatím a po skončení menštruačného cyklu, kedy sa hormóny v našom tele trochu “bláznia”. Okrem toho môže byť dôvodom aj perimenopauza či menopauza, kedy sa ženské hormóny správajú odrazu inak, než sme zvyknuté. Akné u mužov môže byť zas spôsobené nadmernou produkciou androgénu, ktorý môže spôsobiť nadmernú produkciu oleja. Dôsledkom toho je pomalé vylučovanie odumretých buniek pokožky, ktoré sa môže pretaviť aj do problému s akné.
  • Baktérie. Okrem hormonálneho pôvodu môžu mať problémy s akné pôvod aj v baktériách. Akné spôsobuje baktéria Propionibacterium Acnes. Ak jej vytvoríme vhodné podmienky, problémami s akné nás na nejaký čas určite potrápi.
  • Zápal. Dôvodom zápalového pôvodu akné môže byť choroba. V prípade, že trpíme týmto problémom, okamžite by sme mali pozornosť upriamiť aj na stravu a celkovú pohodu. Nesprávne stravovanie či nadmerný stres môže totiž celý problém ešte len zhoršiť.
  • Citlivosť. Posledný typ akné môže byť spôsobený alergickou reakciou na rôzne kozmetické výrobky, potraviny či dokonca znečistené životné prostredie. Na takéto podnety extrémne silno reaguje najmä citlivá pleť, preto by ste ju týmto vplyvom nemali zbytočne vystavovať.
 

Neverte všetkému, čo počujete a čo si prečítate


Dnešná doba je charakteristická pretlakom informácií. Dôsledkom je milión “odborníkov” na všetko, kvôli čomu sa k nám často dostávajú aj nepravdivé a zmätočné informácie o akýchkoľvek témach. Akné nie je výnimkou a aj o ňom sa na internete a sociálnych sieťach dočítate niekoľko mýtov. Informácie preto treba filtrovať a vyberať si z nich vždy len to vedecky podložené. Ktoré nepravdy o akné sa teda šíria naprieč svetom?
 
  • Príčinou akné je špinavá pokožka. Medzi baktériami a nečistotami je obrovský rozdiel. A kým baktérie akné naozaj spôsobujú, nečistoty nie. Navyše, nadmerným umývaním tváre sa ničí jej prirodzená kyslosť, ktorá našu pokožku chráni. Ak pleti jej prirodzenú kyslosť odoberieme, stav s akné sa tým ešte zhorší. Pokožka bude dehydrovaná a mastná, čo je dokonalým prostredím pre šírenie akné.
  • Vyrážky sa dajú vysušiť. Ďalší mýtus. Vyrážka je totiž zmesou oleja, zápalu, baktérií a odumretých buniek kože. Neobsahuje vodu, preto všetko, čo robíte s cieľom vysušiť ju skončí len ako vysušenie jej okolia. V skutočnosti tak tento krok môže stav vyrážky ešte len zhoršiť.
  • Zubná pasta ako univerzálny liek. Zuby patria k najtvrdším látkam v našom tele, pokožka, naopak, k tým najjemnejším. Aj napriek tomu, že zubná pasta môže skutočne vysušiť vyrážky, v konečnom dôsledku môže spôsobiť viac škody ako úžitku.

Kroky, ktoré môžu stav s akné zlepšiť


Okrem prípravkov, ktoré dostaneme na liečbu akné od dermatológa, sa snáď všetci, ktorí týmto problémom trpia, snažia objaviť aj pár “zlepšovákov”. Tie síce akné nevyliečia, ale aspoň nebudú jeho stav zhoršovať. Tu je niekoľko tipov:
  • Pri čistení pleti sa vyhýbajte minerálnym olejom. Liquid paraffin, liquid petroleum, paraffin oil, paraffinum liquidum, petrolatum liquid, petroleum oil, white mineral oil - pod všetkými týmito názvami v zložení kozmetiky sa ukrýva označenie minerálneho oleja. Zbytočne zaťažujú mastnú, problematickú pleť môžu prispieť k upchatiu pórov.
  • Vyvarujte sa nadmerného množstva alkoholu v kozmetických produktoch. Ak vás tvár po nanesení kozmetického prípravku vyslovene páli, viac si ho na pleť nenanášajte. Produkty, ktorých hlavnou uvedenou zložkou je alkohol, povrch vašej pokožky vysušia, zničia jej prirodzenú kyslosť a vytvoria tak dokonale živnú pôdu pre vznik a šírenie akné.
  • Vyhýbajte sa mydlám a čistiacim penám. Majú schopnosť narúšať pH našej pokožky až tak, že dosiahne maximálne zásaditý stupeň. Takéto prostredie je opäť len zelenou zónou pre vznik a šírenie akné. Jemné čistiace gély sú oveľa lepšou voľbou.
  • Nevytláčajte si začervenané miesta. Ak je vyrážka, ktorú sa práve chystáte vytlačiť, začervenaná, radšej na to rýchlo zabudnite. Dôvod jej vzniku tak či tak von nedostanete a jediné, čo tým dosiahnete, je len ďalšia jazva. Ak sa však predsa len chystáte vytlačiť pupienok, prečítajte si náš návod na bezpečné vytláčanie akné.
  • Ošetrujte svoju pokožku šetrne a s rešpektom. Správna starostlivosť a kvalitné výrobky vhodné pre váš typ pleti. Aj to je krok, ktorý vám pomôže vyvarovať sa vzniku akné.
  • Používajte exfolianty. Kyseliny pomáhajú zmierniť upchaté póry a bojovať s odumretými bunkami pokožky, okrem toho dokážu redukovať jej pH. Hladinu kyslosti posúvajú na spodné priečky, čím vytvárajú účinnú obranu proti akné. Na aknóznu a problematickú pokožku je najlepšia kyselina salicylová, glykolová, mliečna a mandľová.
  • Benzoylperoxid (na predpis) alebo kyselina salicylová na lokálne ošetrenie vyrážky. Tieto zložky sa nachádzajú v lokálnych kúrach. Prenikajú hlboko do pórov a ničí baktérie, ktoré spôsobujú vznik akné. 
  • Pokožku hydratujte. O pokožku sa treba starať nielen v miestach, kde sa vyskytuje akné. A aj keď týmto miestam by sme prílišnú mastnotu venovať nemali, zvyšok tváre môže byť na úkor akné trochu zanedbaný. Vždy preto sledujte aj miesta, ktoré nie sú posiate vyrážkami, aby vo výsledku neskončili suché a dehydrované. Pozrite si náš toplist najlepších krémov na mastnú/aknóznu pleť.
  • Nezabúdajte na probiotiká. Sú nevyhnutnosťou, najmä ak máte nasadenú antibiotickú liečbu, a to nielen v súvislosti s akné. Pokožka je totiž prvým miestom, ktoré nám ukáže, čo sa odohráva v našom tele. To je dôvod, prečo by sme našu tráviacu sústavu mali udržiavať v perfektom stave a mali by sme jej dopriať všetko, čo potrebuje.
  • Nepoužívajte hydratačné krémy s komedogénnymi zložkami. Komedogénne zložky (napr. kokaové maslo, kokosový olej, Isopropyl myristate, Laureth-4 atď.) majú tendenciu upchávať póry a podporovať vznik akné.

Čo by ste mali vylúčiť zo stravy?


Mnohé potraviny, ktoré sú chutné a obľúbené, majú, žiaľ, zápalové účinky, a tak vznik akné len podporujú. Toto je krátky zoznam tých, ktoré by ste s cieľom jeho zmiernenia mali z vášho jedálnička vyradiť, prípadne ich aspoň obmedziť na minimum.
 
  • Cukor. Cukor je zložkou stravy, ktorá výrazne podporuje vznik a šírenie akné. Vyhýbať by ste sa mali najmä sladeným nápojom a ovocným džúsom, ale aj pečivu, kečupu, majonéze, smotane, či horčiciam a steakovým omáčkam. Fruktóza, sacharóza, maltóza - to všetko by malo byť vo vašej strave rapídne obmedzené.
  • Pečivo a produkty z múky. Obsahujú cukry, takže by vo vašom jedálničku mali byť striktne obmedzené. Chlieb, cestoviny, obilniny, cukor a koláče - to všetko musí ísť preč.
  • Červené mäso. Hovädzie, jahňacie, jelenie, teľacie, bravčové mäso a všetky výrobky z nich podporujú vznik zápalových ochorení. Jesť by ste ho preto mali len v obmedzenom množstve. Ideálne je pritom jesť len bio mäsá bez rizika prítomnosti hormónov a umelých látok. Tie totiž akné zhoršujú. Lepšou voľbou je tiež jesť biele mäso alebo ryby - najmä lososa.
  • Mliečne výrobky. Mliečne výrobky obsahujú hormóny, ktoré majú tendenciu meniť náš endokrinný systém a prispieť tak k vzniku a šíreniu akné.
  • Vyprážané jedlá. Vyvarujte sa všetkých margarínom, kukuričnému, slnečnicovému, bavlnníkovému či hroznového oleju. Ak už máte jesť vyprážané jedlá, použite na ich prípravu olivový alebo makadamiový olej.
 
Na prvý pohľad je tých obmedzení možno veľa, verte však, že sa na to všetko dá veľmi rýchlo zvyknúť. Ak s dermatológom správne nastavíte liečbu a prispôsobíte jej aj vašu stravu, uvidíte, že výsledok v podobe krásnej a hlavne zdravej pleti na seba nenechá dlho čakať.
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanietená pisateľka, milovníčka dobrých kníh, vône rannej kávy, výhľadov z kopca a ticha, ktoré lieči. Obdivovateľka veľkoleposti neporušenej prírody a jej blahodarných zložiek, ktoré rada využíva aj v hraniciach beauty sveta. Očarenie nachádza najmä v tónoch prirodzenej ľudskej krásy, ktorú najradšej obdivuje v kombinácii s vnútorným dobrom.

Zatvoriť