add-product

Všetko, čo potrebujete vedieť o retinoidoch od The Ordinary

nazov
meno
Katarína
Laicky môžeme retinoidy považovať za aktívnych superhrdinov v kozmetike. Je totiž zriedkavé, aby nejaká zložka starostlivosti o pleť dokázala doslova všetko. Retinoidy, inak nazývané aj deriváty vitamínu A, sú však nesporná ingrediencia vo svete krásy a považujú sa za zlatý štandard starostlivosti a v udržiavaní zdravej pokožky. Od istého momentu začali produkty s retinoidmi zapĺňať regály s kozmetikou v obchodoch a zintenzívnila sa aj osveta o nich. Spolu s osvetou však prišiel aj zmätok, pretože retinoidy nie sú iba hocijaké aktívne zložky – ide o jedinú ingredienciu, ktorá skutočne dokáže zmeniť vašu pokožku. A silná zbraň v rukách neskúseného nemusí „vypáliť“ tak, ako by ste si predstavovali...

V každom prípade, ak retinoidy správne zaradíte do kozmetickej rutiny, budú najlepšími priateľmi vašej pokožky. Keby sme mali vymenovať všetky ich benefity, nestačilo by nám na to iba zopár riadkov, preto zdôrazníme tie najpodstatnejšie:
 • majú účinné antiagingové účinky (zjemňujú vzhľad vrások a predchádzajú vzniku nových),
 • liečia zápalové ochorenia kože (akné, rakovinu kože, psoriázu atď.),
 • povzbudzujú rýchlejšiu obnovu buniek pleti (fungujú na bunkovej úrovni),
 • stimulujú produkciu kolagénu,
 • zjemňujú vzhľad pórov,
 • zlepšujú textúru pleti,
 • redukujú poškodenie pleti slnečným žiarením, zosvetľujú pigmentácie.

The Ordinary: Stará a nová generácia retinoidov

Značka The Ordinary, ktorá je výsledkom snáh firmy Deciem, ponúka širokú škálu retinoidov. Jej formulátori si totiž uvedomujú, že pleť nie je univerzálny orgán – každý typ pleti reaguje na rôzne koncentrácie retinoidov inak. V ponuke majú dva typy retinoidov: retinol a granaktívny retinoid. Môžeme povedať, že hoci ide o veľmi podobných „súrodencov“, majú viacero odlišností.

Retinol („starší súrodenec“) je na svete dlhšie ako väčšina z nás (od 30. rokov 20. storočia) a práve preto bol veľmi podrobne študovaný. Považuje sa za jednu z najefektívnejších a momentálne aj najobľúbenejších voľne dostupných aktívnych zložiek starostlivosti o pleť. Ak sa v pokožke premení na kyselinu retinovú, má rovnaký účinok ako tretinoín (ktorý sa považuje za najúčinnejší topický retinoid). Je všeobecne známe, že retinol je 10- až 20-krát menej účinný ako kyselina retinová, no i tak je pokožka vďaka nemu vypnutejšia, hladšia a pevnejšia. Je užitočný aj pre pokožku náchylnú na akné, pretože normalizuje keratinizáciu (rohovatenie hornej vrstvy pokožky) a spôsobuje, že póry produkujú menej mazu.

Granaktívny retinoid/Hydroxypinacolone retinoate/HPR („mladší súrodenec“) je oveľa novší aktívny komplex retinoidov novej generácie, o ktorom sa preukázalo, že sa zameriava na viaceré príznaky starnutia a ponúka rovnaké dlhodobé výhody ako retinol, no bez nežiaducich účinkov spojených s retinolom ako napríklad podráždenie, začervenanie či suchá pleť, ktorá sa odlupuje. Toto sú však iba informácie, ktoré poskytuje výrobca (čiže môžu aj nemusia byť presné). Zrátané a podčiarknuté: granaktívny retinoid je výsledkom chvályhodného inovačného počinu a je to nádejná vychádzajúca hviezda, no vyžaduje si viac nezávislých výskumov.

Keď je niečo lacné známkou kvality a efektivity...

The Ordinary má v súčasnosti vo svojom portfóliu až 6 produktov s retinoidmi, ktoré poskytujú rôzne úrovne koncentrácie a fungujú na bezvodej báze, predovšetkým s použitím skvalánu (okrem jednej emulzie). Neobsahujú silikóny, sú bez alkoholu a značka netestuje na zvieratách. Ceny týchto retinoidov sú naozaj veľmi nízke (približne od 5 do 14 €), čo pred pár rokmi spôsobilo vo svete kozmetiky skutočnú revolúciu. Firma Deciem toto svoje rozhodnutie dodnes múdro argumentuje: „Všetko, čo robíme, je mimoriadne kvalitné. Kvalita dnes znamená byť autentický, odlišný, funkčný, byť krásny za rozumnú cenu. A tieto zásady rešpektujeme.“

Tri z ich kultových produktov sú založené na aktívnej zložke retinolu a tri na aktívnej zložke granaktívneho retinoidu:

1. Retinol 0.2 % in Squalane - retinol pre začiatočníkov (5,30 €)


Akú formu retinoidu využíva? Ide o 0,2 % retinolu, čo zodpovedá 0,01 % kyseliny retinovej, čiže je to najnižšia koncentrácia retinolu.

Ďalšie kľúčové ingrediencie: Keďže ide o bezvodý produkt na báze skvalánu, ten mu poskytuje vynikajúce zvlhčovacie benefity. Príjemnou antioxidačou zložkou je extrakt z paradajky a zdravú ochrannú bariéru kože udržiava jojobový olej.
Aká je textúra? Je to ľahký olejček, ktorý sa rýchlo vstrebáva do pokožky.

Existujú nejaké vedľajšie účinky? 0,2 % koncentrácia je veľmi mierna, ale ak máte citlivú pokožku, môže sa červenať alebo sa na nej môžu tvoriť suché šupinky.

Hodnotenia používateľov: 8,5 z 10 hviezdičiek (zdroj: Deciem)

Pre koho je vhodný? Je ideálny pre retinoidových nováčikov, ktorí uprednostňujú osvedčený retinol pred sľubným, no zatiaľ menej študovaným granaktívnym retinoidom.

2. Retinol 0.5 % in Squalane - retinol pre pokročilých (5,80 €)


Akú formu retinoidu využíva? Ide o 0,5 % retinolu, čo zodpovedá 0,025 % kyseliny retinovej. Je to mierna forma retinolu.

Ďalšie kľúčové ingrediencie: Obsahuje okrem 0,5 % retinolu aj antioxidačný extrakt z paradajky, z listov rozmarínu (upokojujúci, protizápalový a antibakteriálny účinok) či syntetickú molekulu hydroxymetoxyfenyl dekanón, ktorá podporuje a aktivizuje kyselinu hyalurónovú v pleti. Nechýba skvalánová báza, ktorá vyživuje a hydratuje pleť, a jojobový olej.
Aká je textúra? Trochu mastnejšia ako v 0,2 % retinole v skvaláne. Vstrebanie produktu trvá trošku dlhšie.

Existujú nejaké vedľajšie účinky? 0,5 % koncentrácia je silnejšia, a preto môže spôsobiť väčšie podráždenie, predovšetkým na citlivej pleti. Pre začiatočníkov je ideálne pleť privyknúť na 0,2 % koncentráciu retinolu a potom prejsť na túto vyššiu koncentráciu.

Hodnotenia používateľov: 7,6 z 10 hviezdičiek (zdroj: Deciem)

Pre koho je vhodný? Pre každého, kto chce riešiť prvé jemné vrásky a nedokonalosti pleti a je pripravený na „upgrade“ po 0,2 % retinole v skvaláne.

3. Retinol 1 % in Squalane - retinol pre profesionálov (6,70 €)Akú formu retinoidu využíva? 1 % retinol, ktorý sa premieňa na 0,5 % kyselinu retinovú. To je naozaj silná koncentrácia na elimináciu pigmentácií a podporu kolagénu v pleti.

Ďalšie kľúčové ingrediencie: Podobne ako Retinol 0,5 % In Squalane a Retinol 1 % In Squalane obsahuje výťažok z paradajok, extrakt z listov rozmarínu a syntetickú molekulu hydroxymetoxyfenyl dekanón, iba percento retinolu je vo formulácii iné. Je formulovaný vo výživnom skvaláne a o ochranu pokožky sa stará jojobový olej.
Aká je textúra? Je dosť mastná, takže sa trochu ťažšie vstrebáva.

Existujú nejaké vedľajšie účinky? Zo všetkých dostupných retinolových produktov od The Ordinary ide o najviac dráždivý, no zároveň najefektívnejší produkt s retinolom.

Hodnotenia používateľov: 7,9 z 10 hviezdičiek (zdroj: Deciem)

Pre koho je vhodný? Pre profesionálov, ktorí sa k tejto sile retinolu postupne dopracovali z nižších koncentrácií a ktorí chcú čo najefektívnejšie využiť silu retinolu, prípadne ešte nie sú pripravení na „upgrade“ v podobe tretinoínu (ak si ho zoženú niekde v zahraničí, kde je dostupný na lekársky predpis, ale aj bez neho).


4. Granactive Retinoid 2 % in Squalane - granaktívny retinoid pre pokročilých (9,60 €)


Akú formu retinoidu využíva? Táto bezvodá formulácia obsahuje 2 % koncentráciu pokročilého retinoidného aktívneho komplexu s názvom Granactive Retinoid - vo výsledku však ide o roztok 0,2 % esteru kyseliny all-trans retinovej (tretinoínu). To znamená, že po absorpcii do pokožky sa nemusí premieňať na kyselinu retinovú (aktívnu formu vitamínu A). Napriek tomu je jemnejší ako čistý retinol. Počiatočné výskumy ukázali, že pomáha pri liečbe akné, melazmy a vrások.

Ďalšie kľúčové ingrediencie: Aj produkty s granaktívnym retinoidom obsahujú výťažok z paradajky, extrakt z listov rozmarínu a syntetickú molekulu hydroxymetoxyfenyl dekanón. Navyše je v zložení bisabolol – upokojujúca aktívna zložka z harmančeka, ktorá sa používa v starostlivosti o pleť ako príjemná protizápalová ingrediencia. Granaktívny retinoid je tiež formulovaný v hydratačnom a vo zvlhčovacom skvaláne a dopĺňa ho jojobový olej, ktorý udržiava zdravú kožnú bariéru.
Aká je textúra? Ľahšia a mastná, ktorá sa rýchlo vpije do pokožky. Granaktívny retinoid dodáva pokožke mierne žltý odtieň, ktorý pri nadmernom použití môže zafarbiť aj textil (napríklad obliečku na vankúši alebo pyžamo, keďže sa používa na noc).

Existujú nejaké vedľajšie účinky? Ide o najjemnejší retinoidový vzorec, takže nespôsobuje podráždenie.

Hodnotenia používateľov: 7,8 z 10 hviezdičiek (zdroj: Deciem)

Pre koho je vhodný? Najmä pre citlivú pokožku náchylnú na akné, ktorá neznáša iné formy vitamínu A (ako napríklad retinol).

5. Granactive Retinoid 5 % in Squalane - granaktívny retinoid pre profesionálov (13,90 €)


Akú formu retinoidu využíva?
Táto bezvodá formulácia obsahuje 5 % koncentráciu pokročilého retinoidného aktívneho komplexu s názvom Granactive Retinoid - vo výsledku však ide o roztok 0,5 % esteru kyseliny all-trans retinovej (tretinoínu). Má teda vyššiu koncentráciu ako predošlý granaktívny retinoid.

Ďalšie kľúčové ingrediencie: Obsahuje rovnaké kľúčové zložky ako Granactive Retinoid 2 % In Squalane, ktoré zabezpečujú výživu, udržujú zdravú ochrannú bariéru pleti a majú antioxidačné účinky.
Aká je textúra? Trochu mastnejšia ako 2 % granaktívny retinoid v skvaláne, takže sa o niečo ťažšie a dlhšie vstrebáva. Má mierne žltý odtieň, ktorý je však na pokožke neviditeľný.

Existujú nejaké vedľajšie účinky? Nemal by spôsobovať podráždenie.

Hodnotenia používateľov: 8,1 z 10 hviezdičiek (zdroj: Deciem)

Pre koho je vhodný? Ak ste používali Granactive Retinoid 2 % In Squalane a ste pripravení na „upgrade“, je to dokonalý ďalší krok.


6. Granactive Retinoid 2 % Emulsion (v minulosti Advanced Retinoid 2 %) - granaktívny retinoid v emulzii pre pokročilých (9,80 €)


Akú formu retinoidu využíva? 0,2 % granaktívny retinoid + kapsulovaný retinol. Spája sa v ňom teda stará i nová generácie retinoidov.

Ďalšie kľúčové ingrediencie: Má bohatšie zloženie ako predošlých päť retinoidov od The Ordinary. Antioxidačné účinky má výťažok z ovocia a listov tasmánskeho korenia (vynikajúci prostriedok na zmiernenie svrbenia a pálenie, lebo je protizápalový a antialergénny), extrakt z listov rozmarínu a syntetická molekula hydroxymetoxyfenyl dekanón. Ako skvelý prírodný zvlhčovač a zložka identická s pokožkou funguje glycerín. Medzi upokojujúce zložky sa zaraďuje bisabolol. Ako jediný spomedzi retinoidov od The Ordinary je formulovaný na báze vody.
Aká je textúra? Ide o ľahké krémové sérum, ktoré sa rýchlo vstrebáva do pokožky.

Existujú nejaké vedľajšie účinky? Je silnejší ako oba granaktívne retinoidy v skvaláne, takže môže dráždiť citlivú pokožku.

Hodnotenia používateľov: 8,7 z 10 hviezdičiek (zdroj: Deciem)

Pre koho je vhodný? Pre tých, ktorí chcú používať stredne intenzívne retinoidy, a tých, ktorí hľadajú to najlepšie zo starej a z novej generácie retinoidov.

Intenzita retinoidov od The Ordinary

            

Ako zaradiť retinoidy do pleťovej rutiny?

Ako sme už spomínali, produkty s retinoidmi treba používať iba na noc, pretože slnečné žiarenie degraduje ich účinok. Netreba zabudnúť na SPF na deň – to však nesmie chýbať v rannej rutine za žiadnych okolností. Na začiatok je vhodné, aby ste retinoidy nepoužívali v jednej rutine s exfoliačnými produktmi (BHA a AHA kyselinami), pretože by to mohlo spôsobiť podráždenie pleti.

Kroky v rutine:
 1. Najprv si umyte tvár a naneste očný krém alebo akýkoľvek výživný krém pod oči, aby ste ochránili jemnú pokožku očného okolia.
 2. Počkajte niekoľko minút, kým pokožka nie je úplne suchá – to je dôležité, lebo ak je vaša pokožka vlhká, retinol nebude schopný vstrebať sa do nej a môže spôsobiť podráždenie. Na mierne vlhkú pokožku sa nanášajú zvlhčovače a séra, nikdy nie retinoidy.
 3.  Použite dávku retinoidu s veľkosťou hrášku a nanášajte ho končekmi prstov od brady smerom hore a do strán (efektívna stratégia proti účinkom gravitácie).
 4.  Na záver použite váš hydratačný krém a ochranu pred slnečným žiarením, minimálne SPF 30 (iba v rannej rutine)
Kým si pleť nezvykne na pôsobenie retinoidov, aplikujte ich maximálne dvakrát v týždni, neskôr môžete frekvenciu zvýšiť na každú druhú noc – ale myslite na to, že aj v tomto prípade platí: menej je viac a pomaly ďalej zájdeš. Po otvorení sa odporúča uchovávať granaktívne retinoidy aj retinol v chladničke a minúť do 12 mesiacov.

S retinoidmi sa dajú kombinovať rôzne aktívne látky – napríklad peptidy, kyselina hyalurónová, niacinamid či epidermálne rastové faktory (ideálne pred aplikáciou retinoidov a na záver natrieť hydratačný krém). Vitamín C radšej zaraďte do rannej rutiny ako spolu s retinoidmi do večernej. Viac o kombináciách aktívnych látok sa dozviete tu.

Sú retinoidy vhodné pre všetky typy pleti?

Áno, určite sú. Ale... pri podráždenej alebo citlivej pokožke treba musíte byť mimoriadne opatrní, pretože tieto typy pleti sa oveľa ťažšie prispôsobujú silným aktívnym zložkám v kozmetike, nevynímajúc retinoidy. Rovnako si musia dávať pozor ľudia, ktorí majú nadmerne exfoliovanú pokožku (pomocou domácich pílingov) alebo majú pokožku poškodenú zo slnka. Vtedy sa treba poradiť s dermatológom a postupovať podľa jeho odporúčaní. Zároveň by nemali retinoidy používať tehotné a dojčiace ženy.

Rady na záver

 • Ak uvidíte zlepšenie vzhľadu aj komfortu pleti po používaní retinoidov, nemusí to byť iba vo vašej hlave. Nie nadarmo sa hovorí, že retinoidy sú kráľovská ingrediencia.
 • Ak sa prvé známky zlepšenie neukážu hneď, vydržte niekoľko týždňov aj mesiacov, nevzdávajte to. Veď na dobré sa oplatí čakať.
 • V prípade nepríjemných vedľajších účinkov sa snažte vymyslieť efektívny spôsob, ako ich zmierniť – určite skúste krém s ceramidmi (napr. od CeraVe), skvelú kyselinu hyalurónovú od Niodu alebo peptidy. Ak prečkáte prvé nepríjemné príznaky, príde čas, keď sa vaša pokožka znova ocitne v jej prirodzenom komforte – a, navyše, s pridanou hodnotou, ktorú zabezpečia retinoidy!
 • Ak sa vaša pokožka bude nepekne červenať a sušiť, skúste ju upokojiť cica krémom Cicaplast Baume B5 od La Roche-Posay, ktorý obsahuje účinné látky madecassoside a pantenol, ktoré regenerujú kožnú bariéru a pomáhajú hojiť pokožku. Overený, účinný, skvelý, natiera sa ako masielko na chlebík!
Takže, na základe známeho hesla „odvážnemu šťastie praje“ sa nebojte postupne začleniť do kozmetickej rutiny jeden z cenovo dostupných a efektívnych retinoidov od The Ordinary a užívať si jeho účinky, ktoré sa skôr či neskôr určite prejavia.
 
name

Katarína

Beauty Content Creator and Editor

Som jazyková redaktorka s vášňou pre písanie. Milujem sychravé dni s čajom v ruke – to je moje najplodnejšie tvorivé obdobie. Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).