Retinol

V našej databáze sa nachádza 174 produktov s touto zložkou.

Známe aj ako:

  • Vitamín A

Funkcia:

  • Podpora komunikácie buniek - dokážu prikázať bunkám, aby sa správali ako nové a zdravé bunky

Škodlivosť EWG:

Vysoké riziko

Vhodné:

Citlivá pleť

Popis zložky:

Čo to je a čo robí: Ide o čistý vitamín A, ktorý je považovaný za najosvedčenejšiu zložku proti starnutiu. Aby fungoval, musí sa v koži premeniť na kyselinu retinovú (rovnako ako všetky retinoidy). Vďaka nemu je pokožka menej vráskavá, je hladšia, pevnejšia a napnutejšia, zároveň je retinol užitočný aj pre pleť so sklonom k akné, pretože spôsobuje, že póry produkujú menej mazu.

Vedľajšie účinky: Môže spôsobiť mierne podráždenie, začervenanie a suchosť pleti. Treba ho do rutiny zavádzať postupne – od najnižších koncentrácií a v dlhších intervaloch. Nesmú ho používať tehotné a dojčiace ženy. Údaje zo štúdie FDA naznačujú, že retinoidy môžu urýchliť vývoj kožných nádorov a lézií na koži vystavenej slnku. Pri používaní retinoidov nezabúdajte na každodennú aplikáciu SPF! FDA, nórske a nemecké agentúry zodpovedné za kontrolu liečiv vyjadrili obavu, že denná aplikácia krémov s vitamínom A na pokožku môže prispieť k nadmernému príjmu vitamínu A u tehotných žien a iných skupín. Štúdie sa pri hodnotení retinoidov zhodujú a všeobecne platí pravidlo, že nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy. Môžu totiž nepriaznivo ovplyvniť vývoj plodu a zvýšiť riziko malformácií (vrodených srdcových chýb). 

Pre koho je vhodný: Pre všetkých, ktorí chcú predchádzať predčasnému starnutiu pleti, prípadne ich trápi akné. Ide o voľnopredajnú zložku.

Výhody

- je užitočný pre pokožku náchylnú na akné
- pri pravidelnom používaní je pokožka časom pevnejšia, hladšia a napnutá
- môžete zaznamenať mierne účinky proti starnutiu
- spôsobuje, že póry produkujú menej mazu

Nevýhody

- predstavuje vysoký stupeň podráždenia v závislosti od koncentrácie
- na začiatku používania je pokožka väčšinou suchá a šúpe sa, môžete cítiť citlivosť pleti a prípadné zhoršenie akné
- retinol účinkuje rovnako ako silnejšie formy vitamínu A, len mu to trvá dlhšie
- ak nezačnete s najnižšou koncentráciou, môžete pleti viac uškodiť ako pomôcť