Ako sa starať o pleť — 3 základné produkty, ktoré doma musíte mať

nazov
meno
Alžbeta
Základom zdravej, a teda aj krásnej pleti, je pravidelná starostlivosť postavená na kvalitných pleťových prípravkoch. Problém je, že mnohí ich používanie odkladajú na “neskôr”, z čoho sa môže však veľmi rýchlo stať obávané “neskoro”. Pri slovách “starostlivosť o pleť” totiž mnohí nevedia, čo presne si treba pod týmto rituálom predstaviť, a tak ho často vnímame ako mimoriadne komplikovaný proces. V skutočnosti to však nemusí byť vôbec pravda a z jeho jednoduchosti môžete byť veľmi milo prekvapení. 
 
Len si to priznajme - v starostlivosti o pleť sme mnohokrát nedôslední. Koľko je takých dní, keď sme naozaj radi, že sa večer po náročnom dni dokážeme vôbec dôkladne odlíčiť, nie aby sme ešte venovali čas výživnej beauty rutine a kúram od výmyslu sveta, ktoré nám neraz zaberú celé desiatky minút. Okrem toho problém nemusí tkvieť len v nedostatku času, ale aj v našej nevedomosti. Vybrať si z tisícok produktov starostlivosti o pleť nie je vôbec jednoduché, o to viac, ak ste začiatočník a neviete, aké kroky by mala vaša beauty rutina obsahovať. Tu je preto užitočný manuál, ktorého dodržiavaním doprajete vašej pleti všetko, čo nevyhnutne potrebuje. Okrem potrebnej hydratácie tak dosiahnete aj zdravo a výživne pôsobiaci vzhľad či dokonca redukciu pomaly prejavujúcich sa vrások. Ako na to? 

Krok 1: Smerodajným je typ pleti

Ešte predtým ako sa vyberiete do drogérie a rozhodnete sa minúť nemalé peniaze na kvalitné prípravky starostlivosti o pleť, potrebujete vedieť, aký typ pleti máte. Ten je totiž smerodajným faktorom pre vyskladanie si vhodnej beauty rutiny. V opačnom prípade môže byť akákoľvek starostlivosť o pleť zbytočná, v extrémnych prípadoch si ňou môžete dokonca ublížiť. Určenie typu pleti by ste preto rozhodne nemali podceňovať.

Ako určiť typ pleti?

Výhodou je, že dnes už existuje množstvo moderných metód, ako túto informáciu spoľahlivo a rýchlo zistíte. Využiť môžete niektorú z online beauty aplikácií alebo rôzne online testy, ktorých výsledok vám typ vašej pleti prezradí po niekoľkých vašich odpovediach na základné otázky. Ak si však nie ste istá, môžete sa obrátiť na odborníka. Dohodnite si konzultáciu so svojou kozmetičkou, ktorá typ vašej pleti zaiste bez problémov odhalí.

TIP: Okrem uvedených spôsobov sa môžete k typu vašej pleti dopracovať aj jednoduchým “pokusom”.Stačí, ak si umyjete tvár a potom ju necháte 2 hodiny len tak odpočívať. Počas tejto doby na ňu nenanášajte žiadne krémy a ani iné kozmetické produkty a sledujte, ako bude vaša reagovať na prirodzené podmienky, ktoré na ňu pôsobia. Ak je po 2 hodinách vaša pokožka:
 
  • trochu mastná alebo lesklá, pravdepodobne máte mastnú pleť,
  • suchá alebo šupinatá, pravdepodobne máte suchú pleť,
  • miestami suchá a mastná v okolí T zóny, pravdepodobne máte zmiešanú pleť,
  • normálna a nepozorujete na nej žiadny z vyššie uvedených znakov, pravdepodobne máte normálnu pleť.
POZOR! Po pleti sa môžu vyskytnúť aj známky alergickej reakcie. Mnohí v takomto prípade robíme chybu, pretože svoju pleť automaticky kategorizujeme ako citlivú. Aj mastná, suchá či normálna pleť môže byť citlivá na niektoré zložky. Citlivá pokožka však predstavuje skôr stav ako všeobecný typ pleti, preto treba známky alergickej reakcie vnímať naozaj ako alergickú reakciu. Typ pleti sa v takomto prípade nedá jednoznačne určiť, preto by ste mali experiment zopakovať opäť potom, keď sa prejavy alergickej reakcie stratia.

Krok 2: Zvoľte správny čistiaci kozmetický prípravok

Správne čistenie je základným krokom každej beauty rutiny pri akomkoľvek type pleti či akomkoľvek veku, preto sa uistite, že túto časť máte zvládnutú na sto percent. Základom je umývať si tvár dvakrát denne, ráno a večer pred spaním. Zvýšenú pozornosť by ste mali čisteniu venovať najmä ak denne používate dekoratívnu kozmetiku na čele s make-upom. Vtedy by ste mali dbať nielen na pravidelné, ale aj na hĺbkové, ideálne dvojité čistenie pleti — odličovanie a čistenie. To pomôže odstrániť z tváre všetok make-up ako aj zvyšky dekoratívnej kozmetiky. Okrem toho treba dbať na používanie kvalitného čistiaceho kozmetického prípravku, ktorý by ste mali opäť vyberať podľa typu vašej pleti. 

TIP: Široký výber čistiacej kozmetiky môžete zúžiť práve typom vašej pleti. Riadiť by ste sa mali nasledovnými pravidlami priamo súvisiacimi s typom pleti. Ak je vaša pleť:
  • Mastná alebo náchylná na problémy s akné -  mali by ste vyhľadávať čistiace kozmetické prípravky, ktorých kľúčovou zložkou je kyselina salicylová, benzoylperoxid alebo dokonca retinol. Napr. Cosrx Salicylic Acid Daily Gentle Cleanser
  • Suchá, normálna či dokonca citlivá - vyhľadávať by ste mali čistiacu kozmetiku s bohatým obsahom glycerínu a ceramidov. Napr. CeraVe Hydrating Cleanser 
  • Normálna - siahnuť môžete po akejkoľvek čistiacej kozmetike, no dbajte na to, aby bola kvalitná. Vo všeobecnosti sa za najlepšie čistiace prísady považuje retinol, AHA a BHA kyseliny, ceramidy alebo vitamín C.

Krok 3: Hydratácia

Tento krok počas beauty rutiny mnohí zanedbávame, neuvedomujeme si však, že práve hydratácia je jedným z kľúčových faktorov zdravej a mladistvo pôsobiacej pleti. Okrem blahodarného zvláčnenia môže hydratácia pomôcť s odstránením extrémne suchej, šupinatej alebo dokonca aj mastnej pokožky náchylnej na vznik akné či rôznych iných kožných ochorení. Dobrý hydratačný krém je preto must have kúskom beauty výbavy žien v akomkoľvek veku. Netreba však zabúdať na fakt, že aj k jeho výberu treba pristupovať individuálne, nakoľko každému typu pleti vyhovujú iné zložky hydratačného krému. Toto sú niektoré zo zložiek, ktoré sú z hľadiska dosahovania hydratácie všeobecne považované za tie najúčinnejšie, a teda aj najkvalitnejšie:
  • Kyselina hyaluronová. Pleť omladzuje, vypĺňa začínajúce vrásky a obnovuje stratenú hydratáciu.
  • Ceramidy. Základné zložky pre udržiavanie silnej ochrannej bariéry a celkové zdravie pokožky. Ich dopĺňanie, napríklad vo forme hydratačného krému, je dôležité najmä pre tých, ktorí trpia problémom suchej pokožky či nepríjemnými ekzémami.
  • Vitamín C. Poskytuje antioxidačnú ochranu a prispieva k celkovému rozjasneniu pokožky.

Krok 4: Opaľovací krém

Ďalším neodmysliteľným krokom pravidelnej dennej rutiny (nielen) u začiatočníkov je opaľovací krém. Ak ste si doteraz mysleli, že je nutné ho používať len počas leta, a aj to len vtedy, keď sa zdržiavate na slnku, mýlite sa. Slnko predsa svieti počas celého roka a trvalé poškodenie pleti, ktoré spôsobuje, nie je závislé od intenzity, akou svieti. Opaľovací krém by preto mal byť jedným zo základných kozmetických prípravkov určených na každodenné používanie. Minimálny ochranný faktor (SPF), po ktorom by ste mali v podobe opaľovacieho krému siahnuť, je 30, a nanášať by ste ho mali vždy ako posledný prípravok vašej dennej beauty rutiny. Všetky ďalšie prípravky, ktoré by ste naň naniesli, by totiž oslabili ochranný faktor, ktorého úlohou je chrániť vás pred nástrahami slnka počas celého dňa. 

TIP: Pri výbere opaľovacieho ochranného krému máte možnosť vybrať si z dvoch druhov, konkrétne sa môžete rozhodovať medzi chemickým alebo minerálnym opaľovacím krémom. Hlavný rozdiel medzi nimi je v tom, ako sa dokážu vysporiadať s UV žiarením.
  • Minerálny opaľovací krém pôsobí ako štít, ktorý blokuje UV žiarenie a zabraňuje mu preniknúť do pokožky. Takéto účinky dosahuje vďaka zložkám ako oxid zinočnatý a oxid titaničitý, ktoré tvoria jednu z jeho základných zložiek.
  • Chemický opaľovací krém zase chráni pokožku pred absorpciou UV lúčov, ktorej dokáže zabrániť vďaka zložkám ako oktokrylén a avobenzón.

Krok 5: Upriamte pozornosť na ingrediencie

Pri prvotnom rozhodovaní sa o výbere kozmetických produktov dokáže byť veľmi nápomocným aj zoznam ingrediencií, ktoré naša pleť potrebuje. Ich obsah je smerodajným znakom kvality kozmetických výrobkov, preto by ste sa ním mali riadiť najmä vtedy, ak beauty oblasť nepatrí medzi vaše silné stránky. Ktoré zložky by teda mali byť aktívnymi látkami v rámci zložení kozmetických produktov vašej dennej beauty rutiny?
 
  1. Niacinamid. Je to forma vitamínu B3, ktorá pomáha pri liečbe akné, ružovky či hyperpigmentácie. Okrem toho pomáha s udržiavaním mladistvého vzhľadu ako aj pri eliminácii vzniku vrások.
  2. Vitamín C. Je to jeden z antioxidantov, ktorých prítomnosť je nevyhnutná pre produkciu kolagénu. Pomáha pri hyperpigmentácii ako aj pri celkovom rozjasnení tónu pleti. Vitamín C sa môže v kozmetických prípravkoch vyskytovať v rôznych formách alebo derivátoch, preto okrem označenia “vitamín C” vyhľadávajte aj názvy ako askorbyl fosforečnan horečnatý, askorbyl-6-palmitát, síran kyseliny askorbovej alebo kyselina L-askorbová, niekedy označovaná aj ako kyselina askorbová.
  3. Peptidy. Sú to stavebné bloky bielkovín, ktoré sú známe tvorbou kolagénu a jeho stimuláciou. Peptidy sú známe aj ako účinní bojovníci proti starnutiu, i keď ich veľký potenciál týkajúci sa riešenia tohto problému je ešte stále v štádiu skúmania.
  4. Retinoidy. Sú známe aj ako vitamín A či retinaldehyd a sú jedným z mála osvedčených spôsobov prevencie proti príznakom starnutia. Retinoidy stimulujú proces vylučovania kožných buniek, čo vedie k dosiahnutiu hladkej pokožky, k redukcii prejavov starnutia a aj k liečbe akné.
  5. Ceramidy. Ceramidy vypĺňajú priestor medzi bunkami pokožky vo vonkajšej vrstve kože. Ich produkcia je prirodzeným procesom našej pokožky, pretože bez nich nedokáže zadržiavať vlhkosť či bojovať proti dráždivým látkam.
  6. Kyselina azelaová. Táto zložka, ktorá sa prirodzene nachádza v jačmeni a pšenici, je známa svojou jemnou exfoliáciou. Užitočným pomocníkom je pri liečbe akné či pri problematickom upchávaní pórov, ktoré sa na akné len ponášajú, zároveň však pomáha aj pri probléme hyperpigmentácie.
  7. Hydrochinón. Je to zložka, ktorú naša pleť potrebuje pre dosiahnutie svojho rozjasnenia. V drogériách sú bežne dostupné produkty s jeho 2 % koncentráciou, jeho koncentrovanejší roztok je však dostupný len na lekársky predpis.

To je všetko?

Možno ste zostali milo prekvapení, ale pre kvalitnú starostlivosť o pleť toho naozaj veľa nepotrebujete. Celkom stačí, ak zvolíte správne kroky a vyberiete kozmetické prípravky, ktoré sú kvalitné. Samozrejme, časom môžete do vašej beauty rutiny postupne pridávať aj ďalšie kroky a prejsť tak na starostlivosť o pleť pre pokročilých, no len ak budete chcieť. Minimálne pre začiatok je však rozhodne lepšie, ak namiesto kvantity stavíte radšej na kvalitu.
 
 
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanietená pisateľka, milovníčka dobrých kníh, vône rannej kávy, výhľadov z kopca a ticha, ktoré lieči. Obdivovateľka veľkoleposti neporušenej prírody a jej blahodarných zložiek, ktoré rada využíva aj v hraniciach beauty sveta. Očarenie nachádza najmä v tónoch prirodzenej ľudskej krásy, ktorú najradšej obdivuje v kombinácii s vnútorným dobrom.

Zatvoriť