add-product

Vrstvenie pleťovej kozmetiky - v akom poradí použiť jednotlivé produkty?

nazov
meno
Alžbeta
Pri návšteve drogérie či lekárne na nás z regálov pozerajú stovky produktov starostlivosti o pleť. Odlišujú sa pritom nielen značkou, ale aj tým, na aký účel je ten ktorý produkt zameraný. V ponuke sú rôzne séra, krémy, toniká či oleje, ktoré by mali byť súčasťou našej rannej, ale aj večernej rutiny. Otázkou však je, v akom poradí by sme ich mali na pleť nanášať? Myslíte, že je to vôbec dôležité? 
 
Odpoveď je ÁNO, poradie, v akom si kozmetické produkty nanášate na pleť, je mimoriadne dôležité. Môžete mať totiž tie najúžasnejšie, najdrahšie a najkvalitnejšie výrobky starostlivosti o pleť na svete, ak ich však nanášate v nesprávnom poradí, ich aplikácia sa pre vás stane stratou času a aj peňazí.
 

Prečo je dôležité správne poradie použitia výrobkov starostlivosti o pleť?

Pri nedodržiavaní správneho poradia pri nanášaní produktov starostlivosti o pleť sa môžu vyskytnúť tri základné problémy.
 
 1. Účinky produktov do vašej pleti vôbec nepreniknú.

Ak na ťažké, krémové alebo mastné výrobky nanášate jemné, tekuté či vodné prípravky, je to problém. Kozmetika s bohatšou textúrou totiž vytvorí na pleti niečo ako bariéru, ktorá bráni prenikaniu účinkov jemnejších pleťových výrobkov do vašej pleti.
 
 1. Účinok pleťových produktov sa zníži.

Ak účinky niektorých výrobkov nedokážu správne preniknúť do vašej pokožky, vaša pleť z nich nedokáže čerpať toľko živín a výhod, ktoré v skutočnosti obsahujú. Pleť je tak ukrátená o blahodarné látky, ktoré potrebuje. Navyše, použitie niektorých kozmetických produktov súčasne môže mať za následok úplnú deaktiváciu účinkov, či dokonca vznik nežiaducej chemickej reakcia, ktorá sa môže na pleti prejaviť ako alergia. V oboch prípadoch sa bude efekt, ktorý očakávate, líšiť od toho, ktorý reálne dosiahnete.

TIP: Tu je niekoľko príkladov produktov, ktoré by sa nemali vzájomne kombinovať:
 • VITAMÍN C + AHA / BHA
Vitamín C je účinná kyselina, takže jeho vrstvenie pomocou AHA a BHA (napr. kyselina glykolová, salicylová a kyselina mliečna) nie je dobrý nápad. Okrem toho je vitamín C pomerne nestabilný, takže akékoľvek kyseliny, ktorými ho navrstvíte, narušia rovnováhu pH vašej pleti.
 • RETINOL + AHA / BHA
Retinol je založený na báze exfoliácie, vďaka čomu pleti pomáha zbavovať sa starých a poškodených buniek. Jeho kombinácia s kyselinami môže spôsobiť vysušenie a podráždenie pokožky, pričom nie je vylúčené ani poškodenie jej prirodzenej bariéry zabezpečujúcej správnu hydratáciu.
 • OLEJ + VODA
Olej a voda sa navzájom odpudzujú. Použitie kozmetického prípravku na báze oleja preto zanechá na vašej pokožke ochranný film, ktorý zabráni vstrebávaniu prospešných látok z produktu na báze vody.

Viac info o aktívnych látkach, ktoré sa nekombinujú v jednej rutine
 
 1. Pleťové produkty vám môžu poškodiť pleť.

Používanie produktov mimo stanoveného poradia by mohlo dokonca spôsobiť viaceré problémy s pokožkou. Napríklad, nanesenie séra na olej by mohlo vašu pokožku vysušiť a dehydratovať, pretože sa jej cez vrstvu oleja nedostane dostatok vody. Nežiaduci efekt sa dostaví aj v prípade, ak na minerálny opaľovací krém nanesiete sérum, krém či olej, čím narušíte krytie a zmiernite ochranu. Takto vašu pleť vystavíte vyššej zraniteľnosti voči rakovine kože či jej predčasnému starnutiu.
 

V akom poradí je správne nanášať produkty starostlivosti o pleť?

Pri aplikácii výrobkov starostlivosti o pleť je potrebné dodržiavať minimálne 4 všeobecné pravidlá. Toto sú ony:
 
 1. Od najľahšej po najnajťažiu textúru. Kvôli lepšiemu preniknutiu účinkov do pleti je nutné začať produkty aplikovať od tých s najľahšou až po tie s najťažšou textúrou. Začať by sme preto mali s tonermi, sérami a esenciami, po ktorých by mali nasledovať ťažšie a hydratujúce prípravky ako pleťové vody, krémy a až nakoniec oleje. Ako úplne posledný produkt nanášame krém na opaľovanie.
 2. Produkty na báze vody aplikujte vždy pred olejmi. Olej a voda sa nemajú príliš v láske. Práve olej môže totiž blokovať prenikanie vody do pleti, kvôli čomu hrozí riziko jej dehydratácie. Znamená to, že najskôr sa musia aplikovať výrobky na báze vody a až po ich vstrebaní sa do pokožky na ne môžeme naniesť produkty na báze oleja. Typickým príkladom krému vyrobeného na báze vody je napríklad Clinique Moisture Surge 72-Hour Auto-Replenishing Hydrator, na báze oleja zas Pleťové sérum Ako vánok od značky Mylo.

TIP: Ak neviete, ako zistiť, či je kozmetický produkt vyrobený na báze oleja alebo na báze vody, stačí sa pozrieť na prvé zložky jeho zloženia uvedené na obale produktu
 
 1. Od najnižšieho po najvyššie pH. Ak v rámci svojej rutiny používate aktívne zložky, je dôležité poznať ich približnú hladinu pH. S ich nanášaním na pleť by ste totiž mali postupovať od produktov s najnižším pH až po produkty s jej najvyššou hodnotou. Inými slovami, kyslé produkty (pH 3,0 až 4,0) by sa mali nanášať vždy skôr ako tie neutrálnejšie (pH 5,0 až 7,0).
 2. Prípravky s nízkym a vysokým pH sa nemiešajú. Ak vaša rutina zahŕňa výrobky s aktívnymi zložkami, môžete ich použiť súčasne len v prípade, ak sa ich pH pohybuje v podobných hodnotách. Ak je však rozdiel v pH väčší ako, povedzme, 1,0 až 2,0 (prípadne ak nepoznáte pH vôbec), je dobré medzi ich aplikáciou radšej 30 minút počkať, prípadne ich použiť v rozdielnych častiach dňa. Takto môže každý z produktov dosiahnuť nami očakávané účinky.
TIP: Zmiasť nás môžu produkty, ktoré sú napríklad mastnejšie, no zároveń majú nižšiu hodnotu pH ako ľahší a vodnatejší produkt. V takom prípade je lepšie ich používať v rozdielnych častiach dňa. V opačnom prípade môžeme riskovať zmenu pH pokožky alebo riziko nepreniknutia ľahšieho produktu do našej pleti.

Pleťová rutina

Správna starostlivosť o pleť je základným predpokladom krásnej, zdravej a hydratovanej pleti, z ktorej pramení aj prirodzená ženská krása. Obyčajný laik si však z množstva dostupných produktov len ťažko vyberie tie, ktoré ku každodennej starostlivosti o pleť naozaj potrebuje. Aj tu však platí, že niekedy nie je dobré veci zbytočne komplikovať. Základom je uvedomiť si, že ku každodennej pleťovej rutine nepotrebujeme desiatky drahých produktov, ktoré nám pravidelnu zhltnú polovicu výplaty, práve naopak. Správna pleťová rutina nie je postavená len na kozmetických prípravkoch. Jej dôležitou súčasťou sú aj viaceré hygienické kroky, ktorých dodržiavanie má na pleť blahodarný vplyv.
 
V rámci starostlivosti o pleť by sme si mali osvojiť rannú a aj večernú rutinu pozostávajúcu z presnej postupnosti niekoľkých krokov. Ako odrazový mostík môžete zvoliť návod určený pre akýkoľvek typ pleti.

Praxou však postupne samy uvidíte, či potrebujete niektoré kroky doplniť, rozšíriť, či prípadne vynechať.
 

Ranná pleťová rutina - v akom poradí použiť produkty ráno?

Cieľom rannej pleťovej rutiny je pripraviť pokožku na podmienky a nástrahy, ktorým bude čeliť počas celého dňa. Základom je pleť poriadne vyčistiť. Ako na to?
 1. Tvár si poriadne umyte. Počas noci je naša pleť zanesená rôznymi mikro nečistotami a čiastočkami prachu. Okrem toho je normálne, že sa naše telo počas noci potí, a výnimkou nie je ani tvár. Maličké čiastočky nečistôt sa na ňu preto veľmi rýchlo prilepia. Prvú vec, ktorú by sme preto ráno mali našej pleti dopriať, je, že ju poriadne umyjeme od všetkých nečistôt, ktorým bola počas noci vystavená. Ideálne bude, ak na to použijeme čistú a primerane teplú vodu.
TIP: Ideálne je toto prvotné opláchnutie absolvovať pod tečúcou sprchou. Postavte sa ku nej chrbtom a zdvihnite bradu dohora. Potom už len nechajte príjemne osviežujúcu vodu v kvapôčkach dopadať na vašu tvár. Nepoužívajte pritom žiadne mydlo ani čistiť pleti.
 
 1. Použite 100% flanel alebo bavlnu. Základom starostlivosti o pleť sú aj tkaniny, do ktorých si tvár utierate. Určite preto nepoužívajte uteráky zo žiadnych umelých látok. Radšej siahnite po 100% prírodných utierkach z bavlny či príjemného flanelu.
 2. Siahnite po nepenivom čistiacom produkte. Opláchnuť tvár len vodou nie vždy stačí. Použiť by ste preto mali aj kvalitný čistiaci kozmetický produkt, ktorý vašu tvár zbaví nečistôt. Pri výbere pritom určite siahnite po produkte, ktorý nepení. Vhodnou alternatívou môže byť čistiace mlieko, balzam či gél.
TIP: Ak si nemôžete dovoliť míňať na kozmetické produkty naozaj ani euro navyše, bude vám na dennú aj večernú rutinu stačiť ten istý čistiaci produkty. Kľudne teda môžete na ranné čistenie pleti použiť aj výrobok určený na odlíčenie make-upu, ktorý bežne používate aj večer.
 
 1. Jednoduchý fyzický peeling. Ak nechcete na odumreté bunky pokožky použiť exfoliačný toner (chemická exfoliácia), môžete ich odstrániť aj fyzicky. Použiť môžete silikónový čistiaci štetec, ktorý môžete používať denne, prípadne neabrazívny píling, ktorého aplikáciu by ste mali obmedziť na párkrát týždenne.
 2. Toner. Toner môže byť v rámci rannej rutiny užitočný najmä vtedy, ak si umývate tvár pri umývadle. Vtedy totiž zaisťuje odstránenie všetkých zvyškov čistiaceho prostriedku z pokožky. Toner je posledným krokom čistenia a zároveň prvým krokom ošetrenia pleti. Má dve základné funkcie - prvou je dočistenie pleti a odstránenie prebytočného oleja a nečistôt, druhou funkciou je prinavrátenie pokožke jej prirodzené hodnoty pH. Toner vďaka tomu zabezpečuje lepšie fungovanie následne nanášaných produktov.
TIP: Tónovanie je vhodné použiť aj v prípade, ak ste použili krémový čistiaci prostriedok, ktorý na pokožke zanecháva film.
 
 1. Chemický exfoliant. Chemické exfolianty, resp. kyseliny sú najefektívnejším spôsobom na odstránenie odumretých buniek pokožky. Môžu sa používať aj každý deň. Vybrať si môžete z alfa-hydroxykyselín (AHA), kam patrí kyselina glykolová alebo kyselina mliečna; beta-hydroxykyselín (BHA), kam patrí kyselina salicylová alebo betain salicylát; prípadne môžeme zvoliť ich kombináciu. Všetky z nich exfoliujú povrch pokožky, BHA však poskytuje aj hĺbkové vyčistenie pórov ako bonus navyše.
TIP: Vďaka AHA je pokožka citlivejšia na slnko, BHA však obsahujú niektoré fotoprotektívne vlastnosti, vďaka ktorým sú na ranné použitie vhodnejšou voľbou.
 
 1. Očný krém. Očný krém určite používajte ešte pred použitím sér, pretože nech už sa akokoľvek snažíte nezasiahnuť nimi oblasť očí, napriek tomu tam kúsok z nich nanesiete. v takom prípade však očný krém nedokáže pleť absorbovať tak, ako by mala, a tak sa ich aplikácia stane veľmi rýchlo zbytočnou. Platí preto pravidlo - najskôr očný krém, všetko ostatné si na tvár nanesieme až po ňom.
 2. Ošetrovacie sérum. Ošetrovacie sérum pomáha pokožke bojovať proti voľným radikálom. Kyselina L-askorbová (aktívna forma vitamínu C), ktorú ošetrovacie séra potrebujú, je dobrá pre antioxidačnú ochranu, rozjasnenie pleti, vyblednutie tmavých škvŕn či dokonca pre tvorbu kolagénu. Dobrou voľbou je aj niacinamid, ktorý je tiež antioxidantom a lieči pigmentáciu, vrásky, akné, začervenanie a suchosť pleti. Vhodnými alternatívami sú aj peptidy, alfa arbutín a kyselina alfa lipoová.
 3. Hydratačné séra a oleje. Poradie pri aplikácii sér a olejov závisí od ich techtúry. V prípade sér sa ako prvé nanášajú tie, ktoré sú vyrobené na báze vody. Potom by na tvár malo nasledovať niekoľko kvapiek oleja doplneného o hydratačný krém.
TIP: V prípade silne silikónového séra môžete olej vynechať a namiesto neho použiť rovno hydratačný krém.

TIP: Ak neviete, ako sérum správne naniesť, kvapnite si pár jeho kvapiek na končeky prstov. Rýchlo k nim priložte končeky prstov druhej ruky a sérum hneď aplikujte. Zahrievanie séra trením je stratou času, pretože jeho účinok tak bude pôsobiť jedine na vaše prsty.

TIP: Ak je vaša pleť nadmerne mastná, vyberajte si ľahké séra s obsahom kyseliny hyaluronovej.
 
 1. Hydratačný krém. Hydratačný krém si vždy vyberajte podľa typu pokožky. Zbytočne mu však nevenujte príliš veľkú pozornosť. Ľudia majú totiž tendenciu tráviť výberom hydratačného krému príliš veľa času (aj peňazí), pričom zanedbajú úplne všetko, čo má jeho použitiu predchádzať.
TIP: Ak je vaša pleť nadmerne mastná, vyberte si ľahké hydratačné krémy bez oleja. Vaša pleť by mala nadobudnúť pocit pohodlnosti, nie ešte ťaživejšej mastnoty.
 
 1. Pleťový olej. Ak chcete použiť pleťový olej, mal by to byť posledný krok hydratácie v rámci večernej rutiny. Oleje majú totiž okluzívne vlastnosti, ktoré blokujú hydratačné výhody ďalších produktov starostlivosti o pleť a zabraňujú úniku vlhkosti. Čokoľvek, čo si na ne nanesiete, sa už cez ne ku pleti nedostane. Olej však môže pôsobiť aj ako pozitívna bariéra, ktorá vašu pokožku chráni pred poveternostnými vplyvmi. Aby ste sa vyhli oxidačnému poškodeniu, nezabudnite zvoliť stabilný olej s obsahom nasýtených alebo mononenasýtených mastných kyselín.
 2. SPF na tvár. V rámci rannej rutiny je vhodné použiť aj ochranný krém - SPF. UVA žiarenie spôsobuje trvalé poškodenie a starnutie pokožky. Preniká aj sklom/oknom. Je prítomná po celý rok a vo všetkých zemepisných šírkach. Čiže áno, SPF potrebujeme aj v zime.
TIP: SPF je súčasťou aj niektorých hydratačných krémov, ako samostatná zložka má však pre pleť oveľa lepší účinok. Ochrana pred slnkom je v prípade samostatného SPF oveľa účinnejšia. Ak si ráno nanesiete hydratačný krém s SPF a počas obeda si sadnete na slnko, jeho ochrana vám zaručene nebude stačiť. Ideálnejším riešením je preto použiť špeciálny SPF na tvár. Naše najobľúbenejšie nájdete v tomto topliste.
 
 1. Make-up. Dekoratívnu kozmetiku by sme mali na našu tvár aplikovať až úplne na záver. Obsahuje viacero zložiek, ktoré našu pleť zaťažujú, preto jej pred ich aplikáciou musíme dodať poriadnu nádielku ochranných zložiek.  
 

Večerná pleťová rutina- v akom poradí použiť produkty večer?

Cieľom večernej pleťovej rutiny je pomôcť jej s jej s regeneráciou po náročnom dni. Jeden z mýtov o kráse hovorí, že naša pleť sa počas spánku najlepšie zregeneruje sama, nie je to však pravda. Aby predčasne nezostarla a neochabla, mali by sme jej v tom trochu pomôcť.
 1. Základom je dvojité čistenie. Naša pleť je počas dňa vystavená rôznym znečisteniem, nehovoriac o tom, že aj samotné kozmetické produkty, ktorú na ňu ráno nanášame, na ňu po celom dni pôsobia zaťažujúco. SPF, make-up a ďalšie časti dekoratívnej kozmetiky sú jednoducho navrhnuté tak, aby na našej tvári držali. A ak ich chceme večer naozaj dôkladne odstrániť, jedným čistením sa nám to nepodarí.
TIP: Mnoho žien si myslí, že sú alergické na SPF. Pravdou je, že mnohé z nich si ho večer len dôkladne neodstránia. Výsledkom je podráždená pleť, ktorá však nie je poznačená alergickou reakciou, ale len nedôsledným čistením.
 
 1. Odličovač. Ak ste mali na sebe mejkap, opaľovací krém alebo akékoľvek výrobky na báze silikónu, večerná dvojitá očista je nevyhnutnosťou. Váš prvý krok by mal byť pritom spojený práve s odstránením make-upu. Odstrániť ho môžete micelárnou vodou, čistiacim olejom, čistiacim balzamom, krémovým čistiacim prostriedkom alebo čistiacim mliekom.
 2. Čistič pleti. Akonáhle z tváre odstránite make-up, je na čase vašu pokožku skutočne vyčistiť. Okrem toho týmto krokom zaistíte, že na vašej pokožke nezostanú žiadne zvyšky krémového alebo mastného odlakovača, čo by mohlo pleť doviesť k jej podráždeniu či popraskaniu. Rovnako ako ráno, aj večer je potrebné používať jemný čistiaci prostriedok bez obsahu sulfátov.
 3. Fyzický peeling. Ak ste peeling neaplikovali ráno, môžete to urobiť večer. Najlepšou voľbou pre každodenné použitie je použitie silikónovej čistiacej kefy. Odumreté bunky pokožky môžete však odstrániť niekoľkokrát týždenne aj jemným drhnutím alebo teplou, mokrou a mäkkou handričkou, o ktorú by ste mali jemne utrieť krémový alebo mastný čistiaci prostriedok na odstraňovanie make-upu. Takýto peeling zanechá vašu pokožku hladkú a pripravenú na akékoľvek ošetrenie pleti, ktoré bude nasledovať.
 4. Toner. Toner je vhodný ako posledný krok večerného čistenia pleti. Odstráni posledné stopy zvyškov po čistení, obnoví pH pokožky a pripraví ju na produkty, ktoré sa chystáte použiť.
 5. Chemický exfoliant. Pokiaľ ste si počas rannej rutiny neaplikovali žiadnu kyselinu, zvážte jej použitie aspoň večer. Prospešným môže byť aj pravidelný peeling pomocou AHA alebo BHA. Ak to s ním nepreháňate, uvidíte pozitívny rozdiel v textúre, tóne pleti a aj v jasnosti pokožky. Tento krok navyše pomôže odstrániť všetky odumreté bunky pokožky, ktoré môžu zabraňovať absorpcii nočných prípravkov na ošetrenie pleti.
 6. Očný krém. Očný krém naneste do okolia očí. V prípade ak máte oči opuchnuté, použite namiesto krému skôr sérum, prípadne gél.
 7. Lokálna liečba akné. Ak máte problémy s akné, môžete v rámci večernej rutiny použiť lokálnu kúru s prísadami síry, oxidu zinočnatého či kyseliny salicylovej. Na postihnuté miesta tiež môžete nalepiť hydrokoloidnú náplasť, ktorá je zväčša ešte účinnejšia.
TIP: Pri liečbe akné je vhodné vyhnúť sa benzoylperoxidu, ktorý je nielen extrémne vysušujúci, ale aj oxidačný.
 
 1. Ošetrovacie sérum. Večerná aplikácia ošetrovacieho séra je cesta, ako pleti dodať prospešný vitamín C aj počas noci. Niektorí dermatológovia sú toho názoru, že počas noci sú jeho účinky ešte efektívnejšie. Ak je vaším hlavným cieľom anti-ageing, môžete ho pleti dodať spolu s kyselinou L-askorbovou, askorbyl tetraizopalmitátom, kyselinou etyl askorbovou alebo askorbylfosfátom horečnatým. Okrem toho sú výbornou voľbou aj niacinamid či peptidy medi.
TIP: S týmito zložkami treba vždy prioritne vyhľadávať séra, nie krémy. Získame tak vyššiu koncentráciu aktívnych látok a docielime ľahšie preniknutie ich účinkov do našej pleti.
 
 1. Retinoid. Nočný retinoid by mal tvoriť jednu z hlavných súčastí večernej starostlivosti o pleť. Retinoid je zastrešujúci výraz označujúci skupinu derivátov vitamínu A - ktorý zahŕňa retinol, estery retinolu, retinaldehyd, estery kyseliny retinovej a lieky na predpis, ktorým je, napríklad, tretinoín. Tieto zložky sú najúčinnejšie počas noci, kedy sa ocitajú mimo ultrafialového žiarenia.
 2. Hydratačné sérum alebo esencia. Rovnako ako ráno, aj večer môžeme na našu tvár naniesť hydratačné sérum alebo esenciu. Uistite sa však, že ošetrujúce sérum alebo retinoid, ktorý ste aplikovali do spodnej vrstvy starostlivosti, je ľahké s vodným založením. V opačnom prípade vaše sérum alebo esencia nebude môcť do pleti dostatočne preniknúť.
 3. Hydratačný krém. Ak máte suchú pokožku a potrebujete ju hydratovať, doprajte jej hydratačný krém aj počas noci.
 4. Pleťový olej. Poslednou vrstvou v rámci večernej rutiny by mala byť vrstva pleťového oleja. Tá sa postará o to, aby pleť počas noci nestratila prirodzenú vrstvu hydratácie. Ideálnymi sú najmä tie, ktoré obsahujú nasýtené alebo mononenasýtené mastné kyseliny. Polynenasýtené mastné kyseliny sú príliš nestabilné a náchylné na rýchlu oxidáciu.
 5. Balzam na pery. Ako úplne posledný si naneste balzam na pery. Doprajete ním obnovu vašim popraskaným perám. Najviac im dáva zabrať suché prostredie, ale aj nevhodné rúže či lesky na pery.
 
Pri oboch rutinách je však veľmi dôležité, aby ste vašu pokožku správne počúvali. Tento predpísaný manuál jej totiž nemusí na 100% vyhovovať. Ak budete vnímavá, veľmi rýchlo sa naučíte, či potrebujete vašu pleť hydratovať dvakrát za deň, alebo stačí, ak to urobte ráno. Zároveň by ste si však mali všímať aj akékoľvek jej prejavy. Nie všetkým typom pleti totiž vyhovujú všetky kroky, ktoré sú v rutine uvedené. Buďte pozorné a uvidíte, že za krátky čas si svoju rannú a večernú rutinu vyšperkujete tak, aby vám dokonale vyhovovala.

 
 
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanietená pisateľka, milovníčka dobrých kníh, vône rannej kávy, výhľadov z kopca a ticha, ktoré lieči. Obdivovateľka veľkoleposti neporušenej prírody a jej blahodarných zložiek, ktoré rada využíva aj v hraniciach beauty sveta. Očarenie nachádza najmä v tónoch prirodzenej ľudskej krásy, ktorú najradšej obdivuje v kombinácii s vnútorným dobrom.