Vrstvenie pleťovej kozmetiky - v akom poradí použiť jednotlivé produkty?

nazov
meno
Alžbeta
Nestačí mať kvalitné produkty starostlivosti o pleť – na to, aby fungovali čo najefektívnejšie, si ich musíte nanášať v správnom poradí. Samozrejme, každý postup závisí od typu pokožky, problému pleti aj od zloženia vašich výrobkov či denného času. Dobrým univerzálnym pravidlom na úvod je: aplikujte si produkty od najľahšieho po najhutnejší, čo sa týka konzistencie, aby vedeli preniknúť aj do hlbších vrstiev pokožky. A viac vám prezradíme v článku.

Prečo je správne poradie produktov dôležité?

Všetci dermatológovia sa zhodnú na tom, že použitie produktov starostlivosti o pleť v správnom poradí zabezpečí, že pokožka získa z každého produktu dôležité výhody. Pokožka nás predovšetkým chráni a zabraňuje prenikaniu nebezpečných elementov z vonkajšieho prostredia, no my sa snažíme, aby kozmetika do nej prenikla.
Dokonca aj pri správnej aplikácii produktu do pokožky môže preniknúť iba veľmi malé množstvo kľúčových zložiek. Takže nesprávne poradie môže úplne anulovať účinky produktu a vy v režime starostlivosti o pleť neuvidíte lepšie výsledky.

Aké sú základné pravidlá vrstvenia produktov starostlivosti o pleť?

  • začnite nanášať produkty s najľahšou konzistenciou až potom hustejšie
  • prvé nanášajte tekuté produkty a potom krémové
  • najprv naneste produkty na báze vody, potom bezvodé produkty, nakoniec produkty na báze oleja
  • začnite s nanášaním produktov s najnižším pH (kyslé produkty) a potom nanášajte neutrálnejšie, nakoniec tie s najvyšším pH
  • ak kombinujete produkty s nízkym a vysokým pH, začnite produktom s nízkym pH a počkajte aspoň 30 minút, kým nanesiete produkt s vysokým pH
  • dávajte si pozor na to, čo s čím kombinujete v jednej rutine
  • pri výbere kozmetiky a jej vrstvení sa riaďte typom pleti

Univerzálny vzorový príklad vrstvenia produktov

Pri vrstvení produktov vždy myslite na to, že menej je viac, bez ohľadu na to, či ste v oblasti „skincare“ začiatočník alebo profesionál. Vôbec nepotrebujete 10 krokov pleťovej rutiny. Základ pre začiatočníka tvoria tri produkty:
  • čistiaci prostriedok
  • krém
  • SPF
To je všetko – iba tri základné kroky, s ktorými nič nepokazíte. Máte suchú pokožku? Pridajte ešte olej alebo hydratačné sérum. Trápia vás vyrážky? Pridajte retinoid alebo toner na akné. Všetko s mierou a postupne.

Rovnako nezabúdajte na to, že zaradenie nového produktu do rutiny si vyžaduje dodržanie istých pravidiel, aby ste predišli katastrofe. Ak máte pochybnosti o svojej rutine, máme pre vás univerzálny návod vrstvenia produktov, ktorým sa môžete inšpirovať:
  1. Odličovač – ideálne čistič na báze oleja, ktorý rozpustí maz produkovaný kožou a dokáže aj efektívne odlíčiť pleť v prvom kroku.
  2. Čistiaci produkt – ideálne čistič na báze vody, ktorý obsahuje šetrné povrchovo aktívne látky, ktoré umožňujú vode odplaviť nečistoty a pot, a tiež oleje zhromaždené čistiacim prostriedkom na báze oleja.
  3. Píling/zmývacia maska – 1- až 2-krát do týždňa naneste exfoliačný píling ihneď po čistení na suchú pleť, pretože pomôže pleti zbaviť sa odumretých buniek pokožky. Namiesto neho môžete použiť aj zmývaciu masku, napríklad ílovú, ktorá uvoľňuje nečistoty z pórov. Píling i zmývacia maska majú tiež ďalší benefit – pomáhajú pokožke „nasať“ aktívne ingrediencie z ďalších produktov v rutine tým, že ju zbavia nahromadených nečistôt a odumretých buniek.
  4. Toner/esencia/hydratačná hmla – tieto typy produktov dopĺňajú do pokožky hydratáciu, a preto zväčša obsahujú zvlhčujúce prísady – kyselinu hyalurónovú, NMF, glycerín, pantenol atď. – ktoré pokožke skutočne dodajú vlhkosť.
  5. Sérum. Sem patria spravidla antioxidačné séra, napríklad s vitamínom C, alebo séra s retinoidmi, ktoré sa aplikujú v rutine (zvyčajne, no nie je to pravidlo) hneď po čistení, aby z nich mala pleť čo najväčší osoh. Rovnako v tomto kroku môžete aplikovať sérum s peptidmi, kofeínom, s kyselinou azelaovou či s rôznymi rastlinnými výťažkami atď., ktoré cielia na konkrétne potreby pleti.
  6. Kúra na ošetrenie pleti/náplasti na vyrážky – ak sa vám vytvorila vyrážka, v tomto kroku môžete naniesť kúru na vyrážku a nechať ju zaschnúť, prípadne použiť náplasť na vyrážku.
  7. Nezmývacia maska/ampula/očný krém – tieto produkty nie sú nevyhnutnosťou, no môžu pomôcť dodať pleti vlhkosť, výživu a hydratáciu.
  8. Hydratačný krém – je dôležitý na upokojenie a zjemnenie akéhokoľvek typu pleti. Suché typy pokožky by mali siahnuť po hutnejších krémoch, mastnejšie po tekutejších alebo gélových krémoch.
  9. Pleťový olej – ideálny krok pre ľudí so suchou pokožkou, aby ste uzamkli všetky „dobroty“ z predchádzajúcich krokov do pleti.
  10. SPF – bez neho ani na krok! Je nevyhnutným posledným krokom vo vašej rannej starostlivosti o pleť.

Takže, čo vyplýva z týchto riadkov? Že nejde len o to, akú starostlivosť o pleť si nanášate, ale aj o to, ako a kedy si ju nanášate. Ak si zapamätáte tieto základné pravidlá vrstvenia (a vyhnete sa mixovaniu zložiek, ktoré k sebe nepatria), môžete maximalizovať výhody svojich produktov starostlivosti o pleť.


 
 
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanietená pisateľka, milovníčka dobrých kníh, vône rannej kávy, výhľadov z kopca a ticha, ktoré lieči. Obdivovateľka veľkoleposti neporušenej prírody a jej blahodarných zložiek, ktoré rada využíva aj v hraniciach beauty sveta. Očarenie nachádza najmä v tónoch prirodzenej ľudskej krásy, ktorú najradšej obdivuje v kombinácii s vnútorným dobrom.

Zatvoriť