Kozmetika v tehotenstve: Čomu sa radšej vyhýbať?

nazov
meno
Alžbeta
Kozmetika v sebe ukrýva množstvo zdraviu a pleti prospešných látok, veľmi dobre však vieme, že sú na trhu aj také produkty, ktoré nám môžu skôr uškodiť než pomôcť. Všetko je to len o výbere správnych kúskov, ktorých zloženiu by ste mali venovať zvýšenú pozornosť najmä v tehotenstve a počas dojčenia. Vtedy totiž všetky negatívne dôsledky znášate nielen vy, ale aj vaše dieťa. Ktoré kozmetické produkty a ich zložky sú teda bezpečné pre tehotné a dojčiace ženy a ktorým by ste sa v tomto stave mali radšej vyhnúť?  
 

Kozmetika a tehotné či dojčiace ženy 

Mnohí sa možno zamýšľajú nad tým, prečo by malo byť používanie kozmetických prípravkov počas tehotenstva a dojčenia tak dôležitou otázkou. Na túto “nejasnosť” však existuje celkom jednoduché vysvetlenie. Dôvodom je, že na tehotných a dojčiacich ženách nikdy nikto nerobil žiadny dôveryhodný výskum. Z pochopiteľných dôvodov nie je totiž žiadna tehotná žena ochotná podstúpiť také veľké riziko. Často preto ani odborníci a doktori nemajú jednoznačnú odpoveď na to, čo je bezpečné a čo nie, preto radšej odporúčajú sa niektorým zložkám v kozmetike vyhnúť. Pre istotu. Samozrejme, stále platí, že sú to práve lekári, ktorí oveľa lepšie vedia, aké kozmetické produkty či zložky sú pre vás počas tehotenstva a dojčenia vhodné či naopak nevhodné. Určite sa nespoliehajte len na informácie, ktoré nájdete na internete. Tie slúžia na to, aby ste získali prehľad a rozšírili si obzory, určite však nenahradia konzultáciu s lekárom, ktorá je v takýchto prípadoch viac než vhodná. 
 

Produkty, ktorým by ste sa mali v tehotenstve vyhýbať 

Pamätajte si, že ak ste otehotneli, neznamená to, že musíte ihneď vyhádzať všetku kozmetiku, ktorú ste doteraz používali. Viaceré kozmetické produkty z vašej doterajšej zásoby totiž môžete používať aj naďalej. Vo všeobecnosti platí, že klasické produkty starostlivosti o pleť, ktoré sú bežne dostupné v drogériách (čistiace prípravky, tonery, hydratačné krémy, očné krémy či balzamy na pery), sú absolútne bezpečné na používanie počas celého tehotenstva a aj počas celého obdobia dojčenia.

TIP: Klasické kozmetické produkty by vám počas tehotenstva a dojčenia nemali nijako ublížiť. To, na čo by ste si však mali dávať pozor, sú tzv. kozmeceutiká, teda produkty, ktoré sú akousi kombináciou klasickej kozmetiky a farmaceutík, a obsahujú vysoké koncetrácie aktívnych látok.

Okrem používania produktov od kozmeceutických značiek by ste však mali starostlivo zvážiť aj používanie kozmetiky dostupnej len na lekársky predpis. Pred jej použitím by ste sa o tom rozhodne mali poradiť so svojím lekárom alebo lekárnikom. 
 

Zložky, ktorým by ste sa mali v tehotenstve vyhýbať

Ak ste doteraz ignorovali informácie o zložení v príbalových letákoch jednotlivých produktov, počas tehotenstva by ste to mali veľmi rýchlo zmeniť. Je to cesta, ako môžete primárnu selekciu vhodných a nevhodných kozmetických prípravkov zvládnuť aj sama, nehovoriac o tom, že sa vďaka tomu vyhnete možným zbytočným problémom. Toto sú zložky, ktorým by ste počas tehotenstva a dojčenia mali venovať zvýšenú pozornosť:
 
  1. Hydroquinone (hydrochinón). Hydrochinín je účinná, no veľmi silná látka určená na bielenie či rozjasnenie pokožky. Je skvelým pomocníkom v boji proti pigmentovým škvrnám. Má výborné výsledky a je bezpečná, i keď je v Európe zakázané jej používanie v koncentrácií vyššej ako 2 %. Hydrochinón je však jednou z mnohých látok, ktoré neboli testované na tehotných ženách, preto ak je súčasťou vašej beauty rutiny produkt s touto účinnou látkou, jeho používanie počas tehotenstva radšej prerušte.
  2. Benzoyl peroxide (benzoylperoxid). Benzoylperoxid je ďalším z príkladov silnej aktívnej látky, ktorá sa používa na úspešnú liečbu akné a rôznych pleťových zápalov. V nízkej koncentrácií do 5 % by malo byť používanie benzoylperoxidu bezpečné aj počas tehotenstva, pre istotu to však nezabudnite prekonzultovať so svojím lekárom. A ak ste otehotneli počas liečby akné, svoju konzultáciu určite neodkladajte na neskôr. 
  3. Salicylic acid, BHA (kyselina salicylová). Kyselina salicylová je výborný exfoliant, avšak vo vysokých koncentráciách, aké obsahujú najmä profesionálne peelingy, sa počas tehotenstva určite neodporúča. V tomto období by ste mali silné chemické peelingy radšej nahradiť tými slabšími - domácimi, ktoré kyselinu salicylovú využívajú v maximálne 2 % koncentrácii. Tie by mali byť pre vaše telo v poriadku aj počas tehotenstva.
TIP: Pre prípravu domácich peelingov môžete namiesto kyseliny salicylovej zvážiť aj používanie iných, jemnejších AHA kyselín. Príkladom môže byť kyselina mliečna, glykolová či mandľová, ktoré sa pre domáce použitie podávajú v nízkych koncentráciách. Vďaka tomu sú absolútne bezpečné aj počas tehotenstva či dojčenia a vy sa tak nemusíte obávať žiadnych nežiaducich účinkov.
  1. Kyselina tioglykolová. Kyselina tioglykolová sa používa najmä v krémoch na odstraňovanie chĺpkov, pričom je na produktoch niekedy uvedená ako acetylmerkaptán, merkaptoacetát, kyselina merkaptoctová či kyselina tiovanová. V USA je jej používanie povolené až v 15,2 % koncentrácii, Európa však tlačí na to, aby jej koncentrácia v kozmetických produktoch dosahovala maximálne 5 %. Už to teda svedčí o tom, že jej zvýšené množstvá nemajú pre našu pleť priaznivé účinky, preto by ste sa jej mali vyhýbať aj počas tehotenstva.
  2. Vitamín A (retinoidy, retinol). Vitamín A je najznámejšou a aj najúčinnejšou anti-ageingovou zložkou kozmetiky, ktorej by ste sa však počas tehotenstva a dojčenia mali radšej vyhnúť. Ak teda používate séra alebo krémy s retinolom či inými derivátmi vitamínu A, mali by ste si namiesto nich vybrať iný, alternatívny kozmetický produkt  bez obsahu týchto látok. Rovnako by ste mali postupovať aj v prípade, ak máte liečbu akné nastavenú v kombinácii s vitamínom A. Nezabúdajte však, že predtým, než urobíte akýkoľvek krok, mali by ste ho konzultovať so svojím lekárom. Nadmerné množstvo vitamínu A môže totiž spôsobiť vážne vrodené chyby dieťaťa či toxicitu pečene. 
TIP: Ak chcete, môžete retinoidy nahradiť aj ich prírodnou alternatívou. Jednou z nich je šípkový olej, ktorý obsahuje kyselinu trans-retinovú a aj pre tehotné a dojčiace ženy je úplne bezpečný. Siahnuť však môžete aj po bakuchiole či po fytoantioxidante, ktorého účinky sú veľmi podobné účinkom retinolu, no ich výhodou je menšie riziko podráždenia kože ako pri samotných retinoidoch.
 

 
  1. Tazorac, Accutane. Obe tieto zložky sú jednou z foriem vitamínu A, dostupné sú však iba na lekársky predpis. V prípade tehotných a dojčiacich žien však môžu byť príčinou rôznych vrodených chýb detí, preto by ste sa im mali vyhýbať.
  2. Chlorid hlinitý hexahydrát. Ak ste tehotná, je čas prejsť na jednoduché dezodoranty alebo ich prírodné alternatívy. Hexahydrát chloridu hlinitého, ktorý sa nachádza v antiperspirantoch, totiž ovplyvňuje bunky produkujúce pot, čo sa môže počas tehotenstva a dojčenia spájať aj s viacerými ďalšími prejavmi. 
  3. Formaldehyd. Formaldehyd je látka, ktorá sa bežne vyskytuje napríklad v lakoch na nechty. Počas tehotenstva sa preto držte lakov s označením „3-free“ alebo „5-free“, ktoré túto látku neobsahujú. Rizikovou je najmä gélová manikúra, ktorá obsahuje formaldehyd v jeho koncentrovnejšej forme. To isté platí pre japonské a brazílske postupy vyrovnávania vlasov, pri ktorých je použitie formaldehydu nevyhnutné. Obzvlášť ohrození sú pritom samotní pracovníci salónu, u ktorých môže každodenný kontakt s formaldehydmi zvýšovať pravdepodobnosť problémov s plodnosťou a u žien môže dokonca zapríčiniť spontánny potrat.
  4. Diazolidinyl. Táto zložka sa často nachádza v riasenkách a nebezpečná je práve tým, že uvoľňuje vyššie spomínaný formaldehyd.
  5. Farba na vlasy. Ak ste tehotná, mali by ste sa vyhýbať farbeniu vlasov, a to najmä počas prvých 12 týždňov tehotenstva. V ďalších týždňoch už občasné farbenie vlasov nepredstavuje až taký veľký problém. Malé množstvo chemikálie totiž absorbuje pokožka hlavy, preto je potenciálne riziko poškodenia plodu veľmi malé.
TIP: V prvom rade si treba uvedomiť, že tehotenstvo môže výrazne ovplyvniť normálny stav vašich vlasov. Je preto úplne normálne, ak na zafarbenie alebo inú trvalú úpravu reagujú celkom inak, ako zvyčajne. Pôsobiť môžu suchšie, ale aj hydratovanejšie, krepovitejšie, ale aj rovnejšie.

Ak si vlasy farbíte doma a nenavštevujete kvôli tomu kaderníctvo, môžete riziko ohrozenia znížiť niekoľkými jednoduchými krokmi:
  • Počas celého procesu farbenia používajte ochranné rukavice.
  • Vlasy si farbite v dobre vetranej miestnosti.
  • Farbu nechajte pôsobiť len na čas, ktorý je uvedený ako minimálny.
  • Po nanesení farby si dôkladne opláchnite pokožku hlavy.
Okrem toho by ste mali vedieť, že klasická farba nie je jedinou možnou alternatívou, ktorou si môžete vaše vlasy zafarbiť. V priebehu tehotenstva a dojčenia sú oveľa vhodnejšou a bezpečnejšou voľbou semipermanentné čisté rastlinné farbivá, napríklad hena.
  1. Ftaláty. Ftaláty sú chemickou látkou, ktorú nájdeme v mydlách, šampónoch, lakoch na vlasy, v lakoch na nechty, ale aj v produktoch, ktoré obsahujú parfém. Niektoré typy ftalátov môžu mať vplyv na reprodukčný systém a môžu spôsobovať neplodnosť nielen u žien, ale aj u mužov. Okrem toho sú chemickou prísadou, ktorá môže spôsobovať problémy aj s pečeňou, obličkami či pľúcami. Vyhýbať by ste sa preto mali všetkým produktom obsahujúcim zložky, ktorých názov sa končí na -ftalát.
  2. Botulotoxín. Síce nie je preukázané, že by účinky injekčných liekov ako Botox, Dysport alebo Xeomin mali negatívne dôsledky na vyvíjajúci sa plod, napriek tomu ho žiadny lekár tehotným pacientkam neodporúča. Botulotoxín totiž účinkuje tak, že paralyzuje svaly okolo vrások, vďaka čomu sú menej viditeľné. Tehotenstvo však rozhodne nie je správnym obdobím na to, aby ste testovali, či schopnosť stimulácie svalov účinkuje len na svaly v okolí vrások.

Ako je to s aktívnymi látkami v SPF produktoch počas tehotenstva?

Obzvlášť problematickou témou je používanie ochranných opaľovacích krémov počas tehotenstva a dojčenia. Je vhodné ich teda používať alebo by sme ich radšej používať nemali? Pravdou je, že ani jedna z aktívnych látok nachádzajúcich sa v ochranných SPF produktoch by pre tehotné a dojčiace ženy nemala predstavovať žiadnu hrozbu, práve naopak. Pravidelné používanie ochranných SPF produktov je počas tehotenstva a dojčenia mimoriadne dôležité. Koža vtedy môže byť citlivejšia a náchylnejšia na vznik pigmentových škvŕn, preto ju treba dôkladne a pravidelne chrániť kvalitnou SPF kozmetikou.

TIP: Ak chcete byť veľmi opatrné, tak namiesto chemických opaľovacích prípravkov môžete počas tehotenstva používať minerálne opaľovacie prípravky s obsahom oxidu zinočnatého a oxidu titaničitého.
 

Hyperpigmentácia

Tehotenstvo je veľmi silno spojené aj s rôznymi hormonálnymi zmenami. Jedným z mnohých dôsledkov môže byť aj hyperpigmentácia, ktorá sa najčastejšie prejavuje aj v podobe pieh či nepríjemných tmavých fľakov na pokožke. Prvým krokom k ich zažehnaniu, ale aj účinnou prevenciou zároveň, je používanie ochranných SPF produktov, ktoré by ste si mali na pleť nanášať vždy, keď idete na slnko. Celoročne pritom treba používať aspoň ochranný faktor 20, v lete by ste však mali pritvrdiť a mali by ste siahnuť po jeho vyšších hodnotách. 

Okrem ochranných SPF produktov nám však môže so zmiernením hyperpigmentácie pomôcť pravidelná exfoliácia, ktorú však počas tehotenstva treba aplikovať inak než klasickými mechanickými peelingami. Tie sú totiž dosť agresívne a po ich aplikácii sa na pleti môžu vyskytnúť známky podráždenia. Jednoznačne šetrnejšou alternatívou sú v tomto prípade jemnejšie AHA kyseliny.

TIP: Jednou z možných alternatív je aj kyselina azelaová, niacinamid (vitamín B3), vitamín C alebo arbutín, ktoré výborne zosvetľujú hnedé fľaky. Ideálne však bude, ak aj tieto zložky nezabudnete konzultovať so svojím lekárom. 
 

A ako bojovať so striami?

Ženské telo sa počas tehotenstva výrazne mení. Zväčšuje svoj objem, dôsledkom čoho sa koža viditeľne naťahuje a napína, až dôjde k ruptúre podpornej kožnej štruktúry z kolagénu a elastínu. Výsledkom je vznik strií. A hoci viaceré kozmetické značky využívajú tento problém ako príležitosť na cielenú marketingovú komunikáciu, nie je dokázané, že by niektorá zo zložiek kozmetických produktov stav strií výrazne ovplyvnila či dokonca zamedzila ich vzniku. Strie sú totiž z veľkej časti vecou genetiky, čo je aj dôvod, prečo s nimi niektoré ženy majú veľký problém, kým iné ani nevedia, čo stia je. Konkrétny dôvod, prečo nimi trpia len niektoré ženy, však dodnes nie je známy.

TIP: Počas tehotenstva by ste mali dbať na aplikáciu prírodných rastlinných olejov. Do pokožky by ste ich mali pravidelne aplikovať jemným vmasírovaním. Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek druh oleja, pomôže vám udržať vašu pokožku dostatočne pružnú, čím dokáže lepšie odolávať tlakom z jej rozpísania. Po ukončení dojčenia dokáže problémy so striami zmierniť už spomínaný vitamín A, chemické peelingy či profesionálne laserové ošetrenia. Ani jedna z týchto alternatív sa však neodporúča tehotným a dojčiacim ženám. Vhodnými sú preto až na zmiernenie dôsledkov a nie na elimináciu ich vzniku.
 
Na prvý pohľad môže zoznam toho, čo počas tehotenstva a dojčenia môžete a nemôžete na vašu pleť nanášať, pôsobiť hrôzostrašne. Verte však, že aj v tejto spleti “pravidiel” si veľmi rýchlo nájdete systém, ktorý vám bude vyhovovať. Pamätajte však, že retinol spolu s inými formami vitamínu A predstavujú najväčšie riziko. Anti-aging alebo anti-akné produkty často obsahujú niektorú z vyššie uvedených zložiek, preto by ste pri nich nemali zabúdať na dôkladnú kontrolu INCI (zloženia), ktorú by ste mali následne prekonzultovať aj s vaším lekárom alebo lekárnikom. K odporúčaným krokom okrem toho patrí aj obmedzenie farbenia vlasov a lakovanie nechtov. Zdravie vášho dieťaťa je predsa to najdôležitejšie. Hýčkanie, hydratácia a dostatočný oddych je presne to, čoho by ste si počas tehotenstva mali dopriať najviac.   
 
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanietená pisateľka, milovníčka dobrých kníh, vône rannej kávy, výhľadov z kopca a ticha, ktoré lieči. Obdivovateľka veľkoleposti neporušenej prírody a jej blahodarných zložiek, ktoré rada využíva aj v hraniciach beauty sveta. Očarenie nachádza najmä v tónoch prirodzenej ľudskej krásy, ktorú najradšej obdivuje v kombinácii s vnútorným dobrom.

Zatvoriť