Keratosis pilaris alebo ”husia koža” - čo naozaj pomáha a čo nie?

nazov
meno
Alžbeta
Koža je najväčším ľudským orgánom. Pokrýva celý povrch nášho tela, preto je pochopiteľné, že jej prípadné nedostatky tak ľahko neukryjeme. Jedným z takýchto nedostatkov je aj ochorenie Keratosis Pilaris, ľudovo nazývané aj ako “husia koža”, ktorého príčina vzniku je stále neznáma. Okrem následkov, ktoré toto ochorenie spôsobuje, však, našťastie, poznáme kroky slúžiace ako jeho prevencia. A aj keď liek na toto ochorenie zatiaľ nepoznáme, vieme aspoň eliminovať problémy, ktoré spôsobuje.

Čo je keratosis pilaris?

Keratosis pilaris alebo folikulárna keratóza je kožné ochorenie, ktoré spôsobuje malé červené alebo biele hrčky, pupienky až rôzne veľké drsné fľaky na rôznych miestach tela. Najčastejšie postihuje oblasti ramien, stehien a zadku, v niektorých prípadoch sa však objavuje aj na oblasti tváre, najmä líc. Je to ochorenie, ktoré je celkom bežné, zato však celkom nepríjemné z hľadiska vzhľadu našej pokožky. Ľudovo sa zvykne označovať aj ako “krupica” či “husia koža“, ktorá celkom trefne vystihuje, ako keratosis pilaris vlastne vyzerá. Ochorenie nie je nákazlivé a jeho prejavy v podobe vyrážok zvyčajne nespôsobujú žiadne nepríjemné pocity alebo svrbenie.
 


Keratosis pilaris na zadnej strane ruky

Ako a kedy vzniká?

Keratosis pilaris vzniká vtedy, keď sa odumreté bunky kože hromadia spolu s keratínom a blokujú tak vlasové folikuly. Výsledkom je malý hrbolček nad miestom, kde by za normálnych okolností vyrástol vlas. Presná príčina vzniku však nie je známa, i keď si viacero lekárov myslí, že môže byť spojená s prítomnosťou kožných ochorení ako atopická dermatitída, či vplyvom rôznych genetických chorôb. Genetika pritom zrejme zohráva dôležitú úlohu najmä u ľudí so svetlejšou pokožkou. 

Vo väčšine prípadov sa keratosis pilaris objavuje počas prvých desiatich rokov života, pričom po tridsiatke začínajú jeho prejavy postupne a prirodzene miznúť. U každého postihnutého je však priebeh tohto ochorenia individuálny, preto vyššie uvedené informácie nemožno zovšeobecňovať na individuálne prípady.
 
Pravdepodobnosť vzniku ochorenia keratosis pilaris je najvyššia u ľudí:
 
  • s problematickou a suchou pokožkou,
  • s ekzémami a inými kožnými ochoreniami,
  • s ichtyózou,
  • so sennou nádchou,
  • s obezitou
Najohrozenejšou skupinou sú pritom ženy, deti a najmä dospievajúci tínedžeri, pričom u mužov sa toto ochorenie vyskytuje len zriedka.
 


Keratosis pilaris na stehnách
 

Príznaky keratosis pilaris

Vyrážkovitá koža posiata drsnými fľakmi je bežným sprievodným príznakom viacerých kožných ochorení, preto sa keratosis pilaris niekedy zamieňa s inými kožnými problémami. Základným symptómom, ktorým sa od nich odlišuje, je jeho dlhodobá prítomnosť (mnohí ním trpia už od detstva) a len veľmi ojedinelé pocity svrbenia. Najvýznamnejším príznakom je jeho samotný vzhľad. Viditeľné hrčky, ktoré sa objavujú na koži, sa podobajú na “husiu kožu” či na kožu práve “ošklbaného kurčaťa”. Hrčky sa pritom môžu objaviť kdekoľvek na pokožke, kde sa nachádzajú vlasové folikuly, preto sa nikdy neobjavia na chodidlách alebo na dlaniach. Aby ste si však jeho prítomnosťou boli na sto percent istí, nemali by ste sa spoliehať len na jeho vlastnú diagnostiku a mali by ste pre istotu absolvovať aj vyšetrenie u dermatológa. 
 
Medzi ďalšie príznaky keratosis pilaris patria:
 
  • mierne ružovkasté alebo až začervenané okolie hrčiek,
  • svrbiaca, podráždená pokožka,
  • suchá koža,
  • hrbole, ktoré na dotyk pôsobia ako brúsny papier,
  • hrčky, ktoré sa môžu objavovať v rôznych farbách v závislosti od odtieňa pokožky; hrčky preto môžu vznikať v telovej, bielej, červenej, ružovej, hnedej alebo čiernej farbe.

Premenlivosť príznakov

Napriek tomu, že keratosis pilaris je ochorením s dlhodobou, bežne aj niekoľkoročnou prítomnosťou, jeho príznaky a prejavy sa nesprávajú po celý čas rovnako, práve naopak. Zhoršovať sa môžu počas dospievania či tehotenstva, kedy môžu hormonálne zmeny spôsobiť zhoršenie celkového stavu pokožky. Stav ochorenia sa pritom môže zhoršovať aj v závislosti od zmeny ročných období. Vyrážky a fľaky, ktoré spôsobuje, sú oveľa citlivejšie a aj viditeľnjšie práve počas zimných mesiacov. Dôvodom je nižšia vlhkosť vzduchu, ktorá následne spôsobuje aj výraznejšie vysušovanie našej pokožky. 

V niektorých prípadoch môžu jej prejavy prerásť až do výraznejších hrčkovitých vyrážok na tvári, ktoré sa následne obklopia začervenanými fľakmi. Tento vzhľad sa zvykne nazývať aj choroba princa Harryho. Môže ísť len o dočasný stav, ktorý sa s príchodom teplejších mesiacov opäť zlepší, treba však rozhodne pamätať na to, že škriabanie či vytláčanie týchto vyrážok môže takýto stav pleti výrazne a dlhodobo poškodiť. 

Liečba keratosis pilaris - dá sa vôbec úplne odstrániť?

V súvislosti s nepríjemnými prejavmi tohto kožného ochorenia iste mnohých zaujíma, či je možné ho nejakým spôsobom liečiť. Odpoveď na túto otázku však nie je jednoznačná. Liek síce nepoznáme, existuje však niekoľko spôsobov liečby, ktoré môžu aspoň čiastočne zmierniť následky ochorenia. Keratosis pilaris je však voči liečbe pomerne odolný. Zlepšenie preto môže trvať mesiace, ak sa stav vôbec upraví. Každopádne, tu je niekoľko príkladov, ktoré stojí za to aspoň vyskúšať:
  1. Dermatologické ošetrenie

Kožný lekár alebo dermatológ vám môže odporučiť ošetrenie postavené na hydratácii a na upokojení svrbiacej, suchej pokožky, po ktorom by malo nasledovať zlepšenie vzhľadu po keratóznej vyrážke. Bežnými zložkami zvlhčovacieho ošetrenia sú močovina (urea) a kyselina mliečna. Tieto zložky spoločne pomáhajú uvoľňovať a odstraňovať odumreté bunky pokožky, zjemňujú ju a dodávajú jej potrebnú hydratáciu. 
Okrem toho vám dermatológ môže odporučiť aj ďalšie metódy liečby, napríklad:
  • mikrodermabázu, intenzívnu exfoliačnú kúru,
  • chemický peeling,
  • retinolové krémy.
TIP: Okrem uvedených sú už dnes dostupné aj niektoré experimentálne možnosti liečby, akou je napríklad fotopneumatická terapia či vaskulárne laserové ošetrenie.
  1. Čistiace gély a hydratačné krémy

Okrem špecializovaného lekárskeho ošetrenia môžu dôsledky tohto ochorenia eliminovať aj viaceré krémy určené na lokálne použitie dostupné na lekársky predpis. Tie by mali odstrániť odumreté bunky pokožky či zabrániť ďalšiemu zablokovaniu vlasových folikulov.

TIP: Dávajte si pozor na zložky týchto krémov a pred použitím ich určite konzultujte s lekárom. Niektoré topické krémy na predpis totiž zahŕňajú kyseliny, ktoré môžu spôsobiť negatívne vedľajšie účinky, vrátane začervenania, štípania pokožky a jej podráždenia či vysušenia. Perfektnou voľbou, ktorú však môžete na telo aplikovať aj bez lekárskej konzultácie, je napríklad rada SA Smoothing od značky CeraVe. Siahnuť môžete po hydratačnom kréme SA Smoothing Cream, ktorý je určený pre suchú a drsnú pokožku s nerovnomerným povrchom. Jeho hlavnou hydratačnou zložkou je urea, látka, ktorá je telu prirodzená a má skvelé hydratačné a aj jemné exfoliačné účinky. CeraVe SA Smoothing Cleanser je zas čistiaca emulzia na tvár aj telo, ktorá zjemňuje suchšiu a drsnejšiu textúru pokožky a zanecháva ju hebkú a hydratovanú. Okrem toho jej zloženie obsahuje aj mierne stopy kyseliny salicylovej, vďaka ktorým táto emulzia jemne vypína pokožku bez toho, aby bola narušená jej prirodzená bariéra. 
 
Pleťové vody či kvalitné hydratačné mlieka s obsahom alfa-hydroxykyseliny (AHA), akou je napríklad kyselina mliečna, môžu hydratovať suchú pokožku a podporovať premenu buniek, a tak zmierňovať aj dôsledky keratosis pilaris.
  1. Exfoliácia 

Pravidelná exfoliácia síce ochorenie keratosis pilaris úplne neodstráni, pomôže však eliminovať množstvo a aj intenzitu jeho príznakov. Kombinácia fyzických exfoliantov, ktorými sú napríklad peelingy, a chemických exfoliantov, teda kyselín, výrazne zjemní a vyhladí aj tú najdrsnejšiu formu tohto ochorenia.

TIP: Pre dosiahnutie najviditeľnejšieho výsledku použite krémy s obsahom močoviny, kyseliny mliečnej alebo kyseliny glykolovej, ktoré sú pre zmiernenie príznakov tohto ochorenia tou najlepšou voľbou. Pamätajte však, že pri používaní týchto výrobkov je nutné byť opatrní. Pokožka trpiaca ochorením keratosis pilaris má zároveň sklon k prehnanej citlivosti, preto na ňu môžu tieto prípravky pôsobiť dráždivo. Produkty by ste preto mali aplikovať len na postihnuté miesta na koži. Jedine ich správnou aplikáciou môžete vzhľad vašej pokožky vrátiť do pôvodného stavu a okrem toho sa vyhnete ďalším, nežiaducim následkom. Krémami, ktoré sú špeciálne určené na liečbu keratosis pilaris sú napríklad Ameliorate Transforming Body Lotion, ktorý využíva exfoliačné schopnosti kyseliny mliečnej na odstránenie odumretých buniek a na podporu obnovy pokožky, či Smoothing Body Exfoliant, ktorý vďaka biologicky odbúrateľným bambusovým granulám a kyseline mliečnej zaisťuje pokožke chemickú exfoliáciu a zabezpečuje jej jemnejšiu a hladšiu štruktúru. Oba tieto prípravky sú dermatologicky testované.

Ako na to?
Exfoliant počas sprchovania jednoducho aplikujte na postihnuté miesto a potom ho počas dvoch minút krúživými pohybmi nepretržite vmasírujte do pokožky. Po sprche naneste na postihnuté miesto peelingové sérum s vysokým obsahom kyseliny glykolovej alebo kyseliny mliečnej a nakoniec už len naneste na celé telo exfoliačné telové telové mlieko, ktoré exfoliuje odumreté bunky kože a zároveň upokojí drsné hrčky a suché škvrny na vašej pokožke. 

TIP: Exfoliáciu opakujte každý druhý deň. Minimalizujete tým nerovnosti a dosiahnete jemnejšiu pokožku s menším začervenaním.
  1. Domáce liečivé prostriedky

Nie všetci sme naklonení používaniu kozmetiky s vyšším obsahom aktívnych látok. Ak aj vy patríte k tým, ktorí radšej siahnu po prírodnejšom variante, potom si možno osvojíte niektorú z týchto možností:
  1. Teplý kúpeľ. Krátke teplé kúpele môžu pomôcť s uvoľnením pórov. Po niekoľkým minútach strávených vo vani by ste si pritom mali zmäknutú kožu trieť tvrdšou kefkou, aby ste tak zamedzili vzniku potenciálnych hrčiek.
TIP: Dôležité je obmedziť čas, ktorý strávite vo vani. Dlhšia doba môže totiž spôsobiť odbúranie prírodných olejov z tela.
  1. Body brushing. Každodenná masáž kefou prekrví pokožku tela, odstráni jej odumreté bunky a okrem toho ju pomôže udržať hladkú a pevnešiu.
  2. Peeling a exfoliačné rukavice. Denný peeling môže pomôcť vylepšiť vzhľad vašej pokožky. Dermatológovia odporúčajú jemne odstrániť odumretú kožu pomocou lufy alebo pemzy, ktorá je bežne dostupná v ktorejkoľvek drogérii. Použiť však môžete aj exfoliačné rukavice, ktoré sú skvelým a veľmi lacným spôsobom peelingu. Používať ich môžete aj niekoľko rokov a na skvelý peeling vám vďaka nim stačí bežný sprchový gél alebo mlieko.
  1. Žiadne obtiahnuté oblečenie
Ak máte problém s týmto ochorením, určite by ste sa mali vyhýbať tesnému oblečeniu. To totiž spôsobuje trenie, ktoré môže vašu problematickú pokožku ešte výraznejšie podráždiť a skomplikovať tak priebeh a dôsledky ochorenia.   
  1. Kvalitné a dostatočne zvlhčené ovzdušie
Okrem kozmetických prípravkov je dobré zamerať sa aj na kvalitu a vhodnosť ovzdušia vo vašom domove, ktorá môže mať v prípade keratosis pilaris významný vplyv na stav vašej pokožky. Nebezpečným je pritom suchý vzduch, ktorý môžeme upraviť rôznymi zvlhčovačmi. Tie do ovzdušia pridajú potrebnú vlhkosť, ktorá zabraňuje vysušovaniu pokožky a tým aj zhoršovaniu stavu ochorenia.
 

Čomu by ste sa mali vyhýbať?

Okrem krokov, ktoré by ste mali dodržiavať, je snaha o zmiernenie príznakov ochorenia spojená aj s krokmi, ktorým by ste sa mali s určitosťou vyhýbať. Toto sú niektoré z nich:
  1. Lokálne sušiace prípravky. Ak trpíte ochorením “husej kože”, mali by ste sa vyhýbať akýmkoľvek lokálnym sušiacim produktom (napr. gél na akné), ktoré by mohli stav vašej pokožky rapídne zhoršiť.
  2. Tuhé mydlo a penové čistiace prostriedky. Tie majú totiž tendenciu našu pleť dehydratovať, čo môže spôsobiť zhoršenie stavu ochorenia.
  3. Akékoľvek fyzické zásahy do pokožky. Veľmi dobre vieme, že aj keď nám vytláčanie a škriabanie postihnutých miest vôbec nepomôže, napriek tomu máme tendenciu to robiť. Vždy sa preto predtým opýtajte sami seba, či vám tento krok stojí za to, aby sa stav vašej pleti ešte viac zhoršil.
 
Ak trpíte “husou kožou”, v prvom rade by ste sa mali prestať obviňovať za to, že práve vy ste toto ochorenie “schytali”. Neustále totiž treba mať na pamäti, že aj keď sa nám nepríjemný vzhľad tohto ochorenia možno nikdy nepodarí natrvalo odstrániť, stále vieme urobiť dosť preto, aby sme jeho následky do výraznej miery eliminovali. Chce to len trpezlivosť a pravidelné dodržiavanie niektorých z vyššie uvedených princípov. Uvidíte, že dôkladnou starostlivosťou sa nakoniec dopracujete výsledku, ktorý vás poteší.

 
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanietená pisateľka, milovníčka dobrých kníh, vône rannej kávy, výhľadov z kopca a ticha, ktoré lieči. Obdivovateľka veľkoleposti neporušenej prírody a jej blahodarných zložiek, ktoré rada využíva aj v hraniciach beauty sveta. Očarenie nachádza najmä v tónoch prirodzenej ľudskej krásy, ktorú najradšej obdivuje v kombinácii s vnútorným dobrom.

Zatvoriť