add-product

10 osvedčených tipov, ako si udržať zdravú pokožku v zime

nazov
meno
Katarína
Zima má bezpochyby svoje čaro, no pre našu pokožku môže predstavovať zmätok. Vonku ju studený a mrazivý vzduch zbavuje prirodzenej vlhkosti a zanecháva ju suchú, svrbiacu a podráždenú. Ba dokonca môže mráz spôsobiť tvorbu šupiniek a trhlín na pokožke, ekzémov a v najhoršom prípade aj psoriázu. Na druhej strane, v interiéroch vysušuje pokožku kúrenie. Môžete mať teda pocit, že niet úniku...
S týmito kožnými problémami si však viete hravo poradiť, ak vo vašej rutine urobíte niekoľko drobných úprav a zahrniete do nej produkty, ktorými odvrátite nežiaduce problémy a udržíte vašu pleť žiarivú a zdravú počas celej zimnej sezóny.

Tu je niekoľko overených tipov, na ktoré treba pamätať, pokiaľ ide o efektívnu zimnú starostlivosť o pleť:

SPF je nevyhnutnosť – každý deň!

365 dní v roku, 7 dní v týždni. Dokonca aj počas ponurého sivého zimného dňa je minimálne SPF 30 veľmi dôležité. Vravíte si, načo vám je SPF, keď sedíte doma na home office a nevystrčíte z domu ani nos? Hoci úroveň UVB žiarenia je minimálna, predstavte si, že 90 % UV žiarenia tvoria UVA lúče, ktoré bez problémov prechádzajú aj mrakmi, oknami (!), odrážajú sa od snehu či piesku a prenikajú do hlbšej vrstvy kože (dermis). A práve UVA žiarenie je zodpovedné za pigmentové škvrny a predčasné starnutie. Ešte stále pochybujete?
 • produkt

  Bioderma Bioderma Cicabio Soothing Repairing Stick SPF50+

  Notino

  Reparujúci opaľovací krém na tvár s SPF 50+ obsahuje viacero výživných a hojivých zložiek – zmäkčujúce estery vosku z jojoby, slnečnicový či ricínový olej či výťažky z hojivej ázijskej rastliny Centella asiatica. Poskytuje širokospektrálnu ochranu pre celú rodinu.

  Viac o produkte

Zvoľte šetrné čistenie

Vaša pokožka potrebuje v zimnom období hlavne vlhkosť. Vynechajte teda agresívne spôsoby čistenia tváre – napríklad prostredníctvom čistiacej kefky na tvár – ktoré môže byť k vašej pokožke neľútostné a spôsobiť jej podráždenie. Rovnako vymeňte penivý čistič za jemné čistiace mlieko alebo balzam. Ak je po čistení vaša pokožka napnutá, je pravdepodobné, že používaný čistič narúša kožnú bariéru. V zime o niečo viac dbajte na to, aby bola pokožka po umytí upokojená a hydratovaná.
 • produkt

  Gallinée Gallinée Prebiotic Cleansing Bar Perfume Free

  Heureka Lookfantastic.com

  Tuhý čistič slúži na čistenie, upokojenie a výživu pleti a neobsahuje žiadne mydlové zložky. Je vhodný na tvár i telo, pričom jemne odstraňuje nečistoty a rešpektuje prirodzené hodnoty pH pokožky. Obsahuje príjemné zvlhčujúce zložky, ktoré stimulujú prospešnú mikrobiálnu flóru kože.

  Viac o produkte

Udržiavajte hydratáciu

Ako počas celého roka, nezabudnite piť veľa vody. Hydratácia tela je totiž dôležitá aj pre hydratáciu pokožky. Kávu vymeňte za zelený čaj, ktorý obsahuje prospešné antioxidanty.
 • produkt

  CeraVe CeraVe Moisturising Cream for Dry to Very Dry Skin

  Heureka Notino Vivantis DrMax.sk Pilulka

  Hydratačný krém od CeraVe je určený pre suchú až extra suchú pokožku, ktorá potrebuje hĺbkovú hydratáciu. Hlavnou hydratačnou zložkou je glycerín, no produkt obsahuje aj kyselinu hyalurónovú a 3 druhy ceramidov, ktoré pomáhajú posilňovať kožnú bariéru. Je vhodný pre celú rodinu a môžete ho používať na tvár i telo.

  Viac o produkte

Exfoliujte!

Aj keď si myslíte, že cez zimu by ste sa mali pílingu vyhnúť, lebo vaša pokožka je suchá, opak je pravda. Jemný chemický píling vo forme tonera alebo masky odstráni odumreté kožné bunky, aby odhalil sviežu a zdravú pokožku, a spôsobí, že do nej budú ľahšie prenikať prospešné látky. Práveže píling je v zime ešte dôležitejší, keďže koža je od zimy šupinatá a namáhaná.

Upravte svoju rutinu

V zimných mesiacoch radšej upustite od používania produktov s alkoholom či parfumáciou (s výnimkou takých, v ktorých sú uvedené zložky na posledných miestach v zložení), aby si pokožka zachovala prirodzené oleje. V noci používajte bohatší hydratačný krém a  nezabudnite naň, ani keď sa chystáte von do sychravého počasia. Majte na pamäti aj hydratáciu pier a rúk.

Vrstvite, vrstvite, vrstvite

V zime si doprajte aj jednu-dve vrstvy hydratantov navyše, hlavne v poslednom kroku kozmetickej rutiny, aby ste prospešné látky a vlahu zo sér a z ľahkých hydratačných tonerov „uzamkli“ do pleti. Vrstva navyše nikdy neuškodí ľuďom so psoriázou, s ekzémom alebo so začervenanou svrbiacou pokožkou, ktorá je príznakom alergie na chlad. Zvoľte produkty s ceramidmi, kyselinou hyalurónovou, glycerínom alebo ureou.

Nelížte si pery!

Lízanie pier iba zhoršuje ich suchosť a môže spôsobiť nepríjemný ekzém. Radšej dbajte na to, aby ste pery vyživovali balzamom, a ak sa zdržiavate na zimnom slnku, nezabudnite na balzam s SPF.

Jedným z najčastejších problémov v zime je práve vysúšanie pier.

Obmedzte čas a teplotu sprchovania

Hoci vás v zime môže lákať horúci kúpeľ, oveľa lepšiu službu pokožke spravíte 5- až 10-minútovou vlažnou sprchou alebo kúpeľom. Vyhnite sa aj používaniu nadmerne horúcej vody pri umývaní rúk.

Investujte do zvlhčovača vzduchu

Ten dopraje komfort nielen vašej pokožke, ale aj dýchaniu. Ak dodáte suchému vzduchu vlhkosť, pomôžete udržať pokožku prirodzene hydratovanú. Umiestnite ho do miestnosti, v ktorej trávite najviac času.

Nezabudnite na vitamín D

Ten vám zaručí dobrú náladu, silnú imunitu a zaženie únavu. Čo viac si v krátkych chladných zimných dňoch priať?
name

Katarína

Beauty Content Creator and Editor

Som jazyková redaktorka s vášňou pre písanie. Milujem sychravé dni s čajom v ruke – to je moje najplodnejšie tvorivé obdobie. Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).