Vrásky a znaky starnutia? Tieto zložky hľadajte v zložení

nazov
meno
Alžbeta
Vrásky sú prirodzenou súčasťou starnutia pokožky, napriek tomu sa proti nim ženy snažia neustále bojovať. Iste - mladá, rozžiarená a dlhodobo vypnutá pleť bez znakov starnutia je snom. Na ceste za jej dosiahnutím ju však často kŕmime produktami, ktoré síce sľubujú zázračné účinky, no v skutočnosti vplyv ich zložiek za veľa nestojí. Ktoré zložky teda skutočne pôsobia ako prevencia proti starnutiu pleti?
 
Na úvod je dôležité vedieť, že anti-ageingové zložky v kozmetike nemajú zázračnú moc. No aj keď nás pred vznikom vrások úplne neochránia, aspoň účinne pomáhajú predchádzať ich vzniku tým, že celkovo pozitívne vplývajú na stav a zdravie našej pleti.

Anti-ageingové zložky v kozmetike

Týchto zložiek poznáme hneď niekoľko, nestačí však, ak pleti zabezpečíme prísun len jednej z nich. Tak, ako naše telo potrebuje pestrú stravu, tak aj naša pleť potrebuje pestrý mix aktívnych anti-ageingových zložiek. Jedine tak jej dokážeme dopriať dostatočne silnú prevenciu proti predčasnému starnutiu. Dopriať by sme jej preto mali najmä:
  1. SPF. Aj tie najdrahšie a najefektívnejšie kozmetické produkty strácajú význam, ak svoju pleť denne nechránite účinným SPF krémom, a to nielen počas leta, ale aj v zime. Slnko totiž vyžaruje viacero typov žiarení, spomedzi ktorých je s ohľadom na fotoageing našej pokožky najškodlivejším práve žiarenie UVA. Preniká hlboko do kože a jeho intenzita je počas celého roka rovnaká, preto je priamo zodpovedné za priebežné poškodzovanie kože. SPF krém s vysokým ochranným faktorom sa preto odporúča používať už v prípade bábätiek od 6 mesiacov života. Ideálne je pritom používať produkt so širokospektrálnym faktorom, ktorý bude pleť chrániť pred UVA a aj pred UVB žiarením. Dobrou voľbou je opaľovací krém na tvár COSRX Shield Fit Snail Essence Sun SPF50+ PA+++ s obsahom prospešných antioxidantov, ktoré bránia predčasnému starnutiu pleti a zvyšujú jej odolnosť.
TIP: Slnko je zdrojom dôležitého vitamínu D, jeho dostatočné množstvo sa však v tele vytvára už po 10 minútach strávených na slnku. Okrem toho je možné dopĺňať ho aj vo forme tabliet či kvapiek, preto kvôli nemu nemusíte tráviť hodiny na slnku.
  1. AHA/BHA kyseliny. Alfa a beta-hydroxylové kyseliny podporujú produkciu kolagénu, čím pleť prirodzene vypínajú. Okrem toho majú jemné peelingové účinky, a tak z pleti odstraňujú aj jej odumreté bunky. S ich používaním by ste mali začať okolo veku 25+.
TIP: Medzi AHA a BHA kyseliny patrí aj kyselina salicylová určená pre mastnú a zmiešanú pleť, či glykolová a mliečna, ktoré sú určené skôr pre suchšiu pokožku.
  1. Niacinamide (Vitamín B3). Niacinamide je v rámci prevencie proti starnutiu pleti veľmi prospešnou zložkou. Redukuje hyperpigmentáciu, upokojuje rosaceu, zbavuje sa škvŕn a jaziev, hydratuje, redukuje transepidermálnu stratu vody, pričom jeho účinky dobre toleruje aj citlivá pleť. Má protizápalové účinky, preto pleť chráni pred bakteriálnymi útokmi. Vo všeobecnosti podporuje funkciu ochrannej bariéry kože, preto dosahuje skvelé výsledky aj u ľudí trpiacimi problémami s akné. S jeho aplikáciou by ste mali začať okolo 25 roku, ak však trpíte problémami s akné, môžete začať aj skôr. Siahnuť môžete napríklad po obľúbenom pleťovom sére The Ordinary Niacinamide 10% + Zinc 1% s vysoko koncentrovaným obsahom niacinamidu a zinku. Sérum účinne reguluje tvorbu mazu a pomáha hojiť akné, preto je vhodné najmä pre mastnú pleť.
  2. Retinoidy (Vitamín A). Jednou z mála zložiek, ktoré dokážu zvrátiť známky starnutia, sú retinoidy, resp. vitamín A. S pleťou pracujú pomaly, avšak ich účinok vás nesklame. S jeho používaním by ste mali začať okolo veku 25-30. Ľahko dostupnou voľbou je napríklad sérum s retinolom La Roche-Posay Retinol B3 serum, ktoré príjemne hydratuje, vyhladzuje vrásky a pomáha posilňovať prirodzenú kožnú bariéru. Pleti dodáva hneď 2 zložky vitamínu A, pričom obsahuje aj niacinamid či kyselinu hyaluronovú.
TIP: Ak hľadáte prírodnú alternatívu retinoidov, môžete siahnuť po čistom šípkovom oleji alebo , ktorý obsahuje pre pleť prospešnú kyselinu trans-retinovú. Siahnuť však môžete aj po bakuchiole. ktorého účinky sú podobné účinkom retinolu. Ich výhodou je menšie riziko podráždenia kože ako pri samotných retinoidoch. Nevýhodou je samozrejme efekt, ktorý nedokáže konkurovať retinoidom. Obidva prírodné zložky sa môžu používať aj počas tehotenstva.
  1. Antioxidanty. Koža je náš najväčší orgán, preto absorbuje aj znečisťujúce zložky z okolia. Antioxidanty ju pred touto absorpciou chránia limitovaním produkcie voľných radikálov, teda agresívnych deštrukčných látok, ktoré poškodzujú kožné bunky. Antioxidanty pôsobia nielen ako prevencia proti oxidácii pokožky, ale ako jedny z mála zložiek dokážu naprávať aj poškodenia pleti, ktoré už boli spôsobené. Tlmia zápaly, spevňujú pokožku, zlepšujú vzhľad vrások a slnkom poškodenej pleti. Okrem toho stimulujú produkciu kolagénu a priaznivo vplývajú aj na jazvy po akné. Dobré antioxidačné sérum by preto malo byť základom správnej starostlivosti o pleť. Medzi najznámejšie antioxidanty patrí vitamín C, vitamín E, koenzým q10, resveratrol, kyselina ferulová, kyselina alfa-lipoová (ALA), superoxid dismutázy (EUK 134), zelený čaj, glutathione či už spomínaný vitamín A. Platí pritom, že najlepšie účinky dosahujú nie samostatne, ale ako antioxidačný mix.
TIP: Pri antioxidantoch si dajte dobrý pozor na balenie. Obal produktu s antioxidantmi musí byť vzduchotesný a nepriehľadný, v opačnom prípade sa ich účinky okamžite znehodnocujú.

3 najhoršie faktory pre našu pleť

V otázke prevencie proti starnutiu pleti je dôležité zodpovedať si nielen to, aké zložky jej máme dopriať, ale aj to, čomu by sme sa mali určite vyhnúť. Vyhýbať by sme sa preto už zo zásady mali minimálne týmto 3 faktorom:
  • Slnko. So slnkom opatrne! Milujeme ho, no práve UV lúče sú zodpovedné za 80-90% viditeľných známok starnutia našej pokožky.
  • Cukor. Cukor je jedným z hlavných príčin straty kolagénu, zložky, ktorá je pre našu pleť tou najsilnejšou oporou. Výsledkom jeho konzumácie je ochabnutá pleť bez známok sviežosti.
  • Fajčenie. Fajčenie vyplavuje z tela kyslík, preto ho s každým potiahnutím zostáva stále menej aj v našej tvári. Pleť fajčiarov okrem toho nadobúda sivastý nádych, čo určite nechcete.

Starnutie pleti ovplyvňuje aj náš cyklus

Starnutie pleti je prirodzeným javom, pred ktorým nie je možné ujsť. Hladina kolagénu našej pokožky je totiž úzko spätá aj s našou ovulačnou aktivitou. V momente, keď sme najplodnejšie, teda sme na vrchole našej ovulačnej aktivity, je v najlepšej forme aj naša pokožka. Keď sa však blížime k menopauze a prechádzame perimenopauzou, dochádza so zmenami tela aj ku zmenám kvality našej pokožky. Príchod menopauzy má preto priame spojenie s poklesom objemu kolagénu v našej pleti.

O svoju pokožku by sme sa preto mali začať starať už s príchodom prvej menštruácie. Pritvrdiť by sme mali, keď dosiahneme vek 35+, aby sme si tak dôkladnejšiu rutinu starostlivosti o pleť stihli osvojiť ešte do príchodu obdobia skorej či úplnej menopauzy.
 
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanietená pisateľka, milovníčka dobrých kníh, vône rannej kávy, výhľadov z kopca a ticha, ktoré lieči. Obdivovateľka veľkoleposti neporušenej prírody a jej blahodarných zložiek, ktoré rada využíva aj v hraniciach beauty sveta. Očarenie nachádza najmä v tónoch prirodzenej ľudskej krásy, ktorú najradšej obdivuje v kombinácii s vnútorným dobrom.

Zatvoriť