TREND: Náplasti na akné – sú naozaj efektívne?

nazov
meno
Katarína
Myslíte si, že ste v boji s akné už vyskúšali všetko? Tak schválne – počuli ste o pomerne novom trende tzv. pimple patches – náplastí na akné, ktoré iba nalepíte na problematické miesto a výsledkom by malo byť zmiernenie zápalu a zahojenie vyrážky?

Predovšetkým výrobcovia týchto náplastí uvádzajú, že dokážu robiť so zápalovými procesmi doslova zázraky z večera do rána. Ide skutočne o príťažlivé a odvážne tvrdenie a znie skvele – ale naozaj fungujú? Hoci aspoň trochu? Názor na ne majú nielen samotní používatelia, ale aj vedci a dermatológovia – a snáď ako každý kozmetický produkt, aj ony majú svoje pre a proti.

Čo sú vlastne náplasti na akné?

V angličtine známe ako „pimple patch“, sú samolepky vyrobené z priesvitného, lepkavého, hydrokoloidného materiálu, ktoré môžete mať na problematickom mieste nalepené aj celý deň alebo celú noc. Kľúčom je práve hydrokoloidný materiál – ten obsahuje hydrofilné koloidné častice, ktoré pomaly absorbujú tekutiny z problematického miesta a menia ich na gélovú hmotu. Je užitočný pri hojení rán, pretože je priedušný, efektívne priľnie na problematickom mieste a umožňuje pupienkom zahojiť sa.

Hydrokoloidné náplasti na akné sú pružné a priťahujú vodu. Lepia sa na ranu tak, aby tenká plastová fólia priťahujúca vodu smerovala nadol. Pôvodne boli určené na liečbu vredov (určite poznáte aj veľmi účinné hydrokoloidné náplasti na herpesy), no predovšetkým v Ázii sa stali populárnymi v liečbe akné.

Pevná vonkajšia plastová fólia náplastí je zvyčajne polyuretánová, takže udržuje všetko na svojom mieste. Zabraňuje tiež odparovaniu a vysušovaniu akné vodou, takže sa hojí rýchlejšie a nová pokožka, ktorá sa tvorí, je pružnejšia. Rovnako chránia akné pred trením, poškriabaním a chytaním – čo mnohí robíme a ani si to neuvedomujeme, no takáto činnosť prináša riziko zanesenia zapálených miest baktériami z rúk.

Spodný materiál, ktorý pôsobí na postihnuté miesto, je zvyčajne vyrobený z karboxymetylcelulózy, zo želatíny alebo z pektínu, ktoré majú vo svojej chemickej štruktúre veľa molekúl viažucich vodu. Práve ony odsávajú z rany tekutinu. Keď táto tekutina vystúpi do náplasti, jej farba sa mení z priehľadnej na bielu a napučí. Samozrejme, niektoré ošetrovacie náplasti obsahujú aj aktívne zložky, ktoré pôsobia na pupienok. Najbežnejšími účinnými látkami pri liečbe akné sú kyselina salicylová, niacinamidolej z čajovníkového oleja (tzv. tea tree oil).
 

Aké sú výhody používania náplastí na akné?

Niektorí z vás si možno povedia, v čom je rozdiel medzi náplasťou a používaním produktov s účinnými zložkami na liečbu akné (napr. sér s kyselinou salicylovou alebo exfoliačných pílingov s kyselinami). Toto sú najpresvedčivejšie argumenty, ktoré hovoria v prospech náplastí:
  • chránia pupienok pred trením, škriabaním a dotýkaním sa rukami – či už to robíte vedome, alebo podvedome, prípadne si v noci šúchate tvár o vankúš – všetky tieto činnosti môžu viesť k infekcii alebo zjazveniu pokožky
  • vytvárajú vlhké prostredie pre rýchlejšie a lepšie hojenie
  • zvyšujú penetráciu aktívnych zložiek z dôvodu oklúzie – náplasť udržuje pokožku pod ňou vlhkú, čo zvyšuje jej priepustnosť
  • náplasti udržujú aktívne zložky na jednom mieste, aby sa náhodne nerozotreli
  • dokážu absorbovať tekutinu z vášho pupienka
  • niektoré dokážu ochrániť váš pupienok pred UV svetlom a tým eliminovať vznik pigmentácií
  • zvyčajne sú vodotesné, takže ich nemusíte opakovane nanášať po každom umytí tváre
  • môžu mať rôzne veľkosti, takže sa dajú použiť na malé, stredné aj veľké pupienky

Pre koho sú určené?

Pre každého, koho trápi akné a hľadá jemný, efektívny, ale aj kozmeticky elegantný spôsob, ako ho udržať pod kontrolou. Náplasti na akné sú totiž takmer neviditeľné a neraz ich môžete aj prekryť mejkapom. Ich použitie je zvyčajne bezpečné a šetrné voči pokožke. 

Aké sú názory vedcov, dermatológov a používateľov?

Tie sa rôznia – existujú názory pre aj proti, čo je celkom logické, keďže pokožka každého z nás je iná a inak reaguje na rôzne druhy účinných látok aj produktov, ktoré ich obsahujú.

Názory vedcov

Ak si odmyslíme ekologický dosah jednorazových „samolepiek“, existuje (jediná) klinická štúdia in vivo (na ľuďoch) o použití hydrokoloidných náplastí na akné a tá hovorí jasne – liečba prostredníctvom hydrokoloidných náplastí zlepšuje stav mierneho až stredne ťažkého zápalového akné vulgaris.
Štúdia bola vykonaná naslepo na vzorke 20 pacientov. Výsledkom bolo zreteľné zlepšenie začervenania, mastnoty, tmavej pigmentácie a dennej hladiny mazu. Pacienti nezaznamenali významné nežiaduce účinky. Pilotná vedecká štúdia teda ukázala, že náplasti na akné majú svoje opodstatnenie a sú efektívnou možnosťou pre ľudí s problematickou pleťou.

Názory dermatológov

Americkí dermatológovia, naopak, nevidia veľký zmysel v používaní hydrokoloidných náplastí na akné. Ich názory sú skôr zmiešané. Na jednej strane uznávajú, že sú užitočné pre pacientov, ktorí si nutkavo škriabu a chytajú tvár. Na druhej strane, nedokážu s istotou tvrdiť, že by rýchlejšie hojili a redukovali akné, predovšetkým nemajú vplyv na cystické akné. Najväčšie obavy však majú s oklúziou, čiže so zakrytím pokožky takým spôsobom, ktorý blokuje alebo skôr spomaľuje prúdenie vzduchu na postihnuté miesto. Upozorňujú najmä ľudí s pleťou náchylnou na podráždenie, rozaceu alebo kontaktnú dermatitídu, aby s hojivými náplasťami na akné zaobchádzali mimoriadne opatrne.

Názory a skúsenosti používateľov

Existuje nespočetné množstvo rôznych druhov náplastí, no vyberáme tie najčastejšie pozitíva aj negatíva, ktoré používatelia v súvislosti s rozličnými náplasťami na akné uviedli v recenziách:

Pozitíva

+ niektoré náplasti majú rôzne veľkosti, čo je veľmi praktické
+ tenšie náplasti výborne kamuflujú akné a dobre fungujú pod mejkapom
+ viacerým používateľom fungujú na hojenie miernej až stredne ťažkej formy akné
+ eliminujú zápal
+ absorbujú hnis
+ zabraňujú dotýkať sa tváre
+ väčšina náplastí dostatočne silno priľnie na tvár
+ používatelia dosiahli efektívny účinok najmä s náplasťami, ktoré obsahovali kyselinu salicylovú
+ väčšinou sú vodoodolné, takže ich môžete mať počas sprchovania či umývania tváre
 
Negatíva

niektoré náplasti sú príliš hrubé na to, aby sa dali používať na deň pod mejkapom
niekedy môžete cítiť mierne krátkodobé pnutie alebo mravčenie, ktoré je spôsobené buď tuhnutím látok, ktoré náplasť obsahuje, alebo pôsobením aktívnych látok
ak si pleť pred použitím nevyčistíte, ráno po odlepení náplasti sa môžete zobudiť s oveľa väčším pupienkom (používateľka uvádza, že jej priateľ skonštatoval, že ráno po aplikácii náplasti na neumytú tvár uvidel ten najväčší pupienok na svete ☺)
takmer žiadna náplasť nie je účinná na cystické akné (pri jeho liečbe určite zvážte návštevu dermatológa)
výsledky sa zriedkakedy objavili z večera do rána, skôr išlo o niekoľkodňový hojaci proces (takže tvrdenie výrobcov považujeme za typickú marketingovú bublinu)
cena niektorých náplastí je naozaj vysoká vzhľadom na to, ako rýchlo ich dokážete minúť, aby ste dosiahli želaný účinok
nie sú ekologické; tento kritický názor prevláda pri všetkých jednorazových kozmetických produktoch (napr. aj pri sheet maskách)

Postup, ako sa náplasti používajú:

  1. Dôkladne si vyčistite pokožku a nechajte ju úplne uschnúť.
  2. Ak používate náplasti s kyselinou salicylovou, odporúčame ich aplikovať večer, aby ste predišli vzniku pigmentových škvŕn (náplasť úplne neeliminuje pôsobenie slnečného žiarenia). Ostatné náplasti môžete používať aj počas dňa.
  3. Náplasť aplikujte priamo na pupienok.
  4. Najmenej o dve hodiny, najneskôr o 12 hodín náplasť odlepte a podľa potreby celý postup opakujte.
  5. Ak náplasti zanechajú trochu lepkavých zvyškov, ľahko ich odstránite vaším čistiacim produktom a vodou.
TIP: Ak ste sa na základe všetkých vyššie uvedených informácií rozhodli vyskúšať náplasti na akné, dostupnou možnosťou sú napríklad COSRX Acne Pimple Master Patch 24 Patches, ktorých je v balení 24 a obsahujú zložky, ktoré pomáhajú absorbovať tekutiny a zároveň minimalizovať výskyt zápalov a škvŕn na pokožke. Na našom Instagrame sme porovnali náplasti najpopulárnejších značiek:
 

Namiesto záveru – skutočne stoja za to?

Zdá sa, že všetky náplasti do istej miery podporujú proces hojenia, a to buď eliminovaním zápalu a začervenania, alebo absorbovaním hnisu a mazu, čo dokazuje aj klinická štúdia. Ak však vezmeme do úvahy dlhodobý efekt – jednoznačne vyhráva dobre nakombinovaná rutina v starostlivosti o pleť, nie týždňová kúra s náplasťami.

Za najväčší benefit považujeme skutočnosť, že náplasti zabraňujú, aby sme sa dotýkali tvár –čo výrazne podporuje proces hojenia, keďže si tvár „nekontaminujeme“ nežiaducimi baktériami a špinou z rúk. Náplasti sú vnímané ako efektívna prvá pomoc pri nečakaných zápalových procesoch na tvári pred dôležitými udalosťami – zo štúdie vyplýva, že v rozmedzí 3 dní až týždňa s nimi môžete dosiahnuť želané účinky.
Na druhej strane, vaše skúsenosti s náplasťami budú vždy závisieť aj od ďalších faktorov – od závažnosti zápalu či od rôznych typov produktov a aktívnych ingrediencií, ktoré okrem náplastí na liečbu akné používate. No ak očakávate zázračnú „nálepku“, ktorá zo dňa na deň vylieči ťažký zápal alebo cystické akné na tvári, budete veľmi sklamaní. Peniaze za náplasti radšej ušetrite na schôdzku s dermatológom, ktorá vás prinesie viac úžitku.
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť