Niacinamide

V našej databáze sa nachádza 1666 produktov s touto zložkou.

Známe aj ako:

  • Niacínamid
  • Vitamín B3

Funkcia:

  • Anti-akné - redukújú počet vyrážok a bránia ich vzniku
  • Rozjasňujúce zložky - zosvetlujú hnedé škvrny spôsobené slnkom alebo PIH
  • Zvlhčovače/Humektanty - zadržiavajú a uchovávajú vlhkosť v pokožke a vo vlasoch
  • Podpora komunikácie buniek - dokážu prikázať bunkám, aby sa správali ako nové a zdravé bunky

Škodlivosť EWG:

Nízke riziko

Vhodné:

Mastná pleť

Popis zložky:

Čo to je: Niacinamid, známy tiež ako vitamín B3, je veľmi multifunkčná zložka v starostlivosti o pleť s mnohými overenými výhodami pre pokožku. Je rozpustný vo vode a v kozmetike sa vyrába výlučne synteticky. Ideálna je koncentrácia v rozmedzí od 5 – 10 %.

Čo robí: Môže zvyšovať antioxidačnú kapacitu pokožky, podieľať sa na udržiavaní zdravej kožnej bariéry, pomáha znižovať prejavy známok starnutia, ako je pigmentácia, žltnutie pokožky či jemné linky a vrásky. Zvyšuje produkciu ceramidov v pokožke, čo má za následok lepšiu hydratáciu pokožky. Zároveň môže pomôcť zlepšiť kožné ochorenia vrátane akné, rozacey a atopickej dermatitídy. Ďalej má protizápalové, rozjasňujúce a hojace vlastnosti a dokáže regulovať tvorbu mazu, čo ocenia ľudia s problematickou pleťou.

Vedľajšie účinky: Kyselina nikotínová, potenciálne účinnejšia forma niacinamidu, môže po použití spôsobiť začervenanie pokožky. Podráždenie sa môže vyskytnúť, ak používate príliš veľa niacinamidu v jednej rutine.

Pre koho je vhodná: Je vhodný pre všetky typy pleti, no citlivé typy pleti by sa určite mali vyhnúť vysokým koncentráciám niacinamidu bez toho, aby ho najskôr otestovali na pokožke pomocou patch testu.