Dermatologicky testované neznamená odporúčané dermatológmi

nazov
meno
Alžbeta
Svet kozmetického priemyslu tvoria miliardy kozmetických prípravkov, medzi ktorými je, žiaľ, aj veľa takých, ktoré nie sú pre našu pleť dvakrát prospešné.

Niet preto divu, že sa pri ich výbere snažíme chytiť každého správneho “vodítka”. Za jedno z nich mnohí považujeme označenie “dermatologicky testované”. Viete však, čo toto označenie v skutočnosti znamená? Odpoveďou budete možno viac než sklamaní.

Čo v skutočnosti znamená “dermatologicky testované”?

Napriek tomu, že výrobky označené ako “dermatologicky testované” považujeme za dôveryhodné, v skutočnosti toto označenie neznamená, že sú dermatológmi aj odporúčané. Vo svete, napríklad, pridelenie tohto označenia nie je nijako regulované. Európska únia svoju definíciu síce má, no z hľadiska praxe nám toho tak či tak veľa nepovie.
...

Ako sa na dermatologicky testované produkty pozerá Európska únia?

Podľa definície Európskej komisie tvrdenie "dermatologicky testované" znamená, že "...výrobok bol testovaný na ľuďoch pod dohľadom dermatológa". Toto tvrdenie teda môže uvádzať špecifickú účinnosť výrobku alebo jeho znášanlivosť, nehovorí však nič o tom, ako majú testy týchto produktov vyzerať, prebiehať a ani to, aké výsledky by mali produkty v rámci testovania dosiahnuť.

Ak si preto chcete na obal výrobku túto formulku uviesť, potrebujete len, aby ho niektorý z dermatológov otestoval na človeku. Problémom je však absentujúci testovací štandard, ktorý by mal produkt spĺňať, a tak sa označenie “dermatologicky testované” môže objaviť prakticky na akomkoľvek kozmetickom produkte.
 

Ak produkt nebol dermatologicky testovaný, neznamená to, že je nebezpečný

Zodpovedná osoba totiž musí pred uvedením kozmetických výrobkov na trh zabezpečiť, aby bola na základe príslušných informácií posúdená bezpečnosť každého kozmetického výrobku a následne aj vypracovaná správa o bezpečnosti v súlade s nariadeniami o kozmetických výrobkoch. Okrem toho musí zodpovedná osoba zabezpečiť aj aktualizáciu správy o bezpečnosti kozmetického výrobku s ohľadom na doplňujúce dôležité informácie, ktoré sa objavia po uvedení výrobku na trh. Táto správa zároveň musí obsahovať aj toxikologický profil látok obsiahnutých v zložení kozmetického výrobku.

TIP: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili kontrolné orgány jednotlivých štátov do systému RAPEX (Rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky). Väčšinou ide o produkty, ktoré sa síce nedajú kúpiť na Slovensku, no dostupné sú, samozrejme, na zahraničných e-shopoch. Túto databázu Európska komisia týždenne aktualizuje, preto sa oplatí ju sledovať, najmä v prípade, ak sa chystáte objednávať kozmetiku zo zahraničia. Spomedzi populárnych kozmetických produktov tam nájdete, napríklad, aj Crest 3D bieliace pásiky.

V čom spočíva najväčší problém?

Problém je, že neexistuje žiadny predpis či norma, ktoré by definovali, čo presne máme výsledkom testovania kozmetických produktov dosiahnuť. Okrem toho neexistuje ani zákon, ktorý by hovoril o tom, že výsledky testu majú spĺňať konkrétne kritériá. Nikde sa, napríklad, nehovorí o počte ľudí, ktorí by mali testovanie absolvovať, či o type pokožky, akú by mali testovaní mať. Už z praxe totiž vieme, že nie je jedno, či konkrétny produkt použijeme na bezproblémovú pokožku alebo na citlivú pokožku náchylnú na vznik atopických ekzémov.  Okrem toho absentujú aj požiadavky na dĺžku testovania, preto nevieme ani to, či bol produkt testovaný len 24 hodín alebo dlhšie. Jediné, čo je dané, je, že produkt musí byť testovaný dermatológom, a to na ľudskej koži - nič viac a nič menej.

Ak teda kozmetická spoločnosť na svojich produktoch uvádza, že sú dermatologicky testované aj v prípade, ak na pokožke spôsobili iritáciu, neklame. Produkt predsa dermatológom testovaný bol. 
 
Tým, samozrejme, netreba nadobudnúť presvedčenie, že by sme mali všetkých lekárov hádzať do jedného vreca. Mnoho produktov starostlivosti o pleť je naozaj úžasných a prospešných a každý dermatológ by bol vďačný za to, ak by ich mohol propagovať tým, že ich testoval. Rozhodne však netreba byť naivným a treba mať na pamäti, že nie všetky kroky, ktoré sa vo svete kozmetického priemyslu robia, sú správne.  

Ak ste sa teda pri výbere kozmetických produktov doteraz riadili tvrdením, či sú alebo nie sú dermatologicky testované, tak vedzte, že je to významovo prázdne tvrdenie. Oveľa lepšie je, ak sa naučíte čítať a rozlišovať jednotlivé zložky, ktoré sú súčasťou zloženia kozmetických produktov. Nie je to jednoduché, z dlhodobého hľadiska vám to však ušetrí veľa peňazí a v nejednom prípade, aj veľa nepríjemností. 
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanietená pisateľka, milovníčka dobrých kníh, vône rannej kávy, výhľadov z kopca a ticha, ktoré lieči. Obdivovateľka veľkoleposti neporušenej prírody a jej blahodarných zložiek, ktoré rada využíva aj v hraniciach beauty sveta. Očarenie nachádza najmä v tónoch prirodzenej ľudskej krásy, ktorú najradšej obdivuje v kombinácii s vnútorným dobrom.

Zatvoriť