add-product

Mužská verzus ženská kozmetika: Existuje rozdiel v starostlivosti o mužskú a ženskú pleť?

nazov
meno
Katarína
Poznáte to – v drogérii sa prechádzate uličkou s krémami, so sérami, s tonermi a maskami, a hoci na vás väčšinou zasvietia ružové alebo fialové škatuľky s výrobkami „pre ženy“, kde-tu natrafíte na výrobky s nápisom „pre mužov“. Existuje však skutočný rozdiel medzi starostlivosťou o pleť u mužov a žien?

Marketing je silný nástroj, často založený na rodových stereotypoch – vidíme to na príkladoch z bežného života, keď ženy trh láka na ružové žiletky, elegantné flakóny s motívmi nežných kvetov či dezoranty s vôňou sladkých praliniek, kým na mužov fungujú vône zimnej tundry, tmavé obaly a strohejší dizajn. Môžeme však dvojaký meter uplatniť aj pri pleťovej kozmetike pre mužov a ženy?
...

Ženská verzus mužská pleť

Objemné tégliky zdobené zlatým písmom so vzletnými frázami typu „výťažok zo stredomorských perál dokonale rozjasní vašu pleť“ mužov vôbec nenadchnú. Stačí im kvalitný holiaci strojček, pena na holenie a balzam po holení. Prípadne si niečo uchmatnú z poličky svojej polovičky ☺. A určite budete súhlasiť, že pre mužov by bol ideálny produkt „všetko v jednom“. Medzi ženskou a mužskou pleťou však existujú rozdiely (hoci ich je iba máličko), ktoré pri výbere kozmetiky treba brať do úvahy:
 • mužská pokožka je zhruba o 25 % hrubšia ako ženská
 • obsahuje viac kolagénu a má zvýšenú hustotu vlasových folikulov
 • vyznačuje sa vyššou produkciou mazu, čo je spôsobené predovšetkým zvýšenou tvorbou testosterónu
 • bohužiaľ, s tým súvisí aj fakt, že mužská pokožka je o niečo viac náchylná na tvorbu akné a má väčšie póry, ktoré sa upchávajú
 • muži majú zároveň nižšie povrchové pH pokožky ako ženy, čo vysvetľuje, prečo majú väčšinou mastnú pokožku
 • pokožka mužov je menej citlivá a dokáže zvládnuť aj vyššiu koncentráciu aktívnych zložiek (napríklad retinoidov)
 • ak už muži trpia citlivosťou pleti, tak zvyčajne v oblasti fúzov a brady, kde im mechanické podráždenie spôsobené holením zapríčiňuje zarastanie chĺpkov a folikulitídu (zápalové ochorenie mazovej žľazy)
 • skutočnosť, že muži sa často holia a zvyčajne trávia viac času vonku, spôsobuje, že je pre nich používanie SPF ešte dôležitejšie (hlavne ako prevencia rakoviny, ale, samozrejme, aj starnutia)
 • proces starnutia je u mužov od mladého veku pozvoľnejší, zatiaľ čo pokožka žien si konzistentne udržuje hrúbku a obsah vlhkosti až do menopauzy, keď zníženie hladiny estrogénu spôsobí dramatické zmeny

Ženská verzus mužská kozmetika

Základný rozdiel sa ukrýva v estetike výrobkov pre ženy a mužov – už na prvý pohľad dokážete rozoznať pánsky krém od dámskeho. Prieskum trhu ukázal, že výrobky starostlivosti o pleť pre mužov sú zvyčajne funkčnejšie, čo sa týka balenia, prísad aj ľahšej textúry, ktorá je väčšinou gélová alebo gélovo-krémová. Muži totiž vyhľadávajú jednoduché produkty, ktoré sa ľahko rozotierajú.

Pánska starostlivosť o pleť si vyžaduje zvláštnu starostlivosť predovšetkým v oblasti fúzov a brady, takže muži potrebujú pokožku špecificky ošetriť pred holením aj po ňom. Naopak, dámska línia kozmetiky je viac segmentovaná, veď to poznáte – emulzie, gély, krémy, mlieka, masky, oleje, esencie... Dôvodom je predovšetkým väčšia angažovanosť žien v starostlivosti o pleť a ochota investovať do starostlivosti oveľa viac peňazí aj času.

Je to iba marketing?

Hoci sa cielené ponuky produktov starostlivosti o pleť líšia veľkosťou, dizajnom a riešeniami založenými na rozdieloch medzi mužskou a ženskou pokožkou, veľa závisí od marketingu. Je totiž známe, že nejedna značka ponúka rovnaké zloženie produktu pre mužov aj ženy, no tento produkt je uvádzaný na trh v inom balení. Je tiež bežné, že dámske a pánske krémy (rovnako ako parfumy) sa líšia aj vôňou, no ak je výrobok bez vône, v takom prípade by mohol osloviť obe pohlavia. Dobrý produkt však hovorí sám za seba a jeho výsledok je viditeľný aj citeľný – nehľadiac na to, pre koho je určený.

Verdikt na záver teda znie

Vyberajte produkty predovšetkým podľa typu pleti, nie podľa pohlavia ani veku, ktorý často nájdete uvedený na škatuľkách krémov.

Základná rutina pre mužskú pleť alebo 3 základné produkty, ktorými nič nepokazíte

 • produkt

  Kiehl's Kiehl's Age Defender Dual Action Exfoliating Cleanser

  Vivantis

  Jednoduchý a efektívny čistiaci gél, ktorý cieli na príkoria mastnej pleti. Obsahuje kyselinu salicylovú aj kaolín, takže ide kombináciu chemickej aj mechanickej exfoliácie. Zároveň sú v zložení kokosové glukozidy – povrchovo aktívne látky, ktoré veľmi jemne a šetrne zbavujú pleť nečistôt a odumretých buniek.

  Viac o produkte
 • produkt

  The Ordinary The Ordinary Natural Moisturising Factors+ HA

  Heureka Vivantis Lookfantastic.com Beauty Bay

  Ideálna voľba pre mužov, ktorí nemajú radi mastný a lepkavý „dojazd“ krémov. Tento sa výborne vstrebáva, má ľahké zloženie, nezanecháva mastný film a ešte je aj lacný. Medzi top zložky patria ceramidy, kyselina hyalurónová, urea a aminokyseliny. Ak vám tieto zložky nič nevravia, nevadí – stačí vedieť, že pleti poskytnú všetko potrebné vrátane hydratácie a komfortu.

  Viac o produkte
 • produkt

  La Roche-Posay La Roche-Posay Anthelios SHAKA Fluid SPF30

  Heureka Notino DrMax.sk Pilulka

  SPF je každodennou nevyhnutnosťou aj pre mužov. V interiéri pri UV indexe 0 naň, samozrejme, nemusíte myslieť, ale inak by mal byť stabilnou súčasťou denného režimu. Ochranný fluid od La Roche-Posay spĺňa všetky atribúty, ktoré budú mužom imponovať – je riedky, rýchlo a jednoducho sa aplikuje a nezanecháva na pleti pocit mastnoty.

  Viac o produkte
name

Katarína

Beauty Content Creator and Editor

Som jazyková redaktorka s vášňou pre písanie. Milujem sychravé dni s čajom v ruke – to je moje najplodnejšie tvorivé obdobie. Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).