Domáci peeling na tvár často narobí viac škody, ako úžitku

nazov
meno
Alžbeta
Exfoliácia je jedným zo základných krokov každej rutinnej starostlivosti o pleť. Zbavuje ju odumretých buniek, vyčistí póry a zároveň zníži riziko vzniku akné či dokonca jemných vrások. Napriek tomu však nie je exfoliácia ako exfoliácia. Reč je o domácich DIY peelingoch na tvár, ktoré môžu stav našej pleti výrazne poškodiť. Ktorým domácim exfoliantom by ste sa preto mali so svojím typom pleti radšej vyhnúť?
 
...

Pri vyhľadávaní hesla „DIY peeling na tvár“ nám prehliadač nájde priam nespočetné množstvo výsledkov. To, ktorý vyskúšať, a ktorému sa radšej vyhnúť, však musíte reálne vyhodnotiť sami. V takomto prípade je dobré obrátiť sa na radu odborníkov, podľa ktorých sú najhoršou voľbou práve tieto domáce formy peelingov.

Domáce peelingy na tvár, ktoré našej pleti škodia:

#1 Domáci kávový peeling

Väčšina kávových peelingov sa vyrába z kávovej usadeniny, preto ich čaru môžu podľahnúť najmä tí, ktorí sa s cieľom žiť udržateľne snažia zrecyklovať a plnohodnotne či opätovne využiť všetko, čo používajú. Treba však vedieť, že táto forma peelingu nie je vhodná pre všetky typy pleti. Ak trpíte suchou alebo citlivou pokožkou, rozhodne by ste sa mali kávovému peelingu vyhýbať. Hlavným dôvodom je, že pre povrch kávovej usadeniny je typická drsná štruktúra, ktorá môže počas aplikácie spôsobiť drobné poškodenia pleti. Ak trpíte suchou pokožkou, tieto mikrotrhliny môžu spôsobiť jej ďalšie vysušenie, podráždenie či dokonca infekciu.Okrem toho, pri kombinácii kávovej usadeniny s olejmi, dochádza k jej problematickému odlíčeniu, čo môže viesť k ďalším nemalým ťažkostiam. Ak nedáte dopustiť na kávový peeling, radšej ho používajte iba na telo.


#2 Peelingy a pleťové toniká z jablčného octu

Jablčný ocot je často považovaný za jednu zo zázračných prírodných prísad pre dosiahnutie prirodzenej krásy. Treba však pamätať, že jeho koncentrovaná forma môže mať pre pleť závratne odlišné účinky. Peelingom z nezriedeného jablčného octu by ste sa preto mali úplne vyhýbať bez ohľadu na váš typ pleti, pričom výnimkou nie je ani normálna pleť. Jablčný ocot má totiž extrémne vysušujúce účinky a spôsobiť môže nielen zvýšenú produkciu kožného mazu, ale aj rozsiahle podráždenie. Nezabúdajme totiž, že v jablčnom octe je koncentrovaných 5% kyseliny octovej, a je ťažké ho neutralizovať.

Okrem toho, podobne ako kávová usadenina, ani jablčný ocot nebol prioritne vyvinutý pre kozmetické použitie. Dôkazom toho sú aj prípady uvádzané Vestníkom Americkej akademickej dermatológie, kedy použitie jablčného octu viedlo k vážnym chemickým popáleninám na pokožke.
  • produkt

    Gallinée Gallinée Prebiotic Face Vinegar

    Heureka Avel Pilulka Vivantis

    Akcielite na zlepšenie kvality pleti a zosvetlenie nedokonalostí, siahnite po pleťovom octe od Gallinée. Face Vinegar krásne tonizuje pokožku, upokojuje, hydratuje a má pekné zloženie s prebiotikami, postbiotikami, kyselinou mliečnou a antioxidantmi.

    Viac o produkte

#3 Domáci cukrový peeling

Cukrové peelingy sú všeobecne známe ako trik na boj s matnou a fádnou pokožkou. To, že tento efekt dosiahneme na pokožke tela však ešte neznamená, že bude aj výsledkom použitia cukrového peelingu na tvári. Pleť na tvári je totiž oveľa jemnejšia a cukrový peeling je pre ňu až príliš drsnou voľbou. Skladá sa totiž z veľkých kryštálov cukru, ktorých hrany sú pre jemnú pleť na tvári príliš drsné. Aplikáciou takéhoto peelingu si preto ľahko môžete spôsobiť podráždenie, začervenanie, vysušenie či dokonca poškriabanie a poranenie pleti, a to najmä v prípade, ak používate bežný potravinársky cukor.

TIP: Odhliadnuc od oblasti tváre je cukrový peeling užitočný najmä ak trpíte extrémne suchými a drsnými miestami na lakťoch, kolenách a pätách. Okrem toho ho môžete použiť aj na ruky, ak chcete zabrániť ich vysušeniu. Pri aplikácii cukrového peelingu by ste sa však mali dôkladne vyhnúť všetkým podráždeným oblastiam, ranám či vyrážkam, pretože môže vaše problémy ešte zhoršiť. Okrem toho naň určite zabudnite, ak máte citlivú pokožku, ekzémy alebo pokožku trpiacu akýmikoľvek zápalovými stavmi.

Šetrnejšia alternatíva - chemická exfoliácia:

Aj keď chemická exfoliácia znie dráždivejšie, zvykne byť k pleti jemnejšia a šetrnejšia ako manuálna exfoliácia. Zatiaľčo mechanická funguje na princípe fyzického „zoškrabávania“ odumretej vrstvy buniek, chemická exfoliácia využíva aktívne látky, ktoré majú schopnosť prenikať do hĺbky pokožky, odkiaľ sa starajú o odstránenie odumretých buniek

1. Alfa hydroxykyseliny (AHA). Kyseliny AHA, vrátane kyseliny mliečnej a glykolovej, sú typické tým, že odstraňujú povrchové bunky pokožky a pomáhajú tak vylepšiť jej vzhľad. Výrobky s týmito kyselinami neobsahujú abrazívne častice, no napriek tomu úspešne rozpúšťajú odumreté bunky pokožky.

TIP: Aj keď sa kyseliny AHA najčastejšie používajú na boj proti starnutiu, môžu mať pozitívny vplyv aj pre pokožku náchylnejšiu na vznik akné.

2. Beta hydroxykyseliny (BHA). Asi najznámejšou BHA kyselinou je kyselina salicylová, ktorá rozpúšťa odumreté bunky pokožky nachádzajúce sa v póroch. Kyselina salicylová je bežne používaná ako súčasť tonerov, čistiacich prostriedkov či pleťových vôd.

TIP: Vždy používajte len jeden produkt obsahujúci kyselinu salicylovú, aby ste tak predišli nepríjemnému podráždeniu či dokonca olupovaniu pleti.

3. Enzymatická exfoliácia. Papája, mango, tekvica, ananás... Enzymatický peeling funguje na princípe enzýmov z ovocia a zeleniny a tiež mikrobiálnych enzýmov ako lipáza či proteáza, ktoré rozpúšťajú keratín v odumretej časti pokožky.
 
Bez ohľadu na to, aký peeling si nakoniec vyberiete, pamätajte, že po jeho aplikácii je dôležité použiť kvalitný hydratačný krém vhodný pre váš typ pleti, čím zabránite jej zbytočnému vysušeniu. Zároveň nezabúdajte, že akýkoľvek peeling by ste mali aplikovať maximálne 1 až 2x za týždeň, inak si môžete vašej pleti spôsobiť nepríjemné podráždenie.
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanietená pisateľka, milovníčka dobrých kníh, vône rannej kávy, výhľadov z kopca a ticha, ktoré lieči. Obdivovateľka veľkoleposti neporušenej prírody a jej blahodarných zložiek, ktoré rada využíva aj v hraniciach beauty sveta. Očarenie nachádza najmä v tónoch prirodzenej ľudskej krásy, ktorú najradšej obdivuje v kombinácii s vnútorným dobrom.

Zatvoriť