add-product

Prečo je make-up po nanesení oranžový či tmavší a ako tomu možno predísť?

nazov
meno
Gabriela
Ráno váš make-up vyzeral úplne prirodzene, no rýchla kontrola v zrkadle počas dňa spôsobí, že sa odrazu cítite, ako keby ste na pleti mali cudzí odtieň make-upu. Nedávno prirodzená farba make-upu je zrazu oranžová! Ako to, že váš dokonale ladiaci odtieň akoby vám zrazu ani nepatril? Môže za to oxidácia.

Čo je vlastne oxidácia?

Oxidácia je chemický proces, pri ktorom látka reaguje s inou molekulou. Pri reakcii látka stráca časť svojich elektrónov a tým zvyšuje svoje oxidačné číslo alebo stav. Takýto proces sa bežne vyskytuje aj v prípade potravín. Najčastejším príkladom je jablko či avokádo, ktoré po určitom čase na vzduchu stmavnú.

V kozmetike sa tento jav prejavuje zmenou farby (zväčša na o niekoľko odtieňov tmavšiu alebo do oranžova) alebo zmenou konzistencie produktu. Dôvody vzniku takejto reakcie môžu byť rôzne – od reakcie olejov a pigmentov s prírodnými olejmi vašej pleti až po úroveň kyslosti a vlhkosti vzduchu. 

Ako zabrániť oxidácii make-upu?

Dôkladné čistenie pleti

Pred aplikáciou podkladu sa vždy najskôr uistite, či  je vaša pokožka poriadne odlíčená. Zvyšky make-upu z predchádzajúceho dňa či rôzne nečistoty môžu byť jedným z dôvodom, prečo neskôr váš produkt na pleti zoxiduje.

Zmena skin care produktov

Ťažké hydratačné krémy na mastnej pleti sú spúšťačom oxidačného procesu. Keďže na pokožke zanechávajú príliš veľa vlhkosti, zapríčiňujú tak zvýšenú tvorbu olejov. Používajte preto krémy s ľahšou konzistenciou, ideálne na gélovej či vodnej báze.
 
V prípade, ak je vaša pokožka dehydratovaná, spôsobuje tvorbu odrazených olejov. Ak si pleť príliš často čistíte či exfoliujete, skúste prejsť na jemnejšiu starostlivosť.

Používanie toneru

Toner pomáha vyrovnať hladinu pH pokožky a zároveň absorbuje prebytočný olej z prípravku na čistenie pleti. Aplikuje sa na vyčistenú pokožku pred nanesením krému. Tento krok je obzvlášť dôležitý ak máte mastnú pleť, pretože práve tá je náchylnejšia na vznik oxidačnej reakcie.

Produkty na báze vody

Podľa odborníkov používaním prípravkov starostlivosti o pleť na báze vody skôr predídete oxidácii. Takéto produkty sú rovnako hydratačné, ako tie na báze oleja, avšak sú o niečo ľahšie pre pleť.

Používanie podkladovej bázy

Aplikáciou podkladovej bázy pod make-up vytvoríte na pleti neutrálnu vrstvu, ktorá absorbuje prebytočný olej. V prípade, keď máte zmiešanú pleť, môžete si na T-zónu aplikovať zmatňujúcu bázu a na zvyšok pleti hydratačnú.

Správny make-up

Kúpa make-upu predstavuje veľkú výzvu. Okrem nájdenia vhodnej konzistencie a ideálneho krytia, je potrebné nájsť aj dokonale padnúci odtieň. Našťastie, dnes už na trhu existuje množstvo variantov - od ružového, cez neutrálny, až po žltý podtón farby.
 
Ak si však vhodný odtieň nájdete, ešte stále tu je jedna nástraha – make-up môže po nanesení zoxidovať a farba sa tak zmení na úplne inú, ako ste si vybrali. Dôležité je preto skúšať rôzne varianty, pokým nenájdete takú, ktorá vám bude najviac vyhovovať vo všetkých aspektoch. V prípade, že ste si našli dokonalý make-up, ktorý však po čase zoxiduje, môžete si rovnaký zaobstarať vo svetlejšom odtieni. Výsledný efekt po oxidácii tak bude presne ladiť s odtieňom vašej pleti.
 
Ak oxidačnú reakciu spozorujete pri väčšine make-upov, môžete ho nahradiť BB krémom alebo CC krémom. Keďže neobsahuje toľko pigmentu ako klasický make-up, zníži sa tak šanca, že nastane oxidácia a výsledný efekt nebude tmavší. Nemusíte mať obavy ani z nedostatočnej krycej schopnosti. V súčasnosti existuje viacero variantov, ktoré ponúkajú aj vyššie krytie, prípadne sa dajú navrstviť.

Make-upy bez oleja

 • produkt

  Clinique Clinique Even Better Makeup SPF 15

  Heureka Notino Vivantis Alza Lookfantastic.com

  Prirodzený tekutý make-up s SPF 15 poskytujúci stredné krytie. Vďaka ľahkému zloženiu bez olejov a parfumácie pleť nezaťažuje, nedráždi a neupcháva póry. Po nanesení vytvára zjednotený matný vzhľad, pričom pleť hydratuje a zanecháva príjemný pocit na pleti. Dá sa vrstviť, vďaka čomu možno docieliť aj vyššie krytie. Na výber je až 55 odtieňov.

  Viac o produkte
 • produkt

  NYX NYX Bare With Me Tinted Skin Veil

  Notino

  Ľahký hydratačný make-up, ktorý je ideálnym pomocníkom na vytvorenie „no make-up“ looku. Poskytuje jemné krytie, zjednocuje pleť a vytvára prirodzený zamatový finiš. Bonusom je vegánske zloženie obohatené o výťažok z aloe vera a uhorky.

  Viac o produkte

Odstránenie prebytočnej mastnoty z pleti

Ako už bolo spomínané, práve prebytočný olej na pleti spôsobuje oxidáciu prípravku. Je preto nevyhnutné korigovať mastnotu nielen pred samotnou aplikáciou make-upu, ale aj po nej. Na to vhodne poslúžia papieriky na zmatnenie pleti, ktoré pleť zbavia nadbytočnej mastnosti.
 
Alternatívou môže byť aj klasická papierová vreckovka. Tú si rozdeľte na polovicu tak, že oddelíte jednu vrstvu od druhej. Prvú časť si priložte na tvár po nanesení podkladovej vrstvy a následné druhú časť po nanesení make-upu. Pleť tak zbavíte prebytočného mazu a vlhkosti.

Používanie fixačného spreju alebo púdru

Po dokončení make-upu odporúčame pleť zafixovať sprejom či fixačným púdrom, ktoré minimalizujú efekt oxidácie. Absorbujú prebytočnú mastnotu z pleti, čím sa zníži riziko reakcie pleti s pigmentom v make-upe.

Kontrola expirácie produktov

Ďalší veľmi podstatný bod predstavuje pravidelná kontrola záruky produktov. Priemerná doba použiteľnosti make-upu je približne 12-18 mesiacov. Ak make-up nepoužívate denne, overte si, ako dlho sa produkt vo vašej kozmetickej taštičke nachádza.

Make-up po dobe expirácie, má zväčša suchšiu a hrboľatú textúru, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť oxidácie v dôsledku oddeľovania olejov a ich následnému stúpaniu na povrch.

Pravidelné čistenie štetcov

Používaním sa v štetcoch usádzajú nadbytočné oleje. Je preto nesmierne dôležité udržiavať ich čisté, vďaka čomu nielen predídete oxidácii produktov, ale zaistíte aj vyššiu výkonnosť vašich produktov. Ideálne je čistiť štetce každý týždeň, minimálne však aspoň každé dva týždne.
name

Gabriela

Content Editor

Vyznávačka životnej filozofie hygge. Milovníčka módy, literatúry a jogy. Veľa času trávi na cestách, preto v kozmetike uprednostňuje minimalizmus, pričom dôraz kladie aj na multifunkčnosť produktov. Zbožňuje pocit zdravej, vyživenej a žiarivej pleti.