TOP 5 najlepších šampónov proti lupinám vo vlasoch

nazov
meno
Katarína

Ak práve bojujete s lupinami vo vlasoch, cítime s vami. Hoci z lekárskeho hľadiska nejde o stav, ktorý by vás mal znepokojovať, prejavy môžu byť nepríjemné. Od svrbenia cez bolesť až po viditeľné biele „vločky“ kde-kdesi vo vlasoch (najmä tam, kde nechcete, aby ich bolo vidno). Lupiny neprospievajú zdraviu pokožky vlasov, a preto treba nájsť taký šampón, ktorý s nimi rýchlo zatočí. Viete, ako si vybrať správny šampón proti lupinám a čo by mal obsahovať? Tu je hviezdna „päťka“ tých najlepších a zopár tipov, ktoré vám môžu pomôcť s výberom toho správneho šampóna.
 

 • produkt
  1

  Ošetrujúci šampón proti lupinámDucray Kelual Ds Treatment Shampoo Ducray

  LaKrem skóre 100%

  Heureka Notino DrMax.sk Alza Pilulka

  Šampón Ducray pomáha odstraňovať lupiny spojené so svrbením pokožky. Vďaka svojmu účinku sa teší veľkej obľube a odporúča ho mnoho kožných lekárov. Šampón sa má na začiatku používať intenzívne (3-krát do týždňa v lehote 2 týždňov) a neskôr už len raz do týždňa ako prevencia návratu lupín. Obsahuje 4 aktívne látky na liečbu seboroickej dermatitídy. Negatívom je parfumácia a dráždivý SLS, ktoré môžu predstavovať problém, ak máte veľmi citlivú pokožku hlavy.

  Viac o produkte
 • produkt
  2

  Šampón proti lupinámBIODERMA Nodé DS+ Antidandruff Intense Bioderma

  LaKrem skóre 92%

  Heureka Pilulka Elnino

  Šampón Bioderma je určený pre ľudí s problematickou pokožkou hlavy – s lupinami a so svrbením. Je dokonca vhodný aj na vážnejšie typy dermatitíd na pokožke hlavy, pričom niektorí používatelia pociťovali úľavu už po prvom použití. Formulácia produktu je hypoalergénny, vyniká krémovou konzistenciou a v zložení figurujú aj prírodné oleje. Ide o trošku drahší šampón vzhľadom na objem 125 ml a obsahuje penivú zložku SLS.

  Viac o produkte
 • produkt
  3

  šampón proti mastným lupinámEucerin DermoCapillaire šampón proti mastným lupinám Eucerin

  LaKrem skóre 86%

  Notino

  Šampón Eucerin primárne cieli na lepkavé žlté lupiny a obmedzí ďalšiu tvorbu lupín. Upokojuje pokožku hlavy, zmierňuje svrbenie a je vhodný aj pri seboroickej dermatitíde. Obsahuje klimbazol, piroktón olamín a polidokanol, ktoré sú účinné v redukcii lupín a zabraňujú ich opätovnej tvorbe. Výrobca uvádza, že má aj špeciálne zložky, ktoré fungujú ako kondicionér, takže vlasy získajú aj pružnosť, hebkosť a zdravý lesk. Opäť obsahuje aj penivú zložku SLS.

  Viac o produkte
 • produkt
  4

  Hypoalergénny šampón AROMATICA Rosemary Scalp Scaling Shampoo Aromatica

  LaKrem skóre 80%

  YesStyle

  Vegánsky hypoalergénny šampón od kórejskej značky Aromatica obsahuje zmes výťažkov z rozmarínu, borovicového ihličia, zo zázvoru, z bazalky, koriandra a oregana. Exfoliuje pokožku hlavy vďaka kyseline kypryloylsalicovej (ktorá má nižšiu dráždivosť ako klasická kyselina salicylová), a teda účinne odstraňuje lupiny. Zároveň vyživuje pokožku hlavy, čo vedie k zdravším vlasom. Obsahuje aj dodatočné zložky biotín a pantenol, ktoré posilňujú vlasy a dodávajú im lesk. Neobsahuje silikóny ani SLS.

  Viac o produkte
 • produkt
  5

  Šampón proti lupinámNizoral šampón 2% Stada

  LaKrem skóre 96%

  Heureka DrMax.sk Pilulka

  Nizoral obsahuje látku ketokonazol (1 %), ktorá účinne bojuje proti príčine kožných problémov, ktoré sú spôsobené najmä kvasinkovou hubou Malassezia furfur. Tá je zvyčajne primárnou príčinou lupín, začervenania a nepríjemného svrbenia. Nizoral najčastejšie odporúčajú dermatológovia a je zlatým štandardom na liečbu lupín. Jeho nevýhodou je pridaná parfumácia.

  Viac o produkte

Ako si vybrať správny šampón proti lupinám?


Šampón proti lupinám je špeciálny šampón, ktorý obsahuje protiplesňové a antimikrobiálne zložky ako ciklopirox a pyritión zinočnatý (a mnohé ďalšie), ktoré pomáhajú zmierniť svrbenie a odlupovanie, hromadenie a nadmernú tvorbu kožného mazu vo vašej pokožke hlavy.
 
Keď sa začnete zaoberať šampónmi proti lupinám, je dôležité vedieť, že lupiny sa zvyčajne vyskytujú v dôsledku kombinácie troch nasledujúcich faktorov:
 • prítomnosti kvasiniek Malassezia na pokožke hlavy
 • funkcie mazových žliaz a ich nadprodukcie
 • imunitnej odpovede vášho tela na prítomnosť kvasiniek
Výsledkom je, že väčšina šampónov proti lupinám obsahuje zložky, ktorých cieľom je obmedziť tvorbu kvasiniek na pokožke hlavy alebo zabrániť mazovým žľazám produkovať príliš veľa mazu.
 
Toto sú základné zložky proti lupinám:
 • ciklopirox – protiplesňové činidlo, ktoré zastavuje rast húb Malassezia na pokožke
 • uhľový decht – pomáha redukovať šupinatenie pokožky a nadmerný rast kožných buniek, ktoré vedú k lupinám
 • ketokonazol – protiplesňové činidlo pomáha zabíjať hubu Malassezia, ktorá dráždi mazové žľazy a môže viesť k lupinám
 • kyselina salicylová – BHA kyselina zabraňuje zlepeniu kožných buniek a môže pomôcť odstrániť šupinaté kožné bunky
 • kyselina salicylová + síra – pridanie síry do kyseliny salicylovej pomáha ďalej znižovať tvorbu kožných buniek (síra má tiež antimikrobiálnu aktivitu)
 • sulfid selénu – antimikrobiálne činidlo, ktoré pomáha spomaliť premenu kožných buniek a šupinatenie, ako aj znížiť rast kvasiniek
 • pyritión zinočnatý – známy ako ZPT alebo ZnPT – táto zložka pomáhala liečiť pokožku hlavy tým, že znížila rast kvasiniek, nadmernú produkciu mazu a nadprodukciu kožných buniek, čo viedlo k lupinám - no od 1. 3. 2022 je zakázané uviesť na trh a sprístupniť na trhu Európskej únie výrobky s touto látkou (Zdroj: uvzsr.sk). Namiesto pyritiónu zinočnatého sa používa zložka piroktón olamín (piroctone olamine) v kombinácii s kyselinou salicylovou. Táto kombinácie je podľa niektorých štúdií dokonca účinnejšia ako pyritión zinočnatý.
Pri výbere šampónu proti lupinám zvážte ešte tieto skutočnosti:
 • šampóny s uhoľným dechtom môžu stmaviť alebo zafarbiť vlasy, takže sa neodporúčajú pre ľudí so svetlými vlasmi
 • muži majú väčšiu pravdepodobnosť výskytu lupín ako ženy, pričom štúdia dokázala, že mužské lupiny lepšie reagujú na šampón s 1% pyritiónom zinočnatým ako ženy
 • ženské lupiny paradoxne lepšie reagujú na šampóny, ktoré nie sú primárne určené proti lupinám – je to zrejme spôsobené čistiacimi účinkami šampónov na ženské vlasy
 • podľa štúdie šampóny proti lupinám so sulfidom selénu môžu spôsobiť, že mastné vlasy budú ešte mastnejšie – vyberte si teda inú prísadu
 Nezabúdajte, že voľnopredajné šampóny proti lupinám pomáhajú liečiť len symptómy. Ak sú vaše lupiny závažnejšie, silnejšiu liečbu vám môže predpísať dermatológ. Držíme palce, aby sa vám podarilo zbaviť lupín aj ich nepríjemných sprievodných prejavov.

name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť