Gluconolactone

V našej databáze sa nachádza 256 produktov s touto zložkou.

Známe aj ako:

  • Glukonolaktón

Funkcia:

  • Exfoliačné zložky - pomáhajú odstrániť odumreté pleťové bunky z povrchu pokožky
  • Chelatačné zložky - vychytáva z produktu ióny kovov a stabilizuje formulu

Škodlivosť EWG:

Nízke riziko

Vhodné:

Citlivá pleť

Popis zložky:

Čo to je a čo robí: Gluconolactone je typ polyhydroxykyseliny (skratka PHA). PHA by mali byť rovnako účinné ako AHA, ale menej senzibilizujúce. Gluconolactone je chemicky a funkčne podobný AHA kyselinám. Významný rozdiel medzi ním a AHA je ten, že gluconolactone má väčšiu molekulárnu štruktúru, čo obmedzuje jeho schopnosť prenikať do pokožky. To má za následok menší potenciál pre senzibilizačné vedľajšie účinky. No hoci majú PHA malú pravdepodobnosť vstrebania do pokožky, neznižuje to ich účinnosť.

Ďalším benefitom PHA je hydratácia pokožky (sú v tom lepšie ako AHA). Môžu tiež pomôcť opraviť kožnú bariéru, zvyšujú výhody iných aktívnych látok (napr. kyseliny azelaovej alebo hydrochinónu). Polyhydroxykyseliny môžu tiež fungovať ako antioxidanty a podporiť určité zlepšenie povrchovej pevnosti pokožky (ich účinok je porovnateľný s vitamínom C). A aby toho nebolo málo, na rozdiel od AHA, PHA nezvyšujú citlivosti na slnko (ale, samozrejme, vždy používajte opaľovací krém!).

Vedľajšie účinky: PHA môže byť pre niektoré typy pleti o niečo menej senzibilizujúca (väčšinou vôbec nespôsobí podráždenie), no ak máte citlivú pleť, nezabudnite na test citlivosti.

Pre koho je vhodný: Ide o výbornú voľbu medzi exfoliantmi, ak je vaša pokožka citlivá. Vyhladí pokožku, vyrovná tón pleti, poskytne výhody proti starnutiu a to všetko bez podráždenia.