Mandelic Acid

V našej databáze sa nachádza 73 produktov s touto zložkou.

Známe aj ako:

  • Kyselina mandľová
  • Kyselina amygdalová

Funkcia:

  • Exfoliačné zložky - pomáhajú odstrániť odumreté pleťové bunky z povrchu pokožky
  • Antibakteriálne/Antimikrobiálne zložky - regulujú vznik baktérií a bránia ich premnoženiu

Škodlivosť EWG:

Nízke riziko

Vhodné:

Mastná pleť
Citlivá pleť

Popis zložky:

Čo to je: Kyselina mandľová je AHA kyselina, ktorá pochádza z horkých mandlí alebo sa vyrába synteticky. Je tiež známa ako kyselina amygdalová (amygdalic acid). Ideálna je koncentrácia od 5 – 10 %.

Čo robí: Ide o účinný exfoliant, hoci nie je taká účinná ako kyselina glykolová kvôli väčšej molekule a pomalšiemu prenikaniu do pokožky, vďaka tomu je však lepšie tolerovaná ľuďmi s citlivou pokožkou. Môže zosvetliť stopy po akné, má antibakteriálne vlastnosti a istá štúdia preskúmala činnosť kyseliny mandľovej v liečbe akné a najúčinnejšia bola pri znižovaní počtu pustúl (stredne závažnej formy akné).

Vedľajšie účinky: Istý výskum ukázal, že kyselina mandľová môže zvýšiť produkciu kožného mazu, čo nie je dobré mastnú pleť, no môže to byť prospešné pre suchú pleť. Tak ako ostatné AHA kyseliny, aj kyselina mandľová zvyšuje citlivosť pokožky na slnko, takže nezabudnite na SPF.

Pre koho je vhodná: Vo všeobecnosti je znesiteľnejšia pre osoby s citlivou pleťou (na rozdiel od ostatných AHA kyselín) a je dobrou voľbou aj pre problematickú pleť so sklonom k akné, prípadne pre suchú pleť.