Mica

V našej databáze sa nachádza 1624 produktov s touto zložkou.

Funkcia:

  • Farbivá - dodávajú kozmetickým výrobkom farbu

Škodlivosť EWG:

Nízke riziko

Popis zložky:

Čo to je a čo robí: V slovenčine sľuda je všeobecný termín pre skupinu 37 silikátových minerálov pochádzajúcich zo zeme, ktoré sú často prítomné v kozmetických prípravkoch, aby im dodali iskru vo forme dúhového alebo opálového lesku. Bežne sa vyskytuje vo forme minerálneho prášku vo svojej perleťovej bielej forme. V tomto prípade je sľuda potiahnutá oxidom titaničitým, ktorý maximalizuje farbu, ktorá je výsledkom interferencie (perleťového efektu). Jemne pomletá sa používa aj v tekutých a krémových produktoch. 
 

Nemožno však zatvárať oči pred vážnymi etickými problémami v súvislosti so sľudou. Odhaduje sa, že 25 % svetovej produkcie sľudy pochádza z nelegálnych baní (prevažne z Indie), v ktorých pracujú deti. Práca je vyčerpávajúca, nebezpečná a ohrozuje ich zdravie. Okrem toho deti nemôžu navštevovať školu, a teda sa dostávajú do začarovaného kruhu vykorisťovania. Na druhej strane sa vynárajú aj ekologické problémy - ťažba sľudy podporuje eróziu pôdy a vrty môžu potenciálne znečistiť vodné toky. 
 

Vedľajšie účinky: Sľuda sa považuje za bezpečnú zložku na použitie v kozmetike vrátane produktov, ktoré sa aplikujú na oči. Rozsah jej použitia je široký (od 1 % až po 60 %), hoci sú povolené aj vyššie koncentrácie. 
 

Pre koho je vhodná: Vďaka schopnosti odrážať svetlo je veľmi obľúbená v dekoratívnej kozmetike, aby pokožke dodala zdravo vyzerajúci lesk.