Panthenol

V našej databáze sa nachádza 3091 produktov s touto zložkou.

Funkcia:

  • Upokojujúce zložky - pomáhajú upokojiť podráždenú pokožku
  • Zvlhčovače/Humektanty - zadržiavajú a uchovávajú vlhkosť v pokožke a vo vlasoch

Škodlivosť EWG:

Nízke riziko

Vhodné:

Suchá pleť
Citlivá pleť

Popis zložky:

Čo to je a čo robí: Pantenol (niekedy označovaný ako provitamín B5) je obľúbeným zvlhčovadlom v produktoch osobnej starostlivosti vďaka svojej schopnosti priťahovať a udržiavať vlhkosť. Pri lokálnej aplikácii sa mení na kyselinu pantoténovú, čo je látka prirodzene sa vyskytujúca v tele. Štúdie ukazujú, že 1 % pantenol rýchlo zvyšuje hydratáciu pokožky a zároveň znižuje transepidermálnu stratu vody (množstvo vody, ktoré sa vyparí cez pokožku). Výsledkom je zlepšenie pocitu a vzhľadu pokožky vrátane pružnejšieho vzhľadu. Pantenol tiež znižuje začervenanie kože spôsobené citlivosťou, lokálne aplikovaný v koncentráciách medzi 1 až 5 % pomáha pri hojení a oprave bariéry. Je rozpustný vo vode a dobre spolupracuje s mnohými typmi prísad, vďaka čomu sa s ním ľahko formulujú hydratačné krémy, séra, tonery atď. Najčastejšie sa používa vo výrobkoch na starostlivosť o vlasy.

Vedľajšie účinky: Nie sú známe žiadne vedľajšie účinky, pričom v kozmetike je povolená koncentrácia do 5,3 %, ktorá je bezpečná na používanie.

Pre koho je vhodný: Ide o skvelú hydratačnú zložku pre všetky typy pleti, hlavne pre citlivú a dehydrovanú pleť. Rovnako dokáže dodať hydratáciu vlasom (budú pružnejšie, jemnejšie a ľahšie ich rozčešete) a nechtom.