Retinyl Palmitate

V našej databáze sa nachádza 367 produktov s touto zložkou.

Známe aj ako:

  • Retinyl palmitát

Funkcia:

  • Podpora komunikácie buniek - dokážu prikázať bunkám, aby sa správali ako nové a zdravé bunky

Škodlivosť EWG:

Vysoké riziko

Vhodné:

Suchá pleť
Citlivá pleť

Popis zložky:

Čo to je a čo robí: Veľmi slabá forma esteru vitamínu A, ktorá vykazuje slabé účinky proti starnutiu, a existujú pochybnosti o tom, ako sa „správa“ v prítomnosti UV žiarenia.  

Vedľajšie účinky: Údaje zo štúdie FDA naznačujú, že retinoidy (konkrétne isotretinoin môžu urýchliť vývoj kožných nádorov a lézií na koži vystavenej slnku. Pri používaní retinoidov nezabúdajte na každodennú aplikáciu SPF! FDA, nórske a nemecké agentúry zodpovedné za kontrolu liečiv vyjadrili obavu, že denná aplikácia krémov s vitamínom A na pokožku môže prispieť k nadmernému príjmu vitamínu A u tehotných žien a iných skupín. Štúdie sa pri hodnotení retinoidov zhodujú a všeobecne platí pravidlo, že nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy. Môžu totiž nepriaznivo ovplyvniť vývoj plodu a zvýšiť riziko malformácií (vrodených srdcových chýb). Opatrnosť je teda na mieste.

Pre koho je vhodný: Ak to myslíte s retinoidmi vážne, retinyl palmitate nie je pre vás.

Výhody

- vo vyšších koncentráciách, prípadne v kombinácii so silnejšími retinoidmi môžu byť účinnejšie
- nespôsobujú podráždenie pleti
- sú ideálne pre začiatočníkov, ktorí začínajú s retinoidmi – môžu si vďaka nim „vytrénovať“ pokožku, aby neskôr mohli prejsť na silnejšie formy vitamínu A

Nevýhody

- sú slabšie a teda aj menej účinné
- chýba viac klinických štúdií o ich účinnosti