Prístroje na čistenie pleti – ktoré používať a ktoré nie?

nazov
meno
Katarína
V prvom rade, prístroje na čistenie pleti nespadajú do kategórie „nevyhnutnosti v starostlivosti o pleť“. Na efektívne čistenie stačia aj ruky a kvalitný čistiaci produkt, prípadne používanie bavlnených uteráčikov. A netreba zabudnúť na dvojfázové čistenie, ak si to vaša pleť po celom dni vyžaduje. Prístroje na čistenie však prežívajú obrovský boom, takže si poďme povedať, ktoré naozaj stoja za to.

Sú propagované ako výkonné zariadenia, ktoré vylepšia vašu očistnú rutinu, dokonca moderné verzie sa chvália možnosťou hĺbkového čistenia. Medzi najznámejšie prístroje na čistenie pleti patria:
  • štetinové čistiace kefky
  • silikónové sónické kefky
  • ultrazvukové špachtle
  • vysávače čiernych bodiek

Štetinové čistiace kefky



Verdikt redakcie: NIE

Predovšetkým NIE na každodenné používanie, pretože štetinky čistiacich kefiek môžu časom spôsobiť mikrotrhlinky na tvári, môžu viesť k nadmernému vysušeniu tvár, podráždeniu, začervenaniu, môžu poškodiť jemné kapiláry pod kožou či spôsobiť citlivosť pleti. Zároveň sa v týchto kefách pri pravidelnom používaní môžu množiť baktérie, takže predpokladaným sprievodným javom je zhoršený stav akné alebo iných zápalových ochorení pokožky (rozacea, ekzém atď.).

Áno, hlavice kefiek sa dajú vymieňať (a malo by sa to robiť pomerne často), ale to už je potom celkom drahý špás, nemyslíte? Nehovoriac o ekologickom faktore...

Ak sa už rozhodnete pre štetinové čistiace kefy, používajte ich maximálne raz alebo dvakrát týždenne. Dermatológovia sa zhodujú, že čistiace kefy nie sú nutnosťou, ale môžu byť užitočné, ak nosíte veľa mejkapu, ktorý dokážu efektívnejšie uvoľniť z pleti (najmä tie, ktoré majú rotačný mechanizmus). V každom prípade radíme obzrieť sa radšej po šetrnejších možnostiach.

Populárne značky: Clarisonic, Mary Kay, Beurer, Orava, Remington atď.
 

Silikónové sónické kefky



Verdikt redakcie: MOŽNO

Určite ide o šetrnejšiu alternatívu, pretože silikónové hroty sú jemnejšie, pevnejšie a vyvíjajú menší tlak na pokožku počas čistenia. Zároveň sú silikónové hroty odolnejšie voči baktériám, pretože po použití rýchlejšie schnú.

Väčšina silikónových sónických kefiek tiež vibruje, aby lepšie zapracovala buď čistič, prípadne obľúbené sérum na lepšie vstrebanie alebo zapracovanie produktu do pleti. Mnohé značky sľubujú, že ich silikónové kefky sú vhodné aj pre ľudí s citlivou či problematickou pleťou, no i tak sa treba mať na pozore, pretože citlivú pokožku môže iritovať aj jemný mechanický tlak. Ak sa pre tento typ kefky rozhodnete, určite ju do rutiny zaraďte postupne, nepoužívajte ju každý deň.

No a na záver ešte pár dobrých bodov pre silikónové kefky:
  • majú dlhšiu životnosť ako štetinové kefky
  • nemusíte si kupovať náhradné hlavice
  • spravidla sú silikónové sónické kefky vodotesné
Populárne značky: Foreo Luna, PMD Clean, Nion Beauty, manuálne silikónové kefky nájdete aj v drogériách
 

Ultrazvukové špachtle



Verdikt redakcie: ÁNO

Ide o kovové zariadenie, ktoré pomocou vysokej frekvencie uvoľňuje póry a čistí pokožku. Kým štetinové kefky využívajú vibrácie svojho kefkového mechanizmu alebo silikónové kefky využívajú vibrácie na hĺbkové čistenie pleti, ultrazvuková špachtľa robí vlastne to isté, iba prostredníctvom ultrazvukových vĺn (v podstate vysokofrekvenčných vibrácií).

Výhodou ultrazvukových špachtlí je ich jemnosť (oproti iným formám pílingu či predošlým možnostiam, ktoré sme už opísali). Predstavuje jednu z najšetrnejších foriem exfoliácie na trhu, ktorá je vhodná aj pre osoby s citlivou, nadmerne reaktívnou pokožkou, náchylnou na rozaceu či akné.

Ale... Ako pri predošlých možnostiach, ani ultrazvukový čistič pleti nie je taký jemný, aby ste ho mohli používať denne. Treba myslieť na to, že ide v prvom rade o exfoliáciu. Preto je dôležité nepoužívať ultrazvukovú špachtľu ráno i večer, každý deň v týždni, rovnako ako by ste to nerobili napríklad ani s chemickým pílingom na tvár. Ideálne je používať ju dva- až trikrát týždenne a sledovať, ako na ňu vaša pokožka reaguje.

Populárne značky: ENVY Therapy, Dermaflash, BeautyRelax, Concept, Xiaomi, Rio Ultrasonic
 

Vysávače čiernych bodiek



Verdikt redakcie: NIE

O vysávačoch čiernych bodiek sme už písali a ide skôr o reklamnú bublinu ako zázračný nástroj. Fungujú na princípe vysávania, čiže fyzickej extrakcie nečistôt z pleti. Ich efekt by mal spočívať v uvoľnení nečistôt, odumretých buniek a mazu z pórov. Spája sa s nim však hlavne niekoľko problémov a sklamaní:
  • majú nižšiu kvalitu ako elektrické čističe pórov, ktoré používajú profesionáli
  • ak neustriehnete intenzitu vysávania, môžete si poškodiť kožné tkanivá, spôsobiť mikrotrhliny na povrchu kože a rozšíriť krvné cievy
  • odsávanie z podtlaku môže zhoršiť stav kožných ochorení a spôsobiť nepríjemné vedľajšie účinky (mikrotrhlinky, podliatiny, modrinky) – takže nič pre ľudí s citlivou a reaktívnou pokožkou
  • odsávaním pleť zbavíte prirodzených olejov, ktoré potrebuje, aby bola zdravá
  • efekt prístroja nie je definitívny, takže čierne bodky sa vám po čase budú znova tvoriť
  • odsávanie je neraz veľmi bolestivé
To sú hlavné problémy vysávačov čiernych bodiek, a ak si k tomu prirátate vyššiu cenu a krátkodobý, ba možno aj žiadny efekt, táto kúpa naozaj nestojí za to.
 
Verte či nie, ak ostanete verní klasike – voda + ruky (prípadne uteráčik)+ kvalitný čistič – určite nešliapnete vedľa a peniažky ušetríte na niečo, s čím zaznamenáte lepší a dlhodobejší efekt. V každom prípade sa vyvarujte najčastejších chýb, ktoré pri čistení ľudia robia, a ak už chcete pleti dopriať dôkladné čistenie, stavte na dvojfázové čistenie pleti a investujte radšej doň. Výsledok bude o poznanie lepší – za to vám ručíme !
 
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť