add-product

Vysávače čiernych bodiek – zázračný nástroj alebo reklamná bublina?

nazov
meno
Katarína
Ak sledujete „beauty“ svet, určite vašej pozornosti neušli videá demonštrujúce šokujúco úžasné výsledky vysávačov pórov. Pre niekoho napohľad nechutné, pre iného zázračné vysávanie čiernych bodiek, ktoré zhypnotizovalo mnohých sledovateľov, sa stalo doslova hitom sociálnych sietí.

Väčšina videí je však reklamou na uvedené vysávače a my sme si posvietili na to, čo od tohto „zázraku“ môžete v realite očakávať a čo je iba nafúknutá bublina, ktorú treba spľasnúť.
...

Čo sú vlastne vysávače čiernych bodiek?

V angličtine známe ako „pore vacuum“ či „blackhead vacuum“ nie sú vlastne vo svete krásy žiadnou novinkou. Dermatológovia používajú vysávače pórov (samozrejme, oveľa kvalitnejšie, ide vlastne o hydradermabrázne prístroje medicínskej kvality) na odstránenie odumretých buniek pokožky. Ich technológia spočíva v kombinácii tvarovaného sacieho hrotu, ktorý na pokožku vyvíja tlak, a rôznych hydratačných alebo exfoliačných roztokov, ktoré v pokožke pôsobením tlaku robia svoju prácu (eliminujú pigmentácie, jemné vrásky, robia chemický píling atď.).

Vysávače čiernych bodiek, ktoré kolujú internetom, sú teda domáckou alternatívou týchto profesionálnych prístrojov. Podľa vedcov z univerzity v americkom Utahu domáce vysávanie pórov týmito prístrojmi pomáha iba pri čiernych bodkách, ktoré už sú z pokožky uvoľnené. Čiže od vysávačov z Wishu či Aliexpresu za 10 eur naozaj nemôžete očakávať rovnaké výsledky, aké by ste dosiahli, keby ste navštívili dermatológa, ktorý má skúsenosti s profesionálnym prístrojom či s inými, oveľa šetrnejšími alternatívami.
 

Ako funguje?

Na rozdiel od klasických kozmetických produktov starostlivosti o pleť, ktoré odstraňujú a rozpúšťajú kožný maz, nečistoty či odumretú pokožku (AHA a BHA kyseliny), fungujú vysávače pórov na princípe sania, čiže fyzickej extrakcie nečistôt z pleti. Ich efekt by mal spočívať v uvoľnení nečistôt, odumretých buniek a mazu z pórov.

Pred použitím vysávača by ste mali pokožku jemne napariť buď pod teplým, vlhkým uterákom, alebo v sprche. Hoci sa póry neotvárajú a nezatvárajú, tento krok pomôže uvoľniť maz z pórov. Potom umiestnite vysávač pórov na oblasť pokožky, kde máte upchaté póry (napríklad na nos), a môžete vysávať. Väčšina vysávačov má rôzne stupne intenzity odsávania, určite však začnite s najnižšou intenzitou a iba v nevyhnutnom prípade ju podľa potreby zvýšte.

Znie to celkom jednoducho, ale... Je tu niekoľko veľkých ALE.

Riziká používania vysávača čiernych bodiek

Potenciálne (a veľmi pravdepodobné) sklamanie z výsledku je iba kvapkou v mori rizík, ktoré sa týkajú domáceho vysávanie pórov:
 • prístroje na domáce použitie majú oveľa nižšiu kvalitu ako elektrické čističe pórov používané profesionálmi (hoci aj tí sa skôr uchyľujú k používaniu efektívnejších spôsobov – dermabrázii, ultrazvuku, ku klasickému chemickému pílingu či k lymfodrenáži)
 • ak neustriehnete intenzitu vysávania, môžete si poškodiť kožné tkanivá, spôsobiť mikrotrhliny na povrchu kože a rozšíriť krvné cievy, tzv. kapiláry (takže vám môže ostať škvrnitá červená pokožka s viditeľnými krvnými vlásočnicami)
 • špeciálne upozornenie adresujeme ľuďom s rozaceou, akné, ekzémami, citlivou pokožkou a s inými kožnými diagnózami, ktorým môže odsávanie z podtlaku zhoršiť stav kožných ochorení a spôsobiť rôzne nepríjemné vedľajšie účinky ako napríklad podliatiny, pavúčie žily či modrinky
 • pozor by si mali dávať aj ľudia s pokožkou bohatou na melanín (s tmavšou pokožkou pleti), ktorá je obzvlášť náchylná na hyperpigmentácie – v extrémnych prípadoch vysávanie pórov môže viesť k teleangiektázii – trvalému rozšíreniu kapilár viditeľných v koži v podobe červených nitiek
 • fyzické odsávanie nespočíva iba vo vyťahovaní čiernych bodiek z pokožky, ale tiež pripravíte pleť o prirodzené oleje, ktoré potrebuje, aby bola zdravá
 • bohužiaľ, efekt prístroja nie je definitívny – ak by sa vám aj podarilo odsať už značne uvoľnené čierne bodky, budú sa v pokožke znova tvoriť
 • odsávanie je neraz veľmi bolestivé, v takom prípade treba prístroj okamžite prestať používať
 • mnohé vysávače pórov neschválila FDA (americká správa potravín a liečiv) – a to je naozaj kľúčový argument PROTI ich používaniu

8 alternatív, ktoré sú efektívnejšie a šetrnejšie k pleti ako vysávač pórov:

1. AHA a BHA kyseliny

Odstraňujú odumreté kožné bunky na povrchu aj vnútri pórov a tým urýchľujú premenu kožných buniek. Sú zlatým štandardom chemickej exfoliácie, a ak to s nimi nepreženiete, urobia vašej pleti výbornú službu. Multifunkčný produkt je napríklad exfoliant The Ordinary AHA 30 % + BHA 2 % Peeling Solution. Ale opatrne s ním!

2. Retinoidy

Majú dosah azda na každý kožný neduh vrátane zjemnenia viditeľných pórov a eliminácie čiernych bodiek. Aj s nimi treba začať opatrne (s najnižšími koncentráciami) a postupne si vybudovať dobrú znášanlivosť a prejsť na vyššie koncentrácie. Pre začiatočníkov je skvelá voľba Geek & Gorgeous A-Game 5 0.05 % Retinal Serum.

3. Ílová pleťová maska

Jeden z mála efektívnych fyzických pílingov, ktorý môžete vyskúšať aj v kombinácii s BHA kyselinami v postupe:


BHA kyselina (počkať 20 minút) → ílová maska (rozmasírovať a nechať trošku zaschnúť)olejový čistič (masírovať ním pleť; pôsobením BHA, masky a oleja manuálne uvoľníte upchaté póry) → čistenie na báze vody (nakoniec všetko z pleti zmyjete pomocou vášho čistiaceho gélu alebo krému a vody)

...

4. Používanie nekomedogénnych produktov na tvár

Medzi ne patrí napríklad esencia so slimačím sekrétom a s včelím jedom Benton Snail Bee High Content Essence nabitá úžasnými zložkami, ktorú si chvália najmä ľudia s problematickou pleťou.

5. Dôkladné čistenie pleti

Lebo chyby pri čistení tváre robia mnohí z nás, a pritom stačí tak málo a môžete predísť aj upchávaniu pórov.

6. Nespať nalíčení

Zlaté pravidlo, ktorého sa držte.

7. Zvážiť návštevu dermatológa kvôli chemickému pílingu

Ak si netrúfate skúsiť BHA a AHA kyseliny v domácom prostredí, zvážte návštevu dermatológa.

8. Zvážiť návštevu dermatológa kvôli profesionálnej extrakcii

Dôkladné vyčistenie hlbších vrstiev pokožky ultrazvukom alebo inými prístrojmi je možno drahšie, ale poskytuje dlhodobejší efekt.

Keďže už poznáte minimum výhod a veľa potenciálnych vedľajších účinkov vysávača čiernych bodiek, bude vaše rozhodovanie, či tento prístroj zaradiť do rutiny, zrejme o niečo jednoduchšie. Majte na pamäti, že vysávač pórov nikdy nenahradí jednoduchú a efektívnu rutinu starostlivosti o pleť poskladanú z kvalitných produktov.
 • produkt

  The Ordinary The Ordinary AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution

  Heureka Lookfantastic.com Beauty Bay

  Jeden z mála produktov, ktorý už po prvom použití dokáže robiť s pleťou zázraky. Redukuje jazvy po akné, pigmentácie, vyhladzuje a rozjasňuje pleť, hojí akné, redukuje výskyt čiernych bodiek a má ešte aj skvelú cenu! Len to netreba prehnať a používať ho maximálne 1- až 2-krát týždenne, hlavne ak ste začiatočníci.

  Viac o produkte
 • produkt

  Geek&Gorgeous Geek & Gorgeous A-Game 5 0.05% Retinal Serum

  Heureka

  Sérum alebo skôr hustejšia žltkastá emulzia obsahuje retinal, jednu z najúčinnejších foriem retinoidov. Je určená pre retinoidových začiatočníkov a slúži predovšetkým na elimináciu prvých známok starnutia a pomáha aj v hojení problematickej pleti s akné. Na začiatok je ideálne používať ju raz do týždňa a postupne v závislosti od potrieb pleti zvyšovať intervaly medzi jednotlivými použitiami.

  Viac o produkte
 • produkt

  Benton Benton Snail Bee High Content Essence

  Heureka Notino

  Kórejská esencia nabitá prospešnými zložkami pre pleť je výnimočná hlavne vďaka dvom kľúčovým zložkám – slimačiemu sekrétu a včeliemu jedu. Nič pre zarytých vegánov ☺. Ale pre tých, ktorý chcú pleti dopriať úžasný hojivý, protizápalová, hydratačný a rozjasňujúci účinok, je to skutočná lahôdka.

  Viac o produkte
name

Katarína

Beauty Content Creator and Editor

Som jazyková redaktorka s vášňou pre písanie. Milujem sychravé dni s čajom v ruke – to je moje najplodnejšie tvorivé obdobie. Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).