Spálená pokožka hlavy – ako sa o ňu správne postarať?

nazov
meno
Sue
Aj keď sa o potrebe ochrany pred slnečným žiarením vo verejnom diskurze hovorí veľa, predsa máme na tele oblasti, na ktoré sa SPF-ko dostane len v minimálnej miere. Dokonale upravenú cestičku vo vlasoch milujeme len do chvíle, kým si po pobyte na slnku nezačneme rozčesávať naše koruny krásy.

Slnkom pobozkaná koža sa pri večernej beauty rutine ľahko môže zmeniť na nepríjemnú záležitosť. Na spálené uši ci vlasovú cestičku sme akosi vopred nemysleli, tieto časti hasíme často až keď naozaj „horia“. Starostlivosť o pokožku hlavy je náročnejšia práve kvôli prítomným vlasovým folikulom. Akú prvú pomoc teda zvoliť, keď sme to so slnením prešvihli?

Spálená pokožka hlavy od slnka – aké sú príznaky?

Príznaky spálenej pokožky hlavy po pobyte na slnku sú v zásade totožné s príznakmi iných spálených častí na vašom tele. Postihnuté miesta sú zväčša začervenané, precitlivené, bolestivé na dotyk, dokonca sa môžu objaviť aj malé vriedky naplnené čírou tekutinou. Pri horších stavoch môže prísť k bolestiam hlavy, zimnici či horúčke.

Regenerácia takejto pokožky trvá dlhší čas. Kým sa spálená koža úplne nezahojí, postupujte podľa nasledujúcich krokov.

ČO ROBIŤ SO SPÁLENOU POKOŽKOU HLAVY

Sprcha v studenej vode

Základom starostlivosti o spálenú pokožku je prvotné zmiernenie zápalu. To dosiahnete studenou sprchou, ktorú aplikujete priamo na postihnuté miesto. Dĺžka tejto “kúry” je individuálna, všetko závisí od závažnosti popálenia kože. Snažte sa však nepresahovať limit dvadsiatich minút. Proces môžete opakovať niekoľkokrát za sebou, no medzi jednotlivými úkonmi si dajte prestávku. Úplne sa vyhnite sprchovaniu v horúcej vode, tá by mohla spôsobiť ešte väčší diskomfort.

Použite studené obklady

Prikladanie ľadu priamo na postihnuté miesto sa môže zdať rýchlym riešením, v skutočnosti si môžete spôsobiť viac škody ako úžitku. Lepšou voľbou bude uterák, ktorý si namočíte do studenej vody. Pre väčší pocit úľavy môžete použiť aj sójové mlieko – buď ho rozprašovačom nastriekate na gázu a spoločne priložte na spálenú časť, alebo ho pridajte priamo nádoby s vodou, v ktorej sa chladí uterák. Sójový proteín totiž prispieva k hydratácii pokožky, dokonca zlepšuje hojenie rán.

Skontrolujte, aké prípravky používate

Vlasová pokožka je po spálení mimoriadne citlivá, na čas sa preto vyhýbajte prípravkom s obsahom sulfátov, retinoidov, kyselín, benzoyl peroxidov, ale tiež príliš parfumovaným produktom, aby ste sa vyhli nadmernej iritácii kože. Zlaté pravidlo, menej je viac, tu platí dvojnásobne. Svoju vlasovú kúru zredukujte na minimum a vyberte si produkty, ktoré podporia proces hojenia.

Zabudnite na tepelnú úpravu vlasov

Na istú chvíľu si budete musieť dať pauzu od žehlenia, fénovania či kulmovania vlasov. Hojenie vlasovej pokožky nie je vhodné narúšať tepelnou úpravou vašej koruny krásy.

Zvlhčovať, zvlhčovať, zvlhčovať

Pri ošetrovaní spálenej pokožky hlavy od slnka zohráva významnú úlohu všestranné aloe vera. Pomáha redukovať zápaly, zvlhčuje pokožku, urýchľuje proces hojenia a možno ho používať na postihnuté miesta aj niekoľkokrát denne.

Skvelým pomocníkom môžu byť aj prípravky s obsahom ceramidov (kľúčové pri obnove kožnej bariéry) či samotná vazelína, ktoré uzamykajú vlhkosť a prispievajú tak k rýchlejšej regenerácii pokožky. Spomínané produkty pravdepodobne vytvoria mastnú vrstvu na vlasoch, tú bez problémov zmyjete šampónom pri najbližšom umývaní.

Dobrá rada: Spálené časti vlasovej pokožky v žiadnom prípade neodlupujte! Obnovenie pokožky by sa mohlo takýmto konaním skomplikovať, dokonca by ste si mohli zaviesť neželanú infekciu a predĺžiť tak celý proces regenerácie. 

  • produkt

    CeraVe CeraVe Facial Moisturizing Lotion SPF25

    Heureka Notino DrMax.sk Pilulka

    Hydratačný krém na tvár od značky CeraVe s ochranným faktorom je skvelým produktom pre normálnu, suchú a citlivú pleť. Poskytuje jej dokonalú hydratáciu počas celého dňa a 3 druhy ceramidov sa zas postarajú o udržanie zdravej rovnováhy pokožky. Krém obsahuje ochranný faktor 25 a vďaka svojmu zloženiu pomáha zlepšovať ochrannú bariéru kože.

    Viac o produkte

Hydrokortizónový krém

Pri riešení tohto problému určite nevynechajte návštevu lekárne, ktorá ponúka rozšírené možnosti liečby - napríklad v podobe hydrokortizónového krému. Jeho používanie ale musíte skonzultovať s odborníkom. Hydrokortizón predstavuje kortikosteroidný hormón, ktorý sa vyznačuje protizápalovým účinkom. Pri lokálnom používaní zmierňuje zápaly kože, rôzne sčervenania, svrbenia či alergické prejavy.

Zvýšte príjem vody a vyhýbajte sa pobytu na slnku

Spálená pokožka je dehydrovaná, preto dbajte na poctivý pitný režim. Nech to znie akokoľvek ako klišé – uzdravenie kože začína vo vašom vnútri. Popritom nezabúdajte na ochranu vlasovej pokožky. Pokiaľ je to možné, vyhnite sa pobytu na slnku. Ak nie, nezabúdajte na pokrývku hlavy. Klobúk alebo šiltovka je must-have!

Kedy je čas navštíviť lekára

Vyššie uvedené kroky sú vhodným záchranným kolesom, ktorým si pomôžete v domácom prostredí. Pokiaľ ale po ich absolvovaní pociťujete nasledovné príznaky, vyhľadajte čo najskôr odbornú pomoc:
  • vysoká horúčka
  • pretrvávajúca bolesť hlavy
  • veľké bolesti na postihnutom mieste
  • nevoľnosť
  • dezorientovanie
  • opuch
  • hnisavé miesta

V závere dnešného rýchlokurzu prvej pomoci na záchranu vlasovej pokožky nám nezostáva nič iné, ako znovu podotknúť dôležitosť aplikácie a pravidelnej reaplikácie SPF. Jeho používanie je totiž najlepšou možnou prevenciou pred spálením pokožky a nepríjemnosťami, ktoré sú s tým spojené.

name

Sue

Beauty Content Creator and Editor

Žurnalistka na „voľnej nohe“, profesionálna lovkyňa slov a aktívna bežkyňa za dobrým contentom. Usadená na dne neustále sa aktualizujúceho toku informácii, perfekcionistka na dobre vyskladané vety, s vášňou pre módu, lifestyle a kozmetiku s pravdivým príbehom.

Zatvoriť