Akné na zadku naozaj existuje a takto sa ho zbavíte

nazov
meno
Katarína

Vieme, že rozprávanie o akné môže byť niekedy trochu nepríjemné. No ak sa dokonca objaví akné na zadku, diskusia môže byť o to nepríjemnejšia. No vážne sa nie je za čo hanbiť. Akné na zadku je nielen bežnejšie, než si myslíte, ale existujú aj jednoduché spôsoby, ako ho liečiť. Čítajte ďalej, aby ste pochopili príčiny akné na zadku a raz a navždy sa ho zbavili. 

Typy akné na zadku

Vo všeobecnosti majú vyrážky na zadku špecifický vzhľad v závislosti od príčiny, a nie vždy ide o akné. Vyrážky na zadku môže mať na svedomí:

1. Akné – zadok, rovnako ako iné oblasti pokožky na tele, má tiež póry, ktoré sa môžu upchávať, čo vedie k vzniku vyrážok na zadku. 
 


Zapálené akné a pozápalové pigmentácie
 
2. Folikulitída – ak na zadku vidíte niečo, čo vyzerá ako vyrážka, môže ísť o akné, ale tiež o zapálený vlasový folikul. Práve folikulitída je najčastejšou príčinou červených a zapálených vyrážok na zadku. Ak sa vlasový folikul podráždi, sčervenie a napuchne. Zapálené hrbole môžu mať aj bielu hlavičku, ktorá vyzerá ako akné na zadku. 
 


Folikulitída  na nohe
 
3. Keratóza pilaris – je časté ochorenie kože (tzv. kuracia koža), ktoré sa prejavuje malými hrbolčekmi, ktoré majú farbu kože alebo sú červené. Zvyčajne vytvárajú drsný povrch na zadku a môžete si ich všimnúť až vtedy, keď si rukou prejdete po postihnutej koži na zadku. Môžu vyzerať ako veľmi drobné pupienky alebo husia koža – lenže kým akné na zadku má tendenciu vytvárať pustuly (vyrážky naplnené hnisom), hrbolčeky keratózy pilaris nie.
 


Keratóza na nohe

4. Kontaktná dermatitída – je podráždenie, ku ktorému dochádza, keď sa vaša pokožka dostane do styku s dráždivou zložkou/produktom/textilom. Prejavuje sa začervenaním, svrbením a pľuzgiermi. Kontaktnú dermatitídu na zadku môžu spôsobiť mydlá a gély, čistiace prostriedky, pleťové vody, vlhčený toaletný papier (so zložkou MI –  methylisothiazolinone) alebo určité tkaniny.
 


Kontaktná dermatitída s pľuzgiermi
 
5. Vriedky (abscesy kože) – ak máte na zadku veľmi veľký a bolestivý pupienok alebo zhluk veľkých pupienkov, je pravdepodobnejšie, že máte vriedok (kožný abces). Vriedky vznikajú, keď sa infikuje vlasový folikul. Sú bolestivé a môžu veľmi rýchlo narásť. Ak vriedky samy odtečú, sú znakom vážnejšieho stavu nazývaného Hidradenitis suppurativa, ktorý môže viesť k zjazveniu, preto čo najskôr vyhľadajte dermatológa.

Prečo máte akné na zadku?

Príčiny vyrážok na zadku sú veľmi podobné ako pri akné na iných častiach tela. Tu sme pre vás zhrnuli najčastejšie príčiny vyrážok na zadku:

  • genetika – niektorí ľudia sú jednoducho náchylnejší na vzplanutie akné (nielen) na zadku ako iní. Inými slovami, ak máte náchylnosť na tvorbu akné, nemôžete to zmeniť. Jediným riešením je udržiavať pleť čistú, myseľ a telo zdravé a používať účinné produkty starostlivosti o pleť.
  • stres – nie je tajomstvo, že aj stres môže spôsobiť akné. Upokojte svoje nervy, relaxujte a udržujte si dobrú náladu.
  • diéta – je preukázané, že aj niektoré potraviny spôsobujú akné – napríklad cukor alebo mlieko.
  • hormonálne výkyvy – hormonálne akné je zložitá diagnóza, no pomocou liekov od dermatológa či hormonálnej antikoncepcie sa dá držať na uzde.
  • obmedzujúce oblečenie a spodná bielizeň z nepriedušného materiálu – aj tesné oblečenie, nepriedušné materiály (ako nylon alebo polyester) a trenie na pokožke môžu viesť k vzniku vyrážok na zadku, ale aj na iných častiach tela. 
  • potenie – hoci potenie pri cvičení nespôsobuje akné, ak však necháte pot „sedieť“ na pokožke dlhší čas bez toho, aby ste sa umyli, vzniknuté prostredie s vysokou vlhkosťou podporuje rozmnožovanie choroboplodných baktérií, čo má za následok upchávanie pórov a vznik kožných infekcií.
  • trávenie času v bazéne alebo vo vírivke – špecifický typ folikulitídy sa môže vyskytnúť, ak trávite čas vo vírivke a v bazéne – najmä ak nie sú dobre udržiavané.


Podráždená pokožka na zadku

Ako sa zbaviť akné na zadku?

Liečba bude závisieť od toho, či máte akné, folikulitídu, keratózu pilaris, vriedky alebo kontaktnú dermatitídu. Namieste je aj prevencia, ktorú netreba podceňovať. V prvom rade sa uistite, že naozaj ide o akné na zadku. Ak si nie ste istí, navštívte dermatológa. Vyrážok na zadku sa môžete zbaviť aj v domácich podmienkach, respektíve im aspoň môžete účinne predísť alebo zmierniť ich stav – inšpirujte sa našimi tipmi.

10 tipov, ako vyliečiť vyrážky na zadku

1. Pravidelne sa po spotení umyte. A to čo najskôr najmä vtedy, ak máte na sebe tesné nohavice na cvičenie, v ktorých sa vám potí zadok – čo môže ma za následok vznik vyrážok na zadku. Samozrejme, po každom použití treba vyprať oblečenie na cvičenie. Ak sa nemôžete dostať hneď po cvičení do sprchy, použite aspoň vlhčené obrúsky.

2. Prejdite na bavlnenú spodnú bielizeň a voľné oblečenie. Priliehavé oblečenie môže „votrieť“ baktérie späť do pórov, čo spôsobuje ich upchávanie. Zvážte nosenie voľnejších a priedušnejších nohavíc namiesto úzkych džínsov. Ak môžete, vyberte si oblečenie, a to najmä spodnú bielizeň, vyrobenú z prírodnej bavlny.

3. Skúste jemný píling. Dermatológovia odporúčajú liečiť keratózu pilaris jemným pílingom pomocou lufy alebo jemnej špongie. Ak máte akné alebo folikulitídu, namiesto fyzického pílingu použite radšej chemický – napríklad s AHA alebo BHA kyselinami.

  • produkt

    La Roche-Posay La Roche-Posay Effaclar Effaclar Micro-Peeling Purifying Gel

    Heureka Notino Pilulka BENU Lekáreň

    Čistiaci mikropeelingový gél určený pre pokožku so sklonom k akné aj na tele s obsahom LHA, kyseliny salicylovej a zinku. Neobsahuje veľké čiastočky, jeho nanášanie je príjemné a pleť zanecháva jemnú a vyhladenú.

    Viac o produkte

4. Nevytláčajte a neškriabte si vyrážky na zadku. Tieto činnosti môžu zhoršiť stav vyrážok na zadku a zvýšiť riziko infekcie. Zároveň môžu viesť k zjazveniu a pigmentovým škvrnám.

5. Spravte si teplý sedavý kúpeľ. Nie horúci, aby ste pomohli uvoľniť upchaté póry.

6. Vyskúšajte protizápalový čajovníkový olej. Používa sa na liečbu rôznych kožných infekcií a rán už mnoho rokov. Štúdie zistili, že čajovníkový olej má protizápalové účinky, ktoré môžu pomôcť pri liečbe mierneho až stredne závažného akné bez závažných vedľajších účinkov. Žiadne štúdie však neriešili účinnosť čajovníkového oleja v liečbe vyrážok na zadku. Za pokus to však stojí :-)

7. Vyhnite sa aviváži. Pokožka niektorých ľudí môže byť citlivá na rôzne avivážne látky alebo pracie prostriedky. Väčšina pracích prostriedkov však máva aj hypoalergénnu verziu. Ak máte podozrenie, že akné na zadku vám spôsobuje prací prostriedok alebo aviváž, vyskúšajte iné produkty alebo aviváž úplne vynechajte.

8. Používajte zinkové masti. Jedna zaujímavá štúdia z roku 2020 zistila, že ľudia s akné majú výrazne nižšie hladiny zinku v krvi ako ľudia bez akné. Napriek tomu, že vonkajšie použitie predstavuje sľubnú možnosť liečby akné, stále chýba definitívny dôkaz, že zinok je v liečbe naozaj účinný.

9. Skúste čistiaci prostriedok s kyselinou salicylovou. Keďže preniká hlboko do pórov, pomáha predchádzať a liečiť akné na zadku, uvoľňovať póry a zjemňovať vzhľad hyperpigmentácií.

10. Zverte sa do rúk lekára. Hviezdnou zložkou na liečbu vyrážok na zadku je liek na predpis –  benzoylperoxid. Dermatológ vám tiež môže predpísať antibiotiká, isotretinoín či lokálne retinoidy. Ak máte vriedky alebo abscesy, je možné, že vám ich bude musieť prepichnúť a vyčistiť. 

Na záver

Hoci existuje viacero dôvodov, prečo máte vyrážky na zadku – akné na zadku je len jednou z diagnóz, ktorá vás môže trápiť. Preto si určite dajte záležať na správnej diagnostike. Ak máte vyrážku, ktorá sa stále zväčšuje, ktorá bolí, prípadne máte veľa zapálených vyrážok na zadku, ktoré vám znepríjemňujú každodenný život, poraďte sa so svojím dermatológom. Hanba – nehanba, verte, že sa vám uľaví a to je podstatné.

name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť