Nákup parfumov v duty free shopoch. Oplatí sa alebo nie?

nazov
meno
Alžbeta
Z každej strany počúvame, že produkty, vrátane parfumov, sú predražené. Dôvodom sú rôzne prirážky, dane či dokonca clo, kvôli ktorým sa cena parfumu môže vyšplhať naozaj vysoko. Je preto normálne, že ak sa nám naskytne príležitosť kúpiť si parfum bez započítania cla, nielenže neodmietneme, ale nakúpime si vône aj do zásoby. V prípade väčšiny takýchto výhodných nákupov však tkvie nejaké “ale”. Aká je teda pravda o nákupoch v duty free schopoch? Naozaj sú lacnejšie?
 

Čo je duty free shop?

Duty free shop je predajňa, kde sú všetky tovary oslobodené od cla alebo DPH, ktoré je v súčasnosti stanovená na úrovni 20%. Tovar v obchodoch, ktoré ponúkajú takýto zdanlivo výhodný a lákavý nákup, nájdeme na letiskách a určený je pre cestujúcich, ktorí majú namierené do krajín mimo Európskej únie. Pôvodne bol k dispozícii každému, v roku 1999 bol však v rámci Európskej únie zrušený.
 
TIP: So vstupom do krajín Európskej únie či s cestovaním mimo jej územia sú v súvislosti s tovarom spojené určité výnimky. Európska únia síce v roku 1999 zrušila duty free shopy, napriek tomu istú úľavu od dane za tovar využiť môžete. V prípade, že vstupujete do krajín Európskej únie z krajiny mimo jej územia, môžete so sebou priniesť tovar bez DPH a spotrebných daní, ale len v obmedzenom množstve. Objem tovaru sa pritom líši v závislosti od toho, o aký druh tovaru ide.

Ak je situácia opačná a cestujete z krajín Európskej únie mimo jej hraníc, môžete tovar bez cla a dane normálne nakupovať v duty free shopoch na letiskách a v prístavoch. Rozhodovať by ste sa však vždy mali podľa toho, do akej krajiny cestujete. Pre tento tovar totiž môžu vo vašej cieľovej krajine mimo Európskej únie platiť osobité pravidlá.


 

Prečo nekupovať parfumy v duty free shopoch?

Pravdou je, že takmer žiadny tovar nie je v duty free schopoch lacnejší. Takmer žiadna z položiek bez cla nie je v skutočnosti lacnejšia. Podľa štatistík je len približne 10% všetkých tovarov bez cla predaných na letiskách lacnejších, ako by ste za ne zaplatili počas bežného nákupu v klasickej kamennej predajni či na e-shope.
 

Výhodná cena väčšinou končí u obchodníka

Vo všeobecnosti by sme mohli povedať, že “duty free shop” je len dobrý marketingový ťah. Tento názov zákazníkom podvedome našepkáva, že by mali nakúpiť plné náruče tovaru, ktorý tu nájdu - jeho cena je predsa o 20% nižšia než tá, ktorú by sme zaň zaplatili v bežnom obchode. Pravda je však celkom iná. Celé ich tajomstvo spočíva v tom, že obchody, ktoré duty free výrobky predávajú, nemusia úspory z cla prenášať na zákazníkov. To znamená, že cena je síce o 20% nižšia, ale iba pre osobu, ktorá vám tovar predáva. Je síce pravda, že cena tovaru môže byť mierne nižšia od bežnej trhovej ceny, no vo väčšine prípadov je úplne rovnaká. 20% “dodatočný zisk” tak zostáva v kase obchodníka a vy sa stávate obeťou obchodného podvodu.
 

Ceny ako v centre mesta

Zadržanie 20% zvýhodnenia obchodníkom pritom ani zďaleka nemusí byť to najhoršie. Okrem cla, ktoré vo väčšine prípadov zostáva súčasťou tovaru, sa ceny produktov v niektorých prípadoch totiž šplhajú do výšin! Podľa štatistík si viac ako 50% duty free shopov účtuje za produkty viac, ako keby ste si ich kúpili v metropolitnom centre! Napriek tomu nevešajte hlavu - podľa štatistík je tu predsa 10% tých, kde svoje vysnívané vône naozaj nakúpite lacnejšie.
 

Prečo kupovať parfumy v duty free shopoch?

Ak ste sa narodili pod šťastnou hviezdou a naozaj nájdete duty free shop, ktorý patrí do skupiny tých poctivých 10%, verte, že neoľutujete. Nakupovanie v duty free shopoch má totiž aj pár silných, a čo je dôležité - skutočných výhod. Okrem toho majú duty free shopy obrovský výber produktov, a tak je viac než pravdepodobné, že si svoju paletu obľúbených parfumov rozšírite o ďalších favoritov. Ďalšou výhodou je aj skutočnosť, že v duty free predávajú iba autentické parfumy, čiže určite nenatrafíte na pofiderné fake verzie.

Duty free shopy však nie sú len kráľovstvom parfumov a vôní. Nájdete v nich aj skvelú ponuku ďalších kozmetických prípravkov, alkoholu, tabakových výrobkov či časopisov. Odísť odtiaľ preto môžete oveľa spokojnejšia, než ste si vôbec mysleli.

Ako zistím, či ide o naozaj dobrý deal?

Pred navštívením duty free bochodu to bude chcieť mierny prieskum. V rámci neho by ste si mali najskôr vybrať parfum, ktorý sa vám naozaj páči, nezabúdajte, že do duty free obchodu musíte ísť s jasnou predstavou.

Ak ste si parfum, po ktorom túžite, vybrali, starostlivo si ho prelustrujte na internete. Zistite si, aké zložky obsahuje, pozorne si prezrite flakón a jeho detaily a čo je najdôležitejšie - zistite si jeho cenu! Tú by ste však mali hľadať v krajine, v ktorej duty free shope sa chystáte parfum kúpiť. Ideálne je si tieto poznámky poznačiť do telefónu, aby ste na nič podstatné nezabudli. Určite sa však uistite, že ste svoje zápisky čerpali z overených a relevantných zdrojov, inak si môžete celú situáciu zbytočne skomplikovať.

Po príchode do duty free shopu váš parfum pohľadajte a preverte si jeho vôňu. Prezrite si flakón, aby ste sa uistili, že ide o ten istý produkt, a potom upriamte pozornosť na cenu. S ňou sa spájajú 3 možnosti:
  • Cena je vyššia - Ak je cena parfumu v duty free schope vyššia, potom viete, že sa nachádzate v nesprávnom obchode. Parfum by ste si mali kúpiť v bežnej predajni, čím ušetríte peniaze.
  • Cena je rovnaká - V tomto prípade je rozhodnutie len a len na vás. Ak je cena rovnaká, svojim nákupom nič nepokazíte, ale vlastne ním ani nič nezískate.
  • Cena je nižšia - Ak je cena parfumu v duty free obchode lacnejšia než bežná, potom by ste si mali pogratulovať. Podľa všetkého to bude poctivý obchod a parfum by ste si mali určite kúpiť.
 

Ako požadovať vrátenie dane?

O vrátenie dane môžu požiadať iba zákazníci letiska, ktorí majú svoj let naplánovaný mimo územia Európskej únie, na Normanské ostrovy, Gibraltár alebo na Kanárske ostrovy. Vrátenie dane je pritom všeobecne možné požadovať len pri tovaroch, ktorých cena vrátane DPH presahuje výšku 5 GBP.

Netreba však zabúdať na to, že nie všetky tovary položku dane obsahujú. Do tejto kategórie tovarov patria napr. knihy, noviny, časopisy a dokonca aj väčšina druhov potravín. V ich cene daň zahrnutá nie je, preto nemáte nárok ani na jej vrátenie. Daň však obsahujú tovary ako kozmetika, krém na opaľovanie, pleťové vody, parfumy či akýkoľvek druh lieku, ktorý nie je predpísaný lekárom.
 

Potrebovať budete palubný lístok

Vo väčšine duty free shopov je počas nákupu nevyhnutné sa preukázať palubnou vstupenkou, resp. lístkom. Pokiaľ tak neurobíte, obchodníci budú predpokladať, že cestujete v rámci Európskej únie, a teda bude vašu daň platiť vláda.
 

Tipy na záver

Nakupovanie v duty free zónach teda nemôžeme jednoznačne označiť za správne či nesprávne. Je s ním spojených viacero špecifík, určite však na 100% platí, že treba mať oči na stopkách. S cieľom prežiť a dosiahnuť čo najvyšší zisk dnes mnoho maloobchodníkov nepozerá na potreby zákazníkov, namiesto toho sleduje len svoje vlastné ciele. Ak sa preto nechcete stať obeťou neetických obchodníckych praktík, stavte radšej na vlastný rozum. Vždy si pred nákupom urobte prieskum, vďaka ktorému rýchlo vyhodnotíte, či pre vás nákup v duty free obchode bude prínosným alebo nie.
 
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanietená pisateľka, milovníčka dobrých kníh, vône rannej kávy, výhľadov z kopca a ticha, ktoré lieči. Obdivovateľka veľkoleposti neporušenej prírody a jej blahodarných zložiek, ktoré rada využíva aj v hraniciach beauty sveta. Očarenie nachádza najmä v tónoch prirodzenej ľudskej krásy, ktorú najradšej obdivuje v kombinácii s vnútorným dobrom.

Zatvoriť