Suchá verzus dehydrovaná pleť - v čom je rozdiel?

nazov
meno
Alžbeta
Suchá a dehydrovaná pokožka sa môžu navonok prejavovať veľmi podobnými vlastnosťami, odlišnými sú však základné príčiny, ktoré sú zodpovedné za ich vznik. Kým suchá pokožka je nám daná vo forme typu pleti, za vznik dehydrovanej sme často zodpovední my sami. Každopádne, oba tieto prejavy pleti nám spôsobujú problémy, preto je dôležité naučiť sa ich správne rozpoznať a osvojiť si kroky, ktoré pomáhajú k zmierneniu ich prejavov. 
 

Suchá pleť 

Suchá pokožka nevzniká ako dôsledok vonkajších či vnútorných vplyvov. Je to typ pleti, ktorý nám je daný, i keď v ojedinelých prípadoch môže ísť aj o dočasné ochorenie. Pre suchú pleť je charakteristickým znakom menší počet žliaz produkujúcich mastnotu v oblasti tváre, ale aj po celom tele. Prítomnosť suchej pokožky preto nemôžeme zvrátiť jednoduchým doplnením chýbajúcich živín. Takejto pleti však môžeme dopriať vhodnú starostlivosť postavenú na používaní kozmetických prípravkov špeciálne určených pre suchú pokožku. Takýmto spôsobom môžeme prejavy suchej pleti efektívne eliminovať a zmierniť ich viditeľnosť.
 

Aké sú prejavy suchej pleti?

Suchá pleť je typická malými pórmi. Je napnutá a navonok sa prejavuje šupinatým vzhľadom s charakteristickou prítomnosťou bielych vločiek (odumretých častí pokožky). K jej typickým prejavom patrí aj začervenanie alebo podráždenie, ktoré je najproblematickejšie najmä v oblasti obočia a v okolí rohov nosa a úst. Problematickou je aj oblasť krku, vnútorná strana paží a stehná. Suchá pleť pôsobí matne, vysušene a typická je zhoršenou absorpciou kozmetických produktov. Je ľahko rozdrážditeľná a tým aj náchylnejšia na rôzne alergické reakcie. S jej náchylnosťou na podráždenie úzko súvisí aj fakt, že má tendenciu trpieť výskytom psoriázy a rôznymi druhmi ekzémov či dermatitíd. Je to pleť, ktorá je vcelku náročná na starostlivosť a pri zvolení jej nesprávnej formy sa jej stav viditeľne zhoršuje.
 

Dehydrovaná pleť

Dehydrovaná pleť je stav, ktorý môže postihnúť akýkoľvek typ pleti, vrátane suchej a mastnej, ktorá môže na prvý pohľad pôsobiť ako dostatočne hydratovaná. K dehydratácii pleti dochádza dôsledkom nedostatku vody v tele, a teda aj v našej pleti.
 

Aké sú prejavy dehydrovanej pleti?

Dehydrovaná pleť pôsobí matne a môže vykazovať predčasné príznaky starnutia, čo sa najčastejšie prejavuje povrchovými vráskami a stratou pružnosti. Okrem toho je pre dehydrovanú pokožku typický aj častý vznik tmavých kruhov pod očami či viditeľne unavené oči. Výnimkou nie je ani podráždenie prejavujúce sa nepríjemným svrbením či vznik citlivých menších či väčších pórov a jemných vrások. Dehydrovaná suchá pokožka pôsobí napnuto, ak však hydratáciu stratí mastná pokožka, pôsobí lesklo. K typickým prejavom dehydrovanej pleti patrí rýchla absorpcia hydratačných prípravkov a aj make-upu. Celkom bežným sprievodným javom je dokonca aj bolesť hlavy spôsobená práve nedostatočnou zásobou vody.
 

Ako zistiť, ktorým z týchto problémov trpíme?

Určiť jednoznačný typ pleti či problém, ktorým naša pokožka trpí, nie je jednoduché. Dôkazom toho je aj bežná prax. Často sa totiž stretávame s tým, že ľudia trpiaci vyrážkami žijú v domnienke, že je ich prvoradým problémom akné. V mnohých prípadoch je však problémom práve dehydrovaná alebo suchá pokožka. Laik však pravý dôvod tohto problému odhalí len ťažko, pretože aj pleť, ktorá sa na prvý pohľad javí ako zmiešaná či dokonca mastná, môže byť v skutočnosti suchá a dehydrovaná. Dôvodom je fakt, že dehydratovaná pokožka nie je výsledkom nedostatku oleja, ale výsledkom nedostatku vody, a na to mnohí z nás nemyslia. Ako teda zistiť, kedy je pleť suchá, kedy dehydrovaná a ako tento problém následne riešiť?
 
  1. Diagnostika. Suchej pokožke chýba olej, pretože produkuje menej mazu ako normálna pokožka. Kvôli nedostatku mazu je pleť bez lipidov, ktoré potrebuje na udržanie vlhkosti a na tvorbu silnej bariéry, ktorá ju chráni pred vonkajšími vplyvmi. Dehydrovanej pokožke chýba voda, ku ktorej absencii dochádza vplyvom viacerých vonkajších faktorov, najmä však počasím, prostredím, nevhodnou stravou, nadmernou konzumáciou kofeínu či nedostatočným pitným režimom.
TIP: Ak chcete zistiť, či je vaša pleť dehydrovaná, urobte si jednoduchý rýchly test. Jeho výsledok síce nemožno považovať za smerodajný, no môžete ním odhaliť prvé príznaky vznikajúceho problému. Prištipnite si malý kúsok pokožky v oblasti líc, brucha, dekoltu a na vonkajších stranách dlaní a niekoľko sekúnd ho držte zovretý medzi bruškami prstov. Ak sa po uvoľnení pokožka vráti do svojej pôvodnej polohy, s najväčšou pravdepodobnosťou dehydrovaná nebude. Ak jej však nadobudnutie pôvodnej podoby bude chvíľu trvať, v tom prípade už začína vykazovať prvé známky dehydrovania.
 
  1. Liečba. Ak po dôkladnej diagnostike zistíte, že vaším problémom je suchá pokožka, riešením je zvýšiť príjem antioxidantov a znížiť obsah kyselín v každodennej beauty rutine. Ak však zistíte, že trpíte dehydrovanou pokožkou, môžete vzniknutú situáciu riešiť hneď niekoľkými spôsobmi, konkrétne na štýl domácej liečby:
    1. Exolifácia. Jedným z možných dôvodov vzniku dehydrovanej pokožky môže byť aj nahromadenie odumretých častí kože na povrchu tela, čím sa zníži schopnosť pokožky absorbovať potrebné zvlhčovače. Jedným z odporúčaných riešení je preto exfoliácia, ktorý by sme mali na telo aplikovať aspoň raz týždenne. Odstránime tak odumreté bunky pokožky, čím umožníme jednotlivým zložkách hydratačných produktov lepšie pôsobiť na naše telo.
    2. Obohaťte svoju rutinu o sérum. Ak chcete pokožku efektívne a účinne hydratovať, dbajte na nanášanie séra pred akýkoľvek použitím hydratačného krému. Odporúča sa pritom siahnuť najmä po sérach s obsahom kyseliny hyaluronovej či po sérach, ktoré obsahujú jej stimulátory. Kyselina hyaluronová totiž pôsobí na našu pleť ako elixír mladosti a okrem toho ju účinne hydratuje.

TIP: Okrem prípravkov s obsahom kyseliny hyaluronovej môžete siahnuť aj po produktoch obsahujúcich avokádové peptidy, ktoré zvyšujú schopnosť pokožky produkovať vlastnú kyselinu hyalurónovú.
 
  1. Nočný hydratačný krém. Počas spánku naša pleť prirodzene stráca vlhkosť. S cieľom zabrániť týmto stratám by sme mali v rámci večernej beauty rutiny používať ťažší hydratačný krém. Obsahovať by mal napríklad kyselinu hyaluronovú alebo extrakt z olív, vďaka ktorým pleť zostane jemná a hladká bez pocitu mastnoty.
  2. Pozorne vnímajte ročné obdobia. Na vzhľad a správanie sa našej pokožky môžu mať veľmi výrazný vplyv aj zmeny teploty a vlhkosti vzduchu. Obzvlásť náročná je zima, ktorej chladný vzduch s nízkou vlhkosťou spôsobuje výrazné vysušenie pokožky, svrbenie, popraskanie a podráždenie. Studený vzduch okrem toho sťahuje póry, obmedzuje cirkuláciu a produkciu kožného mazu a nízka vlhkosť zas prispieva k dehydratácii pokožky. Dôležité je preto starostlivo vyskladať nielen rannú a večernú rutinu, ale aj zimnú a letnú. Aj v lete je predsa vplyvom zvýšeného podielu slnečného žiarenia naša pleť náchylnejšia na jej vysušenie.
  3. Pitný režim. Vnútorná hydratácia je dôležitá nielen pre zdravie nášho tela, ale aj pre zdravie našej pokožky. V rámci pitného režimu preto treba dbať na príjem dostatočného objemu tekutín, ale aj na príjem ovocie a zeleniny bohatého na esenciálne mastné kyseliny a vodu.
  1. Používajte zvlhčovač. Dehydratáciu pokožky môžeme eliminovať aj použitín zvlhčovača vzduchu. Vhodnou voľbou je najmä počas zimných mesiacov, kedy na našu pleť vo vykúrených a klimatizovaných kancelárskych priestoroch pôsobí  jeho para ako prvá pomoc. Okrem toho sú už dnes zvlhčovače nielen pomocníkom, ale aj veľmi príjemným rozptýlením. Vznikajúcu vodnú paru si môžete prevoňať obľúbenou vôňou, a tak doprajete relax nielen pleti, ale aj zaťaženej mysli.  
  2. Alkohol a kofeín. Zdrojom dehydratácie pokožky môže bať aj nesprávne nastavený jedálniček. Nesprávne a nedostatočne vyvážená strava, konzumácia alkoholu či nadmerný príjem kofeínu - to všetko môže byť dôvodom dehydratácie vašej pleti.

Ako bojovať s príznakmi suchej a dehydrovanej pleti? 

Už vieme, že suchá a dehydrovaná pleť sú dva celkom odlišné javy, preto aj zmiernenie ich prejavov musíme dosahovať odlišným spôsobom. Starostlivosť o suchú aj o dehydrovanú pleť si vyžaduje prispôsobenie každodennej beauty rutiny. Doplniť by sme ju mali o prípravky s obsahom potrebných zložiek, ktoré suchú aj dehydrovanú pleť upokoja a zároveň účinne zmiernia jej negatívne prejavy. O aké zložky by sme teda mali obohatiť našu beauty rutinu v prípade, ak niektorým z týchto dvoch problémov trpíme?
 

Čo pomáha suchej pokožke?

  • kyselina hyaluronová, omega oleje a oleje vyrobené z rôznych iných druhov semien (kokosový, mandľový či konopný olej), rastlinné oleje (skvalénový, jojobový, šípkový)
TIP: Omega oleje nachádzajúce sa v doplnkoch z ľanového alebo rybieho oleja pomôžu suchej (aj dehydratovanej) pokožke, musíte ich však používať najmenej tri mesiace, kým sa na pokožke začnú prejavovať ich prvé pozitívne účinky.
  • bambucké maslo, minerálny olej, lanolín, ceramidy
  • uprednostnite čistiace balzamy, oleje a emulzie  
  • doprajte pleti hydratáciu a výživu vo forme séra a hydratačného krému
  • v poslednom kroku večernej rutiny použite produkt bohatý na okluzanty - udržiavače vlhkosti napr. vo forme pleťového oleja

TIP: Ak trpíte suchou pokožkou, môžete okrem vhodných kozmetických produktov siahnuť aj po ďalších spôsoboch, ktoré pomôžu vašej pleti zadržať potrebnú vlhkosť. Vyskúšať môžete už spomínané zvlhčovače vzduchu, ktorých účinok na pokožke oceníte najmä počas zimných mesiacov, ale aj gélovú masku, ktorá zabráni unikaniu vlhkosti počas spánku.
 

Čo pomáha dehydrovanej pokožke?

  • kyselina hyaluronová, glycerín, výťažky z aloe vera, med, slimačí mucín, kyselina mliečna, kyselina citrónová, ceramidy
  • vyhýbajte sa penovým produktom, uprednostnite jemné čističe
  • hydratačný krém bohatý na humektanty a pleti identické lipidy napr.: kyselina hyaluronová, glycerín, ceramidy, mastné kyseliny
  • aplikujte krém na vlhkú pokožku, aby zložky mohli na seba nejakú naviazať vodu
  • nechajte pleť regenerovať a dajte si pauzu od retinoidov a produktov s vysokým obsahom AHA a BHA kyselín

TIP: Ak chceme zamedziť dehydrovaniu pokožky, je nevyhnutné dbať aj na dodržiavanie pitného režimu a na konzumáciu potravín bohatých na vodu. Vhodným príkladom môže byť melón, jahody, uhorka či zeler. Telo tak hydratujeme zvnútra, čo sa prejaví na sviežom vzhľade našej pokožky. Okrem toho na hydratáciu pokožky priaznivo vplýva aj použitie vodnej hmly, ktorej osvieženie privítame počas sparných letných dní, ale aj vo vykúrených kancelárskych priestoroch počas zimného obdobia.
 
Ako v mnohých prípadoch, aj tu platí, že výhodnejšia je prevencia než riešenie samotného problému, preto by naším cieľom malo byť týmto problémom s pleťou predchádzať. Docieliť to môžeme správnou prevenciou vo forme vyváženej stravy, dostatočného pitného režimu, elimináciou stresu a dôkladnou hydratáciou pleti vo forme kvalitných hydratačných krémov a ďalších kozmetických produktov. Takto sa môžeme vyhnúť nemalým problémom, ktoré môžu na našej pleti zanechať viaceré viditeľné následky.  
 
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanietená pisateľka, milovníčka dobrých kníh, vône rannej kávy, výhľadov z kopca a ticha, ktoré lieči. Obdivovateľka veľkoleposti neporušenej prírody a jej blahodarných zložiek, ktoré rada využíva aj v hraniciach beauty sveta. Očarenie nachádza najmä v tónoch prirodzenej ľudskej krásy, ktorú najradšej obdivuje v kombinácii s vnútorným dobrom.

Zatvoriť