Zoznam kozmetických „strašiakov“ je naozaj dlhý a rozmanitý, no mnohí z nich si nezaslúžia svoju zlú povesť. Zlo niektorých znevažovaných zložiek je totiž trochu nejednoznačné. Názorným príkladom sú silikóny. Neustále pribúdajú nové mýty, pričom chýbajú vedecké dôkazy na podporu zmýtizovaných tvrdení. Nie je teda div, že ľudia sú voči silikónom skeptickí.
Silikóny sú však súčasťou kozmetiky a podrobných vedeckých výskumov od 50. rokov 20. storočia. A kozmetické spoločnosti majú na to aj niekoľko dobrých dôvodov. Jedným z nich je, že
silikóny majú skutočne výborné vlastnosti, ktoré iné kozmetické ingrediencie nemajú. A to je naozaj pádny argument... V tomto článku niektoré informácie a mýty podrobíme konštruktívnej kritike, aby ste si mohli utvoriť vlastný názor na túto zložku v starostlivosti o pleť (a nielen v nej).
Čo sú silikóny?
Silikóny sú syntetické polokvapalné látky vyrobené z kombinácie kremíka, kyslíka a často aj ďalších prvkov – zvyčajne uhlíka a vodíka. Všetky silikóny teda majú v skutočnosti prírodný pôvod, ale proces vytvárania silikónových prísad, ktoré používame v kozmetike, je syntetický. No skutočnosť, že sú syntetické, ich vo svojej podstate nezhoršuje. To skôr predsudky ľudí, ktorí si myslia, že iba to, čo je prírodné, môže byť bezpečné, lepšie, ekologickejšie...
Lakrem prehľad
Ako nájsť silikóny v zložení?
V produktoch starostlivosti o pleť sa nachádza niekoľko druhov silikónov s rôznymi vlastnosťami a využitím. Najčastejšie ich nájdete v krémoch, primeroch, BB krémoch, vo zvlhčovačoch, ale napríklad aj v antiperspirantoch, šampónoch typu „všetko v jednom“, v kondicionéroch a v rôznych ďalších stylingových kaderníckych produktoch. Ich názvy sa vo všeobecnosti končia týmito príponami:
- –cone
- –conol
- –siloxane
- –silane
Na lakrem.sk máme štítok „bez silikónov“, ktorý upozorňuje čitateľa na to, že produkt neobsahuje ťažko zmývateľné silikóny
Medzi najčastejšie používané silikóny v kozmetike patria tieto:
- Amino Bispropyl Dimethicone
- Aminopropyl Dimethicone
- Amodimethicone
- Amodimethicone Hydroxystearate
- Behenoxy Dimethicone
- Bis-PEG-18 Methyl Ether Dimethyl Silane
- C24-28 Alkyl Dimethicone
- C30-45 Alkyl Dimethicone
- C30-45 Alkyl Methicone
- Cetearyl Methicone
- Caprylyl Methicone
- Cetyl Dimethicone
- Cyclomethicone
- Cyclopentasiloxane
- Cyclotetrasiloxane
- Cyclohexasiloxane
- Dimethicone
- Dimethicone Copolyol
- Dimethiconol
- Dimethoxysilyl Ethylenediaminopropyl Dimethicone
- Hexyl Methicone
- Hydroxypropyldimethicone
- Lauryl methicone copolyol
- Lauryl PEG/PPG-18/18 Dimethicone
- Lauryl Methicone Copolyol
- Methicone
- Phenyl Trimethicone
- Polydimethylsiloxane
- Polymethylsilsesquioxane
- Polypropylsesquioxane
- Polysilicone-11
- Stearamidopropyl Dimethicone
- Stearoxy Dimethicone
- Stearyl Dimethicone
- Stearyl Methicone
- Sterile Dimethicone
- Siloxane
- Trimethylsilylamodimethicone
- Trimethicone
- Trimethylsiloxysilicate
- Triethoxycaprylylsilane
- Triethoxycaprylylsilane crosspolymer
- Vinyl Dimethicone
- Dimethicone/Vinyl crosspolymer
Nie je silikón ako silikón
Vyššie uvedený podrobný zoznam silikónov zhŕňa predovšetkým tri hlavné typy, ktorými sú:
- Malé silikóny: bývajú veľmi tekuté, často sú prchavé, čo znamená, že sa odparujú a nezdržiavajú sa na pokožke alebo vlasoch. Patrí sem napríklad phenyl trimethicone (má zvláčňujúce účinky) alebo cyclopentasiloxane (jeden z najprchavejších silikónov na vodnej báze, ktorý poskytuje kĺzavú textúru zvlhčovačom a kondicionérom).
- Silikónové polyméry: molekuly s dlhým reťazcom sú tvorené opakujúcimi sa siloxánovými jednotkami (Si – O – Si, čiže silikón – kyslík – silikón), pričom môžu byť tekuté alebo pevné. Patrí sem napríklad dimethicone (najťažší silikón zo všetkých, nie je rozpustný vo vode, takže sa ťažšie zmýva), polysilicone-11 (absorbuje maz a vytvára na pokožke matný vzhľad), polymethylsilsesquioxane (ide o zmäkčovadlo, ktoré funguje tiež na vyplnenie vrások).
- Funkcionalizované silikóny: obsahujú vo svojich štruktúrach ďalšie atómy, ktoré im dávajú špecifické vlastnosti nad rámec obvyklých silikónových vlastností. Patrí sem napríklad amodimethicone (silikón, ktorý bol upravený tak, aby lepšie priľnul k vlasom; ide o skvelý zvlhčovač, ktorý sa však ťažko zmýva) či dimethiconol (silikón s vysokou molekulovou hmotnosťou, ktorý vytvára na pokožke hodvábne hladký finiš).
Prečo sa silikóny pridávajú do kozmetiky?
Funkcie silikónov v starostlivosti o pleť závisia predovšetkým od ich typov. Vo všeobecnosti však majú v pomyselnom rukáve esá, ktoré im nemožno odoprieť:
- Úloha silikónov v starostlivosti o pleť
- sú hypoalergénne, nedráždivé a nekomedogénne
- sú skvelé zvlhčovače
- zlepšujú konzistenciu produktov, ktoré sa ľahšie aplikujú na pokožku
- môžu zvýšiť penetráciu aktívnych zložiek a chrániť ich pred znehodnotením skôr, ako ich použijete
- na ochranu proti slnečnému žiareniu sa používajú hydroizolačné silikóny, ktoré stabilizujú produkt
- silikóny v opaľovacích produktoch bránia prieniku voľných radikálov zo slnečného žiarenia
- dajú sa použiť aj na ochranu pokožky pred vetrom a trením (napr. zimného šálu či kabáta)
- Úloha silikónov v líčidlách
- kĺžu sa po pokožke, takže mejkap sa ľahko nanáša
- v primeroch vypĺňajú vrásky a póry, vďaka čomu pokožka vyzerá bucľatejšia, s menšími vráskami a vytvára sa tak „hladké plátno“ na líčenie
- silikóny v rúžoch im dodávajú dlhotrvácnosť a „pružnosť“, vďaka čomu nevzniká efekt popraskaných narúžovaných pier
- zmatňujúce silikóny môžu rozmazávať svetlo, takže pokožka vyzerá rozjasnene a sviežo
- Úloha silikónov v prípravkoch na vlasy
- vďaka silikónom sa vlasy ľahšie rozčesávajú a pôsobia uhladene
- dodávajú vlasom lesk
- používajú sa prípravkov na ochranu pred teplom či vlhkom
- farba na vlasoch vďaka nim vydrží dlhšie (existuje štúdia, ktorá uvádza, že silikóny v zložení permanentných a semipermanentných farieb odďaľovali proces vyblednutia farby, ku ktorému dochádza vymývaním alebo UV žiarením)
Silikónové mýty, pravdy a polopravdy
Ak už raz nejaká kozmetická ingrediencia získa zlú povesť, iba ťažko sa na ňu zabúda. Mnohí neprajníci uvádzajú, že silikóny nemajú pre pleť žiadne výhody, upchávajú póry a nenechajú pokožku dýchať. Tvrdia tiež, že spôsobujú akné, zaťažujú vlasy, škodia citlivej pleti... A takto by sme mohli pokračovať donekonečna. Ak sa však na silikóny pozrieme bližšie, môžeme niektoré z tvrdení hravo spochybniť.
Tvrdenie #1: Silikóny neposkytujú žiadne benefity pleti
S týmto tvrdením nemôžeme celkom súhlasiť. Silikóny v skutočnosti poskytujú určité výhody pre pleť, hoci väčšinou iba
na povrchovej úrovni. Sú ľahko roztierateľné, odolné voči vode a treniu a poskytujú pokožke ľahký a nemastný pocit.
Existujú dokonca štúdie, ktorých výsledky ukazujú, že 2 % silikón v kréme zlepšil hydratáciu pokožky, hoci nešlo o okluzívny produkt. Napríklad taký dimethicone má tiež ochranné vlastnosti pre pokožku a je zahrnutý ako ochranný prostriedok v zozname ingrediencií FDA (skratka pre Správu potravín a liečiv v USA).
Tvrdenie #2: Silikóny sú syntetické, nie prírodné, a preto sú zlé
Prvá časť tohto tvrdenia je
pravdivá, pričom ide o kľúčovú informáciu, pre ktorú existuje toľko mýtov o silikónoch. Ako sme už uviedli, ľudia majú
predsudky voči všetkému chemickému či syntetickému a iba prírodné si spájajú s pozitívnymi konotáciami. To však nie je pravda. Prírodné neznamená bezpečnejšie, rovnako ako syntetické neznamená nebezpečnejšie, či už pre človeka, alebo pre životné prostredie.
Ak sa bližšie pozrieme na rôzne výťažky z rastlín,
mnohé spôsobujú podráždenia a alergické reakcie. Takže slovo „prírodný“ v mnohých smeroch nie je o nič lepšie ako „syntetický“.
Tvrdenie #3: Silikóny škodia citlivej pleti
To
nie je pravda, pretože v skutočnosti je to presne naopak. Predovšetkým v medicíne sa silikóny používajú veľmi často, pretože sú
hypoalergénne, nedráždivé a nereaktívne. Alergie na silikóny sú iba veľmi zriedkavé, o čom napríklad
svedčí aj klinická štúdia, v ktorej sa vedci venovali problematike silikónov a príčine zápalových reakcií u ľudí s kontaktnými šošovkami.
Syntetizované silikóny kozmetickej kvality sú odvodené od minerálnych zložiek, o ktorých je známe, že
majú extrémne nízky výskyt alergénov. No žiadna zložka nie je úplne nealergénna... Niektorí používatelia zažijú alergickú reakciu aj na tú najinertnejšiu zložku v starostlivosti na pleť. Vedeli ste, že existuje tzv. akvagénna urtikária? Ide o diagnostikovanú formu alergie na vodu (áno, čítate správne), ktorej charakteristickým príznakom je bolestivá kožná reakcia (zvyčajne žihľavka) v dôsledku kontaktu s vodou. Takže každá zložka môže byť viac či menej alergénna, nie je to nič nezvyčajné.
A ak sa ešte pristavíme pri prívlastku „hypoalergénny“ – nejde o žiadny vedecký výraz, ale o slovo, ktoré vytvorili obchodníci pre reklamu. Viac-menej sa v kozmetickom priemysle nadužíva, zneužíva a vedie k mylným predstavám o niektorých zložkách. V skutočnosti totiž neznamená, že kozmetický produkt je celkom BEZ alergénov, ale že obsahuje ZNÍŽENÉ množstvo dráždivých látok, ktoré by mohli vyvolať alergickú reakciu.
Tvrdenie #4: Silikóny sú pre telo toxické
Ďalší z mýtov, ktorý vznikol na základe predsudku „čo je prirodzené a prírodné, to je najlepšie“. V skutočnosti sú silikóny
veľmi bezpečné. Niekoľko vedeckých a regulačných ustanovizní naprieč celým svetom sa zhodlo, že nemajú žiadne rakovinotvorné účinky, nenarúšajú hormonálny systém ľudí a
nepredstavujú žiadne dlhodobé nepriaznivé účinky pre ľudské zdravie.
Naopak, silikóny sa používajú v mnohých liečivých prípravkoch, ako sú masti, krémy, dokonca sú súčasťou kardiostimulátorov alebo perorálnych liekov proti nadúvaniu (konkrétne Simethicone), pretože rozkladajú plynové bubliny.
Tvrdenie #5: Silikóny dusia pokožku a bránia aktívnym zložkám preniknúť do pokožky
Jedna z najrozšírenejších ideí – a zase
mýtus. V prvom rade si treba uvedomiť, že
pokožka nedýcha (ako tiež mnohí mylne tvrdia), lebo predsa na nej nemáme žiabre, že? Takže teraz možno spľasneme ďalšiu bublinu niekomu, kto veril napríklad kyslíkovým maskám... Ale pointa – keďže pleť nedýcha, nemôže sa ani dusiť. A pravda o silikónoch je, že ich molekulárna štruktúra umožňuje priepustnosť pre vodu aj vzduch, takže silikóny nezabraňujú pôsobeniu kľúčových zložiek ani nespôsobujú potenie.
Konkrétna štruktúra molekúl základného stavebného prvku silikónov – oxidu kremičitého – je tvorená väčšími molekulami so širšími priestormi medzi každou molekulou. Vytvára sa tak
bariérová matica, ktorá je na povrchu pokožky ochranná, no zároveň priedušná. Tá v skutočnosti nebráni účinným zložkám, aby prenikli cez povrch pokožky, ale
vytvára ideálny priepustný systém najmä pre ingrediencie, ktoré si vyžadujú predĺžený čas absorpcie. Tie zostávajú rozptýlené v inertnej silikónovej matrici (na povrchu kože), takže sa môžu pomaly absorbovať.
Poznámka: Predstavte si priepustnosť silikónov ako namáčanie čajového vrecúška vo vode, ktoré uvoľňuje chuť, farbu, vôňu a antioxidačné látky, ktoré čaj obsahuje. Aj cez štruktúry silikónov sa aktívne zložky bezpečne „ponoria“ do najhlbších vrstiev pokožky.
Tvrdenie #6: Silikóny upchávajú póry
Toto tvrdenie na základe predošlého mýtu dokážeme tiež poľahky vyvrátiť – keďže inertná povaha silikónov a ich priepustné vlastnosti spôsobujú, že nie sú schopné samy osebe upchávať póry.
Čo sa však môže stať, je, že ak nie ste dôslední pri čistení tváre, mohli by sa v póroch potenciálne hromadiť zvyšky určitých silikónov, ktoré majú menšiu molekulárnu veľkosť, a tie by mohli brániť prirodzenému prúdeniu mazu na povrch pokožky. Čiže
nedôslednosť pri čistení by mohla pripraviť živnú pôdu pre upchávanie pórov, no nie vždy sú na vine iba silikóny, ale aj pridružené ingrediencie, ako sú oleje či vosky. Na tomto príklade ja pekne vidno, aké
nevyhnutné je každodenné čistenie tváre, najmä ak nosíte
SPF a mejkap.
Silikóny sú známe tým, že sú hydrofóbne, laicky povedané –
odpudzujú vodu. A práve z tohto dôvodu sa výrobky na báze silikónov neoplachujú ľahko. Takže čo nejde dolu vodou, poľahky zmyjete olejom, prípadne dvojfázovým čistením.
Samozrejme, dôkladné čistenie je dôležité, aj čo sa týka celého tela či vlasov. Šampóny a kondicionéry tiež obsahujú ťažko zmývateľné silikóny, ktoré sa počas umývania môžu dostať na kontúry tváre, chrbát, hruď atď. Preto zvoľte nasledujúci postup: najprv použite šampón/kondicionér/masku a až potom sprchový gél, ktorým očistíte telo. Nakoniec, po sprche, pokračujte pleťovou rutinou.
Dobrý tip: Povýšte čistenie tváre na relaxačnú chvíľku. Dajte šancu
dvojfázovému čisteniu: v prvom kroku s kvalitným čistiacim olejom (skvelý pomer ceny a výkonu ponúka aj „basic“ čistiaci olej od značky Balea) a v druhom kroku s čistiacim balzamom, gélom alebo emulziou (skvelý, šetrný a jemný je od značky
CeraVe alebo Geek and Gorgeous, ktoré na pokožke vytvoria ideálne pH pre ďalšie produkty v kozmetickej rutine). Navlhčený uteráčik do teplej vody môže byť iba príjemnou čerešničkou na torte.
Tvrdenie #7: Silikóny spôsobujú akné
O tomto tvrdení neexistuje žiadna vedecky podložená štúdia, takže vychádza iba zo špekulácií. V skutočnosti však existuje štúdia in vivo, ktorá potvrdila napríklad pozitívne účinky kozmetického silikónu dimethiconu. Konkrétne spolu s glycerínom zlepšili kožnú bariéru, znížili intenzitu tvorby melanínu a pokožka vďaka nim pôsobila mladšie a zdravšie.
Testy komedogenity (ktoré ozrejmujú, ako veľmi je pri danej zložke pravdepodobné upchávanie pórov a tvorba komedónov) tiež uvádzajú, že napríklad dimethicone má komedogenitu 1, zatiaľ čo cyclomethicone 0 (0-najnižšia úroveň, 5-najvyššia úroveň). Samozrejme, každý silikón má špecifické vlastnosti a tak ako každá zložka v kozmetike môže spôsobiť akné (v závislosti od rôznych faktorov: typu pleti, typu kozmetického produktu či množstva použitej ingrediencie atď.). Čiže ani silikóny nie sú v tomto ohľade výnimkou.
Veľa ľudí má po aplikácii nového kozmetického produktu nejakú vedľajšiu reakciu, napríklad v podobe vyrážky alebo žihľavky. Samozrejme, pri študovaní zoznamu natrafia na silikóny a vinník je jasný... No
silikóny sú veľmi bežné ingrediencie v kozmetike, snáď najbežnejšie hneď po vode. Takže šanca, že práve produkt so silikónmi vám spôsobí vyrážky, je veľmi vysoká, hoci v skutočnosti (a s najväčšou pravdepodobnosťou) nebudú vinníkom.
Tvrdenie #8: Silikóny sa ťažšie vrstvia v starostlivosti o pleť
Ak ste fanúšikovia rutiny, ktorá pozostáva z viacerých krokov, odložte séra, krémy a iné produkty na báze silikónov a
použite ich až v poslednom kroku. Ide o celkom logický postup, keďže vrstvenie je efektívne vtedy, keď
postupujete od ľahších sér na báze vody cez oleje a až v poslednom kroku použijete hutnejší krém, ktorý všetko dobré „uzamkne“ do pleti. Je totiž veľmi pravdepodobné, že ak by ste krém na báze silikónov použili v prvom kroku, zvyšok rutiny by sa mohol nepríjemne „žmoliť“ a efekt by nebol kozmeticky elegantný.
Tvrdenie #9: Silikóny neposkytujú (takmer) žiadne benefity vlasom a zaťažujú ich
A čo lesk a úžasné vyhladenie poškodených a krehkých vlasov, ktoré majú tendenciu lámať sa?
Silikóny sú dobrí kamoši vlasov – okrem toho, že zabraňujú tomu, aby sa poškodené a rozštiepené vlasy pri česaní trhali, chránia vlasy pred teplom, keď ich sušíte, vlníte alebo vyrovnávate.
Je tu však jeden potenciálny problém. Kaderníci nemajú príliš v láske silikóny, pretože majú tendenciu udomácniť sa vo vlasoch, a preto farbenie vlasov alebo trvalá nemusia dopadnúť podľa predstáv. Riešením je nepoužívať prípravky na báze silikónov niekoľko dní predtým, ako pôjdete do salónu krásy.
A argument, že silikóny zaťažujú vlasy, je tiež diskutabilný. Teda, platí, že rôzni ľudia majú odlišné potreby vlasov a nie všetky silikóny sú rovnaké a určené pre všetky typy vlasov. To však platí aj pri ďalších vlasových prípravkov, napríklad na báze oleja alebo mastných alkoholov, ktoré nemusia byť pre každého. Určite si treba nájsť ten svoj fantastický silikón, vďaka ktorému nebudete mať pocit ťažkých vlasov, ale docielite príjemný efekt vlasov bez poškodenia a zaťaženia.
Tvrdenie #10: Silikóny sú biologicky neodbúrateľné a toxické pre životné prostredie
Z technickej stránky je to pravda, silikóny naozaj nie sú biologicky odbúrateľné. To však nie je nevyhnutne zlá vec. Biologicky odbúrateľné zložky sa dajú rozložiť pomocou živých organizmov, napríklad baktérií. A hoci silikóny nie sú biologicky odbúrateľné, sú odbúrateľné –
rozkladajú sa v životnom prostredí a znova sa premieňajú na oxid kremičitý, oxid uhličitý a vodu.
Mnoho silikónov sa tiež odparuje, keď sa stretnú s ultrafialovým žiarením či s kyslíkom vo vzduchu. Niektoré silikóny sa rozložia za 2 týždne, iné za 2 roky... No i tak je to z hľadiska chémie životného prostredia pomerne trvalé a skutočne rýchle v porovnaní s biologicky rozložiteľnými vecami. Treba tiež poznamenať, že
koncentrácie silikónov sú na celom svete veľmi nízke, čiže sa v skutočnosti nezhromažďujú v životnom prostredí.
Ďalším problémom je toxicita silikónov pre životné prostredie. Väčšina regulačných orgánov na svete (Japonsko, Kanada, Austrália, USA) si myslí, že silikóny sú málo znepokojujúce vzhľadom na ich nízke koncentrácie v životnom prostredí a nízku rozpustnosť vo vode. Európa je jediný región, ktorý má v súčasnosti limity na silikóny (napríklad na cyclopentasiloxane a cyclotetrasiloxane). Rozdiel v regulácii vychádza z toho, že Európa v zásade uplatňuje zásadu predbežnej opatrnosti, čo znamená, že sa pri hodnotení bezpečnosti zameriavajú na laboratórne štúdie.
To, čo sa do súčasnosti vyskúmalo, nenaznačuje, že by silikóny predstavovali výrazný environmentálny problém.
Alternatívy k silikónom
Keďže najpozoruhodnejším benefitom silikónov je hladký pocit, ktorému sa po ich aplikácii teší tvár či vlasy, ten môžu v kozmetike zaručiť
prípravky s morskými ingredienciami, napríklad s riasami či kaviárom, alebo
esenciálne oleje (v tomto smere má podobné vlastnosti šípkový, kaméliový, slnečnicový alebo arganový olej).
Prečo a kedy sa vyhýbať silikónom?
Na jednej strane nie je potrebné mať vo svojej starostlivosti o pleť silikóny, na druhej strane, podľa dermatológov ich ani nie je úplne nevyhnutné eliminovať. Ako sme už vyššie uviedli, pri lokálnom používaní by silikóny nemali byť pre pokožku či vlasy problematické, pričom aj podľa doterajších výskumov sa vo všeobecnosti považujú za bezpečné.
Je však potrebné vziať do úvahy jednu vec –
silikóny zvyšujú penetráciu (prenikanie, pozn. red.) iných zložiek v produktoch starostlivosti o pleť, čiže môžu nastať problémy, ak tieto zložky nie sú kompatibilné s vaším typom pokožky. Napríklad silikóny môžu zvýšiť penetráciu potenciálne komedogénnych zložiek (ktoré upchávajú póry), čo vedie k vzniku akné.
Na druhej strane, práve táto vlastnosť penetrovať zložky do pleti je v istom smere veľmi užitočná, pretože vďaka nej preniknú do pokožky aj užitočné ingrediencie a výsledkom bude pozitívny efekt zdravej a hydratovanej pokožky.
Namiesto záveru...
Dôležitým posolstvom tohto článku je to, že
produkt nemôžete súdiť iba na základe štítku s ingredienciami. Výsledky, ktoré ten-ktorý produkt prinesie (či už pozitívne, alebo negatívne), sú založené predovšetkým na vašej jedinečnej pokožke, ako aj koncentrácii jednotlivých zložiek (ktorú zvyčajne na štítku nenájdete). Neriaďte sa teda predsudkami o jednotlivých ingredienciách, veď aj v obrovskej skupine silikónov je medzi jednotlivými druhmi toľko odlišností a ani jeden z nich nemôžeme zaškatuľkovať ako „zlý“. Pri výbere akejkoľvek kozmetiky je to totiž vždy o tom, či budú jednotlivé zložky ako celok kompatibilné s vaším typom pokožky. Nezabúdajte teda na často podceňovaný, no veľmi efektívny patch test, vďaka ktorému dokážete zistiť, ako produkt reaguje na vašej koži.
Veríme, že sa nám podarilo objasniť tému silikónov v starostlivosti o pleť i vlasy a že sme vás správne nasmerovali, aby ste sa, či už so silikónmi, alebo bez nich, dokázali dobre orientovať vo svojej vlastnej rutine, aby vám prinášala iba úžitok a skvelé výsledky.