Mýty a pravdy: Brnenie, štípanie a mravčenie znamená, že kozmetika funguje. Aká je pravda?

nazov
meno
Alžbeta
Na ceste za dosiahnutím dokonale krásnej a zdravej pleti sa stretávame aj s kozmetikou, ktorej zloženie často obsahuje omnoho koncentrovanejšie látky než aké nájdeme v produktoch bežne dostupných v drogériách. Vidinu ich úžasného efektu však môže veľmi rýchlo vystriedať pocit, že naša pleť sa ich aplikácii bráni. Jedným z častých príznakov sú totiž pocity brnenia, nepríjemného mravčenia či dokonca štípania. Čo to však znamená? Je to dobrý znak? Znamená to, že produkty si robia svoju prácu alebo, naopak, našej pleti výrazne škodia?
 

Mýty verzus fakty

Mnohí z nás iste neraz počuli, že ak pri nanesení kozmetického produktu pociťujeme na tvári jemné mravčenie až štípanie, je to dobrý znak toho, že produkt účinkuje. V skutočnosti to však nie je také jednoznačné. Faktom je, že tento bodavý pocit môže našej pokožke spôsobiť aj škodu, nielen úžitok. Určite sa preto netreba uspokojiť s tým, že si daný kozmetický produkt robí len svoju prácu. Oveľa viac by ste sa mali zaujímať o to, či štípanie, ktoré cítite, je dobrým alebo skôr zlým vedľajším účinkom produktu, ktorý si aplikujete na tvár.
 

Trochu vedy: Čo vlastne znamená štípanie pre pokožku a prečo by sme ho nemali ignorovať? 

Ak po aplikácii kozmetického prípravku pociťujete pocity mravčenia či štípania, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o alergickú, resp. zápalovú reakciu, ktorou vaša pokožka reaguje na daný produkt. Tieto bodavé pocity sú prejavom senzibilizácie nervových vlákien, ktoré sú uložené tesne pod povrchom kože. K ich senzibilizácii pritom dochádza najmä v prípadoch, ak sa produkty nanášané na pokožku vyznačujú nižšou hladinou pH než má naša pokožka, alebo ak obsahujú iné zložky nevhodné pre citlivú pokožku. A keďže sú tesne pod povrchom pokožky umiestnené nielen nervové vlákna ale aj zakončenia krvných ciev, je bežným sprievodným javom podráždenia nielen štípanie, ale aj začervenanie pokožky.
 

Stupne štípania

Z hľadiska intenzity by sme pritom mali rozlišovať niekoľko úrovní štípania pokožky. S každou z nich pritom súvisia špecifické príznaky a aj doba trvania. Poznáme:
  1. Mravčenie, ktoré sa rýchlo rozptýli, spravidla do niekoľkých sekúnd od prvotných pocitov mravčenia. Je to síce nepríjemný, ale mierny pocit, ktorý sa rozplynie bez toho, aby si vyžadoval akýkoľvek zásah. Dochádza k nemu pri použití peelingových výrobkov alebo výrobkov s obsahom vitamínu C a s nízkou hladinou pH. Po rozptýlení mravčenia by sa pritom nemali na pokožke objaviť žiadne stopy po začervenaní.
  2. Brnenie naznačuje, že sa s pleťou niečo deje. Trvá síce dlhšie než pocity mravčenia, spravidla sa však do uplynutia 1 minúty samé rozplynie. Pokožka však môže po jeho doznení pôsobiť mierne ružovo či dokonca začervenane.
  3. Štípanie je z hľadiska intenzity najsilnejším stupňom. Trvá viac ako 1 minútu a jeho dôsledkom môže byť červená tvár sprevádzaná intenzívnym pocitom pálenia. Ak po aplikácii kozmetického produktu na svojej tvári pocítite tento stupeň štípania, nezabúdajte, že pleť musíte ihneď opláchnuť čistou vlažnou vodou. Zaistíte tak aspoň čiastočnú neutralizáciu pokožky, čím zabránite jej rozsiahlejšiemu poškodeniu. Zároveň nezabúdajte, že produkt, ktorý vám spôsobil takúto reakciu, je z vašej beauty rutiny potrebné okamžite odstrániť. Je totiž viac než isté, že vaša pokožka sa s ním nebude kamarátiť ani pri jeho ďalších aplikáciách.
 

Kedy je možné pocity štípania považovať za normálnu reakciu?

Napriek tomu, že mnohé produkty obsahujú zložky, ktoré môžu našej pleti spôsobiť alergickú reakciu, nemali by sme za každých okolností hádzať vinu na kozmetiku. Často je totiž za vzniknuté štípanie či dokonca alergickú reakciu zodpovedná práve naša nezodpovednosť a nedôslednosť. Ešte predtým, ako si na tvár začneme aplikovať rôzne kozmetické produkty, by sme sa preto mali uistiť, či sa nás netýka niektorá z nasledujúcich situácii:
  • Trpíte nadmerne poškodenou kožnou bariérou (najčastejšie vzniká ako dôsledok nadmernej exfoliácie)
  • V oblasti vašej tváre sa vyskytujú otvorené rany po akné
  • Vystavujete vašu pleť nadmernej aplikácii zmývateľných exfoliačných produktov na báze kyselín. Ide o produkty v tekutej, gélovej aj krémovej forme, ktorých hladina pH je dosť nízka oproti bežnej hladine pH pokožky. Okrem toho tieto produkty obsahujú vysokú koncentráciu kyselín s cieľom optimalizovať svoje účinky na pleť v relatívne krátkom čase. Kyseliny, ktoré pritom najčastejšie figurujú v takýchto produktoch, môžu byť kyselina glykolová, mliečna, jablčná či kyselina salicylová.
TIP: Takéto typy produktov môžu už samé o sebe spôsobovať mierny pocit mravčenia. Produkty, ktoré však majú potenciál spôsobovať takého vedľajšie účinky, by túto informáciu mali mať vždy uvedenú buď na obale alebo v príbalovom letáku. Kozmetické produkty vyrobené na báze vody, ako napríklad kyselinové tonery, budú pritom vašu pleť dráždiť spravidla viac ako ich gélové alebo krémové alternatívy. Dôvodom je fakt, že voda preniká do pokožky hlbšie a rýchlejšie, čo rýchlejšie stimuluje aj nervové vlákna.
 
Medzi bežné príčiny spôsobujúce štípanie pokožky môžeme okrem toho zaradiť aj nasledovné faktory:
  • Hladina pH. Ide o situácie, keď má produkt starostlivosti o pleť nižšiu hodnotu pH ako je prirodzené pH pokožky. Nižšia hladina pH vtedy môže spôsobovať zápalové reakcie. Ide hlavne o peelingové produkty vyrobené na báze kyselín.
  • Parfumácia produktov. Podráždenie pokožky môžu spôsobovať aj výrobky, ktoré sú vysoko parfumované buď syntetickým parfumom alebo prírodnými éterickými olejmi, najmä citrusovými a mätovými.
  • Alergia na niektorú z ingrediencí. Alergickými prejavmi štípania sa môže naša pokožka prejavovať aj v prípadoch, ak jej nevyhovuje niektorá zo zložiek kozmetického produktu. Spočiatku však môže byť veľmi ťažké presne určiť, ktorá z prísad zloženia je pravou príčinou problému.
  • Alkohol. Štípanie pleti sa môže vyskytovať aj ako reakcia na produkty obsahujúce alkoholy rozpúšťadiel. Ide pritom najmä o SD alkohol 40 alebo denaturovaný alkohol.
  • Ročné obdobia. Dôvodom prehnanej citlivosti, a teda aj pocitov jej štípania, môže byť aj zmena ročných období. S príchodom zimy sa totiž mení aj teplota vzduchu, nehovoriac o tom, že zimný vzduch je suchší. Práve to môže byť dôvodom oslabenia ochrannej bariéry našej pokožky, ktorá bude tým pádom zraniteľnejšia a aj náchylnejšia na podráždenie.
  • Prirodzene citlivá pokožka. Ak je vaša pokožka od prírody citlivá, v tom prípade disponuje len jemnou, a teda pomerne zraniteľnou kožnou bariérou. Takáto pleť potom automaticky reaguje na množstvo kozmetických produktov veľmi intenzívne.
  • Prirodzene suchá pokožka. Ak je vaša pokožka, naopak, prirodzene suchá, dehydrovaná a nemá dostatočné zásoby oleja, potom je rovnako narušená aj jej ochranná bariéra. Takéto problémy s pleťou môžu vznikať ako dôsledok suchého podnebia, nadmerne častého cestovania lietadlom alebo použitia koncentrovaných lokálnych retinoidov dostupných len na lekársky predpis.
  • Dehydrovaná pokožka. Vaša kožná bariéra môže byť citeľne narušená aj z dôsledku nedostatočnej hydratácie. Bežne takýto stav nastáva po aplikácii lokálnych výrobkov určených na liečbu akné, ale aj po už spomínanom dlhom lete lietadlom. Alergická reakcia v podobe začervenania či štípania je po nanesení kozmetických produktov na takto vyťaženú pleť relatívne bežná.  
  • Fyzické poškodenie pokožky. Ak bola bariéra vašej pokožky poškodená aplikáciou výrobkov s drsnou konzistenciou (napr. peelingy s drobnými drsnými čiastočkami), môžu sa po aplikácii kozmetiky vyskytnúť pocity nepríjemného štípania.
  • Užívanie perorálnych liekov. Jedným z vedľajších účinkov užívania perorálnych liekov je aj štípanie kože, preto sa v tomto prípade môže vyskytovať aj bez aplikácie akýchkoľvek kozmetických výrobkov.
 

Ak sérum s obsahom kyselín odrazu neštípe, je to problém?

Ako už bolo uvedené, pocity jemného štípania sú v úvode používania sér a produktov vyrobených na báze kyselín úplne v poriadku. Po dlhšom používaní takýchto kozmetických prípravkov však môže tento vedľajší účinok ustúpiť. Dôvodom je, že exfoliačné kyseliny priaznivo pôsobia na produkciu lipidov, aby tak opravovali porušenú bariéru našej pokožky. Strata pocitu štípania je preto v prípade dlhodobejšieho používania produktov s obsahom kyselín úplne normálna.
Problém nastáva, ak túto informáciu neviete. Ľudia potom totiž často spadajú do mylného predpokladu o tom, že ak sérum neštípe, neúčinkuje. A to nie je pravda. Stále sa preto snažia vyhľadávať produkty s vyššou koncentráciou kyselín, čo spôsobuje zbytočné, často však rozsiahle poškodenie pokožky kvôli jej trvalému udržiavaniu v stave zápalu.
 

Kedy nie je možné pocity štípania považovať za normálnu reakciu?

Prípadov, v ktorých sú pocity štípania pokožky považované za normálne, je relatívne dosť. Okrem nich sú tu však aj prípady, kedy štípanie pokožky nie je možné považovať za bežné. Ide najmä o situácie, keď: 
  • používate produkt, ktorý nie je určený na zníženie hladiny pH vašej pokožky,
  • pocity štípania pociťujete pri aplikovaní akéhokoľvek kozmetického produktu, a keď tento jav vždy vedie k vysúšaniu pokožky, k jej podráždenému, škvrnitému vzhľadu či dokonca k stavu známemu ako kontaktná dermatitída.
TIP: Jedným z produktov, na ktorých aplikáciu by ste si mali dávať pozor - najmä ak trpíte takouto precitlivelou pokožkou, sú očné krémy. Niekedy totiž môžu spôsobovať nielen štípanie pokožky, ale aj štípanie očí. Dôvodom pritom často nie je samotný krém, ale jeho nanášanie do oblastí, ktoré sú položené príliš blízko očí, čoho výsledkom môže byť jeho presakovanie aj do oblasti oka. 

Čo robiť v prípade ak vás pokožka štípe?

V prípade, že vám niektorý z aplikovaných pleťových kozmetických produktov spôsobí pocity štípania, mali by ste okamžite zasiahnuť. Potrebné je, aby ste realizovali niekoľko krokov, pričom by ste mali postupovať v nasledovnej postupnosti:
  • Opláchnite tvár vlažnou vodou a zmyte z nej všetky zvyšky kozmetiky. Zabránite tak jej dlhšiemu kontaktu s pleťou, čo povedie k eliminácii pôsobenia dráždivých látok na pokožku.
  • Doplňte pleti hydratáciu. Použite vhodný hydratačný pleťový produkt, no nezabudnite zároveň doplniť aj zanedbaný pitný režim.
TIP: Ak je reakcia na kozmetiku naozaj vážna a zdá sa, že vaša pleť sa sama nevráti k pôvodnej farbe, určite neodkladajte konzultáciu s vaším dermatológom. Bezodkladne si s ním dohodnite sedenie. V takýchto prípadoch sa rozhodne oplatí riadiť pokynmi odborníka.
 
Nezabúdajme, že nástrahám koncentrovanejších kozmetických prípravkoch, ktorých dôsledkom môže byť mravčenie, brnenie či štípanie, dokáže najlepšie odolávať zdravá a intenzívne hydratovaná pokožka. Ak sa preto chceme týmto nástrahám vyhnúť, mali by sme neustále pracovať na posilňovaní pleťovej ochrannej bariéry. Zocelíme tak jej nedostatky a upokojíme nervové zakončenia v oblasti tváre, čoho výsledkom bude oveľa primeranejšia reakcia pokožky na aplikované kozmetické prípravky.
 
 
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanietená pisateľka, milovníčka dobrých kníh, vône rannej kávy, výhľadov z kopca a ticha, ktoré lieči. Obdivovateľka veľkoleposti neporušenej prírody a jej blahodarných zložiek, ktoré rada využíva aj v hraniciach beauty sveta. Očarenie nachádza najmä v tónoch prirodzenej ľudskej krásy, ktorú najradšej obdivuje v kombinácii s vnútorným dobrom.

Zatvoriť