Enzymatický peeling - 10 dôvodov, prečo zaradiť ovocné enzýmy do rutiny

nazov
meno
Katarína
Určite viete, že existujú fyzické a chemické pílingy, no počuli ste už o enzymatickom pílingu? Rozpráva sa o ňom trošku menej, no určite stojí za to, aby sme mu venovali pár riadkov. Na úvod prezradíme, že sa získava z ovocia procesom fermentácie a javí sa ako sľubná jemnejšia alternatíva k AHA kyselinám. V článku sa dozviete viac o tom:
  • Čo sú enzymatické pílingy a ako fungujú
  • Čo na ne vraví veda
  • 10 dôvodov, prečo vyskúšať enzymatický píling na pleť
  • Pre koho je enzymatický píling určený
  • Prečo sú enzymatické pílingy menej populárne ako iné typy pílingov
  • Produktové tipy
...

Čo sú enzymatické pílingy a ako fungujú?

Z biológie si možno pamätáte, že enzýmy sú látky urýchľujúce chemické reakcie v živom organizme. Enzýmy, ktoré sa využívajú v kozmetickom priemysle na výrobu enzymatických masiek, sa získavajú procesom fermentácie z rôznych druhov ovocia. Tieto enzýmy pomáhajú štiepiť proteíny vrátane proteínov keratínu vo vonkajšej vrstve pokožky a výsledkom je jemný exfoliant, ktorý odstraňuje odumreté bunky pokožky a zvyšuje obnovu buniek, podobne ako to robia AHA kyseliny. Čiže tak ako akýkoľvek iný píling, aj ten enzýmový cieli na rozjasnenie, farebné zjednotenie a vyhladenie pleti.
Najčastejšie sú enzymatické masky vyrábané z ovocných enzýmov, a to hlavne:
  • z ananásu
  • z tekvice (áno, tekvica je ovocie)
  • z granátového jablka
  • z manga
  • z limetky
  • z papáje
Fungujú na podobnom princípe ako chemický píling – no enzýmy pôsobia viac na povrchu pokožky, pričom ich aktivizuje voda, preto by sa mali nanášať na navlhčenú pokožku a nechať pôsobiť 15 – 20 minút

Čo hovorí na enzymatické pílingy veda?

Jedna španielska štúdia potvrdzuje, že enzymatický píling je dobrou alternatívou k tradičným chemickým pílingom. Pri výrobe pílingu však treba brať do úvahy optimálnu fázu dozrievania konkrétneho ovocia, aby bol vo výsledku účinný.

Japonci skúmali nielen ovocie, ale aj zeleninu ako základ enzymatického pílingu, pričom očakávajú, že časom sa budú enzymatické pílingy vyrábať z rôznych druhov a kultivarov poľnohospodárskych plodín.

10 dôvodov, prečo vyskúšať enzymatický píling na pleť

1. Jednoduché použitie. Existujú dva základné spôsoby použitia enzymatického pílingu:
Môžete si ho naniesť pri čistení pleti tak, že ho jemne vmasírujete do pokožky a krúživými pohybmi odstránite odumreté bunky pokožky.
Môžete ho aplikovať ako pleťovú masku, rozotrieť po vlhkej pokožke, počkať niekoľko minút a potom ho opláchnuť vlažnou vodou.

2. Exfoliuje pokožku. Tak ako každý píling, takže výsledkom je hladšia pokožka.

3. Je menej drsný ako chemický či fyzikálny píling. Zameriava sa iba na odumreté bunky vo vrchných vrstvách kože a je bezpečný pre všetky typy pleti.

4. Ocení ho aj citlivá pokožka či pokožka, ktorá je podráždená používaním agresívnejších pílingov.

5. Môžete ho používať, ak ste tehotná alebo dojčíte. Keďže chemický píling je pre tieto ženy tabu, enzymatický píling nemá kontraindikácie ani vedľajšie účinky. V každom prípade sa však treba poradiť s lekárom a vyhodnotiť stav pokožky.



6. Zvlhčuje pokožku a vyrovnáva jej pH. Enzymatické kyseliny pôsobia ako bariéra, ktorá pomáha udržiavať vlhkosť v pokožke a vylučuje mikróby, ktoré by mohli byť pre pleť škodlivé.

7. Redukuje začervenanie, jazvy po akné a predchádza tvorbe zápalov. To si však vyžaduje aj kvalitnú starostlivosť o pleť po použití enzymatického pílingu – na to netreba zabúdať ☺.

8. Zlepšuje prenikanie ďalších produktov do pleti. Keďže enzymatický píling (ako každý píling) odstráni odumretú kožu, naozaj môžu byť vaše ďalšie kozmetické kroky v rutine oveľa efektívnejšie.

9. Rýchlo s ním dosiahnete viditeľné výsledky. Áno, viditeľné výsledky sa môžu dostaviť veľmi rýchlo po niekoľkých aplikáciách, negatívom však je, že nie sú také dlhotrvajúce ako pri chemických pílingoch. No za benefit nepodráždenej pleti to stojí, no nie?

10. Väčšina domácich enzymatických pílingov je pomerne lacná. Cena sa väčšinou pohybuje od 10 eur. Dva tipy na obľúbené enzymatické pílingy nájdete na konci článku.

Pre koho je vlastne enzymatický píling určený?

Predovšetkým pre tých, ktorí už vyskúšali chemické pílingy s AHA či BHA kyselinami a ich pokožka ich netolerovala a reagovala podráždením – čiže ľudia s citlivou pleťou, prípadne tí, ktorí s exfoliáciou ešte nemajú skúsenosti a chcú s ňou začať.

Prečo sú enzymatické pílingy menej populárne ako iné typy pílingov?

Predovšetkým preto, že ide o relatívne málo skúmanú tému, ktorej sa nevenuje taká pozornosť ako napríklad chemickým pílingom. Možno je to tiež kvôli menej intenzívnym účinkom, ktoré sú v porovnaní s AHA či BHA kyselinami aj krátkodobejšie. Na druhej strane, sú výbornou alternatívou pre tých, ktorí preferujú šetrnejší spôsob obnovy pokožky, takže si určite zaslúžia svoj priestor na poli kozmetológie aj beauty žurnalistiky.

Kultové enzymové pílingy

  • produkt

    Peter Thomas Roth Peter Thomas Roth Pumpkin Enzyme Mask

    Heureka Notino Lookfantastic Beauty Bay

    Kultová enzymatická exfoliačná maska z tekvicových enzýmov sa zameriava na matnú pleť – exfoliuje ju, odstraňuje odumreté bunky pokožky pomocou AHA kyseliny a kryštály oxidu hlinitého, aké sa používajú aj pri mikrodermabrázii, „vyleštia“ pleť do dokonalosti. Obsahuje veľa účinných zložiek – vitamín C, retinylpalmitát, formu kyseliny hyalurónovej, slnečnicový olej či antibakteriálny filtrát z reďkovky. Výsledkom jej pôsobenia je rozjasnená a zjednotená pleť. Používatelia ju hodnotia piatimi hviezdičkami.

    Viac o produkte
  • produkt

    Dulcia Dulcia Enzymatický píling so šetrným účinkom

    Heureka Avel

    Slovenský prírodný produkt so zložením, ktoré by malo vyhovovať každému typu pleti (hoci ľudí s citlivou pleťou môže iritovať levanduľový olej a olej z ylang-ylang), obsahuje enzýmy z tropického ovocia – manga, papáje, limetky a ananásu. V zložení figuruje šťava z Aloe vera, ružová voda, prebiotické kultúry či protizápalové tasmánske korenie. Používatelia ho hodnotia piatimi hviezdičkami a vyzdvihujú, že pleť je po ňom hebká, rozjasnená a upokojená.

    Viac o produkte

Celosvetovo sú enzymatické pílingy považované za bezpečné a všeobecne bezrizikové ošetrenie pokožky. Ak reagujete na chemické pílingy podráždením a hľadáte niečo iné s podobnými účinkami, enzymatické pílingy sú určite vynikajúcou voľbou na zváženie.
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť