add-product

Sudocrem na akné – pomáha či nie?

nazov
meno
Katarína
Myslím, že je iba málo tých, ktorí nikdy neskúsili Sudocrem v nádeji, že zmierni ich akné alebo zosvetlí jazvičky po vyrážke. V minulosti som aj ja mala malú vzorku z lekárne a očakávala som od nej veľké zázraky. Veď keď dokáže upokojiť a zahojiť detskú dermatitídu, prečo by si neporadil s akné? Ako to však s týmto plienkovým krémom v skutočnosti je?

Čo je to Sudocrem?

Pre tých, ktorí o Sudocrem ešte nepočuli, ide o liečivý antiseptický krém, ktorý je v Európe veľmi populárny, no napríklad v USA sa vôbec nepredáva. Jeho hlavnou úlohou je liečiť plienkovú dermatitídu u detí, no klinické výskumy ukázali, že dokáže pomôcť aj v liečbe ďalších zápalových ochorení kože.
 

Aké má zloženie?

Jeho zloženie je pomerne diskutabilné. Figuruje v ňom hlavná antibakteriálna a upokojujúca zložka oxid zinočnatý. Ďalej sú v zložení antibakteriálne zložky – benzylalkohol či benzylbenzoát – ktoré môžu mať vysúšajúci účinok na akné a zabraňovať množeniu baktérií, no neexistujú dôkazy o tom, že sú účinné v liečbe akné.

Na druhej strane, krém je nabitý viacerými okluzívnymi a komedogénnymi zložkami, ako je napríklad lanolín alebo minerálny olej, ktoré potenciálne môžu upchávať póry. Nehovoriac o vonných zložkách (parfum, benzylcinamát, benzylbenzoát), ktorým by sa mali vyhnúť ľudia s citlivou pokožkou.
Ako je to však pri rôznych ďalších dermatologických stavoch – je Sudocrem účinný alebo nie?

Sudocrem a akné

ÁNO aj NIE

Už na základe zloženia si mnoho ľudí myslí, že Sudocrem je účinný v liečbe akné a škvŕn po akné hlavne vďaka oxidu zinočnatému a benzylalkoholu. Zinok, hoci nie je veľmi kozmeticky elegantný a zanecháva belavý nádych na koži, sa často používa na lokálnu liečbu aknóznej pokožky, pričom s ním pacienti zaznamenávajú veľmi dobré výsledky. Často sú lokálne krémy a roztoky so zinkom formulované v kombinácii so silnejšou antibiotickou zložkou, ako je erytromycín, tetracyklín alebo klindamycín, čím sa účinnosť v liečbe akné zvyšuje.

Ak si však preštudujeme zloženie Sudocremu, hoci obsahuje zinok, veľa ingrediencií je vonných, komedogénnych a okluzívnych, čiže majú vyššiu tendenciu upchávať póry a zhoršiť stav zápalu a akné na pleti. Možno ľudia s veľmi suchou, ktorých trápi akné, a ich pleť nevykazuje známky senzibility, môžu so Sudocremom zaznamenať dobré výsledky. Je to však skôr výnimka ako pravidlo...

Sudocrem a rozacea

NIE

Sudocremu by sa mali vyhýbať aj ľudia s rozaceou, keďže neexistujú dôkazy o tom, že by zinok dokázal zmierniť stav rozacey (hoci neexistujú ani dôkazy proti). No predovšetkým benzylalkohol a vonné zložky môžu dráždiť citlivú pokožku so sklonom k začervenaniu, podráždeniu a svrbeniu, takže môžu významne zhoršiť stav ochorenia.

Sudocrem a ekzém

ÁNO

Lokálne prípravky, ktoré obsahujú zinok, môžu byť účinné pri liečbe akzémov. Indická štúdia potvrdila, že zinok funguje ako upokojujúca látka pri kožných ekzémoch na rukách, pretože má antibakteriálne a protizápalové vlastnosti.

Sudocrem a suchá pokožka

ÁNO

Na základe zloženia je jasné, že Sudocrem je veľmi efektívny na ošetrenie suchej pokožky. Predovšetkým je užitočný ako ochranná vrstva na ruky, ktoré trápi suchosť spôsobená napríklad prílišným umývaním rúk, použitím dezinfekcie alebo poškodením mrazom.

Jednou z hlavných zložiek Sudocremu je lanolín, vynikajúci zvlhčovač a okluzant, ktorý, vychádzajúc z indonézskej štúdie, dokáže pokožke pomôcť zadržať až o 20 až 30 percent viac vody a tým ju udržať dlhšie hydratovanú.

Sudocrem a preležaniny

ÁNO

Sudocrem môže byť účinný krém na ochranu pred preležaninami. Existuje klinická štúdia (nie je iba táto jediná), ktorá skúmala podráždenie pokožky u starších dospelých s inkontinenciou. Na základe nej sa zistilo, že Sudocrem znížil začervenanie pokožky až o 70 percent, ak sa nanášal pravidelne. Bol dokonca účinnejší ako krémy so samotným oxidom zinočnatým.

Sudocrem a rezné rany, odreniny, škrabance a popáleniny

ÁNO

Ďalšie efektívne využitie Sudocremu je v ošetrení drobných rán, pretože funguje ako ochranná bariéra, ktorá zabraňuje infekcii blokovaním vstupu baktérií do rany. Americká štúdia potvrdila, že zinok pomáha urýchľovať hojenie rán, pričom benzylalkohol zasa pôsobí ako prostriedok proti bolesti.

Sudocrem a úľava od úpalu či ošetrenie jaziev a strií

MOŽNO

Existuje veľa nepreukázaných dôkazov o tom, že Sudocrem dokáže pomôcť aj pri týchto problémoch. Ide skôr o názory a skúsenosti používateľov, klinické štúdie jeho účinnosť nepotvrdili.

Vždy je v talóne veľa funkčnejších a zároveň cenovo dostupných produktov.

  • produkt

    The Ordinary The Ordinary Niacinamide 10% + Zinc 1%

    Heureka Vivantis Feelunique Lookfantastic.com Sephora.cz

    Voľba z e-shopu. Pleťové sérum s 10-percentným niacinamidom a s 1-percentným zinkom je vhodné pre mastnú a problematickú pleť. Pomáha redukovať vzhľad pórov, vyrovnávať tón pleti, zosvetľovať pigmentové škvrny, kontrolovať tvorbu mazu a hojiť akné. Neobsahuje žiadne iritujúce zložky, takže je vhodný aj pre ľudí s citlivou pleťou. Navyše má výbornú cenu v pomere k výkonu, pôsobí aj hydratačne a našlo si tisícky fanúšikov po celom svete.

    Viac o produkte

name

Katarína

Beauty Content Creator and Editor

Som jazyková redaktorka s vášňou pre písanie. Milujem sychravé dni s čajom v ruke – to je moje najplodnejšie tvorivé obdobie. Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).