Rozacea – ako ju rozoznať a dostať po kontrolu

nazov
meno
Katarína
Rozacea, ružovka, ľudovo aj ruža – chronické ochorenie kože, ktorého najbežnejšia forma sa prejavuje začervenaním a citlivosťou – postihuje zvyčajne tvár a často si ho môžete mýliť s akné, ekzémom alebo s alergickou kožnou reakciou. Ako ju rozoznať a existuje vôbec účinná liečba, ktorá nám pomôže zbaviť sa jej?

Čo je rozacea?

Ako sme uviedli v úvode, ide o chronické kožné ochorenie, čo znamená, že vôbec nie je jednoduché liečiť ju. Príčiny nie sú celkom známe a neexistuje žiaden konkrétny liek, ktorý by vás jej navždy zbavil. Výskum však lekárom umožnil nájsť spôsoby liečenia stavu rozacey minimalizáciou jej príznakov.
 


Rozacea (ETR) - začervenanie tváre a s viditeľnými krvnými cievami

Druhy rozacey

  • Prvý typ, známy ako erytematotelangiektatická ružovka (ETR), je spojený so začervenaním tváre a s viditeľnými krvnými cievami.
  • Druhý typ, papulopustulárna (alebo akné) ružovka, je spájaný s vyrážkami podobnými akné a často postihuje ženy stredného veku.
  • Tretí typ, známy ako rinofyma, je zriedkavá forma spojená so zhrubnutím kože na nose. Zvyčajne postihuje mužov a je často sprevádzaný ďalším typom ružovky.
  • Štvrtý typ je známy ako očná ružovka a jeho príznaky sú sústredené na oblasť očí.

Hlavné príznaky rozacey 

  • začervenanie a sčervenanie (hlavne na lícach a v strede tváre)
  • citlivosť pokožky
  • viditeľne prasknuté cievky na tvári
  • pálenie, pichanie, svrbenie alebo štípanie pokožky až bolesť
  • suchá, drsná a šupinatá pokožka (alebo, naopak, mastná pleť)
  • opuchnutá pokožka 
  • zhrubnutá a hrboľatá textúra pokožky
  • veľké póry
  • zapálené papuly (červené pupienky) a postuly (biele pupienky obsahujúce hnis) – ak ide o akné rozaceu
  • očné nálezy – slziace, krvou podliate, suché, svrbiace oči, zhoršené videnie a pocity pálenia a bodania v očiach – ak ide o očnú rozaceu

Papulopustulárna (akné) rozacea

Ako sa líši normálna pokožka od tej s rozaceou?

Pleť s rozaceou sa vyznačuje zvýšeným zápalom (na molekulárnej úrovni), ktorý sa nakoniec prejaví ako začervenanie a bolesť. Ďalej sa v koži s rozaceou môžu nachádzať roztoče známe ako demodex, hlavne pri papulopostulóznej forme rozacey. Zároveň má pokožka s rozaceou narušenú kožnú bariéru, preto je citlivejšia na vonkajšie i vnútorné vplyvy.

Aký je rozdiel medzi rozaceou a akné?

V oboch prípadoch sa môžu na tvári vyskytovať pupienky papulopostulózneho typu. No pri akné sa zvyčajne vyskytujú aj komedóny – čierne a biele bodky. Pupienky rozacey majú tendenciu zhlukovať sa okolo stredu tváre a často sa spájajú s citlivosťou. Zároveň rozaceu obyčajne sprevádza suchosť pokožky, jej bolestivosť a citlivosť.

Aké sú rizikové faktory?

Ružovka sa zvyčajne objavuje vo veku 30 až 60 rokov. Častejšie postihuje ľudí so svetlou pleťou, s blond vlasmi a s modrými očami. Zároveň existujú genetické predispozície, takže môže vychádzať rodinnej anamnézy. Pravdepodobnosť vzniku rozacey je vyššia u žien ako u mužov, no muži majú často závažnejšie príznaky.
 
Rozsiahly výskum pacientov s ružovkou ukázal, že aj sezónne zmeny majú vplyv na jej stav, a to najčastejšie faktory spojené s počasím: slnečné svetlo (81 %), horúce počasie (75 %) a vietor (57 %).

Ako zistíte, že máte rozaceu? 

Váš dermatológ dokáže jednoducho diagnostikovať rozaceu pomocou fyzikálneho vyšetrenia pokožky. Následne vám nastaví liečbu, vďaka ktorej dokážete zmierniť a upokojiť príznaky ochorenia – bohužiaľ, nie celkom ho vyliečiť.

Liečba rozacey - tipy na starostlivosť o pleť s rozaceou

Či už máte lieky od dermatológa, alebo podstupujete laserové ošetrenie ružovky, súčasťou vášho liečebného plánu by mal byť aj efektívny režim starostlivosti o pleť. Tu je niekoľko tipov:


1. Nebojte sa používať výrobky starostlivosti o pleť, no priveľmi neexperimentujte

Nájdite si takú rutinu, ktorá vašej pokožke pomôže stať sa časom zdravšou. Stavte na výrobky, ktoré môžu zmierniť zápal, bojovať proti poškodeniu voľnými radikálmi a zvýšiť produkciu kolagénu. Základom je:

2. Rozlišujte prospešné a upokojujúce zložky od tých dráždivých

Radšej si vytvorte jednoduchšiu rutinu s menším množstvom kozmetických produktov a prísad. Hľadajte také, ktoré sú špeciálne naformulované pre pleť náchylnú na začervenanie alebo citlivú pleť, pretože majú potenciál upokojiť bariéru pokožky.

 Kľúčové upokojujúce a užitočné ingrediencie pre pleť s rozaceou sú:
  • niacinamid – má protizápalové vlastnosti a dokáže urýchliť rast epidermálnych buniek, takže je užitočný pre ľudí s rozaceou
  • kyselina azelaová – ideálne v 15 % a vo vyššej koncentrácii je obzvlášť užitočná pre pleť náchylnú na ružovku, pretože má protizápalový účinok (koncentrovanejší krém s 20 % kyselinou azelaovou vám môže predpísať iba dermatológ)
  • metronidazol – zmierňuje stav ružovky, má protizápalový účinok a dokáže ničiť baktérie na pokožke (krém s touto látkou vám môže predpísať iba dermatológ)
  • alantoín – upokojujúca zložka, ktorá zjemňuje a podporuje hojenie kože
  • extrakt zo sladkého drievka silný protizápalový a upokojujúci prostriedok, ktorý sa používa na liečbu kožných ochorení, ktoré súvisia so zápalom
  • extrakt zo zeleného čaju – katechíny v zelenom čaji sú úžasné antioxidanty a majú aj protizápalové účinky, preto sú výbornou voľbou pre citlivú pokožku, ktorú trápi rozacea
  • resveratrol – chráni pleť pred oxidačným stresom spôsobeným UV žiarením a je protizápalový
  • neurosenzín (acetyl dipeptid-1 cetylester) – upokojujúca molekula na báze tyrozínu a arginínu, ktorá signalizuje kožným bunkám relaxáciu a dokáže okamžite znížiť podráždenie pokožky
  • 4-T-butylcyklohexanol – upokojuje a okamžite znižuje bodanie a pálenie v pokožke
  • ceramidy – sú prirodzene v pokožke a hrajú mimoriadne dôležitú úlohu pri vytváraní zdravej kožnej bariéry
Pri kúpe produktov si dávajte pozor na tieto zložky, ktoré pacientom na základe klinickej štúdie najčastejšie spôsobili podráždenie:
  • jednoduché alkoholy (Alcohol, Alcohol Denat., Ethanol, SD Alcohol atď.)
  • hammamel (Witch Hazel)
  • silné exfolianty
  • penivé zložky SLS a SLES (Sodium Lauryl Sulfate a Sodium Laureth Sulfate)
  • konzervanty
  • urea
  • mentol
  • lanolín
  • parfumácia
  • viaceré druhy esenciálnych olejov (uvádzaný je pepermintový a eukalyptový olej)​

3. Nebojte sa aktívnych látok

To, že máte citlivú pokožku, ešte neznamená, že nemôžete používať výrobky so silnými prísadami – len sa uistite, že ich používate správne a hlavne STRIEDMO. Ak spozorujete, že vám niektorá z aktívnych látok spôsobuje zápal, už ju ďalej nepoužívajte alebo obmedzte frekvenciu v používaní. Medzi prijateľná „aktíva“ pre kožu s rozaceou patria:
  • retinoidové krémy a séra – treba začať pomaly s nízkou koncentráciou a nezabudnúť na hydratáciu. Retinoidy sú látky tvoriace kolagén, takže z dlhodobého hľadiska môžu vašej koži s rozaceou pomôcť. Štúdie dokonca preukázali, že na liečbu akné rozacey je veľmi účinný izotretinoín (tabletová forma vitamínu A).
  • séra s antioxidantmi/vitamín C – antioxidanty sú základná prevencia pred poškodením pleti voľnými radikálmi. Dermatológovia odporúčajú používať sérum s vitamínom C pod krém, lebo tak môžete predísť podráždeniu a zároveň si udržať silnú kožnú bariéru.
  • kyseliny – s nimi veľmi OPATRNE. Uprednostňujte chemické exfolianty pre typy pokožky náchylné na ružovku a vyvarujte sa mechanických pílingov. Vyskúšajte výrobky s nízkou koncentráciou kyseliny mliečnej, mandľovej alebo glykolovej a po nich si pleť dobre hydratujte. 

​4. Krém na opaľovanie nech je váš svätý grál!

Príčiny vzplanutia ružovky nemusia byť vždy zrejmé, ale už je všeobecne známe, že kumulatívne poškodenie slnkom hrá kľúčovú úlohu. Používanie opaľovacieho krému na tvár pomôže nielen predchádzať vzniku rozacey, ale dokáže aj zabrániť vzplanutiu u tých, ktorí s ňou bojujú. 

5. Nájdite svoje spúšťače vzplanutia

Slnko, teplo, vietor, cvičenie, alkohol a stres – to sú najbežnejšie spúšťače, no niektorým pacientom spôsobuje vzplanutie rozacey aj konkrétne ovocie, zelenina, mäso, korenené jedlá, pitie horúcej kávy alebo čaju, črevné baktérie alebo mliečne výrobky. Ba dokonca väčšiu pravdepodobnosť vzniku ružovky majú ženy ako muži. Celý zoznam faktorov, ktoré môžu vyvolať vzplanutie rozacey, nájdete tu
  • produkt

    Geek&Gorgeous Geek & Gorgeous Jelly Joker Low pH Gentle Cleanser

    Heureka Avel Geek&Gorgeous

    Jemný a šetrný čistič s konzistenciou gélu čistí pokožku a rozpúšťa aj vodoodolný mejkap, pričom rešpektuje bariéru pokožky. Neobsahuje žiadne dráždivé zložky, naopak, jeho základ tvoria zvlhčujúce a príjemné čistiace zložky. Navyše obsahuje upokojujúci pantenol a alantoín, takže dokáže zmierniť podráždenie na pleti. Používatelia chvália jeho cenu, že vydrží veľmi dlho, a stačí malé množstvo, aby ste dosiahli efektívne vyčistenie pleti.

    Viac o produkte
  • produkt

    La Roche-Posay La Roche-Posay Toleriane Ultra Dermallergo Soothing Serum

    Heureka Notino DrMax.sk Pilulka Lookfantastic

    Je ideálne sérum pre citlivú pleť so sklonom k alergickým reakciám a začervenaniu. Je hydratačné, posilňuje kožnú bariéru, upokojuje pleť a znižuje jej podráždenie. Obsahuje aktívnu látku neurosensin (patentovanú značkou LRP) v 0,1 % koncentrácii, ktorá zabezpečuje spomenuté benefity. Neobsahuje žiadne dráždivé zložky, rýchlo sa vstrebáva a nezanecháva mastný pocit na pleti. Pochvaľujú si ho viacerí ľudia s rozaceou pre upokojujúce a regeneračné účinky.

    Viac o produkte

 
Na rozaceu, bohužiaľ, neexistuje žiadny liek, ide o chronické ochorenie. Každého ovplyvňuje inak a môže trvať istý čas, kým zistíte, ako zvládnuť vzplanutia. Najlepšou voľbou, ako zabrániť prepuknutiu rozacey, je spolupracovať so svojím dermatológom na vypracovaní efektívneho liečebného plánu a vyhnúť sa spúšťačom. Držíme vám palce!
 
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť