add-product

Zarastené chĺpky po holení? Vieme, ako na ne

nazov
meno
Sue
Vyrážky po holení, nepríjemné svrbenie ši zarastené chĺpky. Otvárame ďalšiu z kúpeľňových dilem, ktorá ani zďaleka nepripomína pocit dokonale hladkej pokožky z reklám. Dnes zalovíme do osobnejšej zóny a spoločne sa pozrieme na to, ako zabojovať so zarastajúcimi chĺpkami na nohách, v podpazuší, ale aj v intímnych partiách.

Prečo chĺpky zarastajú?

Pri zarastaní chĺpkov nejde len o estetickú záležitosť. Príčina zarastajúcich chĺpkov tkvie v poruche ich rastu a štruktúry a môže prejsť až do takého štádia, ktoré si vyžaduje pomoc odborníka. K tejto problematike výrazným spôsobom prispieva aj nesprávne holenie. 

Zarastanie chĺpkov vo všeobecnosti trápi viac ľudí s hrubými a kučeravými vlasmi, no môže sa objaviť bezprostredne u kohokoľvek po holení. Čepeľ holiaceho strojčeka spôsobí, že koniec chĺpka je ostrejší a ľahšie tak preniká opätovne pod pokožku. Sprievodným javom zarastajúcich chĺpkov často býva aj zápal vlasového folikulu (tzv. folikulitída) – ten sa na koži prejaví ako začervenané (niekedy aj bolestivé) miesto. 

Vedeli ste že existujú rôzne druhy zarastených chlpov?

Príznaky zarastajúcich chĺpkov

 • menšie vystúpené hrčky so začervenaním
 • väčšie bolestivé hrčky (môžu obsahovať aj hnis)
 • svrbiaca pokožka
 • pretrvávajúci diskomfort po holení

AKO SA HOLIŤ

Najlepším liekom je prevencia. Problém so zarastajúcimi chĺpkami môže pomôcť vyriešiť právne správne holenie. Akých chýb by ste sa mali vyvarovať? Ak je to možné, vyhnite sa holeniu na sucho. Často sa k nemu uchádzame práve vtedy, keď nás tlačí čas, no v konečnom dôsledku napáchame na koži viac škody ako úžitku. Výsledkom je podráždená koža a svrbenie po holení.

1.    Pri holení nepoužívajte príliš horúcu vodu, ktorá môže pokožku ešte viac vysušiť. Ideálne je zvoliť zlatú-strednú cestu. 
2.    Dôležitú úlohu zohráva aj spôsob holenia. Ak máte citlivú pokožku, skúste sa holiť v smere rastu vašich chĺpkov a počas holenia ju zbytočne nenaťahujte.
3.    Vyvarujte sa rýchlemu holeniu aj príliš silnému tlačeniu na kožu.
4.    Po holení opláchnite pokožku studenou vodou, aby ste zmiernili začervenanie alebo prípadný zápal.

 
...

Intímne partie

Holenie slabín si tiež vyžaduje osobitú pozornosť. Ak chcete predísť vyrážkam po holení na intímnych miestach, na každé nové holenie radšej použite novú žiletku. Medzi jednotlivými ťahmi ju vždy opláchnite, ochlpenie v intímnych partiách je totiž hrubšie a môže skôr upchať čepeľ žiletky.

Podpazušie

V oblasti podpazušia môžu chĺpky rásť v rôznych smeroch, preto môžete zvoliť holenie v smere rastu, ale aj proti smeru rastu chĺpkov. Takisto môžete so žiletkou kĺzať zo strany na stranu.

Zabúdate pred holením na exfoliáciu? Nemali by ste

Exfoliácia nie je záležitosť, ktorá sa vyslovene spája len s pokožkou tváre. Ak vás trápi problém zarastajúcich a zapálených chĺpkov, mali by ste pokožku pred holením exfoliovať. Pri tomto procese sa koža zbavuje odumretých častí, čo umožňuje lepší sklz holiaceho strojčeka a hladší priebeh samotného holenia.
 • produkt

  CeraVe CeraVe SA Smoothing Cleanser

  Heureka Notino DrMax.sk Pilulka Lookfantastic.com

  CeraVe SA Smoothing Cleanser je čistiaca emulzia na tvár i telo, ktorá zjemňuje suchšiu a drsnejšiu textúru pokožky a zanecháva ju hebkú a hydratovanú. Emulzia je vhodná najmä pre suchú a hrboľatú pokožku a tiež na pokožku so sklonom ku keratóze pilaris. Je vhodná na každodenné používanie ráno i večer na navlhčenú pokožku.

  Viac o produkte


Aj tu treba pamätať na to, že nie každá forma exfoliácie je pre pokožku prospešná. Pokiaľ ste majiteľom citlivej pleti, vyhýbajte sa domácky vyrábaným peelingom, ktoré môžu stav pokožky ešte viac zhoršiť. Namiesto toho vyhľadávajte produkty, ktoré obsahujú AHA, BHA alebo PHA kyseliny. 

Vyberajte správne prípravky

Ako sme už spomínali vyššie, vyhýbajte sa holeniu na sucho. Pokožka potrebuje navlhčiť, dopomôcť jej môžete jemným holiacim gélom alebo penou. Starostlivosť netreba zanedbávať ani po holení. Hydratácia pokožky je veľmi dôležitá, nezabúdajte na ňu. Na trhu dokonca nájdete aj krémy, ktoré priamo cielia proti zarastaniu chĺpkov.
 • produkt

  Revolution Revolution Skincare AHA Smoothing Moisture Balm

  Heureka Notino

  Revolution Skincare AHA parí do rady telovej starostlivosti o pokožku, no rozhodne nejde o klasický krém. Tento balzam je obohatený o AHA kyseliny. Produkt pokožku nielen exfoliuje, ale aj hydratuje a na jej povrchu vytvára hodvábnu textúru. Po jeho aplikácii je pokožka zjemnená a vyhladená.

  Viac o produkte


Použiť môžete takisto upokojujúce séra, ktoré cielia na konkrétny problém, prinášajú intenzívnejší účinok, dokážu posilniť bariéru pokožky a pomáhajú predchádzať možným infekciám.

Po holení aplikujte toner

Z aplikácie exfoliačného tonera do oblasti podpazušia sa stal poriadny kozmetický trend, o jeho výhodách sa medzi nadšencami kozmetiky popísalo veľa. Ďalšie využitie možno nájsť práve pri jeho aplikácii po holení. Pri voľbe konkrétneho produktu odporúčame siahnuť po receptúrach s protizápalovými a upokojujúcimi prísadami, ako sú napríklad aloe vera či alatonín.
 • produkt

  Bioderma Atoderm SOS Spray

  Heureka Notino DrMax.sk Vivantis Pilulka

  SOS sprej od značky Bioderma prináša rýchlu úľavu od svrbenia a podráždenia kože. Produkt je určený najmä pre suchú a atopickú pokožku. K zložkovým benefitom tohto produktu patria glycerín, skvalán či tokoferol, ktoré sú dobrou hydratačnou potravou pre kožu. V zložení nájdete aj vyhľadávaný niacinamid, ktorý pomáha zlepšovať kožnú bariéru a pôsobí aj ako antioxidant.

  Viac o produkte

Žiletky vymieňajte často

Spúšťačom zarastania chĺpkov môže byť aj skutočnosť, že svoje žiletky nemeníte tak často, ako by ste mali. Jednorazové žiletky je vhodné vymieňať naozaj po každom použití. Viac ako týždeň holenia s rovnakou čepieľkou môže spôsobovať nepríjemné hrčky, ich zapálenie a svrbenie. Na starej čepeli sa hromadia baktérie, ktoré môžu ľahko zapríčiniť infekciu. Kedy je ten správny čas na výmenu? Ak cítite, že vám pri holení ťahá kožu, zahoďte ju do koša.

Čo robiť, ak je je chĺpok už zarastený 

 1. Prestaňte s ďalším odstraňovaním chĺpkov v tejto oblasti. Pokračovanie v holení ešte viac prehĺbi tento problém. Vyhýbajte sa tiež zbytočnému škrabaniu postihnutého miesta, mohli by ste si tak zaviesť neželanú infekciu.
 2. Pomôcť môžu aj teplé obklady. Použiť môžete takisto navlhčený uterák či jemnú zubnú kefku, ktorými vykonáte krúživé pohyby po pokožke.
 3. Keď sa chĺpok dostane viditeľne nad pokožku, skúste ho opatrne vytiahnuť sterilnou pinzetou. Dbajte na to, aby ste ho vytrhli celý, pretože inak by mohlo dôjsť k ďalšej iritácii či infekcii pokožky.
 4. Postihnuté miesto oplachujte jemne a nezabúdajte na šetrnú exfoliáciu (peelingy), aby ste sa zbavili odumretej pokožky. Ak to nefunguje, obráťte sa na lekára - ten vám môže predpísať prípravok, ktorý cieli na šetrné odstraňovanie odumretej kože.
 5. Na zmiernenie zápalu môžete použiť upokojujúce krémy. Špecialista vám môže predpísať napríklad steroidný krém, ktorý lieči opuch a podráždenie.
 6. Používajte retinoidy. Dokážu urýchliť porces zbavovania sa odumretých častí pokožky, takisto pomáhajú redukovať tmavé škvrny, ktoré ostávajú po mechanickom odstraňovaní chĺpkov. Táto forma liečby nie je určená pre tehotné ženy

ŠETRNEJŠIE FORMY DEPILÁCIE A EPILÁCIE

Cukrová depilácia v rukách odborníka

Depilácia cukrovou pastou môže predstavovať šetrnejšiu alternatívu ku klasickej depilácii studeným voskom. Cukrová pasta obopne chĺpky, čím sa pokožka zbytočne nenaťahuje a nedochádza k jej dráždeniu. Chĺpky sa odstraňujú v smere ich rastu na rozdiel od klasického vosku, ktorý má tendenciu odstraňovať ich v protismere rastu. Tento typ depilácie je menej bolestivejší, dokáže vytiahnuť celý korienok a chĺpok sa na povrchu neodlomí.

Laserová epilácia

Pokiaľ hľadáte permanentné riešenie problematického zarastania chĺpkov, je tu možnosť laserovej epilácie. Musíte však rátať s tým, že do toho investujete rozhodne viac času a peňazí. Laserovú epiláciu odporúčame zveriť taktiež do rúk odborníkov, vyžaduje si totižto viacero sedení. Pri tomto druhu epilácie dochádza k ožarovaniu vlasovej cibuľky, ktorá viacnásobným ošetrením zanikne. Deje sa to však iba s tými chĺpkami, ktoré sa nachádzajú v aktívnej fáze rastu, preto je potrebné zákrok zopakovať niekoľkokrát po sebe s časovým odstupom. 

Rýchle rady na záver: 

 • Vyhýbajte sa používaniu parfumovaných verzií produktov (krémy, gély, peny na holenie).
 • Neponáhľajte sa, na holenie si vyhraďte viac času.
 • Ak je to možné, medzi jednotlivými holeniami si dajte aspoň 1 - 2 dni pauzu.
 • Nehoľte sa na bolestivých miestach, takisto na miestach, kde máte vyrážky alebo rany.
 • Pokiaľ problémy so zarastaním pretrvávajú, vyhľadajte odborníka.
name

Sue

Beauty Content Creator and Editor

Žurnalistka na „voľnej nohe“, profesionálna lovkyňa slov a aktívna bežkyňa za dobrým contentom. Usadená na dne neustále sa aktualizujúceho toku informácii, perfekcionistka na dobre vyskladané vety, s vášňou pre módu, lifestyle a kozmetiku s pravdivým príbehom.