Nekomedogénne produkty: Nemali by, ale môžu upchať vaše póry

nazov
meno
Katarína
Znie to veľmi paradoxne, ale faktom je, že komedogénne prísady nie vždy vytvárajú komedogénne produkty. A práve o tom bude náš článok – trošku vyvrátime domnelé predsudky, že ak sa v produkte nachádzajú komedogénne zložky, automaticky vám musí upchávať póry a  môžete očakávať katastrofu. A dá sa vôbec spoľahnúť na označenie „nekomedogénny“ na kozmetických produktoch? Poďme spolu odkryť niektoré fakty a vyvrátiť pár nezmyselných mýtov .

Čo znamená označenie „nekomedogénny“?

Komedogenita je tendencia kozmetickej zložky alebo produktu upchávať póry.

Ak na produkte nájdete označenie „nekomedogénny“, pravdepodobne sa môžete vyhnúť upchatiu pórov na pokožke a zároveň nepríjemnostiam, ktoré upchaté póry spôsobujú – vyrážky, akné atď. No neexistuje žiaden oficiálny predpis, že výraz „nekomedogénny“ na etiketách kozmetiky zaručí, že je úplne bez prísad, ktoré sú komedogénne.

Znie to trošku šialene, preto má veľký zmysel spraviť si patch test, kým začnete produkt používať pravidelne. Rozhodne však čítajte ďalej, pretože vám dáme odpovede aj na mnohé ďalšie otázky...

Skóre komedogenity

Pravdepodobne ste už niekedy videli tabuľku komedogenity so stupnicou, ktorá hodnotí jednotlivé zložky podľa ich schopnosti upchávať póry:
  • 0 – úplne nekomedogénne zložky
  • 1 – mierne komedogénne zložky
  • 2 až 3 – stredne komedogénne zložky
  • 4 až 5 – silne komedogénne zložky


Vedeli ste, že komedogenitu zložiek si viete skontrolovať aj na Lakrem? Stačí vyhľadať produkt a pozrieť zloženie :)
 
Čísla v stupnici komedogenity pochádzajú zo štúdií publikovaných akademickými pracovníkmi – čiže sú do istej miery spoľahlivé a platné. No keď sa ponoríte hlbšie do problematiky, objavia sa problémy...

Čo je zlé na stupnici komedogenity?

Odpoveď sme uviedli už v úvode: Produkt obsahujúci komedogénnu zložku nerovná sa komedogénny produkt. Problém je v tom, že štúdie, na základe ktorých vznikla stupnica komedogenity, neodrážajú použitie jednotlivých zložiek v realite. Tu je niekoľko dôvodov:
  1. ŠTÚDIE NA UŠIACH ZAJACOV SÚ NESPOĽAHLIVÉ

Najbežnejším testom komedogenity je test na zajačom uchu, ktorý bol v 70. rokoch 20. storočia priekopníkom v testovaní kozmetiky. Zajačie uši sú totiž citlivejšie ako ľudská koža, takže rýchlejšie reagujú na komedogénne produkty, čo je pohodlnejšie.

Nanešťastie si vedci neuvedomili, že v ušiach zajacov sú prirodzene rozšírené póry (niektorí ich dokonca považovali za akné), takže zložky, ktoré boli komedogénne u zajacov, neboli komedogénne u ľudí. A to viedlo k ešte väčšiemu počtu falošne pozitívnych výsledkov.
 
Vedeli ste, že?

Najznámejším falošne pozitívnym výsledkom komedogenity na ušiach zajacov je vazelína. O nej sa diskutovalo až do 90. rokov, preto je tento mýtus ešte stále taký rozšírený.
  1. TESTY NA ĽUĎOCH SÚ TIEŽ CHYBNÉ...

Keďže zajačie uši neodrážajú to, čo sa deje na ľudskej koži, potom je zrejme riešením testovanie na ľuďoch, no nie? Áno, ale aj s ním súvisia problémy...
  • zvyčajne sa na testovanie používa koža na chrbte, no tá sa veľmi líši od pokožky tváre (tvár má viac vlasových folikulov a je viac vystavená slnečnému svetlu)
    •  Problém: Výrobky aplikované na chrbte nemusia ukázať reálny výsledok, ktorý sa dá uplatniť na pokožke tváre.
  • spravidla sú testovaní ľudia s veľkými, rozšírenými pórmi, ktorí sú náchylní na tvorbu vyrážok
    •  Problém: Bude niekto s menšími pórmi nevyhnutne reagovať na výrobok rovnako? A čo ľudia so stredne veľkými pórmi?
  • zložky, ktoré sa majú testovať, sa zotrú a miesto aplikácie sa prekryje obväzom
    •  Problém: V reálnom živote nie je časté, aby ste si produkt z pokožky zotreli, no nie? Takže model nezodpovedá realite, a teda neodráža reálnu situáciu.
  • testy sú vykonávané na relatívne malých vzorkách – a to je zásadný problém
Ako vidíte, užitočnosť výsledkov týchto testov a ich uplatnenie v každodennom živote je teda opäť nadhodnotené. Tak ako pri testoch na zajačích ušiach.
  1. DÔLEŽITÁ JE KONCENTRÁCIA ZLOŽKY

Ak ste čítali detektívku Vražda na zámku Styles od Agathy Christie, možno poznáte trefné tvrdenie, ktoré sa vzťahuje aj na našu problematiku: „Dávka robí jed“. Za všetky jeden príklad zo života: Vypiť pohár vína je v poriadku, ale vypiť 10 pohárov má za následok riadnu opicu a 50 pohárov vás prinajmenšom dostane do nemocnice.

Ukazuje sa, že upchaté póry fungujú rovnakým spôsobom. Zložky, ktoré sú silne komedogénne, keď sú testované samostatne alebo vo vysokých koncentráciách, sa po dostatočnom zriedení stávajú nekomedogénnymi.

Čo z toho vyplýva? Že z prečítania zoznamu zložiek sa nedá určiť, či bude daný produkt komedogénny, alebo nie. Veľa závisí od koncentrácie zložky, ďalej od kombinácie zložiek či od toho, v čom bola daná zložka rozriedená. A to na obale produktu nenájdete.

Kedy je stupnica komedogenity užitočná?

  1. Ak máte podozrenie, že niektorý z vašich produktov vám upcháva póry

Pozrite si zoznam zložiek jednotlivých produktov, a ak sa vysoko v zozname nachádzajú také, ktoré majú stupeň komedogenity 4 až 5, možno vás to nasmeruje a vy zistíte, kto sú „potenciálni podozriví“. No je to skôr predpoklad ako presvedčivý dôkaz, že tá-ktorá zložka naozaj môže za upchávanie vašich pórov.
  1. Ak máte veľmi mastnú a citlivú pleť a pleť náchylnú na akné

Ak spozorujete, že produkt obsahuje priveľa silne komedogénnych prísad a ste náchylní na tvorbu akné, radšej sa takému produktu vyhnite alebo ho najskôr dôkladne otestujte patch testom a veľmi opatrne pokračujte v jeho používaní.

Samozrejme, ak ho používate a je v poriadku, neprestávajte len kvôli zoznamu komedogénnych prísad! Vaše skúsenosti sú predsa viac ako nejaká tabuľka...

Vedeli ste, že?

Na lakrem.sk vo funkcii „zložky podľa typu pleti – zlé pre mastnú pleť“ nájdete všetky zložky, ktoré majú vyšší stupeň komedogenity (4 – 5). Je to užitočná pomôcka pre tých, ktorí bojujú s akné.

Funkcia "zložky podľa typu pleti" na lakrem.sk
Produkt: Balea čistiaci pleťový olej

4 tipy na super „nekomedogénne“ produkty

  • produkt

    The INKEY List The INKEY List Salicylic Acid Cleanser

    Sephora.cz Lookfantastic Cult Beauty

    Čistiaci prostriedok. Nevysúšajúci, ľahko penivý čistič, ktorý odstráni nečistoty aj mejkap. Je na báze kyseliny salicylovej, takže zároveň v prvom kroku vašej rutiny exfoliuje pleť a pomáha uvoľňovať póry. Je ideálny pre mastnú aj citlivú pleť náchylnú na akné, ktorú udržiava v rovnováhe a nespôsobuje jej podráždenie. Obsahuje tiež zinok, ktorý redukuje tvorbu mazu, alantoín, ktorý upokojuje pokožku po exfoliácii a antioxidačný tokoferol. Má vynikajúce hodnotenia používateľov a cena je vzhľadom na objem tiež veľmi prijateľná.

    Viac o produkte
  • produkt

    Bonajour Bonajour Green Tea Water Bomb Cream

    YesStyle

    Ľahký kórejský hydratačný krém. Je navyše vegánsky a obsahuje viaceré hydratačné a protizápalové zložky – extrakt z organického zeleného čaju obohateného o katechín a vitamíny či rôzne peptidy, ktoré regenerujú pokožku a pomáhajú predchádzať jej starnutiu. V jeho zložení figuruje aj rastlinný skvalán, niacinamid, adenozín, arginín, forma kyseliny hyalurónovej či protizápalový a upokojujúci alantoín a pantenol. Je ideálny pre všetky typy pokožky, hĺbkovo hydratuje, zlepšuje elasticitu pleti a neobsahuje žiadne dráždivé zložky

    Viac o produkte
  • produkt

    EVY Technology EVY Sunscreen Mousse SPF 50

    Heureka

    Hydratačné SPF. Je výnimočné tým, že je vo forme peny, ktorá sa príjemne nanáša a prináša dlhodobú ochranu pred UVA a UVB žiarením zo slnka. Je vhodná pre všetky typy pokožky vrátane veľmi citlivej. Ide o chemické SPF, obsahuje antiakné formu vitamínu C, tri druhy antioxidantov, ktoré znásobujú ochranu pred slnkom, a glycerín, ktorý pleť zvlhčuje. V zložení nefigurujú žiadne dráždivé ingrediencie a používatelia si chvália najmä konzistenciu a používanie peny. Hoci je trošku drahšia, na leto je ideálna, a SPF 10 zase môžete používať v zime.

    Viac o produkte
  • produkt

    Fenty Beauty Fenty Beauty Eaze Drop Blurring Skin Tint

    Sephora.cz

    Ľahký tekutý mejkap s prirodzeným finišom. Má obrovskú paletu odtieňov, až 25 (!), a poskytuje pleti ľahké až stredné krytie. Jeho devízou je aj to, že obsahuje hydratačné zložky (glycerín, ureu či formu kyseliny hyalurónovej). Štruktúra mejkapu je ľahká a hladká, dobre sa nanáša prstami aj štetcom a výsledkom je dokonale zjednotená pleť. Jeho formulácia je odolná voči vlhkosti a potu. Cena je trošku vyššia, no používatelia tvrdia, že vydrží dosť dlho.

    Viac o produkte

Záver

Hodnotenie komedogenity produktov je tak trochu ako astrológia – existujú prepracované systémy a schémy, no to ešte neznamená, že sú správne. Aj veda má svoje medzery.
Modely, ktoré sa používajú na generovanie údajov, sa trochu vymykajú realite a vykazujú veľké množstvo falošne pozitívnych hodnotení.

Takže dobrá rada na záver znie: Najlepšie, čo môžete urobiť, je vyhnúť sa produktom so silne komedogénnymi zložkami (skóre komedogenity 4 až 5) umiestnenými vysoko v zozname zložiek... A zo zvyšku si nerobte veľkú hlavu☺.

Skóre komedogenity - tabuľka 

Pre zobrazenie celého zoznamu potiahnite prstom cez tabuľku.
 
Skóre komedogenity
1
Skóre komedogenity
2-3
Skóre komedogenity
4-5
Acetone (0) A & D additive (2) Acetylated lanolin alcohol (4-5)
Acetylated lanolin (0) Ascorbyl palmitate (2) Cetearyl alcohol + ceteareth-20 (4)
Allantoin (0) Butyl stearate (3) Cetyl acetate (4)
Almond oil (1-2) Capric acid (2) Cocoa butter (4)
Aminomethylpropylamine (0) Ceteareth-20 (2) Coconut butter (4)
Ammonium lauryl sulfate (10%) (0) Cetearyl alcohol (2) Ethylhexyl palmitate (4)
Anhydrous lanolin (0-1) Cetyl alcohol (2) Glyceryl-3-diisostearate (4)
Apricot kernel oil (1-2) Cotton seed oil (3) Isocetyl alcohol (4)
Archidic acid (1-2) D & C red #17 (3) Isopropyl isostearate (4-5)
Avocado oil (0-3) D & C red #19 (2) Isopropyl linoleate (4-5)
Babassu oil (1) D & C red #21 (2) Isopropyl myristate (5)
Beeswax (0-2) D & C red #27 (2) Isostearyl isostearate (4)
Behenic acid (0) D & C red #3 (3) Lanolin acid (4)
Behenyl erucate (0) D & C red #30 (3) Laureth-4 (5)
Behenyl triglyceride (0) D & C red #36 (3) Lauric acid (4)
Bentonite (0) D & C red #4 (2) Myristyl lactate (4)
Black walnut extract (0) D & C red #40 (2) Myristyl myristate (5)
Butylene glycol (1) Decyl oleate (3) Oleth-3 (5)
Candelilla wax (1) Di-(2-ethylhexyl) succinate (2) Oleyl alcohol (4)
Caproic acid (0-2) Dioctyl malate (3) PEG-16 lanolin (Solulan 16) (4)
Caprylic acid (1) Dioctyl succinate (3) Polyglyceryl-3-diisostearate (4)
Carbomer 940 (1) Eicosanoic acid (2) PPG-5 ceteth-10 phosphate (4)
Carboxymethylcellulose (0) Ethylhexyl pelargonate (2) Steareth-10 (4)
Carboxypropylcellulose (1) Evening primrose oil (3) Stearyl heptanoate (4)
Carmine (0) Glyceryl stearate SE (3) Xylene (4)
Carnuba wax (1) Grape seed oil (2-3)  
Castor oil (0-1) Hydrogenated vegetable oil (3)  
Ceresin wax (0) Isopropyl lanolate (3)  
Cetyl ester NF (1) Isopropyl myristate (50%) (3-4)  
Cetyl palmitate (0) Isopropyl palmitate (3-4)  
Chamomile extract (0) Isostearyl neopentanoate (3)  
Chaulmoogra oil (1) Laneth-10 (2)  
Cholesterol (0) Laureth-23 (3)  
Chondroitin sulfate (0) Mink oil (2-3)  
Coleth-24 (0) Myristic acid (3)  
Corn oil (0-3) Myristyl alcohol (2)  
Cyclomethicone (0) Octyl palmitate (2-3)  
D & C red #33 (1) Oleth-10 (2)  
D & C red #6 (1) Oleth-3 phosphate (2)  
D & C red #7 (1) Oleth-5 (3)  
D & C red #9 (1) Palmitic acid (2)  
Diethylene glycol monoethyl ether (EGME) (0) Peach kernel oil (2)  
Diisopropyl adipate (0) Peanut oil (2)  
Diisopropyl dimerate (0) PEG-100 distearate (2)  
Dimethicone (1) PEG-150 distearate (2)  
Emulsifying wax NF (0) PEG-200 dilaurate (3)  
Ethyl ether (0) PEG-8 stearate (3)  
Ethylene glycol monostearate (0) Pentaerythrital tetra isostearate (2)  
Glucose glutamate (0) PG caprylate/caprate (2)  
Glycereth-26 (0) PG dipelargonate (2)  
Glycerin (0) Phytantriol (2)  
Glyceryl stearate NSE (1) PPG-10 cetyl ether (3)  
Glyceryl tricapylo/caprate (1) PPG-2 myristyl propionate (3)  
Hexylene glycol (0-2) PPG-2 PEG-65 lanolin oil (2)  
Hydantoin (0) Propylene glycol isostearate (3-4)  
Hydrogenated castor oil (1) Sandalwood seed oil (2)  
Hydrogenated polyisobutane (1) Sesame oil (unrefined) (3)  
Hydrolyzed animal protein (0) Shark liver oil (3)  
Hydroxypropylcellulose (1) Sorbitan oleate (3)  
Iron oxides (0) Soybean oil (3)  
Isocetyl stearate (0-1) Steareth-2 (2)  
Isodecyl oleate (1-3) Steareth-20 (2)  
Isopropyl alcohol (0) Stearic acid (2-3)  
Jojoba oil (0-2) Stearic acid:TEA (3)  
Kaolin (0) Stearyl alcohol (2)  
Lanolin alcohol (0-2) Sulfated jojoba oil (3)  
Lanolin oil (0-1) Sweet almond oil (3)  
Lanolin wax (1) Triethanolamine (2)  
Lithium stearate (1) Water soluble sulfur (3)  
Magnesium aluminium silicate (0) Wheat germ glyceride (3)  
Magnesium stearate (1)    
Maleated soybean oil (0)    
Methylparaben (0)    
Mineral oil (0-2)    
Myristyl myristate (50%) (0-1)    
Octoxynol-9 (0-1)    
Octyl dimethyl PABA (0)    
Octyl methoxycinnamate (0)    
Octyl salicylate (0)    
Octyldodecyl stearate (0)    
Octyldodecyl stearoyl stearate (0)    
Oleth-20 (0)    
Olive oil (0-2)    
Oxybenzone (0)    
Panthenol (0)    
Papain (0)    
PEG-10 soya sterol (0)    
PEG-100 stearate (0)    
PEG-120 methyl glucose dioleate (0)    
PEG-20 stearate (1)    
PEG-40 castor oil (0)    
PEG-40 sorbitan laurate (0)    
PEG-5 soya sterol (0)    
PEG-75 lanolin (0)    
PEG-78 glyceryl monococoate (0)    
PEG-8 castor oil (1)    
Pentaerythrital tetra capra/caprylate (0)    
PG dicaprylate/caprate (1)    
PG laurate (0)    
PG monostearate (0-3)    
Phenoxyethyl paraben (0)    
Polyethylene glycol (PEG-400) (1)    
Polypentaerythrital tetralaurate (0)    
Polysorbate-20 (0)    
Polysorbate-80 (0)    
PPG-30 cetyl ester (0)    
PPG-50 cetyl ester (0)    
Precipitated sulfur (0)    
Propylene glycol (0)    
Propylparaben (0)    
PVP (0)    
Safflower oil (0-2)    
SD alcohol 40 (0)    
Sesame oil (refined) (1)    
Simethicone (1)    
Sodium hyaluronate (0)    
Sodium lauryl sulfate (10%) (0)    
Sodium lauryl sulfate (5%) (0)    
Sodium PCA (0)    
Sorbitan isostearate (1-2)    
Sorbitan laurate (1-2)    
Sorbitan sesquinoleate (0-1)    
Sorbitan stearate (0)    
Sorbitol (0)    
Soya sterol (0)    
Squalane (1)    
Steareth-100 (0)    
Sterol esters (0)    
Sucrose distearate (0)    
Sucrose stearate (0)    
Sunflower oil (0)    
Talc (1)    
Titanium dioxide (0)    
Tocopherol (0-3)    
Tocopheryl acetate (0)    
Triacetin (0)    
Tridectyl neopentanoate (0)    
Ultramarine violet (0)    
Vitamin A palmitate (1-3)    
Zinc oxide (1)    
Zinc stearate (0)

Zdroj: JE Fulton, 1989 a WE Morris and SC Kwan, 1983 via labmuffin.com
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť