Podkožné akné, ktoré sa nedá vytlačiť. Čo s ním?

nazov
meno
Katarína
Vyrážky sú už samy osebe nepríjemné, no ak sú navyše tvrdé, červené a bolestivé, žiť s nimi je nielen fyzicky, ale aj emocionálne náročné. Nemožno ich ignorovať, a hoci by sme mali pokušenie ich vytláčať, nodulárne akné je špecifická ťažká forma akné, ktorú dokonca  prirovnávajú k ľadovcu – uzlíky sú pevné, tvrdé a hlboko pod kožou. Jediným správnym riešením je návšteva dermatológa, lebo máte istotu, že dostanete správnu liečbu. Najprv sa však uistite, či je vaše akné skutočne nodulárne. Veríme, že vám s tým pomôže tento článok.

Čo je nodulárne akné a ako vyzerá?

Ide o ťažkú, hlbokú formu akné, pri ktorej upchaté póry vyzerajú ako hrbolček alebo uzlík, ktorý je hlboko pod kožou. Vzniknuté uzlíky sa môžu vyskytovať samostatne alebo sa rozšíriť na veľkú plochu.
 
Na rozdiel od bežných pupienkov, nodulárne akné nemá tendenciu tvoriť hlavičku na povrchu, takže tento druh pupienka nie je možné jednoducho odstrániť – pri pokuse o vytlačenie sa neuvoľní hnis, no takýto zásah môže, naopak, viesť k ďalšiemu zápalu.
 


Nodulárne akné
 
Nodulárne akné môže mať rovnakú farbu ako pokožka, no častejšie býva červené a zapálené. Ide o prirodzenú reakciu imunitného systému, ktorý sa snaží absorbovať odumretú kožu, kožný maz a iné zvyšky zápalových buniek, ktoré sa hromadia pod kožou.
 
Keďže nodulárne akné vzniká v hlbších vrstvách pokožky (na rovnakom mieste, kde sa nachádza kolagén), často je sprevádzané jazvami. Keď hrbolčeky konečne zmiznú, zanechajú jazvy po akné, ktoré majú podobu vrúbkov.

Kde sa nodulárne akné najčastejšie vyskytuje?

 • na tvári
 • na hrudníku
 • na chrbte
 • môže postihnúť aj iné časti tela

Je nodulárne akné to isté čo cystické akné?

Nodulárne a cystické akné sú dve z najzávažnejších foriem akné. Ľudia si ich často mýlia, pretože obe formy sa tvoria hlboko pod povrchom kože:
 • Cystické akné (symptóm: cysty):
  • zväčša vyzerá ako veľké červené vriedky
  • cysty sa, podobne ako uzlíky, nachádzajú hlboko pod kožou
  • cysty sú naplnené hnisom, takže sú mäkšie ako uzlíky
  • cysty vznikajú, keď sa obsah čiernych alebo bielych bodiek „rozleje“ do okolitých oblastí pokožky
  • v snahe napraviť túto situáciu imunitný systém reaguje tvorbou hnisu
 • Nodulárne akné (symptóm: uzlíky):
  • uzlíky ostávajú nedotknuteľné – nedokážete ich manuálne odstrániť, pretože neobsahujú žiadnu tekutinu – sú pevnejšie a tvrdšie
  • uzlíky môžu pretrvávať týždne, dokonca mesiace, čoho výsledkom je, že ich obsah stvrdne do hlbokých a „tvrdohlavých“ cýst

Čo spôsobuje nodulárne akné?

Akné sa vo všeobecnosti prejavuje upchatými pórmi. Pri nodulárnom akné však do hry vstupujú aj ďalšie potenciálne príčiny:
 1. nadbytok kožného mazu – nodulárne akné sa môže vyskytnúť, keď priveľa kožného mazu upcháva póry, čím sa vytvára ideálne prostredie na množenie baktérií
 2. odumreté kožné bunky – ak sa odumreté kožné bunky upchajú v póroch, zmiešajú sa s kožným mazom a baktériami, môžu sa vytvoriť infikované podkožné vyrážky
 3. baktérie – predovšetkým prítomnosť baktérií P. acnes (Propionibacterium acnes) v uzavretom, upchatom póre sa môže prejaviť ako nodulárne akné
 4. mužské hormóny – hormonálne výkyvy vo všeobecnosti môžu spôsobiť akné, no posuny v hladinách mužských hormónov sú špecificky prepojené s nodulárnymi ohniskami (mužské hormóny totiž zvyšujú produkciu mazových žliaz a to vedie k hromadeniu mazu v póroch)
Dermatológovia sa zhodujú, že najčastejšie sa vyskytuje viac ako jedna z týchto príčin, ktoré vedú k vzniku nodulárneho akné. Našťastie, existujú liečebné postupy, ktoré dokážu zasiahnuť a ovplyvniť všetky symptómy.

Ako sa dá liečiť nodulárne akné?

Voľnopredajné antiakné produkty spravidla nefungujú na nodulárne akné. Hoci pomáhajú pokožke zbaviť sa prebytočného mazu a odumretých kožných buniek, no na liečbu uzlíkov, ktoré sú hlboko pod kožou, nestačia.
 
Ak teda máte podozrenie, že by ste mohli mať nodulárne akné, ihneď si dohodnite termín u dermatológa – čím rýchlejšie začnete podkožné akné liečiť, tým je pravdepodobnejšie, že sa vyhnete zjazveniu. Váš dermatológ si vyberie jednu z možných liečob, a to:

1. orálne lieky

spironolaktón – tento liek proti akné funguje tak, že viaže testosterónové receptory a blokuje testosterón v produkcii oleja v mazových žľazách. Menej mazu = menej upchatých pórov = menej akné.
antikoncepcia – reguláciou ženských hormónov antikoncepcia zabraňuje prudkým nárastom mužských hormónov. Udržiavanie nízkej hladiny testosterónu pomáha znižovať nadprodukciu mazu.

2. antibiotiká: majú protizápalové účinky a tiež zabíjajú baktérie P. acnes, ktoré môžu spôsobovať nodulárne akné

Isotretinoin Actavis – tento liek obsahuje isotretinoín, formu vitamínu A, ktorá je zlatým štandardom liečby ťažkého akné, znižuje veľkosť a činnosť mazových žliaz – čím sa redukuje počet baktérií, ktoré spôsobujú akné. Viac o liečbe isotretinoínom nájdete v článku tu.
 
 

3. lokálna liečba: lokálne liečivá (ktoré si nanesiete priamo na pokožku) môžu pomôcť upokojiť zápal a redukovať P. acnes, hlavnú baktériu, ktorá prispieva k nodulárnemu akné

kyselina salicylová – odstraňuje odumretú pokožku, ktorá lemuje póry a vonkajšiu časť pokožky, čím pomáha redukovať upchávanie pórov
benzoylperoxid – pomáha redukovať počet zápalových buniek, zabíja baktérie P. acnes a pomáha eliminovať tvorbu mazu (nachádza sa napríklad v Akneroxide)
retinoidy – znižujú aktivitu mazových žliaz, no v každom prípade sa o ich používaní poraďte s dermatológom – on vám poradí, ktorý typ retinoidov bude v liečbe nodulárneho akné najefektívnejší

4. ošetrenia v ordinácii: môžu pomôcť pri riešení zápalu, hojení nodulárneho akné a riešení zjazvenia, ktoré po ňom ostalo

chemický píling – redukuje odumretú kožu a znižuje produkciu mazu
intralezionálne steroidy – v podobe injekcie znižujú zápal okolo nodulárneho akné a zmierňujú bolesť
rezy a drenáž – uvoľnia zachytené biele krvinky, P. acnes, maz a keratín v nodulárnom akné
mezoterapia – spúšťa regeneráciu kolagénu v jazvách po akné, ale tiež pomáha rýchlejšie regenerovať pokožku
laserová terapia – slúži na odstránenie jaziev po akné

7 krokov základnej starostlivosti o pleť s nodulárnym akné

Rovnako ako pri iných formách akné, aj pri nodulárnom akné si dajte záležať na tom, aby ste sa dôkladne starali o svoju pleť. Držte sa týchto siedmich zásad:

1. Umývajte si tvár ráno i večer. Ak uprostred dňa cvičíte, umyte si jemne pleť aj po cvičení (prípadne pred cvičením, ak máte mejkap).

2. Na noc si odstráňte všetok mejkap – tým znížite množstvo baktérií a mazu, ktoré sa hromadia na pokožke.

Po očistení tváre si naneste lokálne ošetrenia (ak vám ich predpísal lekár) a ľahký hydratačný krém. Minimalizujte rutinu a používajte len také produkty, ktoré uľavia vašej pleti a neprispejú k tvorbe zápalov.
 • produkt

  La Roche-Posay La Roche-Posay Cicaplast Baume B5+ Upokojujúci a reparačný balzam

  Heureka Notino DrMax.sk Pilulka

  Tento balzam je zázrak pre pleť namáhanú ťažkou liečbou akné na deň i na noc. Základ tvoria glycerín a bambucké maslo a spolu s nimi sa o upokojenie a výživu pleti stará pantenol, zinková a medená soľ. Poradí vám ho azda každý dermatológ, ak je vaša pokožka podrobená agresívnejšej liečbe (napr. isotretinoínom). Nájdete ho v lekárňach aj v dm drogérii.

  Viac o produkte


3. Nezabúdajte každý deň nosiť SPF, obzvlášť ak užívate isotretinoín, prípadne lokálne používate iné druhy retinoidov či kyseliny.
 • produkt

  Beauty of Joseon Beauty of Joseon Relief Sun Rice Probiotics Sunscreen Spf 50+ PA++++

  Notino Avel YesStyle

  Hydratačné chemické SPF ponúka širokospektrálnu ochranu pred slnečným žiarením a navyše je obohatené o vodu z ryžových otrúb a komplex extraktov z obilných kvasníc. Hĺbkovo hydratuje a vyživuje pokožku, má veľmi ľahkú, krémovú textúru, ktorá sa perfektne vstrebáva, čo určite ocenia ľudia s problematickou a mastnou pleťou. Jediná nevýhoda je, že nie je vodoodolné, takže na leto si zaň treba nájsť náhradu.

  Viac o produkte


4. Nedotýkajte sa tváre, aby ste si na ňu nepreniesli baktérie. Zároveň sa nepokúšajte podkožné akné vytláčať a odstraňovať – môžete stav pleti ešte viac zhoršiť. Pred aplikáciou kozmetiky si vždy umyte ruky.

5. Riaďte sa pokynmi dermatológa a buďte trpezliví, liečba nodulárneho akné môže byť dlhodobejšia.

Na záver…

Nodulárneho akné sa dá zbaviť ťažšie, no rozhodne to nie je nemožné. Dobré návyky starostlivosti o pleť spojené s tým, že odoláte nutkaniu chytať či rýpať si tvár, sú dobrý začiatok. V každom prípade sa nezabudnite obrátiť na dermatológa – nasmeruje vás nielen v liečbe ťažkej formy akné, ale pomôže riešiť aj pozápalové stavy, ako sú jazvy.
 
Nezabudnite sa obrátiť na dermatológa, aj keď máte opakované návraty nodulárneho akné. Možno budete potrebovať opakovať liečebný proces (napr. ak ide o isotretinoín), aby bola celková liečba úspešná. Hlavne to nevzdajte :-)
 
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť