Náplasť na vrásky – lacná alternatíva botoxu?

nazov
meno
Katarína
Najnovší trend, ktorý sa rozšíril vďaka tvárovej joge, má v skutočnosti už viac ako 100 rokov. Revolúciu priniesla značka Frownies. Jej náplasti na vrásky existujú už desaťročia, no používatelia TikToku tento kozmetický produkt aktuálne vracajú späť do centra pozornosti. A my sme zistili, či naozaj stoja za váš čas a peniaze.
 

Čo sú náplasti na vrásky?

Po náplastiach na akné, ktoré už zažili svoj boom, prichádzajú na scénu náplasti na vrásky. Značka Frownies uvádza, že dávno predtým, ako bol vytvorený botox, vyhladzovali vrásky na čele práve náplasti Frownies, vďaka ktorým ženy starli s gráciou. Frownies vraj vynašla v roku 1889 Margaret Krosen po tom, čo si všimla, že jej dcéra Alice, koncertná klaviristka, má nevzhľadné vrásky.
 


Frownies - náplasti na čelo
zdroj:frownies.sk
 
Náplasti na vrásky Frownies sú vyrobené z nebieleného remeselného papiera a vodou aktivovaného lepidla na rastlinnej báze. Výrobca uvádza, že môžu byť aplikované na čelo, očné vrásky či vrásky okolo úst. Fungujú tak, že pokryjú pokožku, aby sa znížila jej pohyblivosť, v snahe predchádzať vráskam alebo zjemniť ich vzhľad.
 
V súčasnosti existujú aj ďalšie značky, ktoré ponúkajú náplasti na vrásky. Mnohé z nich majú silikónový základ a obsahujú obľúbené aktívne zložky starostlivosti o pleť: retinol, kyselinu hyalurónovú, vitamín C, peptidy atď. Slovenská značka ENVY Therapy dokonca prišla s hyalurónovými náplasťami proti vráskami s malými rozpustnými mikrovýbežkami, ktoré okrem kyseliny hyalurónovej obsahujú aj peptidy.

Envy nočné náplasti proti vráskam
zdroj:envytherapy.com
 
Značky ponúkajú náplasti na vrásky v rôznych veľkostiach, tvaroch pre špecifické oblasti tváre, krku aj hrudníka, ktoré sú náchylné na vznik vrások. Väčšina náplastí na vrásky sa odporúča nosiť cez noc, aby ste dosiahli najlepšie výsledky.

Prečo sú náplasti na vrásky také populárne?

Z krátkodobého hľadiska môže nalepenie náplastí na vrásky pomôcť pri vyhladení vrások, vďaka čomu môže pokožka vyzerať mladšie. A kým ľudia na TikToku pripisujú náplastiam porovnateľné účinky ako aplikácii botoxu, dermatológovia sú v tvrdeniach rozhodne zdržanlivejší.
 
Vedci sa zhodujú na tom, že náplasti na vrásky sľubujú mnoho výhod, no v skutočnosti existujú už desaťročia a nikdy nebol preukázaný dlhodobejší prínos v zjemnení alebo prevencii vrások. Mnohé benefity, ktoré sú zjavné po odstránení náplasti, sú len krátkodobé. Účinok botoxu, ktorý uvoľní svaly vytvárajúce vrásky, má dlhodobejší efekt – trvá aj niekoľko mesiacov. Náplasti poskytujú účinok na veľmi krátky čas, no bez použitia ihiel (čo môže byť pre niekoho vyhovujúce).
 
Ak chcete dosiahnuť efekt hladšej pokožku, napríklad na nejakú udalosť, náplasti na vrásky vám môžu na chvíľu poslúžiť. Odborníci prirovnávajú náplasti na vrásky k pláteným maskám – tiež majú schopnosť krátkodobo zlepšiť hydratáciu pokožky a môžu lokálne dodať aktívne zložky starostlivosti o pleť.

Treba sa však pozastaviť aj nad príčinou vrások. Náplasti na vrásky môžu vyriešiť len jednu z príčin, ktoré spôsobujú vrásky, a to mimiku a pohyblivosť svalov. K vzniku vrások však vo veľkej miere prispieva aj slnečné žiarenie, nezdravý životný štýl, genetika a, samozrejme, vek a s ním spojená znížená produkcia kolagénu a olejov prirodzených pre pleť. A na vrásky, ktoré vznikli v dôsledku týchto faktorov, už rozhodne nestačia náplasti…

 

Pre koho sú vhodné náplasti na vrásky a pre koho nie?

Podľa odborníkov sú náplasti na vrásky bezpečné pre kohokoľvek, no má to svoje ALE… Ak máte pokožku náchylnú na tvorbu akné, alergiu na lepidlá, prípadne trpíte rozaceou či inými zápalovými ochoreniami kože, buďte opatrní. Najmä náplasti na vrásky s aktívnymi látkami nemusia byť pre každého. Ľudí s citlivou pleťou môžu náplasti na vrásky, ktoré obsahujú aktívne zložky, ako BHA kyseliny alebo retinol, potenciálne podráždiť a spôsobiť začervenanie. Určite nezabudnite na patch test, skôr ako vyskúšate nový produkt starostlivosti o pleť.
 

Verdikt: Vyskúšať alebo nevyskúšať náplasti na vrásky?

 Ak nemáte žiadne kožné problémy a stačí vám len dočasný efekt zjemnenia príznakov starnutia pokožky, náplasti na vrásky vám môžu pomôcť. Sú celkom praktickým pomocníkom pred dôležitou udalosťou, keď chcete vyzerať čo najlepšie. Ak však chcete riešiť vrásky z dlhodobého hľadiska, radšej investujte do kvalitného séra s aktívnymi ingredienciami alebo stavte na botox, laserové ošetrenie alebo výplne – samozrejme, po konzultácii s dermatológom.

Domáce recepty na vrásky 

 1. Chráňte si pleť pred UV žiarením
 2. Zbavte sa zlých návykov, ako je pitie alkoholu a fajčenie
 3. Pozor na opakujúce sa pohyby tváre
 4. Osvojte si správne spánkové návyky – ak si každú noc počas spánku tlačíte tvárové svaly o vankúš, môžete prispieť k tvorbe vrások. Potvrdzuje to aj výskum, takže prehodnoťte spánok na chrbte (hoci pre niektorých je to naozaj nepredstaviteľná obeť ☺).
 5. Skúste masáž tváre alebo tvárovú gymnastiku
 6. Neťahajte si pokožku – vyhnite sa otieraniu a škrabaniu očí a ich okolia. Ľuďom, ktorí si často trú oči, sa často objavia hlbšie vrásky. 
 7. Hydratujte, hydratujte, hydratujte – aby pleť mala dostatok vlahy.

Najlepšie ingrediencie na vrásky 

 1. Retinoidy
Ako najúčinnejšia zložka starostlivosti o pleť na odstránenie vrások jednoznačne patrí na prvé miesto nášho rebríčka. Okrem toho zvyšuje produkciu kolagénu a zastavuje jeho rozpad. Treba však myslieť na to, že retinoidy si vyžadujú istý čas pravidelného používania, aby ste dosiahli vytúžené výsledky. Zároveň ich na oblasť okolo očí treba aplikovať pomaly a na začiatku v čo najnižších koncentráciách a v dlhších intervaloch (najprv jedenkrát týždenne, neskôr dvakrát, a keď si pleť zvykne, môžete aj trikrát či každý druhý deň).
 1. Antioxidanty (hlavne vitamín C, E, kyselina ferulová, bobuľové extrakty, resveratrol atď.)
Pomáhajú znižovať oxidačný stres spôsobený ultrafialovým žiarením alebo škodlivinami, vďaka čomu zlepšujú vzhľad jemných vrások okolo očí. Kráľom medzi antioxidantmi je vitamín C, ktorý má schopnosť stimulovať produkciu kolagénu v hlbších vrstvách pokožky a rozjasňuje ju.
 1. Peptidy
Predpokladá sa, že peptidy medi, ale aj polypeptidy a oligopeptidy prenikajú pokožkou a pomáhajú budovať kolagén a kyselinu hyalurónovú. Tieto štrukturálne proteíny držia bunky a tkanivá pohromade, čím predchádzajú vzniku vrások. Peptidy sú teda veľmi funkčné, no nie najlacnejšie zložky, v každom prípade sa oplatí do nich investovať.
 1. Kyselina hyalurónová
Nachádza sa prirodzene v pokožke a hrá dôležitú úlohu pri hydratácii a obnove pokožky. A keďže vrásky mnohokrát vznikajú v dôsledku suchosti, kyselina hyalurónová, ktorá dokáže naviazať vlahu v objeme tisíckrát väčšom, ako je jej vlastná váha, pomáha predchádzať prejavom starnutia.
 1. AHA kyseliny
Aj obnova pokožky má v eliminácii vrások zmysel a zabraňuje starnutiu kože. Stavte na AHA kyseliny, ktoré sú šetrnejšie a odstraňujú iba vrchnú vrstvu pokožky. 
 1. Koenzým Q10
Prirodzene sa nachádza v ľudských bunkách a pôsobí ako úžasný antioxidant, ktorý môže byť schopný redukovať hĺbku vrások.
 
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť