Bakuchiol – je rovnako dobrý ako retinol?

nazov
meno
Katarína
Hoci sa nedá polemizovať o tom, že retinol je skvelý, je tiež známe, že produkty, ktoré obsahujú túto zložku, môžu byť dráždivé. Preto je skvelé, že existuje prírodná alternatíva retinolu, ktorá je dnes už súčasťou mnohých kozmetických produktov. Ide o bakuchiol – účinnú zložku na rastlinnej báze, ktorá je ideálna pre citlivú pokožku a má preukázateľné vlastnosti proti starnutiu. Môže byť však skutočne taký silný a prospešný pre pleť ako retinol?

Čo je bakuchiol a prečo je zrazu všade?

Bakuchiol je rastlinná zložka, ktorá pochádza zo semien a z listov rastliny Psoralea Corylifolia, známej ako rastlina babchi. Bylina je bežne používaná v indickej ajurvédskej a čínskej medicíne, aby pomohla liečiť a upokojiť pokožku vďaka protizápalovým a antibakteriálnym vlastnostiam. Bakuchiol je antioxidant a nazýva sa aj „rastlinná alternatíva retinolu“, „prírodná verzia retinolu“ alebo phytoretinol (rastlinný retinol), vďaka čomu si získal veľkú popularitu.

Benefity bakuchiolu

 • redukcia vrások
 • zlepšenie pevnosti pokožky
 • zjemnenie vzhľadu pórov
 • nespôsobuje suchosť ani podráždenie (takže ho nemusíte zaraďovať do rutiny postupne ako retinol)
 • vyrovnáva tón pleti a pomáha zjemňovať pigmentácie na pleti
 • pomáha v tvorbe kolagénu, ktorý je užitočný pre zdravie pokožky a proti starnutiu
 • ide o silný antioxidant, ktorý prispieva k regenerácii kožných buniek
 • má výrazný upokojujúci účinok na pokožku
 • minimalizuje problémy spojené s citlivosťou a reaktivitou pleti
 • znižuje počet zápalových lézií pri akné a zlepšuje vzhľad pozápalových pigmentácií
 • je vhodný pre všetky typy pleti, lebo je jemný k pokožke


 
Keďže bakuchiol pôsobí prostredníctvom rovnakých receptorov, ktoré používa retinol, mnohí ho označujú za prírodnú alternatívu retinolu. Kým retinol predstavuje tretiu najsilnejšiu formu retinoidov, podporuje obnovu kožných buniek a stimuluje tvorbu kolagénu, bakuchiol je prírodná alternatíva retinolu s podobnými účinkami, no nie je až taký dráždivý, a teda ideálny pre osoby s kožnými ochoreniami, ako je ekzém, rozacea, psoriáza či dermatitída. Mnohí odborníci sa zhodujú na tom, že s bakuchiolom nedosiahnete rovnaké výsledky ako s retinolom. Odkazujú na to, že retinol bol študovaný od roku 1984 s oveľa väčším počtom účastníkov ako pomerne málo preskúmaný bakuchiol. Retinol je osvedčená zložka, ktorá poskytuje to, čo sľubuje v koncentráciách, v akých sa používa. Stále ide o zlatý štandard a účinnú zložku, ktorá pomáha v boji proti starnutiu pleti.

Na druhej strane, hoci nie je veľa údajov o bakuchiole, je považovaný za veľmi sľubnú zložku. Existuje malá štúdia, ktorá porovnávala 0,5 % bakuchiol a 0,5 % retinol pri zlepšení bežných príznakov starnutia pokožky tváre. Výsledkom bolo, že bakuchiol je v danej koncentrácii porovnateľný s retinolom vo svojej schopnosti zlepšiť fotostarnutie pokožky a je lepšie tolerovaný ako retinol. Bakuchiol teda zo štúdie vyšiel ako sľubná a znesiteľnejšia alternatíva k retinolu.

Kombinácia s inými látkami v jednej rutine

bakuchiol: nie sú známe žiadne zakázané kombinácie
retinol: nemal by sa kombinovať s AHA a BHA kyselinami, vitamínom C, benzoylperoxidom

Pre koho je bakuchiol vhodný?

 • pre osoby s citlivou pleťou
 • pre osoby s kožnými ochoreniami (napr. rozaceou, dermatitídou, psoriázou, ekzémami atď.)
 • pre tehotné a dojčiace ženy 
 • pre osoby s miernym až stredne ťažkým akné (hoci štúdie boli vykonané na malej vzorke osôb)
 • pre osoby s pigmentovými škvrnami a jazvami po akné

3 produktové tipy s bakuchiolom

 • produkt

  noili Noili Bakuchiol & Squalane Oil Serum

  Heureka Avel

  Olejové sérum s bakuchiolom, olivovým skvalánom a marhuľovým olejom. Všetky zložky cielia na upokojenie a zvláčnenie pleti. Sérum je vhodné pre všetky typy pleti vrátane citlivej a podráždenej - nemusí vyhovovať mastnej pleti (skôr použite bakuchiol v sére na vodnej báze, ktoré sme predstavili vyššie). Olejová báza séra posilňuje lipidovú vrstvu pleti, hĺbkovo ju hydratuje a upokojuje a cieli aj na hyperpigmentácie. Má trošku vyššiu cenu, no ide o lokálnu slovenskú značku, ktorá má naozaj kvalitné portfólio kozmetických produktov.

  Viac o produkte
 • produkt

  Balea Balea Nočný krém Beauty Expert s 0,3 % Retinol + 2 % Bakuchiol

  mojadm.sk

  Krém s bakuchiolom a formou retinoidu za pár eur. Používatelia chvália, že je vhodný pre citlivú pokožku, lebo má zloženie bez dráždivých ingrediencií. Neštípe a nedráždi, nespôsobuje kožné reakcie. Po vstrebaní pokožka nie je lepkavá ani mastná, ale intenzívne hydratovaná. Kombinácia bakuchiolu a jemnej formy retinoidu – retinyl palmitátu – zabezpečuje zlepšenie regenerácie pleti, jej elasticity a pri dlhodobom používaní môže mať efekt aj na jemné linky a vrásky. 

  Viac o produkte
 • produkt

  Bees & Trees Bees & Trees Organic Regenerating Serum 1% Bakuchiol

  Regeneračné sérum s bakuchiolom. Organické hyalurónové sérum obsahuje 1 % bakuchiol, ktorý je prírodnou alternatívou retinolu, ďalej hydratačný glycerín, formu kyseliny hyalurónovej, zmäkčujúci lecitín a niekoľko upokojujúcich, zvlhčujúcich a antioxidačných rastlinných výťažkov. Má protizápalové, antiagingové a regeneračné účinky, redukuje vznik akné, pomáha rozjasniť pokožku a eliminuje pigmentáciu. Nemá negatívne účinky retinolu, preto je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy. Je ľahučké, na vodnej báze, takže určite poteší každý typ pleti.

  Viac o produkte

Oplatí sa vyskúšať bakuchiol v starostlivosti o pleť?

Stručne zhrnuté, doterajší výskum bakuchiolu sa zdá sľubný, no sú potrebné ďalšie štúdie. Je ťažké kvalifikovať prínosy bakuchiolu pre pokožku, lebo väčšina štúdií nebola vykonaná na ľudskej koži, prípadne bola do výskumu zapojená len malá vzorka respondentov. V každom prípade bakuchiol ako prírodná alternatíva k retinolu môže pomôcť riešiť príznaky starnutia, ako aj zlepšiť tón a textúru pleti. Je však potrebných viac štúdií, aby sa zistilo, ako si poradí napríklad v konkurencii retinoidov na predpis.

name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť