Aktuálny zoznam alergénov: Vonné zložky v kozmetike, na ktoré si treba dať pozor

nazov
meno
Katarína
Európska únia ešte v septembri minulého roka oznámila návrh na rozšírenie súčasného  zoznamu vonných alergénov v kozmetických výrobkoch. Aktuálne Európska únia označuje za možné alergény až 26 rôznych chemických látok (respektíve 25, lebo zložka lilial je od roku 2022 zakázaná), ktoré sa bežne vyskytujú v kozmetike. Nový zoznam alergénov by sa mal rozšíriť až na 61 vonných zložiek. Čo znamená zoznam alergénov pre bežného používateľa kozmetiky a aké vonné zložky sú jeho súčasťou, sa dozviete v článku.

Aký význam má zoznam alergénov?

Alergény zo zoznamu 25 vonných alergénov, ktoré reguluje Európska únia, sa spravidla musia uvádzať na etikete kozmetického výrobku, ak ich koncentrácia prekročí:
  • 0,001 % v produktoch bez oplachovania;
  • 0,01 % v produktoch, ktoré sa oplachujú.

Vďaka zoznamu alergénov sú spotrebitelia informovaní o ich obsahu v kozmetických výrobkoch. Ak nepresiahnu vyššie uvedenú koncentráciu, sú vône uvedené v zozname zložiek ako „parfum“, „aroma“ alebo „fragrance“. Rôzne opatrenia vrátane regulácie Európskou úniou sú zamerané práve na ochranu populácie pred alergiou na vône (primárna prevencia) a na ochranu citlivých osôb pred rozvojom symptómov alergie (sekundárna prevencia).

Čo sú to vonné alergény a kto by si mal na ne dávať pozor?

Vonné alergény organické zlúčeniny s charakteristickými, zvyčajne príjemnými vôňami. Často sa používajú v parfumoch a parfumovaných kozmetických výrobkoch, no aj v mnohých iných výrobkoch, ako sú pracie prostriedky, aviváže a iné výrobky pre domácnosť. Tieto vonné alergény môžu spôsobiť kontaktnú alergiu, ktorá je celoživotná a môže spôsobiť špecifické reakcie v ľudskom imunitnom systéme. Zoznam alergénov je dôležitý najmä pre:
  • osoby s citlivou pleťou;
  • osoby s rôznymi kožnými ochoreniami;
  • osoby s alergiou – vďaka zoznamu sa zabraňuje vystaveniu látkam, ktoré netolerujú.

Výhodou zoznamu vonných alergénov je aj skutočnosť, že v klinickej praxi možno identifikovať, s ktorými alergénmi prišli pacienti do kontaktu.

Zoznam vonných alergénov

Aktuálny zoznam 25 vonných alergénov regulovaných Európskou úniou tvoria:

Aké zmeny prinesie nový, rozšírený zoznam alergénov?

Návrh je nateraz otvorený, pričom pripomienkovanie by malo byť ukončené v lehote 60 dní. Následne má Európska komisia v úmysle zverejniť konečný zoznam v prvej polovici roka 2023. V dôsledku toho bude aktualizácia zoznamu vyžadovať, aby mnohé kozmetické značky upravili štítky svojich produktov, čo je nákladné. Vzhľadom na to zákon poskytne kozmetickému odvetviu lehotu na prispôsobenie sa novým požiadavkám. Značky budú mať:
  • 5 rokov na uvedenie nových výrobkov na trh EÚ, ktoré budú v súlade so súčasnými ustanoveniami;
  • 3 roky na predaj výrobkov, ktoré už sú na trhu, prípadne na ich stiahnutie z trhu.

Hypoalergénna kozmetika nie je kozmetika bez alergénov

Pojem „hypoalergénny“ naznačuje, že kozmetický produkt pravdepodobne nespôsobí alergické reakcie, a preto je vhodnejší pre typy pleti náchylné na alergie alebo pre citlivú pleť. Problém však je, že termín „hypoalergénny“ nie je právne definovaný v kozmetickom priemysle, a teda patrí do kategórie marketingových pojmov. V konečnom dôsledku to znamená, že každá značka môže toto označenia používať podľa ľubovôle.

Väčšina značiek používa termín „hypoalergénny“ na označenie toho, že produkt obsahuje menej zložiek, o ktorých je známe, že spôsobujú alergickú reakciu. Dôraz kladieme na slovo „menej“… A práve pre túto neistú a nedôveryhodnú informáciu si nemôžete byť istí, že výrobok nespôsobí alergickú reakciu u 100 % používateľov.

Namiesto toho, aby ste na etikete hľadali označenie „hypoalergénny“, hľadajte jemné produkty bez parfumácie a vonných alergénov, ktoré môžu podráždiť pokožku. Sústreďte sa na upokojujúce zložky, ktoré vyživujú pokožku, a vo svojej kozmetickej rutine určite nešliapnete vedľa ;-)
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť