13 dôvodov, prečo je vaša tvár začervenaná

nazov
meno
Katarína
Ako často si všímate, že vaša pleť sčervenie? Začervenanie tváre môže mať mnoho príčin – od spálenia a alergií cez rozaceu či konzumáciu príliš korenených jedál až po ťažšie kožné diagnózy. Zatiaľ čo pri niektorých stavoch sčervenenia pleti je najlepším liekom prevencia, iné vyžadujú iba „pohladenie“ studenou vodou alebo upokojujúcou maskou, vážnejšie stavy zasa lekársku pomoc. Nech je to akokoľvek, upokojenie červenej a začervenanej pokožky je jednoduchšie, keď poznáte príčinu. Zistite, prečo máte začervenanú tvár, a nájdite vyhovujúce riešenie.
 

Čo spôsobuje začervenanie tváre?

Sčervenená pleť vzniká, keď sa stovky drobných krvných ciev rozšíria tesne pod kožou. Keď sa tieto krvné cievy rozšíria, rýchlo sa naplnia väčším množstvom krvi, čo môže spôsobiť začervenanie alebo zružovenie tváre. Tento účinok je zreteľnejší na lícach alebo hrudníku, lebo krvné cievy sú na týchto miestach tela najbližšie ku koži. Medzi najčastejšie príčiny začervenania tváre patria:


1. Seboreická dermatitída

Seboreická dermatitída je bežné ochorenie kože, ktoré spôsobuje červenú vyrážku, často sa objavujúcu na tvári. Seborea môže mať aj podobu mastnej bielej alebo žltej šupinky, fľaku mastnej kože na tvári, obočí, očných viečkach a po stranách nosa. Zároveň sa prejavuje začervenanou pleťou a svrbením.

Čo vás môže zbaviť začervenania: Seboroická dermatitída zvyčajne vyžaduje liečbu, aby sa odstránila. Certifikovaný dermatológ môže vytvoriť plán liečby prispôsobený vašim potrebám. Liečba môže zahŕňať použitie šampónu proti lupinám a lieku, ktorý si na krátky čas aplikujete na pokožku.


2. Rozacea

Rozacea sa začína sklonom k ​​sčerveneniu pleti alebo ľahkému začervenaniu tváre, hlavne v oblasti líc a okolo nosa a očí. Častejšie sa vyskytuje u žien so svetlou pokožkou vo veku od 30 do 50 rokov. Príčina rozacey nie je známa, ale existujú spúšťače (napríklad alkohol, červené víno, teplo, korenené jedlá, nadmerné slnenie, stres atď.), ktoré možno kontrolovať, prípadne sa dá rozacea zmierniť liečbou. Ak stav postupuje, mnohí si všímajú, že začervenanie na tvári trvá dlho, pričom tieto „záchvaty“ začervenania (tzv. relaps) môžu trvať čoraz dlhšie a prechodné zlepšenie stavu (tzv. remisia) kratšie.

Čo vás môže zbaviť začervenania: Hoci rozacea sa nedá vyliečiť, liečba môže zmierniť začervenanie. Existujú rôzne druhy rozacey, no určite je dobré vyhnúť sa spúšťačom. Ak máte rozaceu, váš dermatológ vám môže povedať, aký typ rozacey máte, a vytvoriť plán liečby prispôsobený vašim potrebám. Určite netreba podceniť návštevu odborníka a zveriť sa do jeho rúk.


3. Kontaktná dermatitída

Kontaktná dermatitída sa vyvíja vtedy, keď niečo, čo sa dostane na vašu pokožku:
  • dráždi
  • alebo spôsobuje alergickú reakciu.

Tvár je bežným miestom, kde sa (nielen) začervenaním prejavuje kontaktná dermatitída. Mydlo alebo farba na vlasy môže podráždiť vašu pokožku a spôsobiť stav známy ako dráždivá kontaktná dermatitída. V súčasnosti sú za tento stav zodpovedné aj rúška a respirátory, ktoré spôsobujú nielen začervenanie, ale aj tzv. maskné. Ak ste alergický na niečo, čo sa dotýka vašej tváre, môže sa u vás vyvinúť alergická kontaktná dermatitída. Bežné príčiny alergickej kontaktnej dermatitídy zahŕňajú jedovatý brečtan, vonné látky a latex.

Čo vás môže zbaviť začervenania: Začervenanie v dôsledku kontaktnej dermatitídy má tendenciu vymiznúť samo, keď prestanete vystavovať svoju pokožku čomukoľvek, čo spôsobuje nežiaducu reakciu. Ak sa tak nestane, môže vám pomôcť dermatológ.


4. Fyzická aktivita

Keď sa človek nadmerne zahreje, spôsobí to rozšírenie krvných ciev v snahe ochladiť telo. Táto reakcia môže tiež spôsobiť sčervenenie pleti. Zvyčajne vzniká v dôsledku cvičenia, intenzívnej fyzickej aktivity alebo náhlej zmeny teploty. Začervenanie, ktoré je výsledkom cvičenia, však zvyčajne nie je dôvodom na obavy a pomerne rýchlo zmizne, keď sa telo dostane do pokojového režimu.

Čo vás môže zbaviť začervenania: Ľudia, ktorým je príliš teplo, by sa mali postarať o to, aby pili viac tekutín, predišli prehriatiu a sústredili sa na hlboké dýchanie a upokojenie. 


5. Dráždivé potraviny a nápoje a intolerancie

Príjem korenistých jedál, alkoholu, syrov, horúcich nápojov, kofeínu atď. môže tiež spôsobiť začervenanie tváre. Najmä korenisté jedlá a alkohol rozširujú krvné cievy vďaka svojej schopnosti generovať teplo, čo zvyšuje prietok krvi do tváre, takže sčervenie. Niektorí ľudia sa dokonca rodia s génom, ktorý sťažuje pečeni odbúravanie alkoholu (ide o stav tzv. neznášanlivosti alkoholu). Opijú sa rýchlejšie a toxíny z alkoholu nahromadené v tele spôsobia sčervenenie tváre, krku a hrudníka. Rovnako nárast zápalových reakcií v ľudskom tele spôsobujú potravinové intolerancie napríklad na laktózu alebo lepok. Prejavujú sa začervenaním, svrbením a opuchom pokožky. 

Čo vás môže zbaviť začervenania: Odpoveď je celkom logická – neexistuje žiaden liek, treba sa vyhnúť potravinám a nápojom, ktoré vám spôsobujú začervenanie pleti. Ak máte podozrenie na potravinovú intoleranciu, určite sa otestujte, aby ste mali istotu. 


6. Spálená koža

Nadmerné vystavenie slnku v horúcom počasí je jednou z najčastejších príčin začervenania kože. V najhoršom prípade môže dôjsť až k spáleniu pokožky, ktoré sa prejaví výraznou červeňou v tvári. Tá je spôsobená poškodením pleti ultrafialovým žiarením slnka, keď telo posiela viac krvi do exponovanej kože, aby napravilo jej poškodenie. 

Čo vás môže zbaviť začervenania: V prvom rade sa vyhnite vystaveniu pokožky prudkému slnku v horúcich dňoch a nikdy (v žiadnom ročnom období), no obzvlášť v horúcom lete nezabudnite na aplikáciu SPF s vysokým faktorom na telo, predovšetkým však na tvári. V lete sa chráňte aj pokrývkou hlavy a ľahkými odevmi.


7. Zmena počasia

Predovšetkým zmeny ročných období – príchod horúceho leta alebo vlhkých dní – niekedy vedú k pichľavému teplu v tvári, objaví sa vyrážka či začervenanie. Tento stav najčastejšie postrehnú osoby s kožnými ochoreniami – napr. s rozaceou. 

Čo vás môže zbaviť začervenania: Ideálnym riešením je minimalizácia kozmetickej rutiny len na nevyhnutné produkty – jemné čistenie + hydratácia (s upokojujúcim účinkom) + SPF (na deň). A v takomto režime treba fungovať, kým nepríjemné príznaky začervenania neodznejú. 


8. Emocionálne spúšťače

Extrémne emócie, ako je stres, hnev či rozpaky, môžu spôsobiť sčervenenie tváre. Hoci ide o normálne reakcie nervového systému, môžu byť závažné, ak trpíte úzkosťou. Zároveň sú tieto emócie často spojené s akútnym zvýšením krvného tlaku – hoci vysoký krvný tlak sám osebe nemusí byť príčinou začervenania tváre. 

Čo vás môže zbaviť začervenania: Snažte sa čo najskôr dostať telo do fyzickej aj psychickej pohody. Ak je pre vás sčervenenie pleti častým a trápnym problémom, mohla by vám pomôcť  terapia so psychológom založená na behaviorálno-kognitívnom princípe, ktorá vás naučí viac si uvedomovať svoje myšlienky a pocity. Stav môžete konzultovať aj so svojím lekárom, ktorý vám pri ťažších stavoch úzkosti môže odporučiť vhodnú liečbu.


9. Menopauza

Približne v čase, keď sa menštruácia žien definitívne zastaví, môžu nastúpiť návaly horúčavy. K nim dochádza v dôsledku zmien hormónov a v časti mozgu, ktorá kontroluje telesnú teplotu. Návaly horúčavy sú často intenzívne sprevádzané začervenaním tváre, krku a hrudníka. Štúdie zistili, že 50 až 85 percent žien nad 45 rokov pravidelne zažíva návaly horúčavy a nočné potenie. 

Čo vás môže zbaviť začervenania: Môžete skúsiť popíjať chladný nápoj alebo sa zhlboka  nadýchnuť. Ak to nepomôže, poraďte sa so svojím lekárom o ďalšej liečbe, ktorá by vám mohla poskytnúť úľavu.


10. Nadmerné používanie aktívnych látok a nadmerná exfoliácia

Najmä nadmerné používanie produktov s retinoidmi spôsobuje, že pokožka je citlivá na slnko, čo následne spôsobuje začervenanie na tvári. Zároveň ak sa u vás objaví svrbenie alebo sčervenenie pleti ihneď po exfoliácii, ktoré trvajú dlhšie ako 24 hodín, je to znak toho, že exfoliujete príliš často. Nadmerná exfoliácia vedie k začervenaniu, najmä ak máte suchú pleť.

Čo vás môže zbaviť začervenania: Zjednodušenie kozmetickej rutiny, z ktorej načas vylúčite aktívne zložky, ktoré môžu podráždiť pleť. Stavte na upokojujúce a výživné produkty a do budúcna buďte opatrnejší pri používaní aktívnych látok v kozmetike.


11. Reakcia na lieky

Vedeli ste, že niektoré lieky môžu spôsobiť reakciu podobnú spáleniu od slnka? Klasickým príkladom je používanie liekov, ako je hydrokortizónový (steroidný) krém, dlhšie, ako je uvedené v príbalovom letáku, čo môže spôsobiť kožnú reakciu prejavujúcu sa začervenaním kože. Existujú však aj iné lieky, ktoré môžu u ľudí spôsobiť sčervenenie pleti ako vedľajší účinok (napr. niektoré antibiotiká). 

Čo vás môže zbaviť začervenania: Skontrolujte informácie o lieku na príbalovom letáku, aby ste zistili, či by ste sa nemali vyhýbať slnku. To môže byť všetko, čo musíte urobiť, aby ste predišli začervenaniu. Samozrejme, slnku sa nedá úplne vyhnúť (nájde si vás aj v interiéri) – preto každé ráno nezabudnite na SPF.


12. Atopická dermatitída

Atopická dermatitída, často nazývaná ekzém, môže spôsobiť vyrážku alebo suché červené fľaky, ktoré sa objavia náhle. U dojčiat sa táto svrbivá vyrážka obvykle vyvinie na lícach. Bez ohľadu na to, kde sa vyrážka objaví, koža s vyrážkou má tendenciu byť extrémne suchá, šupinatá, svrbivá a začervenaná. Ľudia s atopickou dermatitídou majú tendenciu byť alergickí na veľa podnetov – peľ, mačky, prací prostriedok, mliečne výrobky atď. 

Čo vás môže zbaviť začervenania: Zatiaľ čo atopická dermatitída sa nedá vyliečiť, liečba môže pomôcť zmierniť stav na pokožke. Ľudia s atopickou dermatitídou majú tendenciu mať veľmi suchú a citlivú pokožku. Preto je dôležité udržiavať pokožku hydratovanú a čistú vďaka jemným kozmetickým produktom bez dráždivých ingrediencií. Samozrejme, aj dermatológ vám môže pomôcť vypracovať plán liečby prispôsobený vašim potrebám.
  • produkt

    La Roche-Posay La Roche-Posay Lipikar Baume AP+M

    Heureka Notino DrMax.sk Pilulka Elnino

    Upokojuje a okamžite zmierňuje svrbenie pokožky. S antirecidívnym účinkom. Vyživuje pokožku a obnovuje kožnú bariéru. Vhodný pre bábätká, deti a dospelých s veľmi suchou pokožkou, pokožkou so sklonom k ekzému a alergiám.

    Viac o produkte


13. Psoriáza

Psoriáza je stav, ktorý spôsobuje, že telo vytvára nové kožné bunky v priebehu dní, nie týždňov. Keď sa tieto bunky hromadia na povrchu kože, môžete vidieť vyvýšené, šupinaté škvrny. Psoriáza, rovnako ako ekzém, sa prejavuje aj začervenaním pokožky.

Čo vás môže zbaviť začervenania: Zatiaľ čo psoriázu nemožno vyliečiť, dermatológ môže vypracovať plán liečby, ktorý vám pomôže udržať pokožku v komfortnom stave. 
 

Kedy treba nevyhnutne navštíviť lekára?

  • ak začervenanie tváre trvá dlhšie ako 2 týždne
  • ak je začervenanie sprevádzané bolesťou a svrbením
  • začervenanie sa objavuje čoraz častejšie alebo sa zhoršuje
  • zdá sa, že začervenanie nesúvisí s teplom alebo s cvičením
  • začervenanie sa vyskytuje popri iných nevysvetliteľných príznakoch, ako je napríklad hnačka alebo búšenie srdca
  • začervenanie vám spôsobuje značné rozpaky, stres alebo úzkosť
     

Zhrnutie

Sčervenenie tváre zvyčajne nespôsobuje vážne zdravotné problémy, ale môže spôsobiť pocity rozpakov alebo sociálnej úzkosti. Hoci nejde o stav „zdravotnej pohotovosti“ a zvyčajne sa časom vyrieši, ak pociťujete opakované silné návaly horúčavy, kontaktujte svojho lekára, ktorý vám môže poskytnúť úplnú diagnózu. A možno práve tá bude kľúčom k vašej spokojnosti a komfortu na pleti.

name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť