Ázijská 7 skin metóda je cesta k dokonale hydratovanej pleti

nazov
meno
Katarína
Intenzívna hydratačná procedúra na tvár, krk a dekolt z vás približne za 90 minút spraví celkom nového človeka.

Áno, máme na mysli moment, keď odchádzate zo salóna krásy a vaša pleť žiari zdravím a je doslova napumpovaná vlahou, pretože ste jej dopriali jednu z tých skvelých hydratačných a vyživujúcich procedúr. Ale predstavte si, že takúto pokožku môžete mať každý deň a nemusíte za ňu zaplatiť desiatky ani stovky eur.

Kórejské beauty blogerky majú kľúč k šťavnatej pleti. Veď stačí jeden pohľad na ich pleť a hneď vám dôjde, že robia niečo inak ako my... Ich tajomstvo hydratovanej pleti sa skrýva v troch slovách – „7 skin method“. A nie je za tým žiadna veľká veda...

Čo je to 7 skin metóda?

Najprv sa pristavme pri význame názvu „7 skin method“ – „skin“ v kórejčine označuje slovíčko pre toner alebo esenciu, ktorú si 7-krát potľapkáte do pleti – čiže, preložené do slovenčiny, ide o metódu siedmich vrstiev tonera alebo esencie, ktoré si nanesiete na pleť ihneď po jej vyčistení. Práve použitý ľahký hydratačný toner alebo esencia pomáha pripraviť pokožku na ďalšie kroky v rutine – séra a krémy.

Táto metóda je ako stvorená pre ľudí s dehydrovanou a so suchou pokožkou, ale aj pre tých, ktorí ju chcú bohapusto rozmaznávať a zažiť pocit napohľad aj na dotyk príjemnej a dlhotrvajúcej hydratácie. V zime ju ocení pleť vysušená a zničená mrazom a vycicaná suchým prostredím vykúrených bytov. V lete zasa metóda poskytne akurátnu hydratáciu, po ktorej už nebudete potrebovať použiť krém.

Ako to funguje?

Celkom jednoducho – 7 skin metóda vrstvenia tonera alebo esencie umožňuje pokožke absorbovať jednu tenkú vrstvu hydratačného tonera za druhou jemným potľapkávaním do pleti. Platí tu zásada: pomaly ďalej zájdeš. Skôr ako sa pustíte do ďalšej vrstvy, musíte sa uistiť, že tá predchádzajúca sa celá vstrebala do pokožky. Takýmto spôsobom pleť postupne absorbuje viac vlahy a hydratácie.

Je totiž chyba, ak na pleť v jednej chvíli nanesiete veľa produktov naraz, lebo zrazu cítite, akoby ostali „sedieť“ na pokožke a v skutočnosti sa nevstrebávajú. Skúsení dermatológovia používajú efektívne techniky – masáže, paru alebo stlačený kyslík – aby pomohli absorbovať hydratačné a výživné ingrediencie zo sér. A to je aj jeden z hlavných dôvodov, prečo odchádzate zo salóna krásy s rozžiarenou pleťou.

Hlavným benefitom 7 skin metódy teda je, že dostatočná úroveň hydratácie skutočne pomáha vytvárať zdravšie prostredie pokožky, v ktorej kožné bunky fungujú lepšie. A naozaj ide o viditeľný rozdiel...
 

Jednotlivé kroky 7 skin metódy

1. krok: Očistite si tvár obvyklým spôsobom.
2. krok: Ideálne je, ak prvú vrstvu tonera alebo esencie nanášate, keď je vaša tvár ešte mierne vlhká a nie úplne suchá. Pokojne produkt môžete nanášať pomocou vatového tampónu, ale efektívnejšie to bude priamo z rúk (aby sa produkt zbytočne nevsiakol do tampónu).

Tip: Toner alebo esenciu nanášajte začínajúc z vnútornej strany tváre smerom k nosu, jemným potieraním smerom nahor a von. Zamerajte sa na najsuchšie oblasti tváre.

3. krok: Hydratačný toner aplikujte ešte 7-krát. Po poslednej vrstve môžete použiť vaše ďalšie séra – tie by mala pleť veľmi dobre absorbovať – prípadne hydratáciu „uzamknite“ hydratačným krémom. V letných mesiacoch, najmä ak máte mastnú pleť, už niektorí ľudia po siedmich vrstvách tonera alebo esencie nenanášajú na pleť nič. Získaný pocit hydratácie im stačí.

Tip: Keďže nejde o striktnú metódu, pravidlá si môžete prispôsobovať potrebám vašej pleti. Pokojne si spravte 7 skin metódu raz za týždeň, prípadne si doprajte 3- alebo 5-krokovú metódu každý druhý deň. Vždy sa riaďte tým, v akom stave je vaša pokožka a aké benefity jej táto metóda prináša.

Ktoré produkty sú ideálne na 7 skin metódu?

 • produkt

  Pyunkang Yul Pyunkang Yul Essence Toner

  Heureka Notino YesStyle

  Asi najikonickejší produkt na 7 skin metódu, ktorý už v súčasnosti nie je problém kúpiť aj na Slovensku. Esencia a toner v jednom je vhodná pre všetky typy pleti. Má šetrné a jednoduché zloženie, pričom základ tvorí extrakt z kozinca blanitého – rastlinky, ktorá má vynikajúce protizápalové a hojivé účinky. Čo viac si pleť môže priať? A ešte 7-krát za sebou ☺.

  Viac o produkte
 • produkt

  Cosrx COSRX Centella Water Alcohol-Free Toner

  Heureka Beauty Bay YesStyle

  Minimalistický produkt ako stvorený na 7 skin metódu. Základ tvorí protizápalová voda z rastliny Centella Asiatica a zvyšok dopĺňajú hydratačné zložky ako alantoín, kyselina hyalurónová či pantenol.

  Viac o produkte
 • produkt

  Benton Benton Snail Bee High Content Essence

  Heureka Notino Vivantis YesStyle

  Pre tých, ktorí sa nezdráhajú natrieť si na pleť slimačí sliz či včelí jed, je tu esencia od značky Benton, v ktorej nájdete obe zložky. Neobsahuje dráždivé ingrediencie, ale pýši sa zoznamom skvelých hydratantov (extrakt z Aloe vera, glycerín, niacinamid, betaglukán, alantoín atď.), ktoré nabijú pleť zdravím.

  Viac o produkte

7 chýb, ktorých sa vyvarujte pri 7 skin metóde

 1. Nevybrali ste si správny produkt na 7 skin metódu. Základom je vyhnúť sa produktom s dráždivými alkoholmi, parfumáciou a s inými zložkami, ktoré by mohli dráždiť vašu pleť, lebo toner či esenciu si budete nanášať viackrát. Vyberajte si hydratačné produkty, ktoré ocení aj citlivá pleť.
 2. Prehnali ste to. Ako sme už uviedli, nie je potrebné nanášať všetkých 7 vrstiev tonera. Názov metódy nie je záväzný, skôr uľahčuje zapamätanie si techniky. Ak si pokožka vyžaduje menej, dajte jej menej, ak viac, tak aplikujte viac hydratačných vrstiev. Bez obáv.
 3. Boli ste príliš rýchli a nezabezpečili ste, aby sa produkt medzi jednotlivými vrstvami dostatočne absorboval. Metóde sa venujte, keď máte dostatok času, lebo rýchlosť sa vám naozaj nevyplatí. Produkt sa nebude vstrebávať a vy si ho iba zbytočne nahromadíte bez želaného efektu.
 4. Veľmi agresívne si potľapkávate tvár. Pamätajte, že zámerom 7 skin metódy nie je prefackať sa, ale zefektívniť penetráciu produktu do pokožky ☺. Ak budete toner jemne vtľapkávať do pokožky, vyhnete sa začervenaniu a podráždeniu pokožky.
 5. Zanedbali ste oblasť okolo očí. Na ňu určite nezabúdajte a metódu okolo očí aplikujte jemne – žiadne agresívne manuálne zásahy!
 6. Vynechali ste exfoliáciu. Ak na pokožke ostali nadbytočné odumreté bunky, bude mať problém s absorpciou akéhokoľvek produktu. Nabudúce na exfoliáciu určite nezabudnite.
 7. Nechali ste ťažkú prácu vyjsť nazmar. Zaistite pokožke dlhotrvajúcu vlhkosť a doprajte jej aj kvalitné sérum či hydratačný krém, aby všetky „dobroty“ ostali tam, kde ich pleť zužitkuje. Ak cítite, že metóda bola postačujúca, tak túto pripomienku považujte za nepodstatnú. Urobili ste všetko preto, aby bola vaša pleť v pohodlí.
Malá rada na záver – predtým, ako sa rozhodnete skúsiť 7 skin metódu, popozerajte si o nej aj videá a pouvažujte o tom, ako ju čo najviac zefektívniť tým, čo na pleť nanesiete pred ňou a po nej. A možno sa stane vaším obľúbeným oddychovým rituálom, ktorého sa už nebudete chcieť vzdať. ☺
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť