Akné na chrbte a hrudi - čo pomáha a čo nie?

nazov
meno
Alžbeta
Problémy s akné nie sú obmedzené vekom a ani pohlavím. Trpia nimi ženy aj muži rôzneho veku, nielen dievčatá v puberte, ako sa mnohí mylne domnievajú. Akné okrem toho nepostihuje len tvár, ale aj zvyšok tela, a to najmä chrbát a hruď.

A aj keď sa môže zdať, že na týchto miestach by vám akné až tak neprekážalo, opak je pravdou. Akné totiž nie je narušením len našej estetickej, ale aj zdravotnej stránky, nehovoriac o tom, že pod oblečením sa môže ukrývať jeho poriadne bolestivá forma.
 
Problémy s akné vedia byť poriadne nepríjemné. Ich stav okrem toho znepríjemňuje aj neistota, ktorá je s nimi spojená. Platí totiž, že ak ste akné prekonali už v puberte, nie je to záruka toho, že s ním nebudete mať problém aj v dospelosti. Je preto dobré tohto “kožného nepriateľa” poznať, vedieť, čo v boji proti nemu pomáha a čo je najdôležitejšie - vedieť, ako mu predísť! 

Ako akné vzniká?

Naše telo produkuje olej vo forme kožného mazu. Za normálnych okolností sa kožný maz posúva nahor po vlasových folikuloch a dodáva pokožke a vlasom potrebnú vlhkosť. Ak sa však nadbytočný maz nahromadí v kombinácii s odumretými bunkami pokožky, potom dôjde ku vzniku nepríjemných pupienkov. Nadmerná produkcia mazu a odumretých buniek kože totiž blokuje kožné póry a baktérie, čo spôsobí nafúhnutie steny vlasového folikulu. V momente, keď sa takto upchatý pór dostane do kontaktu so vzduchom, vytvorí sa pupienok ukončený čiernou hlavičkouBiele bodky oproti tým čiernym majú na svojom vrchole širšie vyústenie, len drobný otvor, ktorým vzduch nie je schopný do lokality prestúpiť. Baktérie v pupienkoch teda nepodliehajú žiadnej chemickej reakcii, a pupienky vďaka tomu zostávajú biele. 

Akné na hrudi a na chrbte

Napriek tomu, že najčastejšími miestami vzniku akné je oblasť tváre, jeho výskyt nie je vylúčený ani v oblasti chrbta a hrude, ktoré sú posiate pórmi rovnako ako tvár. Tieto miesta bývajú nepríjemnými vyrážkami postihnuté najmä vtedy, ak sú hlavnou príčinou ich vzniku  hormonálne zmeny alebo mastná pokožka. Na hrudi a na chrbte sa v takýchto prípadoch zvyknú okrem klasických vyrážok vyhadzovať aj čierne bodky, cysty, pupienky, pustuly či biele bodky. Všetko sú to druhy akné, ktoré vedia byť v oblasti hrudníka a chrbta dosť nepríjemné nielen z estetického, ale aj zo zdravotného hľadiska.

Aké sú najčastejšie príčiny vzniku akné?

  1. Genetika. Dôvodom problémov s akné nemusia byť žiadne vonkajšie či vnútorné vplyvy, bežne sa totiž stáva, že je dôvodom genetika. Ak teda viete, že problémami s akné trpí alebo trpel aj niekto z vašej rodiny, viete, komu za ne máte poďakovať.
  2. Lieky. Vznik akné sa môže prejaviť aj ako vedľajší účinok niektorých liekov, najmä po užití niektorých druhov antidepresív.
  3. Hormonálne zmeny. Hormonálne zmeny, ku ktorým dochádza v dôsledku dospievania, sú častou, avšak nie jedinou príčinou vzniku akné. Po uplynutí puberty, a to najmä u žien, býva totiž prítomnosť akné spojená aj s rôznymi hormonálnymi zmenami týkajúcimi sa menštruácie či tehotenstva.
  4. Pot. Situáciu s akné môže komplikovať aj nadmerná produkcia potu. V takomto prípade by ste si určite nemali obliekať tesné oblečenie, ktoré môže celý stav zbytočne skomplikovať.
  5. Stres. Stres síce nie je priamou príčinou vzniku akné, môže však výrazne prispievať k zhoršeniu jeho stavu.
  6. Strava. Nesprávne nastavená strava môže stav akné zhoršiť. Nepriaznivo naň pôsobí najmä zvýšený príjem cukru, nepríjemné zhoršenie však môžu spôsobovať aj niektoré mliečne výrobky. Podľa štúdie Americkej akadémie dermatologickej asociácie existujú tiež dôkazy o tom, že tendenciu zvyšovať hladinu cukru v krvi má aj biele pečivo, zemiakové lupienky, hranolky a iné polotovary s vysokým glykemickým indexom.
...

Prevencia vzniku akné na chrbte alebo ako sa čo najlepšie chrániť?

Hovorí sa, že lepšia ako liečba je prevencia, a inak to nie je ani v súvislosti so vznikom akné. Ak chcete predísť problémom, mali by ste dodržiavať niekoľko stanovených pravidiel, ktoré dokážu riziko vzniku akné eliminovať na minimum. Toto sú one:

1. Sprcha po tréningu. Ak cvičíte, určite nezanedbávajte dôkladnú sprchu hneď po skončení tréningu. Pot a nečistoty sa totiž veľmi rýchlo usádzajú na pokožke a už v priebehu krátkeho času dokážu stav s akné pomerne skomplikovať. Sprchu si teda doprajte čo najskôr po cvičení a rovnako dôkladne sa postarajte aj o svoje oblečenie určené na cvičenie. Všetky jeho kúsky by ste mali totiž medzi jednotlivými tréningami dôkladne vyprať.

2. Pravidelná sprcha. V prípade, že sa nebudete sprchovať každý deň, veľmi rýchlo sa môžete dopracovať k vzniku akné v oblasti hrudníka a chrbta. Pravidelné sprchovanie totiž pomáha odstraňovať prvky, ktoré blokujú a upchávajú naše póry. Týmito prvkami sú najmä rôzne druhy baktérií, odumreté bunky kože, špina a olej, resp. maz.

TIP: Pre najvyššiu možnú elimináciu rizika vzniku akné používajte na sprchovanie nie horúcu, ale vlažnú vodu. 

3. Používajte telové mydlo, čistič či sprchový gél proti akné. Ak trpíte problémami s akné na hrudníku a na chrbte, mali by ste počas umývania používať užitočné telové čističe s obsahom kyseliny salicylovej. Táto kyselina je rozpustná v tukoch a teda dokáže prenikať hlbšie do pokožky. Skvelá zložka na prečistenie upchaných pórov. 

4. Peeling. Ak chcete zabrániť zhoršeniu stavu akné, vždy používajte jemný peeling s prísadou kyseliny salicylovej, glykolovej alebo mliečnej. Tie dokážu odstrániť z pokožky ďalšie nečistoty a oleje, čo môže pomôcť znížiť množstvo odumretej pokožky, ktorá by mohla spôsobiť upchatie pórov. Vaša pokožka totiž prechádza procesom výmeny buniek (prebieha 26-28 dní), no odumreté kožné bunky sa nie vždy dokážu vylúčiť samé. Pravidelnou aplikáciou chemického peelingu preto zabránite ich usadzovaniu v póroch, a tak predídete ich upchávaniu a postupnému vzniku akné. Okrem toho bude vaša pokožka po použití peelingu citeľne hladšiu. Dbajte však na to, aby ste peeling neaplikovali častejšie ako raz do týždňa, v opačnom prípade môže na pokožku pôsobiť zbytočne dráždivo.  

5. Používajte nekomedogénne telové mlieko. Laicky povedané, nepoužívajte telové mlieko, ktoré vám bude upchávať póry. Dôležité je na to pamätať najmä pri výbere produktov, ktoré zostávajú na pokožke počas celého dňa alebo noci, teda napríklad pri výbere telového mlieka alebo opaľovacieho krému.

6. Vyskúšajte lokálnu starostlivosť. Lokálna starostlivosť môže pomôcť so zmiernením a so zmenšením vyrážok, či dokonca s liečením začínajúceho zápalu. K dispozícii je voľnopredajné ošetrenie, ktoré obsahuje zväčša kyselinu salicylovú, síru(dostupné v lekárňach alebo drogériách) alebo benzoylperoxid (na Slovensku iba na predpis).

TIP: Pri nanášaní kyseliny salicylovej a benzoylperoxidu na veľké plochy hrozí riziko podráždenia a nadmerného vysušenia, preto by ste mali jej aplikáciu obmedziť len určité miesta. Pred aplikáciou by ste však napriek tomu mali absolvovať aj test citlivosti, aby ste sa ubezpečili, že vám nespôsobí žiadne negatívne reakcie. 

7. Obliekajte si voľné oblečenie a voľte priedušné textílie. To platí nielen v súvislosti s každodenným oblečením, ale aj tým športovým. Príliš tesné, obtiahnuté oblečenie totiž môže zachytávať nečistoty a pot, ktoré potom počas cvičenia vtiera späť do kožných pórov. Riešením je preto zvoliť si voľnejšie oblečenie, ktoré dodá vašej pokožke možnosť dýchať a odvádzať pot.

TIP: Niektoré textílie, ako napríklad vlna, nylon a spandex, môžu pokožke spôsobovať zbytočné podráždenie. Najlepšie preto urobíte, ak siahnete po starej dobre bavlne.

8. Vyskúšajte nový prací prostriedok. Dôvodom vzniku akné môže byť aj nevhodný prací prostriedok. Ak preto cítite, že je vaša pokožka mastná, skúste ho vymeniť za inú alternatívu.

TIP: Niektoré druhy čistiacich prostriedkov majú tendenciu dráždiť pokožku. Patria sem najmä výrobky s vôňami a umelými farbivami, ktoré môžu našej pokožke spôsobovať aj rôzne alergické reakcie. Tie môžu mať potom nepriaznivý vplyv na vznik akné najmä v oblasti hrudníka a chrbta. Hľadajte preto pracie prostriedky označené ako „hypoalergénne“.



9. Noste vypnuté vlasy. Dlhé vlasy môžu byť zdrojom zvýšenej mastnoty a nečistôt na pokožke vášho chrbta, čo predstavuje ideálne podmienky pre vznik a množenie akné. Vlasy by ste preto mali mať vždy čisté a ideálne vypnuté, respektíve aspoň stiahnuté v cope. Eliminujete tak znečistenie pokožky a aj vznik akné v jednej z najkritickejších partií, ktoré na tele máme. 

TIP: Nedovoľte, aby vám kondicionér alebo šampón počas umývania vlasov stekali po chrbte. Zložky týchto výrobkov môžu totiž prispievať k upchávaniu pórov. Môžu za to najmä ťažko zmývateľné silikóny, ktoré sú súčasťou zloženia šampónov a kondicionérov napr. dimetikón, alebo cyklometikón. Počas umývania vlasov sa môžu veľmi jednoducho dostať na kontúry tváre, chrbát či hruď, preto by ste pri umývaní vlasov mali zvoliť nasledujúci postup: najskôr použite šampón/kondicionér/masku a až potom sprchový gél, ktorým následne očistíte pokožku tela. Nakoniec, po sprche, pokračujte pleťovou rutinou.

10. Nezabúdajte na hydratáciu. Akné si často vyžaduje “ošetrenie” aj zvnútra. V tomto smere je účinným liekom obyčajná pitná voda! Tá totiž udržuje naše telo nielen hydratované, no okrem toho mu pomáha aj vyplavovať škodlivé toxíny.

TIP: Počas dňa by sme mali vypiť minimálne osem pohárov vody. Postupné zníženie problémov s akné sa okrem toho prejaví aj v prípade, ak sódu či iné sladené nápoje vymeníte za obyčajnú vodu.

11. K výberu krému na opaľovanie pristupujte zodpovedne. Ochrana pokožky pred škodlivým žiarením zo slnka je dôležitá, najmä ak mu vystavujete odhalený chrbát. Mali by ste preto vedieť, že k upchávaniu pórov môže prispievať mastný krém na opaľovanie. Určite si preto vyberajte výrobky, ktoré neobsahujú olej, a tak pre vašu pokožku nie sú príliš zaťažujúce.
  • produkt

    La Roche-Posay La Roche-Posay Anthelios Dermo-Pediatrics Invisible Shaka Spray SPF 50+

    Heureka

    Chráni pokožku pred poškodením vplyvom UV žiarenia. Príjemná konzistencia. Ľahko sa rozotiera. Nezanecháva mastný film. Neupcháva póry. Vhodný pre citlivú pleť. Na rozdiel od verzie pre dospelých, ktorá obsahuje parfumáciu a oktokrylén, je táto detská verzia oveľa šetrnejšia k pokožke.

    Viac o produkte


TIP: Hľadajte "Zložky podľa typu pleti" pod zložením produktu na Lakrem a uprednostnujte produkty bez obsahu zložiek, ktoré nie sú vhodné pre mastnú pleť. V časti “zlé pre mastnú pleť” sa budú zobrazovať komedogénne zložky, ktoré majú tendenciu upchávať póry a zložky, ktoré zbytočne zaťažujú mastnú pleť, napr. kokosový olej, kakaové maslo.


Zložky podľa typu pleti na LaKrem

12. Stravujte sa zdravo. Zaiste ste už niekedy počuli výraz „ste to, čo jete“. A verte, že je to naozaj pravda! Nezdravá strava môže totiž naše telo ovplyvňovať rôznymi spôsobmi. Ak preto trpíte sklonom k akné, mali by ste vedieť, že jeho spúšťačom môžu byť určité druhy potravín.

TIP: Ak trpíte sklonom k akné, mali by ste sa vyhýbať najmä potravinám s vysokým glykemickým indexom, teda tým, ktoré spôsobujú rýchly nárast cukru v krvi. Obmedziť by ste mali príjem bieleho pečiva, bielych cestovín, ryže a bielych zemiakov. Namiesto toho by ste sa mali zamerať na zdravú a vyváženú stravu s dostatočným obsahom zeleniny, ovocia, semien a bielkovín.

Kedy navštíviť dermatológa?

V prípade, že začnete s používaním akýchkoľvek prípravkov na zmiernenie problémov s akné, mali by ste byť maximálne trpezliví. Za normálnych podmienok môže totiž trvať aj 10 týždňov, kým sa začnú prejavovať ich účinky. Ak sa však žiadny efekt či zlepšenie stavu nedostaví ani po takom dlhom čase, určite by ste mali navštíviť dermatológa. Ten vám vie okrem liečby pomôcť aj so zisťovaním príčin a spúšťačov vzniku akné, preto môže celý proces liečby podstatne urýchliť.
 
...

Ako môže pomôcť dermatológ?

Špecialista na starostlivosť o pleť môže k zlepšeniu vášho stavu pomôcť predpísaním topických alebo perorálnych liekov vyslovene určených na liečbu akné. Takéto výrobky sa na pomoc pri liečbe a pri prevencii vzniku silného akné pravidelne používajú, napriek tomu sú však dostupné len na lekársky predpis. Okrem toho vám váš dermatológ môže predpísať aj antibiotiká na liečbu závažných zápalov súvisiacich s cystami a inými formami závažných akné stavov.
 
Nech už vás problémy s akné akokoľvek veľmi trápia, nezabúdajte na to, že tento stav je liečiteľný. Väčšina ľudí môže úľavu dosiahnuť použitím obyčajných domácich procedúr, no ak je vaše akné silné alebo sú pupienky veľmi veľké, určite neodkladajte návštevu lekára. Môžete tak predísť vzniku silných, no zbytočných kožných problémov, bez ktorých je náš život rozhodne krajší a jednoduchší.
 
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanietená pisateľka, milovníčka dobrých kníh, vône rannej kávy, výhľadov z kopca a ticha, ktoré lieči. Obdivovateľka veľkoleposti neporušenej prírody a jej blahodarných zložiek, ktoré rada využíva aj v hraniciach beauty sveta. Očarenie nachádza najmä v tónoch prirodzenej ľudskej krásy, ktorú najradšej obdivuje v kombinácii s vnútorným dobrom.

Zatvoriť