9 tipov, ako používať retinoidy pre najlepšie výsledky

nazov
meno
Katarína
O retinoidoch počúvame zo všetkých strán. Oprávnene. Ide o dokonalý kokteil vitamínu A pre komplexnú starostlivosť o pleť. Azda žiadna zložka v starostlivosti o pleť nie je viac chválená. Retinoidy existujú v rôznych formách, silách, koncentráciách a vďaka tomu si môžu nájsť cestu ku každému typu pleti. A hoci ich nájdete na pultoch lekární či drogérií, hemžia sa nimi e-shopy a predpisujú ich dermatológovia, stále okolo nich existuje veľa mystifikácií. Sú často nesprávne používané, niektorým narobili na pleti šarapatu, iným stojí produkt na poličke a boja sa ho vyskúšať. No nemali by byť retinoidy „šperkom“ starostlivosti o pleť, ktorá môže váš režim zmeniť k lepšiemu? Určite áno – a preto sme si v článku posvietili na ich správne zaradenie do rutiny.

Čo sú vlastne retinoidy a prečo ich máme radi?

Retinoidy sú jedna veľká rodina, ktorú tvoria rôzne formy vitamínu A. Súčasťou rodiny sú jemnejšie formy (zvyčajne voľnopredajné, určené pre začiatočníkov) a silnejšie formy (ktoré sú aj voľnopredajné, no tiež na predpis od dermatológa). Najznámejšie retinoidy sú retinol a retinal, ktoré najčastejšie nájdete vo voľnopredajných produktoch a spájajú sa s nimi veľmi dobré výsledky nielen u začiatočníkov, ale aj pokročilých.

A prečo retinoidy ľúbime? :-) Lebo ide o jednu z mála kozmetických zložiek, ktorá je propagovaná ako zázračná a je to naozaj pravda, nie iba nafúknutý marketingový mýtus. Hlavnými benefitmi retinoidov pre pleť sú:
  • prevencia vzniku vrások
  • vyhladenie existujúcich jemných liniek a vrások
  • rozjasnenie mdlej pleti
  • exfoliácia pleti na bunkovej úrovni, výsledkom čoho je jasnejšia a hladšia pleť
  • regulácia tvorby mazu
  • minimalizovanie vyrážok
  • redukcia tmavých stareckých škvŕn, škvŕn zo slnka a pigmentácií
Tajomstvom úspechu retinoidov je však kvalitne zostavená rutina starostlivosti o pleť.

Ktorý retinoid je pre vás najlepší?

Na začiatku si posvietime na základné druhy retinoidov, pre koho je ten-ktorý druh retinoidov vhodný a v akých koncentráciách:
  • estery retinolu
Patria sem: retinyl retinoát, retinyl palmitát, retinyl propionát, retinyl linoleát a retinyl acetát. Sú najjemnejším typom retinoidov, ideálne pre začiatočníkov, ktorí si vďaka nim môžu „vytrénovať“ pokožku, aby neskôr prešli na silnejšie formy retinoidov. Zároveň sú vhodné pre ľudí s citlivou pleťou. Vo vyšších koncentráciách, prípadne v kombinácii so silnejšími formami retinoidov môžu priniesť lepšie výsledky. Najbežnejšia forma retinoidov. Zvyčajne sa vyskytuje v koncentráciách od 0,3 % až do 1 %. Je výbornou voľbou pre aknóznu, mastnú, zrelú pleť aj ako prevencia vzniku vrások. Zlepšuje tiež textúru pokožky a redukuje pigmentácie. Efektívnejšia voľba ako retinol. Zvyčajne sa vyskytuje v koncentráciách od 0,025% až do 0,1 % (ale existuje aj 2 % koncentrácia). Je ideálny pre ľudí so zrelou pleťou, ktorí chcú vidieť rýchle výsledky, prípadne pre tých, ktorí dobre znášajú vyššie koncentrácie retinolu a chcú svoju rutinu „upgradnuť“. Pomáha predchádzať prejavom aknóznej pleti. Najnovší spomedzi voľnopredajných retinoidov. Predáva sa v koncentráciách od 0,1 % do 0,5 %. Je vhodný pre citlivú pleť, pretože predstavuje minimálny predpoklad podráždenia. Zároveň má efekt pre zrelú pleť alebo ako prevencia vzniku vrások, lebo zvyšuje hladinu kolagénu a eliminuje vrásky okolo očí.
  • adapalén
Na Slovensku viazaný na lekársky predpis. Vyskytuje sa v koncentrácii od 0,1 % do 0,3 %. Je účinný v liečbe akné, pomáha redukovať prvé známky starnutia a pigmentácie. Je teda ideálny pre problematickú pleť, zvyčajne si poradí s ľahšími až so strednými formami akné.
  • isotretinoín
Ide o orálnu formu retinoidov na predpis. Predáva sa vo forme kapsúl s 10, 20 a 40 mg účinnej látky. Zvyčajne sa predpisuje na liečbu ťažkého akné, ktoré nereagovalo na inú liečbu, a predovšetkým na liečbu dospeláckeho akné. Môže zmierniť aj prejavy rozacey a vzhľad pigmentácií. Je spojený s mnohými závažnými vedľajšími účinkami.

9 tipov a najčastejších otázok a odpovedí na to, ako retinoidy správne zaradiť do rutiny starostlivosti o pleť

1. Začnite s nízkou koncentráciou retinoidov

Dermatológovia odporúčajú najskôr začať s produktmi, ktoré obsahujú nízku koncentráciu zložky, a  prejsť na vyššiu koncentráciu, až keď uvidíte, ako vaša pokožka zareaguje.

2. Dávajte si pozor na to, ako často si retinoidy aplikujete

Pri aplikácii produktu s formou retinoidov začnite s množstvom vo veľkosti hrášku a použite ho maximálne dvakrát týždenne, spravidla vo večernej rutine (!), a po čase, keď si pleť zvykne, môžete zvyšovať časové intervaly. Pamätajte, že trvá niekoľko týždňov, kým sa pokožka aklimatizuje, preto je tento opatrný postup najefektívnejší. Ak je vaša pokožka suchá alebo podráždená, pokojne môžete produkt používať iba raz týždenne.

3. Retinoidy správne zaraďte do rutiny

Integrujte ich pomaly, lebo ak budete produkt spočiatku používať príliš často alebo ak bude príliš silný pre vašu pokožku, môže dôjsť k podráždeniu. Pred prvým použitím nezabudnite na patch test.

4. Vyhnite sa iritáciám

Zatiaľ čo niektoré vedľajšie účinky, ako je mierne podráždenie, suchosť či citlivosť na slnko, sú normálne, keď sa vaša pleť prispôsobuje aktívnej zložke, intenzívne začervenanie, šupinky či pálenie sú už varovným signálom, že treba produkt vyradiť z rutiny a siahnuť po niečom menej intenzívnom. Určite myslite na to, že pri používaní retinoidov pleť potrebuje oveľa viac hydratácie a upokojenia. Taktiež môžete staviť na tzv. sendvičovú metódu:
- najprv si aplikujete krém
- potom si nanesiete produkt s retinoidom
- a potom si opäť nanesiete krém
Zlaté pravidlo na záver – (obzvlášť) pri používaní retinoidov nezabúdajte na každodennú aplikáciu SPF!

5. Kde všade aplikovať retinoidy?

Pri aplikácii produktu s retinoidmi určite okrem tváre nezanedbávajte ani krk alebo dekolt – miesta, ktoré sú notoricky známe príznakmi starnutia, no často ich prehliadame. Ak sa vám tieto zóny zdajú príliš citlivé, opäť stavte na sendvičovú metódu, prípadne retinoidový produkt zmiešajte s krémom obohateným o ceramidy.

6. Netestujte viac produktov naraz

To platí aj pri iných druhoch produktov, ktoré majú tendenciu dráždiť. Pri zaraďovaní retinoidového produktu do rutiny stavte na minimalizmus – nech základ rutiny tvorí upokojujúce sérum, retinoidový produkt a kvalitný hydratačný krém.

7. Kombinácie iných zložiek s retinoidmi – ktoré sú vhodné a ktoré nie?

Nevhodné kombinácie:
retinoidy + AHA kyseliny = potenciál podráždenia a citlivosti (hlavne u začiatočníkov)
retinoidy + BHA kyseliny = potenciál podráždenia a citlivosti (hlavne u začiatočníkov)
retinoidy + vitamín C = fungujú v inom pH (vitamín C v kyslejšom, retinoidy v zásaditejšom pH) a zároveň je vhodné používať vitamín C ráno a retinoidy večer
retinoidy + benzoylperoxid = v jednej rutine sa navzájom „deaktivujú“ (benzoylperoxid môže spôsobiť oxidáciu retinoidov)

Vhodné kombinácie:
retinoidy + zvlhčujúce zložky (niacinamid, pantenol, glycerín, kyselina hyalurónová atď.) = predídete podráždeniu a suchosti pleti
retinoidy + peptidy = výborné antiagingové kombo

8. Kedy očakávať výsledky?

Ako pri každom inom produkte starostlivosti o pleť, kľúčom k dosiahnutiu výsledkov je správne používanie. Retinoidy neprinášajú výsledky rýchlo, takže buďte trpezliví. Zmeny v textúre pokožky prichádzajú po dvoch až štyroch mesiacoch a pokračujúcim používaním uvidíte čoraz viac pozitívnych zmien.

9. Retinoidy a tehotenstvo

Štúdie sa pri hodnotení retinoidov zhodujú a všeobecne platí pravidlo, že nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy. Môžu totiž nepriaznivo ovplyvniť vývoj plodu a zvýšiť riziko malformácií (vrodených srdcových chýb). Počas tehotenstva teda radšej siahnite po „alternatíve“ retinoidov – bakuchiole, ktorý má veľmi podobné účinky a je bezpečný.

Na záver

Tak vidíte – retinoidy majú dosah naozaj na veľa kožných problémov, to však neznamená, že by ste sa mali rozhodnúť pre ten najsilnejší produkt, aký nájdete. Namiesto toho radšej začnite pomaly, niekoľkokrát v týždni s nízkou koncentráciou, aby ste sa vyhli nepríjemným vedľajším účinkom a poskytli pokožke najlepšie možné výsledky.
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť