Vrásky na čele: Čo pomáha a čo nie?

nazov
meno
Katarína

Vrásky na čele vás pri pohľade do zrkadla môžu frustrovať, no rozhodne pri pohľade na ne nezdvíhajte obočie – a to doslova. Za vrásky na čele je totiž vo veľkej miere zodpovedné naše čelo, ktoré denne strieda viacero výrazov. Takže ak už na vyhladenie vrások na čele chcete zakročiť produktmi starostlivosti o pleť, alebo idete priamo do náročnejších procedúr – botox, výplne, laser – v prvom rade sa im snažte predchádzať. Inými slovami, čítajte ďalej ;-) 

Prečo sa objavujú vrásky na čele?

Vrásky na čele sú zvyčajne vodorovné a ukážu sa pri zdvíhaní obočia. Používajú sa na vyjadrenie pocitov a ľudských emócií, ako je strach, prekvapenie či šťastie.  Za vznik vrások na čele môže jeden jediný sval – tzv. frontalisový sval (čelný sval). Tento sval sa stiahne, keď zdvihneme obočie. Zdvihnutie frontalisového svalu vytiahne pokožku čela nahor a spôsobí vrásky na čele, ktoré sa prejavujú ako vodorovné línie. Niektorí z nás majú tendenciu mať výraznejšiu mimiku - no kým sme mladí, pokožka sa odrazí späť, keď prestaneme dvíhať obočie, ale ako starneme, pokožka má tendenciu vytvárať trvalejšie vrásky na čele. Samozrejme, k vráskam na čele prispievajú aj ďalší vinníci – slnko, rednutie pokožky, strata elasticity, genetika, starnutie atď. Neexistuje žiadny konkrétny vek, kedy sa objavia vrásky na čele, no  ak nie sú zasadené hlboko do pokožky, ešte je čas zvrátiť ich „bujnenie“, prípadne aspoň zjemniť ich vzhľad.

7 rád, vďaka ktorým predídete vráskam na čele

Skôr ako začnete kupovať drahé antiagingové krémy, posvieťte si najmä na prevenciu a životný štýl. Ako sme už uviedli vyššie, existujú špecifické faktory životného štýlu, ktoré môžu mať vplyv na to, ako sa skoro sa vám objavia linky a vrásky na čele. Ak si tieto faktory uvedomíte a zmeníte životný štýl, môžete ovplyvniť ich vývoj a závažnosť, a to napríklad takto:

1. Znížte nadmerné zaťaženie čelového svalu

Mimické prejavy sa učíme od ľudí okolo seba a sú dôležitou súčasťou komunikácie. No ľudia, ktorí sú veľmi expresívni, časom zistia, že vrásky na čele sa im začali objavovať skôr ako ostatným. Obmedzením pohybu čela môžete pomôcť predchádzať skorej tvorbe vrások na čele. Skúste vedome spozorovať moment, keď dvíhate obočie, a pokúste sa tento zvyk obmedziť alebo s ním úplne prestať.

2. Dbajte na stravu bohatú na antioxidanty

Antioxidanty sú prítomné v ovocí, zelenine a vo vitamínoch, ako sú A, C a E. Môžu pomôcť zlepšiť zdravie pokožky tým, že ju zbavia voľných radikálov, ktoré škodlivo ovplyvňujú spôsob, ako sa pokožka sama opravuje. Ak sa správne neopravuje a nevytvára nové kožné bunky, môže stratiť základné proteíny, kolagén a elastín, ktoré jej dodávajú mladistvý a pružný pocit. O tom, že strava má významnú úlohu pri starnutí pokožky, svedčia aj výskumy z roku 2007.

3. Hydratujte telo

Dostatočný príjem vody je tiež dôležitý pre udržanie zdravej a žiarivej pokožky. Dehydratácia spôsobuje vysušenie pleti, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku vrások. Stavte hlavne na čistú vodu. Ak pijete veľa kofeínových či energetických nápojov, ktoré pôsobia ako silné diuretiká (spôsobujú dehydratáciu), kompenzujte to pitím vody.

4. Dajte si pozor na nadmerné slnenie

Ak budete dávať pozor, aby ste sa vyhli priamemu slnečnému žiareniu, znížite nielen rýchlosť tvorby vrások, ale zabránite aj iným kožným ochoreniam. Samozrejme, každý deň nezabudnite ani na kozmetické produkty s SPF, ktoré vo výraznej miere eliminujú škodlivé účinky slnečného žiarenia na starnutie.

5. Pamätajte, že alkohol vysušuje pokožku

Rovnako ako kofeínové a energetické nápoje, aj alkohol je mimoriadne silné diuretikum, ktoré spôsobuje, že sa cítite unavení a dehydrovaní, čo má za následok suchú pokožku. Pitie alkoholu zvyšuje aj hladinu kortizolu v tele, ktorý sa uvoľňuje v reakcii na stres. Vysoké hladiny kortizolu a dehydratácia môžu ovplyvniť schopnosť pokožky regenerovať sa, čím sa zníži hladina jedného z najdôležitejších proteínov pre zdravie pokožky – kolagénu.

6. Nezabudnite, že fajčenie poškodzuje kolagén a dráždi pokožku

Nikotín spôsobuje sťahovanie krvných ciev a tým znižuje prekrvenie pokožky. Znížený prísun krvi znamená, že pokožka je pod stresom a vytvára sa viac škodlivých voľných radikálov, ktoré môžu zmeniť DNA pokožky a spomaliť obnovu kolagénu a elastínu. Fajčiari majú tendenciu starnúť rýchlejšie ako nefajčiari a ich pokožka sa môže javiť ako suchá so stratou prirodzenej pružnosti.

7. Zvládajte stres

Aj znepokojenie a stres vedú k vráskam na čele, lebo ide o fyzické stavy, ktoré človek dáva najavo aj svojou mimikou. Hoci je ťažké zbaviť sa stresu, je dôležité mať ho pod kontrolou. Vyskúšajte upokojujúce aktivity: meditáciu, jogu, dýchanie do bránice, arómoterapiu, doprajte si dostatok spánku a určite si denne naordinujte aspoň 30 minút aktívneho pohybu.

6 kozmetických tipov, ktoré pomôžu zjemniť už existujúce vrásky na čele

Správna kombinácia kozmetických produktov a ošetrení môže zlepšiť vzhľad a textúru pleti, pomôcť oddialiť zhoršenie jej zdravotného stavu a po určitom čase môže pomôcť znížiť výskyt vrások na čele. Preventívnu cestu proti vráskam na čele (ale aj všeobecne proti starnutiu) treba začať niekedy medzi 20. a 30. rokom života. Veľkú úlohu v tom zohráva aj genetika – poraďte sa so svojou mamou a starou mamou, kedy si začali všímať prvé vrásky a linky, aby ste mohli starnutie šikovne predbehnúť :-) A rozhodne sa inšpirujte našimi 6 kozmetickými tipmi, ktoré pomôžu nielen zjemniť vrásky na čele, ale celkovo zlepšiť kondíciu vašej pokožky:

1. Retinoidy – dermatológovia sa zhodujú v tom, že retinoidy (retinol, retinal a iné deriváty vitamínu A) sú nevyhnutnosťou v akejkoľvek rutine proti starnutiu. Preukázateľne stimulujú rast kolagénu a najlepšie fungujú v noci na redukciu jemných liniek a vrások (nielen) na čele. Hoci spočiatku môžu spôsobiť podráždenie pleti, treba byť trpezliví, začať s nižšími koncentráciami a používaním s väčšími časovými rozstupmi (povedzme raz za týždeň vo večernej rutine). Viac o retinoidoch a ich zaraďovaní do rutiny si prečítate tu.

2. Exfoliácia s kyselinou glykolovou – pokožka je neustále v cykle regenerácie, počas ktorého sa nové kožné bunky vytvárajú nižšie v pokožke a staršie kožné bunky sú prítomné vo vrchnej vrstve. V určitých podmienkach, najmä pri suchej pokožke, sa počet odumretých buniek môže zvýšiť a pokožka môže mať drsný, suchý a matný vzhľad. V dôsledku toho môžu vzniknúť aj vrásky na čele. Exfoliačné produkty s kyselinou glykolovou dokážu odstrániť vrchnú vrstvu pokožky, čím odhalia spodnú vrstvu nových kožných buniek a zanechajú pokožku hladkú, sviežu a mladistvú. Výsadou kyseliny glykolovej je hlavne to, že exfoliuje kožné bunky na povrchu a tým stimuluje tvorbu kolagénu.

Pozor! Kyselina glykolová môže spôsobiť precitlivenosť na slnko, takže po použití nezabudnite na produkt s SPF.

3. Antioxidanty – nielen strava bohatá na antioxidanty, ale aj antioxidanty v kozmetike môžu pleti poskytnúť potrebnú ochranu priamo tam, kde to potrebuje. Lokálne antioxidanty, ako sú vitamín C, E, resveratrol či kyselina ferulová, môžu pomôcť s produkciou kolagénu, bojovať proti poškodeniu pleti voľnými radikálmi a pomôcť k žiarivému vzhľadu pleti bez pigmentových škvŕn či vrások na čele. Produkty s antioxidantmi sú skvelé najmä v rannej rutine spolu s opaľovacím produktom.

4. Peptidy – tieto proteíny, ktoré stimulujú rast nových kožných buniek a uľahčujú bunkovú premenu počas spánku, sú zodpovedné za pevnosť a pružnosť pokožky. Peptidy v sérach či krémoch pomáhajú podporovať produkciu kolagénu a elastínu a zároveň celkovo zvyšujú hydratáciu pokožky. Ide teda o účinnú zbraň proti vráskam na čele.

5. Primer pod mejkap – hoci vás nezbaví vrások na čele, je to lacný spôsob, ako ich zakamuflovať. Primer sa predáva vo forme silikónového gélu alebo krému. Si likóny opticky „vyhladzujú“ vráskavú pokožku a pomáhajú udržiavať mejkap po celý deň.  

6. Kyselina hyalurónová – je jednou z najžiadanejších zložiek na trhu, čo sa týka starostlivosti o pleť, pretože dokáže zadržať až 1000-násobok svojej hmotnosti vo vode. Ide teda o neuveriteľnú zložku z hľadiska hydratácie, a teda vďaka kvalitnej hydratácii môže pomôcť minimalizovať jemné línie a vrásky na čele vďaka svojím vypĺňajúcim schopnostiam.

Botox – nepriateľ vrások na čele


Ak vás nevystrašia ihly, možno budete chcieť zvážiť botoxové injekcie v boji proti vráskam na čele. Botox je liek vyrobený z botulotoxínu. Keď sa vstrekne do špecifických svalov, vaše čelo sa prirodzene nezvraští, ale ostane hladké. Aj štúdie o botoxe preukázali, že jeho aplikácia významne pomáha v eliminácii vrások na čele v pokoji aj v akcii. Botoxové injekcie však nie sú pre každého. Majú vyššiu cenu a treba mať na pamäti, že botox môže spôsobiť aj rôzne vedľajšie účinky:
 • bolesť, opuch alebo modrinu v mieste vpichu
 • bolesť hlavy
 • príznaky podobné chrípke
 • suché oči

3 produktové tipy v boji proti vráskam na čele

 • produkt

  Klairs Klairs Freshly Juiced Vitamin Drop

  Heureka Notino Beautyholic Skinlovers YesStyle

  Veľmi obľúbené sérum s čistým vitamínom C je ideálnou voľbou do rannej rutiny, kde spolu s SPF dokáže pokožku chrániť pred vonkajšími vplyvmi, škodlivými vplyvmi slnečného žiarenia, a teda vo všeobecnosti ide o skvelú prevenciu proti starnutiu. Pleť je po ňom napnutá, žiarivá, a ak budete trpezliví, určite urobí poriadky aj s vráskami na čele – najmä ak vitamín C zaradíte do rutiny včas ako prevenciu.

  Viac o produkte
 • produkt

  Geek&Gorgeous Geek & Gorgeous A-Game 5 0.05% Retinal Sérum

  Heureka Avel Geek&Gorgeous

  deálny produkt, ak chcete začať s retinoidmi, prípadne už s nimi máte čo-to za sebou a túžite skúsiť formu vitamínu A zvanú retinal. Jeho sila (0,05 %) je porovnateľná s intenzitou produktu s 0,5 % retinolom – v produkte A-Game je aplikácia spojená s menším podráždením a možným rýchlejším nástupom účinku. Produkt obsahuje aj veľa hydratačných a upokojujúcich zložiek, takže aplikácia je príjemná a efekt naozaj skvelý (overené). Vrásky na čele, traste sa!

  Viac o produkte
 • produkt

  The INKEY List The Inkey List Peptide Moisturizer

  Sephora.cz Lookfantastic Cult Beauty

  Krém, ktorý zanecháva pokožku hydratovanú, zjednocuje dve formy peptidov na stimuláciu prirodzených proteínov v pokožke a pomáha ju udržiavať zdravú a mladistvú. Peptidy sú špecifické hlavne tým, že sú účinné aj v malých koncentráciách, takže spolu s antioxidačným vitamínom C v rannej rutine a retinoidmi vo večernej rutine bude výborným produktom na zmiernenie vrások na čele.

  Viac o produkte

Na záver

Pri vráskach platí všeobecné pravidlo – čím skôr ich začnete riešiť, tým lepšie výsledky dosiahnete. Ochrana pleti pred slnkom a starostlivosť o pleť sú prvou líniou obrany pre vráskami na čele (a nielen v tejto oblasti). Majte na pamäti aj ostatné faktory prevencie už vo včasnom veku a vrásky u vás ešte dlho nebudú mať šancu.
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť