Hĺbkové čistenie pleti doma – krok za krokom

nazov
meno
Katarína
Rovnako ako vy, aj vaša pleť potrebuje čas na relaxáciu a reset. Hĺbkové čistenie pleti je kľúčová rutina v starostlivosti o pleť, ktorá je určená na čistenie pórov. Hoci sa môže zdať, že v domácich podmienkach si vyžaduje viac času a zložitý postup, aby ste dosiahli vytúžený cieľ, vaša námaha bude stáť za to – ide totiž o účinnú procedúru, ktorá funguje na všetky typy pleti vyžadujúce hĺbkové, no zároveň jemné a šetrné čistenie.
Hĺbkové čistenie pleti doma má okrem čistých pórov aj ďalšie benefity:
  • čisté póry = čistá pleť, ktorá nepodlieha zápalom, takže hĺbkové čistenie pleti je prevenciou vyrážok či akné
  • čistenie pleti so správnymi produktmi redukuje tvorbu mazu a odstraňuje prebytočný maz
  • podporuje hydratáciu a zvlhčenie pokožky
  • odstraňuje nečistoty a prachové častice
  • odstraňuje odumreté bunky na pokožke
  • ide o exfoliáciu pleti, takže dôsledkom hĺbkového čistenia pleti môže byť aj omladenie pleti a zdravá a žiarivá pleť

Postup hĺbkového čistenia pleti doma krok za krokom

Nezaberie viac ako 20 minút, no jeho intenzita a účinok naozaj stoja za to. Nič neprežeňte ani nepodceňte. Kozmetika na rozšírené póry, ktorá vám pomôže pri hĺbkovom čistení pleti, je tiež dôležitým faktorom úspechu procedúry. Postup hĺbkového čistenia má 6 krokov:

1. Dôkladné vyčistenie pleti, tzv. double cleansing

Domáce čistenie pleti začnite dvojkrokovým čistením. V prvom kroku použite balzam alebo olej, v druhom kroku zasa gél alebo emulziu. Samotné čistenie tváre si môžete spríjemniť masážou bruškami prstov. Tu sú naše produktové redakčné tipy:

1. krok:

Marina Miracle Sweet & Creamy Oil Cleanser: Jemný čistiaci olej, ktorý sa pri aplikácii mení na mliečko, ktoré vôbec nepení, no v prvom kroku perfektne vyčistí pleť aj od vodoodolného mejkapu. Obsahuje probiotické zložky a rôzne druhy olejov, ktoré zanechajú pleť jemnú, akoby nakrémovanú, bez náznaku suchosti. Výborná voľba aj pre citlivú či problematickú pleť.

Heimish All Clean Balm: Odličovací a čistiaci balzam, kórejský bestseller, ktorý má výbornú konzistenciu. Príjemne sa roztiera a bez námahy sa zmyje. Bez zvyšku odlíči mejkap, nepáli v očiach a pleť je po ňom hydratovaná a hebká. Keďže obsahuje niekoľko vonných zložiek, nie je vhodný pre citlivú pleť.

Viac produktových tipov na prvý krok v double cleansingu nájdete tu.

2. krok:

Geek & Gorgeous Jelly Joker Low pH Gentle Cleanser: Jemný čistiaci gél s nízkym pH je ideálnou voľbou v druhom kroku, ak máte akýkoľvek typ pleti. Má bohatú textúru gélu, ktorá zbaví pokožku nečistôt bez zbytočné vysúšania alebo narušenia ochrannej kožnej bariéry. Neobsahuje žiadne dráždivé zložky a vzhľadom na kvalitu a objem tuby má výbornú cenu.

CeraVe Hydrating Cleanser for Normal to Dry Skin: Čistiaca emulzia pre normálnu až suchú pleť, ktorú kúpite takmer v každej lekárni, obsahuje niekoľko hydratačných zložiek – ceramidy, glycerín či kyselinu hyalurónovú. Vďaka nim je pleť po čistení vláčna a hydratovaná. Tento čistič ocenia aj ľudia s mastnou či problematickou pleťou – máme to vyskúšané na vlastnej koži. Ak však chcete skúsiť iný druh, naštudujte si náš veľký prehľad CeraVe čističov tu.
 
Viac produktových tipov na druhý krok v double cleansingu nájdete tu.

3. Naparovanie

Naparovanie pleti môže pomôcť uvoľniť nečistoty a špinu z vašich pórov a dokonca umožniť, aby produkty, ktoré následne aplikujete, prenikli hlbšie do pórov. Toto sú ďalšie výhody naparovania:
  • podporuje hydratáciu pokožky
  • uvoľňuje prebytočný maz z pokožky, čím zabraňuje množeniu baktérií, a tak predchádza tvorbe akné a čiernych bodiek
  • zvyšuje elasticitu pleti
  • pomáha pri produkcii kolagénu
  • podporuje cirkuláciu krvi
  • ide o upokojujúcu relaxačnú procedúru
  • je to cenovo dostupné
Postup naparovania: Najprv prevarte trochu vody, nalejte ju do misky a nakloňte sa nad ňou nie dlhšie ako na 10 minút. Hlavu si prikryte uterákom, aby sa vytvoril stan, ktorý dokáže zachytiť horúcu vlhkosť, a zatvorte oči.

Pozor! Ak trpíte rozaceou či ekzémom, teplo a para môžu vyvolať sčervenanie pokožky, takže v prípade, že máte citlivú pleť a sklony k začervenaniu, radšej sa vyhnite naparovaniu.

4. Exfoliácia

Chemická exfoliácia pomocou BHA kyselín pomôže odstrániť odumreté bunky pokožky, ktoré sa nachádzajú v póroch. Najznámejšia BHA, kyselina salicylová, môže mať formu tonera alebo pleťovej vody (niekedy ju nájdete aj v čistiacich prostriedkoch). Produktové tipy na chemické pílingy (nielen) pre začiatočníkov nájdete v našom topliste najúčinnejších chemických pílingov na doma.

Vďaka kyseline salicylovej nikdy nebolo čistenie pórov doma jednoduchšie a efektívnejšie. Dávajte si však pozor, aby ste to s exfoliáciou neprehnali a nespôsobili si podráždenie.

5.Nanesenie ílovej čistiacej masky

Keďže v treťom kroku ste dostali von z pórov nečistoty, teraz je na rade ílová maska, ktorá môže pleti pomôcť zbaviť sa všetkých zvyškov nečistôt, ktoré ste v predchádzajúcom kroku uvoľnili. Po nanesení masky počkajte asi 5 – 10 minút a potom ju zmyte vlažnou vodou. Výsledkom by mala byť zvláčnená a čistá pleť pripravená na hydratačnú starostlivosť o pleť.

Produktový tip:

Riešením, vďaka ktorému ušetríte peniažky, je kúpa produktu 2 v 1. Vyskúšajte bahennú masku The Ordinary Salicylic Acid 2 % Masque, ktorá kombinuje 2 % kyselinu salicylovú, rastlinné uhlie, bahno a skvalán, takže hĺbkové čistenie prebehne v jednom kroku.

6. Bonus: ultrazvukový čistič

Toto kovové zariadenie pomocou vysokej frekvencie, iba prostredníctvom ultrazvukových vĺn uvoľňuje póry a čistí pokožku. Ide o jednu z najšetrnejších foriem exfoliácie, no nie je taký jemný, aby ste ho mohli používať denne (. Skúste zefektívniť hĺbkové čistenie pleti doma pomocou ultrazvukového čističa a uvidíte, ako vaša pokožka zareaguje. Viac o prístrojoch na čistenie pleti nájdete v článku tu.

7. Hydratácia a výživa

V závere hĺbkového čistenia pleti nemôže chýbať doplnková výživa a hydratácia. Stavte na krémy, ktoré sú skvelé na obnovu poškodenej kožnej bariéry – v zložení hľadajte ceramidy, extrakty z rastliny Centella asiatica, betaglukán, pantenol, kyselinu hyalurónovú, skvalán, jojobový olej, glycerín, niacinamid či peptidy. Toplist najlepších krémov s ceramidmi nájdete tu.

A čo manuálne čistenie pleti?

Manuálne, čiže ručné čistenie pleti predstavuje vytláčanie pupienkov, ktoré môže aj nemusí byť pre pleť prospešné. Existujú totiž postupy vytláčania vyrážok, ktoré sú správne a ktoré nie. Najrozumnejšie je obrátiť sa na kvalifikovanú kozmetičku, no ak sa do toho chcete pustiť sami, naštudujte si náš článok o vytláčaní akné, kde uvádzame krok za krokom postup, ako sa šetrne zbaviť:
  • pupienkov s bielymi hlavičkami
  • čiernych bodiek
Nechýbajú ani produktové tipy a zopár rád, čomu sa pri manuálnom čistení pleti treba vyhnúť, aby komedóny na tvári nemali šancu.

Ako často treba absolvovať hĺbkové čistenie pleti?

Odborníci odporúčajú hĺbkové čistenie pleti maximálne raz za mesiac alebo každých 4 – 6 týždňov – vždy sa riaďte stavom vašej pleti.
 
Tomuto sa radšej vyhnite:
  1. Zlupovacie masky a náplasti na čierne bodky – sú tvorené materiálom pripomínajúcim látku, ktorá má na jednej strane silné lepidlo viažuce na seba kožný maz z pórov, čím odstraňuje čierne bodky. Náplasti však nepredstavujú trvalé riešenie problémov s uhrami na tvári a zároveň sú nevhodné pre ľudí s citlivou pokožkou.
  2. Vákuový čistič pleti - už sme o ňom písali a zistili sme, že skôr ide o reklamnú bublinu, nie o zázrak, ktorý zbaví vaše póry nečistôt. Tento prístroj na čistenie pleti predstavuje viac rizík ako výhod a medzi najhoršie vedľajšie javy pri jeho používaní patria mikrotrhliny na koži a zhoršenie stavu kožných ochorení, keďže pri odsávaní sa používa podtlak.
  3. Čistiace kefy – možno to vyzerá, že s nimi budete mať pocit hĺbkovo vyčistenej pleti, no citlivá a tenšia pokožka môže reagovať zápalom a podráždením. Okrem toho nie sú príliš hygienické, keďže ich hlavica sa nemení po každom použití a zachytávajú sa v nej baktérie, ktoré sa môžu množiť.
  4. Sóda bikarbóna – zdravá pokožka je mierne kyslá, takže sóda bikarbóna, ktorá je zásaditá, môže narušiť prirodzené baktérie na povrchu kože, ktoré pomáhajú predchádzať infekciám a akné. Zároveň môže spôsobiť podráždenie.
  5. Drsné exfolianty (napríklad zo škrupín marhúľ, vlašských orechov atď.) – sú až príliš abrazívne pre jemnú pokožku tváre, dokonca môžu spôsobiť mikrotrhliny na tvári, čo môže viesť k infekcii a k celkovému podráždeniu pleti. 

Hĺbkové čistenie pleti v salóne – aký je rozdiel?

Ak si netrúfate na hĺbkové čistenie pleti doma, môžete sa zveriť do rúk profesionálov a dopriať si „beauty“ chvíľku pre seba. V salónoch sú v ponuke rôzne spôsoby čistenia pleti a navyše sa o ňu vedia postarať pomocou rôznych efektívnych prístrojov, ktoré môžu používať iba odborníci, nie laik. Ceny sa pohybujú od 30 € za základné ošetrenia až do 200 € za ošetrenia pomocou prístrojov. Medzi najčastejšie spôsoby hĺbkového čistenia pleti patria:
  • manuálne čistenie pleti – profesionálna alternatíva k domácemu manuálnemu čisteniu pleti
  • diamantová mikrodermabrázia – alternatíva klasického pílingu, ktorá zbaví vrchnú vrstvu pokožky odumretých buniek a iných nečistôt, navyše stimuluje produkciu kolagénových vláken, vďaka čomu je pokožka zreteľne regenerovaná
  • ultrazvukové čistenie (kavitácia) – je založená na pôsobení ultrazvuku, ktorý čistí pleť a stimuluje produkciu kolagénových vláken a elastínu
  • chemický píling – ide o intenzívne ošetrenie pomocou AHA a BHA kyselín s prihliadnutím na potreby a stav pokožky
  • laserový píling – ide o jednu z najintenzívnejších kúr na čistenie tváre a efektom ošetrenia je resurfacing pokožky a eliminácia čiernych bodiek, ekzémov a iných problémov kože. Ošetrenie nielen redukuje rozšírené póry, ale zabraňuje aj opätovnému výskytu akné a čiernych bodiek. Ide o bezpečné a neinvazívne ošetrenie.
 Veríme, že sme vám priniesli niekoľko užitočných tipov, ako sa pustiť do hĺbkového čistenia pleti v pohodlí domova. Zabudnite na mýty o póroch a sústreďte sa na osvedčené a odborníkmi odobrené postupy. Ak si na hĺbkové čistenie doma netrúfate, zverte sa do rúk profesionála. Za takúto intenzívnu starostlivosť sa vám pokožka isto poďakuje zdravým vzhľadom.
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť